Potrebujem poradit: Survival nôž

Témy o nožoch

TOPS info

Poslaťod unnamed » 14 Okt 2010, 22:29

Zdravim deti prirody..
po dlhsom case stravenom na internete hladanim noza, ktory by bol pre mna vhodny z hladiska estetickeho,ale hlavne praktickeho, moje hladanie skoncilo pri tomto http://www.topsknives.com/product_info.php?cPath=3&products_id=136,alebo tomto http://www.topsknives.com/product_info.php?cPath=3&products_id=137 nozi. Noz sa mi velmi paci a v podstate vyhovuje mojim narokom. Lenze chcem mat istotu ze kupim spravne, preto sa obraciam na vas. v podstate by som rad vedel nejake skusenosti bud konkretne s tymito nozmi, klady,zapory a doporucenia,alebo dolezite informacie ohladne vyberu atd. Tanto u mna vedie zatial.Osobne mam trosku strach z materialu.sice som na nejakom ang. fore cital ze by mal byt rust resistant cize by mal odolavat korozii ale 1095 podlieha korozii, tak som trosku zmateny. Prosim tych, ktory maju nejake skusenosti, alebo rady budem vam vdacny ak ich sem hodite..
Pozn.: noz chcem vyuzivat v lese, na rybach, camping a v buducnosti ..snad blizkej... by som sa chcel zacat venovat trochu narocnejsim potulkam prirodou. noze chcem kupit dva .. nejaku vyklapacku a fixed.
dakujem a vela zdaru
cus
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 14 Okt 2010, 23:16

1095 je vysokolegovana ocel, ale nie je nerezova ocel, to ze nehrdzavie je mozno dosiahnute nejakou povrchovou upravou, ktora ak sa z noza odstrani napr aj brusenim moze zacat casom hrdzaviet, ta kde uz nebude povrchova uprava, ale dobrou starostlivostou sa tomu da predist. Kazda trieda oceli ma ine vlastnosti, takze zalezi uz len na tom ako velmi chces namahat noz, ci ti viac zalezi aby nezhrdzavel alebo vela vydrzal napr pri paceni, tvrdy material je krehky, cize ho rychlo mozes zlomit, ale drzi dlho ostrie, makky zas tak skoro nezlomis ale na dalsej strane sa rychlo otupi,

dizajn noza sa mi celkom paci, aj ked ja som za jednoduchsie noze
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod unnamed » 15 Okt 2010, 07:39

vyuzivat by som ho chcel ako som pisal na rozne sekanie,rezanie,pilenie, v podstate setko co treba v lese alebo na rybach (teda v podstate stale v lese) takze by mal nieco vydrzat ..len by som chcel aby nehrdzavel.. o noz sa chcem starat tak raz za pol roka :D pokial bude streba tak 2 max 3 krat :D nechcem noz do vytriny ale snad sa este niekto najde ktory ma 1095 a vie co to je zac a ako na nu ...diky zdar
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 15 Okt 2010, 18:59

kolega si s tej ocele objednaval noz RAT7 tak ked uvidim ten material dam vediet nejaky nazor na neho, vseobecne plati terba vela hladat a citat na google
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod zt0350 » 15 Okt 2010, 19:48

uhlikovka 1095 je slusny matros mam z nej rat RC4 a spokojnost akurat je nachylnejsia na hrdzu treba to len poriadne utriet a obcas pretriet olejom inak bez problemov.......ale zalezi aj od spracovania vraj kabary z nej az tak nechytaju lišku ako rat tak neviem
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 15 Okt 2010, 21:05

zo strojarskeho hladiska nehrdzavie len nerezova ocel, pri ostatnych je to len pouzitie povrchovej upravy, bud viac alebo menej kvalitne, ale je to tu napisane, pokial ocel nie je nerez, tak potrebuje cas obcas aj namazat aby vydrzala bez hrdze
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod zt0350 » 15 Okt 2010, 23:27

na inom fore ktosi pisal ze ziadna ocel neni 100% nehrdzavejuca len nerezovky maju zvysenu korozivzdornost......ale to pretretie olejom neni nijak narocny ukon takze neni o com 8)
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: TOPS info

Poslaťod Blade » 16 Okt 2010, 13:18

Cim ta tento noz tak velmi zaujal? Nechcem hanit ocel 1095, je to uhlikova ocel ktora je sice nachylna ku korozii, ale lahko sa brusi a dobre drzi ostrie avsak patri medzi "low end" ocele ak to tak vobec mozem nazvat. Noze Tops su podla mna neskutocne predrazene, pouzivaju standardne materialy za ktore si pytaju vysoku cenu a snazia sa zlakat super dizajnom, ktory v skutocnosti nema prakticky vyznam. Poviem len tolko, ze tento noz je tazky, drahy a zbytocne velky. Skor by som odporucil noze RAT, ktore su z rovankych materialov (aspon papierovo), ale maju praktickejsi dizajn a lepsiu cenu.
Pravdepodobne chces hlavne velky noz ktorym zvladnes vsetky cinnosti, ale casom mozno zistis, ze je lepsi maly noz (cca 10-12 cm cepel) + sekera, resp. skladacia pilka. A nenechaj sa zlakat tou pilkou na tom nozi lebo 95 % takych piliek je nanic a v konecnom dosledku to len obmedzi cinnosti, ktore mozes s tym nozom robit.
Ak uz chces silou mocou takyto velky noz, tak si kup Fallkniven A1. Mozno nema taky super dizajn ako tento Tops, ale je ucelny, pevny a co sa tyka ocele, ostrie ti vydrzi ovela dlhsie a aj odolnost voci korozii je podstatne vyssia. Cenovo na tom myslim budu podobne, dokonca Fallkniven je este aj lacnejsi. Ak neveris odolnosti, tu mu dali riadne zabrat a obstal vyborne: http://knifetests.com/FallknivenA1.html
Ver, ze ak si kupis velky a tazky noz, castokrat siahnes po inom, mensom, lebo sa ti ho uz nebude chciet zo sebou tahat. Mne tiez doma v skrini lezi jeden ka-bar USMC a prakticky este ani nic nerezal :)
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: TOPS info

Poslaťod joche » 16 Okt 2010, 13:35

Ja suhlasim s Bladom, skus radsej RAT alebo Fallkniven. Tops je naozaj predrazeny.
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: TOPS info

Poslaťod sally » 16 Okt 2010, 14:53

ešte k tým linkovaným nožom na začiatku vlákna: pilka na chrbte noža je totálna hlúposť, pretože s ňou nepôjde nič seriózne prerezať - pílka nebude mať šraňk = bude sa neskutočne kúsať v reze. Tým, že je na chrbte čepele, tak nebudú možné techniky ako batoning - štiepať drevo tlčením papekom po chrbte noža, pri silových rezoch ak ti skĺzne palec, tak ťa to bude fest bolieť... proste pilka na nôž nepatrí. Výnimkou sú náraďové nože, prípadne UTON (kde je pilka solo a na nôž sa len pripína)

Prikláňam sa k fallknivenu, RAT, ak chceš niečo z "vyššej ligy," tak pozri po nožoch od bark river.

Bladne napísal veľmi múdro: zváž, či potrebuješ veľký nôž. Nebude vynikať v práci s potravinami, nebude vynikať v sekaní dreva, nebude vynikať v jemnej práci (vyrezávanie...), nebude vynikať skrátka v ničom. Veľký "zálesácky" nôž je dobrý na všetko, no v ničom nevyniká (schválne si skús s A1 vyrezať lyžičku a potom to skús s F1). Tiež som mal obdobie, kedy som "potreboval" jeden veľký univerzálny nôž a so skúsenosťami a dobou čo sa motám po lesoch som pochopil, že pre mňa osobne je najlepšia cesta kukri (sekanie dreva), skladacia pílka, malý nožík (čepeľ cca 10cm). Každý si musí vyskúšať, čo mu v lese sedí najlepšie. Len tá cesta poznávania je niekedy trocha drahá :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: TOPS info

Poslaťod unnamed » 16 Okt 2010, 18:27

to su vazne argumenty proti, ale logicke..a diky ze ste mi to objasnili.. chcel len opravit jednu vec ..hore som pisal ze chcem noze dva .. jeden vacsi aj ked si uvedomujem ze 18 cm je asi vela(chcel by som skor 15-16 cm) a druhy mensi nejaky klasicky ako vy hovorite .. zatial nejsom ziadny velky zalesak .. chodim do lesa chodim na ryby stanovat, ale uz chcem skusit nieco vacsie.. vacsi noz na tazsiu pracu mensi na mensiu logicky.. az ked budem chodit na take cesty ako bear ze po troch dnoch co nic nejedel sa nemoze ani pohnut tak to us budem rozmyslat inac ... zatial by som sa chcel vydat touto cestou ako hovorim, urobit pristresok, urobit ohen, chytit rybu alebo nieco ulovit ale len pre spestrenie.. takze ak mam na nieco spatny nazor prosim opravte ma...

este jedna vec by ma zaujimala.. prezeram noziarske ocele a je och take mnozstvo ze je mi zle :D na jednej stranke je 440C ze je najlepsia a tak a na tej istej je ze je podobna ako 12..nieco..cdbhkljn newiem .. som zmateny :D poradte najvhodnejsiu ocel na vacsi noz ako som pisal 15-16 cm na vacise veci a najvhodnejsiu na maly noz ..lebo na 10 strankach je 10 roznych oceli ..

a dakovala za rady :) zdar
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 16 Okt 2010, 18:41

ja osobne by som siel do stainless steel a ked sa bavime o cisle ocele zalezi podla akej normy.
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod fremen » 16 Okt 2010, 19:02

440C je celkom dobra ocel- velmi podstatne je vsak jej tepelne spracovanie- su z nej noze, ktore ti posluzia, avsak aj noze, ktore su ako "z blata". Vies, neda sa povedat, ze ked si kupis noz z nejakej ocele (alebo je to na nom napisane, co hlavne pri cinskych nozoch nieje smerodajne) je to:
a) super noz
b) nanic noz
Co sa tyka nerez/uhlik tak pre teba zakladny, laicky rozdiel je v tomto: Uhlik je nachylny na hrdzavenie (staci trosu osetrovat), je pruznejsi (ako nerez) cize sa skor ohne ako zlomi- zaroven sa lepsie brusi/horsie drzi ostrie.
Osobne by som ti tiez doporucil pozriet sa po RAT-kach, su to dobre noze. alebo si prelistuj www.knife.cz najdes tam kopec nozov od roznych vyrobcov, ich recenzie, ako aj informacie o materialoch.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: TOPS info

Poslaťod sally » 16 Okt 2010, 19:25

unnamed: ohľadom ocelí - nie som technik, len čo som zatiaľ pochytil z netu a sám sa toho držím, lebo sa mi to v praxi osvedčilo: na veľký nôž (kukri...) uhlíkovka (440, nejaká stará koľajnica, pružina...), na malý nožík práškovka (VG10, RWL34 - z tej sa mi momentálne robí jeden nôž...).

Ak chceš nejaký väčší nôž a jeden menší, tak si skús kombo:
veľký nôž napr. kukri od Kabar (http://www.noze-nuz.com/ka-bar/KA1249.php ) alebo ak sa ti nepáči kukri (podľa mňa neprekonateľná kombinácia sekacích a rezacích vlastností), tak omrkni http://www.noze-nuz.com/ka-bar/KA5600.php - veľmi zaujímavá kombinácia - máš v cene aj malý nožík na spôsob Izuly od RAT (nad týmto kúskom momentáne premýšľam čisto zo zberateľských dôvodov - páči sa mi dizajn toho veľkého noža = má v sebe niečo z nessmuka a kukri + malý nožík v cene)

a nejaká menšia fínska kudla (napr. http://www.noze-nuz.com/mora/FT2080.php alebo http://www.noze-nuz.com/helle/HE4.php alebo http://www.noze-nuz.com/fiskars/M07.php), prípadne ak sa ti nože fínskeho typu nepáčia, kukni po Fallkniven F1 ( v zálesáckej brandži nesmrteľná klasika http://www.noze-nuz.com/fallkniven/FN1.php) alebo po produkcii RAT (ak ťa to tiahne viac k military... http://www.noze-nuz.com/rat_cutlery/RC3P.php) alebo http://www.noze-nuz.com/sog/SOG99295.php (toto je niekde na pol cesty medzi malým nožom a veľkým - mne také nože nesedia, no každý máme inú ruku a preferencie pri ovládaní noža)

Keď časom a skúsenosťami zistíš, že ti žiaden z továrne vyrábaných nožov plne nevyhovuje, kontaktuj nejakého seriózneho nožiara.

p.s. sorry ak som sa príliš rozpísal, no minulý víkend som bol na Nožnění v ČR a ešte som plný dojmov z toho množstva super ľudí a nádherných nožov...
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: TOPS info

Poslaťod adamec » 16 Okt 2010, 21:43

Tak aj ja pridam svoj nazor...

Co tu je popisane o znacke TOPS je naozaj vsetko pravda. Nie su nekvalitne, ale aj tak su neskutocne predrazene. A tie dizajny....ano, pekne su, su akcne. Ale parkrat budes s nimi v lese a budes lutovat. Do lesa staci pomerne maly noz + nieco na ziskanie dreva na ohen - sekera, pilka(aj kukri je zevraj velmi fajn, ale to nemam vyskusane).

Hral som sa so slavnym TOPSom - Tracker. Reklamuju ho ako supa-dupa survival noz. Vazil tusim tonu, uz si presne nepamatam. Neviem si s nim predstavit robit nic. Ale hej...bol velmi pekny, pekne spracovany. Tak akurat do vitrinky :)

Ked chces drahe noze a kvalitne noze, pozri po znazke Bark River. Ked chces kvalitne a nie drahe noze, pozri na Fallkniveny.
Dalej pozri Enzo Trapper, Fiskars Sissipuukko M07...a este ich je vela, ale je sobota vecer a nechce sa mi rozmyslat :) .

Vela zdaru pri kupe.

EDIT: Az neskor som si cital vsetky reakcie a vidim, ze niektore veci co som pisal, uz tu boli popisane...nevadi, aspon vidis, ze viaceri maju taky nazor ;)
adamec
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 26 Júl 2010, 20:48
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia


cron