Práchno

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Práchno

Poslaťod lynx » 27 Feb 2011, 22:49

Tak ja som z takej spadnutej brezy trhal tu cast kory, co odstavala (taka jemna), ale neviem ci to mohlo byt tym, ze tam lezala uz dlho, lebo bola taka vlhkejsia atd. No ved skusim najblizsie tak ako je na tom hornom obrazku... Diky :D
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Práchno

Poslaťod zt0350 » 27 Feb 2011, 22:57

lynx tu jemnu co si natrhal ty uz prilozis potom ale najprv ako SKW pisal naskriabat aj ja som to tak dnes a v pohodicke sice dnes len zapalkou(firesteel som si asi odpiekol :cry: ) ale horelo to v momente
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Práchno

Poslaťod lynx » 27 Feb 2011, 23:00

Aha :D dakujem vsetkym za objasnenie, teraz mam nastastie tyzden prazdnin, tak ho vyuzijem na trening :D
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Práchno

Poslaťod SKW » 27 Feb 2011, 23:15

Lynx, brezová kôra je plná prírodných olejov(preto ten čierny dym), horí aj mokrá, nezáleží na tom aké je počasie, alebo že bola zo zeme, netreba ju ani nosiť hodinu vo vrecku a sušiť, stačí správna príprava - po naškriabaní, vnútorné vrstvy kôry sú suché a ľahko chytia. Ak to potrebuješ vidieť, robil som to v tomto videu (1:37).

Brezovú kôru môžete nájsť v dvoch použiteľných podobách. Peknú hladkú, hrubú aj pár mm, ktorá sa dá odlúpiť v plátoch. Tá sa pripravuje ako už bolo spomenuté nožom. Potom sa dá nájsť vo forme jemných šupiniek, napríklad práve teraz po zime. Priam šuchotajú vo vetre, táto sa dá pekne nazbierať aj zo živých stromov bez ublíženia drevine. Treba len nazbierať peknú kôpku a švacnúť do nej iskry, len pozor lebo rýchlo zhorí a treba mať pripravenú aj hrubšiu kôru alebo raždie.

EDIT:
Takéto šupinky som mal namysli:
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchno

Poslaťod zt0350 » 27 Feb 2011, 23:24

to ze hori aj mokra mozem potvrdit minule som taku skusobne zapaloval a slo to :yees:
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Práchno

Poslaťod Pája » 29 Okt 2011, 15:49

Dnes jsem na Pálavě ulovila pěkné množství květenství Plaménku plotního (Clematis vitalba), skvělého troudu. Mám z toho velkou radost, protože v mém okolí nikde neroste. :-)

Obrázok
Obrázok

(Obrázky odsud)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Práchno

Poslaťod radeton » 04 Jan 2012, 23:05

Presne tak ako píše SKW.Brezová kôra je použiteľná aj v mokrom,alebo zasneženom lese obsahuje horlavú živicu, ktorá výborne horí aj keď je samotná kôra mokra. Treba ju vedieť akurát náležite pripraviť. Nožom naškrabať jemné častice z povrchu kôry slúžia na zachytenie iskry.Potom stiahnuť jemne časti niečo podobné ako papier a nakoniec pomocou noža narezať hrubé časti kôry.
Prílohy
IMGA0357.JPG
IMGA0354.JPG
IMGA0352.JPG
IMGA0351.JPG
IMGA0347.JPG
IMGA0355.JPG
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Práchno

Poslaťod matus » 05 Jan 2012, 11:50

radeton dovolím si povedať trošku iný spôsom klasicky naškrabeš kôru a tie hobliny zapáliš oni zapália aj kôru stačí trošku otočiť :wink:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Práchno

Poslaťod radeton » 05 Jan 2012, 17:34

Jasne tie najemnejšie častice vždy riešim proste naškrabaním do dlane najlepšie to chytá iskru ,alebo keď použiješ spôsom s uhlíkom. Potom tam už chytí kľudne aj hrubá kôra len toho musíš mať dostatok nie je problém v podstate pri trocha šikomnosti rozložiť oheň pomocou kresadla vo voľnej prírode. Ono je dobre naučiť sa zvládnuť spôsob bez kresadla dajme tomu trením je to kus náročnejšie,ale keď to človek nacvičí môže byť v pohode s vedomím,že keby to situácia vyžadovala dokáže rozložiť oheň s tým čo nájde v danom prostredí.Keď sa vybehnem na buduce trochu vyvenčiť pokusim sa vám zdokumentovať fotomaterialom rozloženie ohňa pomocou kusa oceľového drôtu a tým čo dá les :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Práchno

Poslaťod daniel 99 » 16 Jan 2012, 20:45

mne sa tiež osvedčila suchá kôra vŕby - teda nie celkom kôra ale tá časť medzi kôrou a drevom dá sa to pekne načuchrať :)
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Práchno

Poslaťod rafoo » 16 Jan 2012, 22:42

Myslíš lyko? A to ako spravíš nejak to pripravuješ doma alebo iba prídeš a naberieš si v prírode?
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Práchno

Poslaťod SKW » 17 Jan 2012, 20:20

daniel mal pravdepodobne na mysli už suché lyko, odumreté, ktoré sa dá nájsť počas pobytu v prírode a hneď použiť, bez potreby nosiť ho domov a sušiť či inak upravovať. Tiež mám len dobré skúsenosti so suchým lykom, hlavne môžem odporučiť lyko z čierneho topoľa (Populus nigra), ktorý je aspoň v mojej oblasti okolo rieky Ipeľ veľmi častý. Myslím si, že pre mnohých skúsených užívateľov fóra toto nebude nič nového, no pre začínajúcich, ktorí sa zatiaľ s týmto materiálom nestretli, respektíve ho nevedia identifikovať, pridávam foto prílohu a pár slov:

Takto vyzerá lyko schované pod hrubšou vonkajšou borkou topoľa. Je to viacvrstvový materiál medzi drevom a vonkajšou kôrou. Stačí ho vybrať, dobre našuchoriť medzi dlaňami a výborne chytá iskry. Samozrejme len ak je v suchom stave, prípadne ak je mierne vlhké, stačí ho nejakú hodinku ponosiť vo vrecku nohavíc, kde sa čiastočne vysuší a bude fungovať. Podobne funguje aj lyko iných drevín, lipy, vŕby, agátu, duba atď. treba len dobré oko a všímať si odumreté konáre, na ktorých je ešte stále pripevnená kôra.




Koncom mája poskytuje topoľ aj vynikajúce "zábleskové" práchno vo forme vatových chumáčov, ktoré v tom období zvyknú poletovať po okolí. Chytí iskru najjednoduchšie, no veľmi rýchlo zhorí, používa sa hlavne v situácii, keď chcete aby sa vám pripálil nejaký ďalší, no menej jemný materiál (napr tvrdšia suchá tráva), ktorý nezachytáva iskry tak jednoducho. Materiály jednoducho skombinujete, prípadne len položíte k sebe a škrtnete do tejto vaty iskru.

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchno

Poslaťod daniel 99 » 18 Jan 2012, 15:59

Áno presne lyko som myslel. Lyko získavam hlavne doma zo suchého vykurovacieho dreva... Perfektne sa dá zapáliť aj lupou.
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Práchno

Poslaťod MilK » 22 Jan 2012, 21:24

mne osobne sa tie Fúzy z Plamienka moc neosvedcili.u nás v lesoch je toho hojne snažil som sa tuto rastlinku použit už asi 3 krát ako práchno.vzplanie to až moc rýchlo a ked sa tam vytvorí nejaký ten ohník tak do sekundy zmizne ale dá sa to kombinovat zo suchým porastom napr...neviem možno je chyba vomne možno v mojom firesteely od nejakej nič moc značky :oops: každopádne SKW dakujem ti za tie podrobné fotky práchna :yees:
Obrázok užívateľa
MilK
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 19 Jan 2012, 13:12
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Práchno

Poslaťod Bacil » 12 Nov 2012, 22:26

Mám doma 110 l vrece práchna - spráchniveného dreva z r. cca 1550 - bolo zamurované v klenbe, odkryté koncom 19. stor. Asi dub - bola to stropnica...
Menšie množstvo môžem poskytnúť na test :wink:
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia