Ako správne vybrať nož

Témy o nožoch

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Michal » 08 Feb 2012, 00:28

lynx píše:Diky, a pri rovnakom uhle, ale roznej hrubke cepele, sa to ako meni ?


Ak myslíš napríklad to že máš uhol 20°na 2mm čepeli tak výška výbrusu bude nízka a prienok do materiálu dobrý.. Ak bude na 5mm čepeli 20° výbrus, bude vyšší a tu sa potom jedná o to aký materiál režeš. Pokiaľ chceš rezať zeleninu/ovocie a podobne, kde ide nôž hlboko do krájaného materiálu je tu pravdepodobnosť, že hrúbka čepele bude pri určitom vnorení do krájanej veci už tú vec rozlamovať a nie krájať. Ak sa ledná o stružlikanie a pod. kde odkrajuješ len maličké kúsky (stružlinky) tak je to myslím si fuk... ale rozhodovať to môže napr. pri batoningu a pod.

Odporúčam zapojiť šedú kôru mozgovú a trošku podumať, sú to veci, na ktoré prídeš aj sám zdravým sedliackym rozumom...
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod mihal » 08 Feb 2012, 18:29

skor mám pocit že myslel keď čepel nieje rovnako hruba po celej dĺžke ale zužuje sa k špičke tak plynulo. to by aj mňa zaujímalo, meniť uhol koli kráse je asi blbosť či? či vtedy radšej voliť konvex alebo dvojitý vybrus či jak sa tomu nadáva?
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Rafael Ingvis » 08 Feb 2012, 20:30

mihal píše:skor mám pocit že myslel keď čepel nieje rovnako hruba po celej dĺžke ale zužuje sa k špičke tak plynulo. to by aj mňa zaujímalo, meniť uhol koli kráse je asi blbosť či? či vtedy radšej voliť konvex alebo dvojitý vybrus či jak sa tomu nadáva?


:-k A nezužuje sa špiška práve kôli tomu že je tam výbrus?
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod mihal » 08 Feb 2012, 20:35

ani nie, lebo je
kovaný :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod juraj1974 » 08 Feb 2012, 20:38

mihal píše:ani nie, lebo je
kovaný :)




Uz radcej nic nepis... :roll:
Tvoja odpoved mi pripomina jeden pribeh. Ked kamos prisiel do prace zo zvesenym nosom s konstatovanim ze...,,nic nebolo,, bo cervena u frajerky svieti. Na to mu jeden trochu ortodoxne veriaci odpovedal dodnes zapisanu vetu: Co ti sibe? Slobodna a kramy?....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Rafael Ingvis » 08 Feb 2012, 20:56

mihal píše:ani nie, lebo je kovaný :)


Ak je kovaná spôsobom ktorý spomínaš tj. smerom ku špičke sa stenšuje tak by to bolo kôli tomu aby sa zlepšili rezné vlastnosti. Zmena uhlu výbrusu je pizzovina ktorá to len pokašle
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Pulvalizer » 10 Feb 2012, 00:03

Nazdar!

Tak ma napadlo že sa spýtam. Uvažujem nad kúpou Fallknivenu A1 len akosi sa mi nepáči tá rúčka. Vedel by nejaký majster čo sa tomu venuje spraviť rúčku napríklad z dreva ako na noži http://www.thebushcraftstore.co.uk/helle-temagami-bushcraft-knife---designed-by-les-stroud---the-survivor-man-4937-p.asp tá rúčka sa mi páči no nôž je pre mňa zbytočný keďže na jemné práce mam Victornix. A otázka číslo 2. Hľadá sa majster ktorý pracuje s kožou a v prípade kúpi noža s fabriky by mi na púzdro vedel vyrobiť násadu pre Firesteel. Alebo možnosť b) vyrobiť celé púzdro ak bude schopný rúčkar :mrgreen: Nechcel som zakladať nové vlákno berte to tak že sa ešte len informujem. Nepýtam sa to pretože som neschopný ale nemám na to čas ani materiál. No celá dielňa s manuálnym či automatickým naradím za domom je pripravená :(
Pulvalizer
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 05 Feb 2012, 21:19
Bydlisko: Pov. Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Rafael Ingvis » 10 Feb 2012, 00:16

Pulvalizer píše:Nazdar!

Tak ma napadlo že sa spýtam. Uvažujem nad kúpou Fallknivenu A1 len akosi sa mi nepáči tá rúčka. Vedel by nejaký majster čo sa tomu venuje spraviť rúčku napríklad z dreva ako na noži http://www.thebushcraftstore.co.uk/helle-temagami-bushcraft-knife---designed-by-les-stroud---the-survivor-man-4937-p.asp tá rúčka sa mi páči no nôž je pre mňa zbytočný keďže na jemné práce mam Victornix. A otázka číslo 2. Hľadá sa majster ktorý pracuje s kožou a v prípade kúpi noža s fabriky by mi na púzdro vedel vyrobiť násadu pre Firesteel. Alebo možnosť b) vyrobiť celé púzdro ak bude schopný rúčkar :mrgreen: Nechcel som zakladať nové vlákno berte to tak že sa ešte len informujem. Nepýtam sa to pretože som neschopný ale nemám na to čas ani materiál. No celá dielňa s manuálnym či automatickým naradím za domom je pripravená :(


kúp si čisto A1 bez rúčky... ak kúpiš s rúčkou tak si nepomôžeš bo tá skrýva patvar. Kontaktuj macakv-a zvládne oboje.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod venco » 10 Feb 2012, 09:26

Puzdro s držiakom na firesteel mi robil Paľo Jarabica a zvládol to na výbornú http://pavoljarabica.blogspot.com/p/galeria-puzdra.html
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Peťo » 12 Feb 2012, 20:48

nemohli bi ste mi niekto pradit aky noz si kupit ? potreboval bi som niaku poriadnu diku ak sa vam bude chcet dajte sen niake spamy vopred dakujem
Peťo
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 12 Jan 2012, 22:04
Bydlisko: Ilava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod juraj1974 » 12 Feb 2012, 21:21

clovece! Neda mi nezareagovat... To o com tocis? Aku diku to chces? Si najomny vrah? Mäsiar? Co si vlastne chces? Co je to podla teba dika?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Rafael Ingvis » 12 Feb 2012, 21:25

Peťo píše:nemohli bi ste mi niekto pradit aky noz si kupit ? potreboval bi som niaku poriadnu diku ak sa vam bude chcet dajte sen niake spamy vopred dakujem


V prvom rade zapracuj na slovenčine.
Čo sa týka výberu noža:

1) zamyslím sa, na čo ten nôž chcem používať: hlavne jemná práca s potravinami alebo hlavne hrubá práca ako sekanie dreva, zaostrovanie papekov...
2) podľa bodu 1 zvolím hrúbku čepele: ak bude pri práci s nožom vykonávaná prevažne jemná práca, čepeľ by nemala byť hrubšia ako 2-3mm. Pre hrubú prácu volím čepeľ 4mm a viac
3) zvolím si typ ocele: uhlíkovka vs. nerez
4) podľa osobných preferencií a účelu noža zvolím typ čepele
5) zvolím si materiál a tvar rúčky: drevo, guma, plast, rohovina...

Ak budeš mať v týchto bodoch jasno tak sa spýtaj opäť
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod venco » 13 Feb 2012, 15:42

A samozrejme daj vedieť v akej cenovej relácií to chceš. Inak súhlasím s predchádzajúcimi dvoma príspevkami.
/dýka prevažne bojová chladná zbraň, ostrie má na oboch stranách čepele/. Takže asi chceš nôž či? :D
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Peťo » 13 Feb 2012, 17:34

Za pravopis sa ospravedlňujem :D a áno správne ste ma pochopili chcem nôž potrebujem ho hlavne do hory keď chcem uťať nejakú tú lieskovicu pripadne vypitvať rybu okrájať zemiak a tak podobne :) a cena tak do 30 eur ...............inak s tou dýkou máš pravdu to len v nasej rodine sa tak zvykne hovoriť nožom :mrgreen:
Peťo
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 12 Jan 2012, 22:04
Bydlisko: Ilava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod venco » 13 Feb 2012, 18:15

Poobzeraj sa po nejakej more http://noziarstvo.sk/sk/67_mora
alebo ak chceš niečo masívnejšieho tak niečo takéto http://noziarstvo.sk/sk/pevne-noze/514-fx-bf-001sd.html
ale osobne by som sa priklonil k tej more.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron