Výroba luku

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Výroba luku

Poslaťod Hosť » 10 Jan 2012, 17:50

Zdravím, ja len tak mimo k tej držbe luku alebo kuše. Venujem sa lukostreľbe už 2 roky od svojich 14-tich. Luk NESPADÁ do zbraňovej kategórie v ktorej sú obmedzenia na vek, pretože nezadržiava silu bez toho aby ste ho držali vlastnou silou napnutý, kušu si musíte mať zaregistrovanú na meno (pri kúpe) a potrebujete min. vek 18 rokov
Hosť
 

Re: Výroba luku

Poslaťod juraj1974 » 10 Jan 2012, 23:44

uz 2 roky... :-k hmm... No tak tvoj luk urcite nespada do ziadnej kategorie..... Do D-cka tak ako aj kusa patri az od urcitej natahovej sily.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Hosť » 13 Jan 2012, 18:53

čau, ja som si kupoval luk čo mal 37 lbs = 16,7kg (167N) keď som mal 14. keď si prečítaš ešte tento dodatok : mechanická zbraň je zbraň, ktorej funkcia je založená na okamžitom uvoľnení energie nahromadenej mechanickým pôsobením...musíš zvážiť to, že toto luk nedokáže, ten musíš tesne pred streľbou napnúť, zatiaľ čo s napnutou kušou môžeš brúsiť celý deň po lese :camp: . V hociktorom lukostreleckom obchode ako napr. http://www.luk.sk si môžeš kúpiť luk aký len chceš, zatiaľ čo na kušu tam potrebuješ mať 18 a registrovať si na meno.
Hosť
 

Re: Výroba luku

Poslaťod medved » 13 Jan 2012, 20:54

Hosť píše:čau, ja som si kupoval luk čo mal 37 lbs = 16,7kg (167N) keď som mal 14. keď si prečítaš ešte tento dodatok : mechanická zbraň je zbraň, ktorej funkcia je založená na okamžitom uvoľnení energie nahromadenej mechanickým pôsobením...musíš zvážiť to, že toto luk nedokáže, ten musíš tesne pred streľbou napnúť, zatiaľ čo s napnutou kušou môžeš brúsiť celý deň po lese :camp: . V hociktorom lukostreleckom obchode ako napr. http://www.luk.sk si môžeš kúpiť luk aký len chceš, zatiaľ čo na kušu tam potrebuješ mať 18 a registrovať si na meno.


ty co zase taras? ked natiahnes tetivu a pustis ju - je to OKAMZITE UVOLNENIE ENERGIE nahromadenej mechanickym (rukou) posobenim !!!
evidencii nepodliehaju zbrane kategorie D,si povinny mat pri sebe akurat doklad totoznosti!
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Výroba luku

Poslaťod juraj1974 » 13 Jan 2012, 21:14

Presne ako pise medved. Tvoja definicia nie je spravna. Zaregistruj sa a pokecame o tom....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Archanjel » 14 Jan 2012, 02:45

Zbrane kategorie D nepodliehaju evidencii na utvare zbrani a streliva, ale podliehaju evidencii v predajni. T.j. pri predaji je obchodnik povinny zaznamenat udaje z OP o predanom tovare.
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Výroba luku

Poslaťod juraj1974 » 14 Jan 2012, 11:12

Aj to je sice pravda ale. J osobne kupujem luky zasadne zo zahranicia a tam ziadna evidencia neexistuje. Ale k veci. Sucastna ale aj ta niekolko krat do zadu menena legislativa ma stale medzeri ktore nam umoznuje vlastnit tento typ zbrane. Tak ak sa niekto rozhodne venovat sa tomuto sportu u nas ma dvere otvorene...

odstránený duplicitný príspevok, Sally
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Výroba luku

Poslaťod Kapo » 14 Jan 2012, 14:10

Bolo by fajn rozdeliť túto tému na dve časti. Výroba luku a Lukostrelba. Nech to tu nie je moc domotané.

