Firepiston

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

Firepiston

Poslaťod Michal » 02 Feb 2012, 17:00

Takže, ako sa to celé vlastne začalo?

Zapojil som sa na jednom slovenskom nožiarskom fóre do súťaže, ktorej predmetom bolo vytvorenie loga pre ich stránku. Administrátori povedali, že na víťaza čaká odmena, ale konkrétnejší neboli :twisted:

Tak som teda urobil návrh, poslal ho a po tesnom hlasovaní a následnom rozstrele som túto súťaž vyhral a administrátori zverejnili cenu a na moje veľké počudovanie a následnú radosť to bol firepiston.

No ale ideme k recenzii :)


Samotný piston je drevený a esteticky opálený. Spodná časť, rozumej valec, má mosadznú vložku, ktorá tvorí samotné steny valca a umožňuje tesneniu dokonale uzavrieť "spaľovaciu" komoru.


Piest je drevený a trošku netradičnejšej konštrukcie ako firepistony, ktoré môžeme vidieť na TyTrubke :)


Ako môžeme vidieť na fotke piestik sa končí hlavičkou šróbika so zárezmi, pod ktorým je vymeniteľné gumené tesnenie. Práchno sa vkladá do maličkého priestoru ktorý vznikol vo vnútri vyrezaného kríža s hlavičke.
(Toto riešenie je celkom nepraktické, pretože samotný kov hlavičky ochladzuje práchno a tým, že je priestor relatívne malý, uhlík horí iba chvíľku, preto chcem pristúpiť k malej úprave a tento priestor zväčšiť :wink: )



Praktické skúsenosti
Na ukážku ako to celé pracuje nie je nič lepšie ako video, tak som jedno natočil. Ako práchno používam zuhoľnatenú bavlnenú látku a ako sekundárne práchno našuchorený jutový špagát. Vzhľadom na to, že slnko silno svieti a aj zoom videa nie je možné vidieť žiariaci uhlík, ale dá sa pobadať slabučký dym :)



Záver
Firepiston je veľmi náročný na dobré primárne práchno, jediná vec, ktorá sa mi zatiaľ podarila zapáliť bol iba kúsok zuhoľnatenej látky. Vata, ktorú som skúšal tiež sa v surovom stave nechcela dobre chytiť, tak som si urobil zásobu látky aby som nemal starosti :)
Úpravu hlavičky šróbika mám na pláne dnes večer, pretože ak by bol priestor väčší, uhlík vydrží dlhšie horieť sám o sebe bez toho aby ho bolo treba okamžite vyberať ihlou, pretože inak celkom rýchlo hasne.
Každopádne je to doposiaľ pre mňa najzaujímavejší spôsob zakladania ohňa bez zápaliek či zapaľovača :yees:
Naposledy upravil Michal dňa 02 Feb 2012, 23:33, celkovo upravené 2
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Firepiston

Poslaťod SKW » 02 Feb 2012, 17:51

Gratulujem k výhre a super cene Michal! :yees: Firepiston je geniálny vynález, musí to byť zábava zapaľovať ním táboráky :). Ak môžem poradiť nejaké dobré práchna tak z prírodných práchien najlepšie funguje Čaga a potom náročnejšie je spráchnivené drevo a rôzne pápernaté semená rastlín a drevín (napríklad z topoľa, pálky alebo pichliača roľného) Tieto páperia treba najprv medzi prstami ušúľať do malej guličky a tak natlačiť do cylindra. A určite sa ti zíde aj amadou z práchnovca, neviem síce ako funguje v pistone, no na prenesenie uhlíka sa ti bude iste hodiť.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Firepiston

Poslaťod Michal » 02 Feb 2012, 17:57

Na nasledujúcom zraze si to vyskúšame, určite túto zábavku prinesiem :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Firepiston

Poslaťod fatal_error » 02 Feb 2012, 20:41

Vyzera to sice dobre, ale pride mi to totalne zbytocna vec uz ked mame tie klasicke firesteely a ine metody ako zalozit ohen...ma to nejaku vyhodu? resp. vcom je to take genialne? Lepsie sa zaklada ohen ked fuka vietor? alebo v niecom inom? Ale kazdopadne gratulujem k vyhre :) Vyuzi to na 110% . Dik za odpoved. :camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Firepiston

Poslaťod matus » 02 Feb 2012, 20:44

fatal ano su mnohe metody ako zalozit ohen rychlejsie ale treba sa ucit aj novým ktoré sú staré ale stojí za to ich vediet metódam napr bow drill ... vo vetre no funguje to a ani ten uhlik netreba rozfúkat :D ale neviem no je to mne ludi ktorých zaujimaju stare metody zakladania ohna
fattal opravene :wink: dik za upozornenie nezrozumitelného výkladu :camp:
Naposledy upravil matus dňa 02 Feb 2012, 20:50, celkovo upravené 1
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Firepiston

Poslaťod fatal_error » 02 Feb 2012, 20:47

Bow drill neni az taky novy :D ale tak ako chapem co si chcel povedat :)
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Firepiston

Poslaťod Michal » 02 Feb 2012, 20:48

fatal_error píše:Vyzera to sice dobre, ale pride mi to totalne zbytocna vec uz ked mame tie klasicke firesteely a ine metody ako zalozit ohen...ma to nejaku vyhodu? resp. vcom je to take genialne? Lepsie sa zaklada ohen ked fuka vietor? alebo v niecom inom? Ale kazdopadne gratulujem k vyhre :) Vyuzi to na 110% . Dik za odpoved. :camp:


Genialita tohto typu zakladania ohňa spočíva práve v tom ze stlačený vzduch zapaľuje práchno... na tú dobu keby bol firepiston vymyslený to je podľa mňa veľká vec. Dnes to tak už nepociťujeme samozrejme :)

Pri tomto type "podpaľača" sa veľmi o výhodách sa hovoriť ani nedá, lebo treba nosiť so sebou práchno, okrem pár vecí v prírode ti od neho nechytí v naších podmienkach asi nič. Na druhej strane je to super "show off" vec, ak ideš niekam s ľudmi táboriť, alebo len tak pre radosť trošku si zacvičiť doma, mimoto ak sa vonkajšok pekne spracuje je to pekný "kozmetický" doplnok :)
No a v neposlednom rade, keď si vezmeš spotrebu energie na rozloženie ohňa bow drillom a pistonom, tak zistíš kde je rozdiel :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Firepiston

Poslaťod fatal_error » 02 Feb 2012, 21:01

Dakujem za vysvetlenie :) :yees:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Firepiston

Poslaťod macmatej » 02 Feb 2012, 23:11

Ludia z tohto fora maju skor uchylku zapalit ohen na mnoho sposobov. Takze kazdy novy sposob potesi. Akurat dnes rano som rozmyslal o firepistone a vecer tu najdem pekny prispevok od Michala.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firepiston

Poslaťod juraj1974 » 03 Feb 2012, 09:11

Aj ja sa uz dlhsiu dobu zaoberam myslienkou vyrobit si vlastny piston ale stale mi na to nejak navychadza cas... :roll: V kazdom pade gratulovacka Michal k naozaj origo kusku vybavy zalesaka. Jedneho dna si spolu zasunieme to spravne prachno do piestika... :mrgreen: :mrgreen:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Firepiston

Poslaťod Joda » 18 Júl 2012, 18:28

Měl jsem možnost vyzkoušet Michalův firepiston u Matěje na návštěvě... je to hezká a na pohled elegantní věcička. Nechci hodnotit nějakou praktickou stránku a jiné věci... je to zajímavá věc a jistě potěší ji vlastnit a občas se s ní potěšit.
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x


Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia