Sekery

Nože, sekery, pílky..

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod GreyWolf » 25 Dec 2011, 15:41

Ja som vcera pod stromcekom nasiel od polovicky sekerku Kershaw Camp AX :yees: . Je z jedneho kusu uhlikovej ocele rucka je potiahnuta kratonom a puzdro upevnitelne na opasok alebo batoh je z kydexu . Na to ,ze je z ocele je dost lahka a urcite sa s nou bude dobre sekat aj ked som to neskusal na dreve ale len tak do vzduchu zopar techník . Rozmery: dlzka cca 28cm , sekacia hrana cca 9cm

Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Obrázok

Uploaded with ImageShack.us

Uz len vybehnut do lesa a vyskusat :wolf:
"Lest we forget "
GreyWolf
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 24 Okt 2011, 19:33
Bydlisko: Horný Šariš
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod zt0350 » 25 Dec 2011, 18:16

juraj: ja som si vybral tu velku fiskarsu koli tomu ze ju je mozne pouzit aj ako klin a ako inak overim ci som sa nenechal napalit? urcite by som to nerobil s nejakou tabornickou sekerkou taky barbar ozaj niesom :yees:
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod matus » 03 Jan 2012, 22:27

dost som sa zacal zaujimat o sekery ich výrobu a hlavne brúsenie a na youtube som našiel toto video http://www.youtube.com/watch?v=E89nlVmPeeU tak prijemne sledovanie mozete vidiet ako sa vyrabaju najlepsie videa na svete :wink:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod finn » 03 Jan 2012, 23:10

matus píše:dost som sa zacal zaujimat o sekery ich výrobu a hlavne brúsenie a na youtube som našiel toto video http://www.youtube.com/watch?v=E89nlVmPeeU tak prijemne sledovanie mozete vidiet ako sa vyrabaju najlepsie videa na svete :wink:


Super video, thx
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod daniel 99 » 11 Jan 2012, 22:25

podľa mňa niet na sekeru Fiskars ja mám typ 17x . Až na to že sa mi moc nevidí ten plast keďže som konzervatívnejší typ.
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod Kapo » 11 Jan 2012, 23:18

Daniel, akosik nerozumiem prvej časti tvojho príspevku. Ale asi to malo byť že: niet nad fiskarsku...?
Z čoho vychádzaš, že je naj? Na čo ju používaš? Čo sa ti nepáči na plastovej rúčke?
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod daniel 99 » 12 Jan 2012, 15:09

Áno priznávam trochu blbo som to napísal ale fiskars čo sa týka ocele je veľmi kvalitná. Aj tá rúčka je dobrá, údajne až nezničiteľná ale aj tak drevo môžeš zlomiť koľkokrát chceš no vždy sa dá vymeniť. Z plastom to bohužiaľ nejde :-( . Ja osobne uprednostňujem prírodné materiály, no predsa budem mať radšej sekeru ( aj keď s plastovou rúčkou ) na ktorú sa môžeš spoľahnúť...
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod SKW » 12 Jan 2012, 17:14

Vyskúšal si už niekedy tradičné ručne kované švédske sekery Gränsfors bruks (GB), Hults bruk resp. Hultafors (HB), alebo Wetterlings (SAW) ? Myslím si, že aj na tieto sekery sa dá spoľahnúť, sú veľmi kvalitné, i keď je pravdou že si za ne človek trochu viac priplatí. No napríklad Hultafors sú kvalitou na vysokej úrovni pričom ich ceny sú prijateľné aj pre bežného zálesáka. Vrelo odporúčam niektorú z takýchto sekier vyskúšať ak budeš mať niekedy príležitosť, uvidíš že tvoj názor na "naj" sekeru sa ľahko môže zmeniť ;-)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod Kapo » 12 Jan 2012, 18:49

daniel 99 píše:....... no predsa budem mať radšej sekeru ( aj keď s plastovou rúčkou ) na ktorú sa môžeš spoľahnúť...


V akej brandži robíš, keď sa potrebuješ spoliehať na sekeru? Ja mám aj fisku aj klasiku, a nejaký rozdiel v úžitkovosti moc nevidím. Je to ako s lopatou. Treba s ňou makať, nech je aká je. :wink:
Akurát fiskarska je oveľa horšia na zatĺkanie klincov a kolíkov.

Inak najviac roboty mi urobila staručká obyčajná sekerka. Chodil som s ňou ako klučina na vandre, tábory, na chalupe som s ňou osekával omietky, drážky do steny, osekával betón, aj klince medzi doskami, trieskal po nej kladivom, keď bolo treba, kopal jamy a ohniská, sekal korene v kamenistej pôde- proste všetko, na čo by sa sekera nemala používať. Teraz si s ňou robím triesky ku krbu. A asi ma aj v zdraví prežije. :mrgreen:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod Rafael Ingvis » 12 Jan 2012, 18:55

Kapo píše:Inak najviac roboty mi urobila staručká obyčajná sekerka. Chodil som s ňou ako klučina na vandre, tábory, na chalupe som s ňou osekával omietky, drážky do steny, osekával betón, aj klince medzi doskami, trieskal po nej kladivom, keď bolo treba, kopal jamy a ohniská, sekal korene v kamenistej pôde- proste všetko, na čo by sa sekera nemala používať. Teraz si s ňou robím triesky ku krbu. A asi ma aj v zdraví prežije. :mrgreen:


Pod toto sa ti v kľude a rád podpíšem. Mám doma tri podobné a na rovinu... Hultaforska sa na ne nechytala
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod daniel 99 » 12 Jan 2012, 18:59

pravda som ešte mladý a menej skúsený. stará sekera je tiež dobrá vec lebo vtedy mali zmysel pre poctivú robotu avšak ju neviem zohnať. A rúbať do skál betónu a klincov nato je podla mňa krompáč alebo lopata, samozrejme nie v núdzovom prípade...
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod Kapo » 12 Jan 2012, 19:09

Veď by som rád vedel, načo používajú sekeru iný. Dnes už asi málo kto berie sekeru do lesa za účelom stavby kánoe, či zrubu. Na osekanie opekačky, a pár konárikov postačí obyčajný nožík. Na pritlčenie kolíkov ku stanu postačí kameň, alebo kus drevka. Tak k čomu vám je v lese sekera?
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod Rafael Ingvis » 12 Jan 2012, 19:19

Obrázok


Stačí ako odpoveď?
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod Kapo » 12 Jan 2012, 19:30

To na výrobu holorubov mám pilku stilku. :mrgreen:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Akú máte sekeru?

Poslaťod daniel 99 » 12 Jan 2012, 19:34

Hádam ju nebudeš vláčiť do hory :D :D :D
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť