Potrebujem poradit: Survival nôž

Témy o nožoch

Re: TOPS info

Poslaťod unnamed » 17 Okt 2010, 02:09

vsetkym velmi dakujem ... zpociatku som chcel noz vacsi do tych 16cm.. s normalnou pilkou .. velmi sa mi pacili noze s dutou ruckou na nejake survival veci s kompasom atd.. aj ked som nieco nasiel tak bud bola dobra rucka ale noz o nicom ..potom noz s pilkou ( nez najdem dobru pilk tak je nechutny noz) niekto pisal ze pilka na nozi je na nic.. ale nasiel som par nozov so sawback ako normalna pilka takze si nemyslim ze by to bolo na zahodenie.. na mlatenie po nozi pri nejakom rubani alebo nieco staci hruba spica bez ostria pretoze pouzivana bude len stredna az koncova cast noza .. ale ako to vidim tak pojdem cestou trnistou (mylsim darhou :D) a poobzeram sa po nejakom noziarovy .. us len ten material vybrat .. som mlady, sprosty a pacia sa mi noze ako z filmu o mimozemstanoch :D( tanto, combat, military) tie sekacie noze nie->moj nazor ..na noz s pilkou co hovorite? ne/vhodna volba?atd ( nechce sa mi do lesa napr na tyzden vlacit 300 nastrojov, racej dva s ktorymi urobim skoro vsetko)
diky za uzitocne info a vobec mi newadi ze sa niekto rozpisal .. ja som rad ze mi vobec pisete. cakal som skor akoze aky k...t to zase pise a ze na vsetko je google a podobne ako som zazil na niektorych inych forach a neboli tohto zamerania
este raz velka vdaka..
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: TOPS info

Poslaťod fremen » 17 Okt 2010, 07:08

pokial trvas na nozi s pilkou, pozri sa na glock 81. Je to jedina pilka (okrem napr. victorinoxou, ale to neni tato kategoria) ktora je naozaj funkcna. Teda aspon podla mojej skusenosti- videl som viacero "survival" nozou s pilkou a nemyslim, ze by boli nejako prakticke, skor len na ozdobu. Samozrejme ze mozu byt aj ine prakticke-ale ja som sa s nimi nestretol, preto pisem o mojom nazore. Druhou volbou je "pilka" priamo na cepeli, ako maju RAT-ky, ale zda sa mi, ze to ta tak nezaujalo, resp. nieje to pilka v pravom slova zmysle.
Ked si das vyrobit noz od noziara- ziska kvalitu, ktoru zvacsa nedosahuju ziadne komercne noze, osobitost a jedinecnost. Druha strana mince je, ze takyto noz je zvacsa drahsi- predsa, je to rucna praca. Daj si pozor a starostlivo vyber noziara. (podla jeho predchadzajucej prace). Drzim palce!
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 17 Okt 2010, 07:33

sally: co je to ta praskovka? uhlikovka si viem domysliet, aj ked neuhlikova ocel neexistuje
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod fremen » 17 Okt 2010, 08:44

Dovolim si odpovedat: Praskovka je ocel vyrobena praskovou metalurgiou- je to moderna metoda, ktora umoznuje ziskanie materialou s vynikajucimi vlastnostami- taketo ocele su velmi odolne, daju sa spracovat na vysoku tvrdost, maju velmi dobre mechanicke vlastnosti. Je to taka Hi-Tech ocel.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: TOPS info

Poslaťod unnamed » 17 Okt 2010, 10:58

to fremen...
pilka na cepeli nepripada v uvahu pretoze neviem ako to budem brusit.. aj ked bola by to piplacka takze ee
a s tym noziarom to je jasna vecracej dam za noz viac a ked sa onho budem staratr ma prezije nez aby som kupil blato
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: TOPS info

Poslaťod sally » 17 Okt 2010, 11:39

pílka na noži - už som písal a za tým si stojím - je to hlúposť najvyššieho kalibru. Lepšie je si za pár europeňazí kúpiť skladaciu Bahco laplander, ktorá je legendou a špička vo svojom obore. Za málo peňazí neskutočne veľa muziky. Pílka na chrbte čepele noža nikdy nebude tak dobrá, pretože: aby pílka dobre rezala, musí mať tenký list a veľký šraňk (na koľko zuby zasahujú mimo list). Ak by sme to chceli implementovať na nôž: buď bude príliš tenká čepeľ (1mm a to je fakt napikaču) alebo budú zuby prečnievať zboka chrbta čepele tak moc, že akékoľvek puzdro bude nasračky behom pár vytiahnutí/zasunutí do puzdra. Preto pílka na noži je fail.

Naozaj, sám som si musel prejsť obdobím veľkých survival nožov, ušetri peniaze a kúp radšej kvalitný menší nôž (ak vieš, aký štýl sa ti páči a si ochotný investovať rádovo 200e, tak určite choď za kvalitným nožiarom) a niečo väčšie na sekanie (sekerka, kukri, klasický veľký kabar...) + skladaciu pílku (11 ľudí z 10 doporučuje Bahco laplander).

Dutá rukoväť = fail. NIE!!!!! Jediné nože, pri ktorých je ako tak zaručené pevné spojenie medzi čepeľou a dutou rúčkou sú nože od Chris Reaves a to sú trošku iné cenové pálky. Za tú cenu máš ultra kvalitný damaškový nôž od Dohnalov custom upravený na mieru, rúčku z materiálov ako si vyberieš, puzdro podľa priania a na čepeli vyleptané prianie krásnych dní + aj tak ešte niečo ušetríš. Prirátaj si k tomu dosť zlú ergonómiu = dutá rúčka má tvar valca a to je z ergonomického hľadiska dosť zle, uvedom si fakt, že ak ten nôž v prírode stratíš, tak si prišiel o komplet survival výbavu a si tak povediac v prdeli.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: TOPS info

Poslaťod Michal » 17 Okt 2010, 12:00

suhlasim so sallym, pilka na noži je naozaj nanič, aj vo väčšine člankov som čítal, že tieto "pílky" sa používajú len na vyrábanie zárezov a nie na pílenie gulatiny nejakej.

čo sa tvaru noža tyka - tvar čepele, to je naozaj len na tebe, ale oplatí sa niečo si prečítať a pozrieť si recenzie na youtube, kde sa k tomu ľudia vyjadruju :) Tak isto aj material čepele - ide o to na čo nôž budeš používať, pokiaľ na prácu s drevom - je veľmi dobrá uhlíkovka (na jedle môže nechávať stopy po oxidácií, ale na rezanie je veľmi dobrá, dlho drží ostrosť a ľahko sa brúsi). Ak ho chceš používať napr. na ryby, vo vlhkom prostredí radšej by som volil niečo nerezove, ako si písal nechceš sa on veľmi často starať :)

pozn. Mne sa najviac páčia severske tvary Puuko nožov, uhlíkova oceľ a klinovy vybrus - dĺžka samotnej čepele mi stačí tých 8-10 cm.

A k tej dutej rukoväti, je to naozaj zle, čepeľ sa ti vykýve v uložení pokiaľ nemáš naozaj kvalitný nôž, výbava v rukoväti je naozaj väčšinou len veľmi striedma (aj ked každému podľa vkusu). A ako napísal sally, ak náhodou nôž stratíš máš aj po výbave.

A aby som nebol OT: nože top su dizajnovo veľmi pekné, ten tracker som zvažoval aj ja, ale cena, váha a iné veci ma predvedčili o tom, že to neni to prave orechove :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: TOPS info

Poslaťod unnamed » 17 Okt 2010, 15:31

diky pani
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: TOPS info

Poslaťod unnamed » 17 Okt 2010, 20:35

..chlapi ..sri ze sa moc pytam, ale zaujima ma akoe pouzivate ocele.. a skusenosti s nimi .. chvalite fallkniven ten ma VG-10, skuste mi poradit ty co co si nechali robit noz aku a od akeho vyrobcu ste brali ocel ..lebo to vyzera tak ze pojdem cestou vlastnou :) diky
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: TOPS info

Poslaťod sally » 17 Okt 2010, 20:37

Ja som si nechal od Blacka robiť tú kudlu z RWL34 - práškovka. Ešte ho nemám - nemôžem súdiť z vlastnej skúsenosti. Na knife.cz (vrelo to fórum doporučujem) tú oceľ chvália.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 17 Okt 2010, 22:47

ta "praskovka" je sice tvrda ale aj krehka, ja osobne mam z nerezovej oceli co mi pride dobry kompromis, ale podla mna je je dobra volba nejak ocel co sa da kovat, kedze kovana ocel ma velmi dobre vlastnosti, a cisla oceli su len o chemickom zlozeni, a kazda krajina ma inu normu a tak sa moze stat ze sa bavime o tej istej oceli len kazdy dava ine oznacenie, ale ja osobne som za nerezovu ocel, podla STN je to ocel triedy 17
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod fremen » 19 Okt 2010, 06:13

sudis podla coho? praveze praskove ocele maju aj pri znacnej tvrdosti velmi dobre vlastnosti, ako huzevnatost a pod. Velmi zalezi na tepelnom spracovani. Ale zeby boli "krehke" :shock: ...
Samozrejme, na velky noz ako kukri bude uhlikova ocel lepsou volbou.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: TOPS info

Poslaťod rayen » 19 Okt 2010, 07:49

uhlilkove ocele su vsetky, cize aj praskovka, bez uhlika nie je ocel, ja som osobne zastancom kovanej oceli
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: TOPS info

Poslaťod sally » 19 Okt 2010, 11:46

rayen - čo takto nezačínať zbytočný flame a prijať názor niekoho druhého? Myslím, že každý priemerne inteligentný človek vie, že KAŽDÁ oceľ obsahuje isté percento uhlíka. No pojem "uhlíková oceľ," resp. familiárne "uhlíkovka" sa označuje oceľ na spôsob starej koľajnice, pružiny z nákladiaku, 440-ka (ak sa nemýlim v označení) a podobne :) Peace - nechcem, aby to vyznelo ofenzívne, no brániť sa tým, že každá oceľ je uhlíková, je medzi dospelými ľuďmi blbosť.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: TOPS info

Poslaťod unnamed » 19 Okt 2010, 12:44

zatial tu citam poucne veci ..ale chceo by to viac konkretne.. spomenuli ste RWL34 raz drzi raz nedrzi ostrie. tym kolajniciam a pruzunam nerozumiem :D z akych materialo mate rybicky? :D aj skusenosti s pouzivanim.. velmi by mi to mopohlo vdaka
unnamed
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Okt 2010, 22:19
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


cron