Ja som si teraz konečne kúpil Luk. Aj som si kedysi vyrábal. Ale dnes za tie peniaze sa mi neoplatí s tým babrať. Hlavne sa mi páči kombinácia drevo-laminát. Teda klasika spojená s novou technológiou. Kde vlastnosť luku ostáva dlho a bez zmeny.
Holé drevo je náchylné na počasie, vlhkosť a údržbou. Hlavne pri viacdńovom pobyte v prírode.

Ja som si teraz kúpil luk od www.luk.sk 6Olbs. Skíta drevo laminát. Taká chlapská velkosť. Tak chodím na lov slamených balíkov. :D
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Výroba luku

Poslaťod juraj1974 » 14 Jan 2012, 15:00

Suhlasim s Kapom. Rozdelenie tem by bodlo.

To Kapo: Ches povedat ze budes polovat na baliky 60lb lukom??? No kamo tak to ti nezavidim ako ti budu vyzerat konceky prstov kym ti stvrdnu na lukostrelecku kvalitu. Osobne by som pre tento typ luku odporucal slabsiu vahovu kategoriu. Su to pekne napodobneniny tradicnych lukov hoci by ma taky guru tradicnej lukostrelby ako je Elev asi terasky nakopat do kakaovej dierky na bezne pouzivanie postacuju. Uz len dobry zdroj na sipy a urcite si zadovaz taku lepicku na kridelka lebo taky balik vie pekne krasne sip doslova zbavit kridelok... :D
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Výroba luku

Poslaťod medved » 14 Jan 2012, 15:30

Archanjel píše:Zbrane kategorie D nepodliehaju evidencii na utvare zbrani a streliva, ale podliehaju evidencii v predajni. T.j. pri predaji je obchodnik povinny zaznamenat udaje z OP o predanom tovare.


- vedenie evidencie v zaznamovbej knihe je len forma krytia pre obchodika ,ze zbran kat. D predal v sulade so zakonom (osoba starsia ako 18r) ,... je to nalezitost ktorou sa zaobera len ochodnik ... majtel (drzitel) zbrane kat.D riesi len:
(2) Držiteľ zbrane kategórie D je pri manipulácii s touto zbraňou povinný mať pri sebe doklad totožnosti12) a nesmie ju viditeľne nosiť alebo prepravovať; na držiteľa zbrane kategórie D sa primerane vzťahujú ustanovenia § 28 ods.1 písm. a), i), j ) a n).
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Výroba luku

Poslaťod hosť » 26 Feb 2012, 15:01

aj ja som uvažoval nad tým,z čoho vyrobiť kvalitný luk a po niekoľkých pokusoch sa mi to podarilo z ramenami vyrobenými z lyží.Tieto sú ideálnym materiálom,pretože sa dajú vyrobiť luky podľa každej požiadavky-detské,športové,kladkové...Lyža musí vydržať extrémne záťaže,či je vyrobená z dreva,plastu,kompozitu alebo karbónu.Dajú sa vyrobiť aj veľmi silné luky,všetko záleží na kvalite použitého materiálu a šírke ramien.Rukoväť sa mi osvedčila z tvrdého dreva alebo antikorovej pásoviny.Odporúčam vyskúšať
hosť
 

Re: Výroba luku

Poslaťod lynx » 21 Máj 2012, 13:44

Mám otázku... Povedzme, že idem vyrobiť luk lesných indiánov (ten plochý) z agátového dreva. Aký hrubý strom na to potrebujem ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Výroba luku

Poslaťod atti.hombre » 21 Máj 2012, 14:30

asi 10-15cm v priemere...a rovný kus bez hrčí.

Naposledy upravil atti.hombre dňa 21 Máj 2012, 15:46, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Výroba luku

Poslaťod cornus » 21 Máj 2012, 15:08

Robil som viac ako 130 lukov. Ak budem vedieť poradím.
U agátu sa používa iba jadrové drevo. Beľ je najlepšie odstrániť hneď za čerstva a povrch zatrieť inak sa to pri sušení krúti. Beľ zosychá inak ako jadro.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Výroba luku

Poslaťod lynx » 21 Máj 2012, 16:57

cornus: takže zatriem celú plochu, kde bol beľ ? A odporúčaš rozštvrtiť, alebo osekať tak, ako má atti na obrázku ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron