Vyrezávanie z dreva

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod helbo » 10 Feb 2012, 20:57

Dnes mam jeden kratsi prispevok. Pred tyzdnom som si u priatelky ukoristil kus ceresnoveho dreva, ktore neplanujem hned pouzit. Z tochto dovodu som ho potreboval osetrit a uskladnit. Po konzultacii z Pajou, som sa dopracoval k tomu, ze drevo treba ocistit od kory.
Ceresna + sekera a noz.

Ceresna + sekera a noz.

Takmer ocistene ceresnove drevo.

Takmer ocistene ceresnove drevo.


Dalej som musel drevo zrezat z oboch stran, koli tomu ze bolo naprasknute. Tato vada by sa mola ostupom casu rozsirit po celej dlzke polena, co by mi sice nevadilo, ale budem potrebovat vacsie kusy.
Prasklina po samovolnom suseni.

Prasklina po samovolnom suseni.

To je pekne vidiet pokial bolo drevo prasknute, cely tento kus som musel odstranit.

To je pekne vidiet pokial bolo drevo prasknute, cely tento kus som musel odstranit.


No teraz som musel poleno rozstiepit po celej jeho dlzke. Jeho konce musite osetrit olejom alebo voskom, aby sa vam drevo nesusilo z krajov rychlejsie a neprasklo opatovne. Takto osetrene drevo som uskladil do chladneho sucheho miesta.
Rozstiepene poleno.

Rozstiepene poleno.

Vozkom osetrene kraje

Vozkom osetrene kraje


Odpileny naprasknuty odpad som vyuzil na vyrobu privesku. Najskor som si vyrobil privesok a potom som ho stabilizoval varenim v slanom roztoku (asi hodina varenia). Tymto sa privesok stabilizoval a vysusil. Po tomto kupele som musel privesok uz len vybrusit a napustit olivovym olejom.
Privesok.

Privesok.


Tento privesok pouzivam namiesto karabinky. Prevleciem ho popod opasok a kluce hodim do vacku :yees:
Ospravedlnujem sa za fotky, no lepsie to neslo. Ak by mal niekto zaujem o detail z privesku, tak mu ho mozem odfotit zrkadlovkou.
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod keres » 18 Feb 2012, 09:48

Som tu noví ale vaše práce sledujem dávno a musím uznať že ste majstri od rezbárskeho nožíka :yees:
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod laktis » 20 Feb 2012, 10:39

Zdravím Vás, pri googlení na internete som našiel túto stránku a to ma hneď inšpirovalo urobiť si lyžičku z dreva. Vybral som si orechové drevo nakoľko som ho na jeseň spiloval a sfarbenie tohto dreva mi dosť imponuje. Som uplný začiatočník takže som rezal a dlabal... výsledok posúďte sami... prvá lyzička priniesla aj svoju daň - zárez do ruky..... :shock:
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
laktis
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 20 Feb 2012, 10:00
Bydlisko: nova baňa
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod punta9 » 20 Feb 2012, 12:58

Lzicku mas peknou :yees: .Az to napustis olejem tak ty barvy budou jeste lepsi.Hod sem fotku co jsi pouzil za nastroje.
A s tim zarezem do ruky jsi jeste dopadl dobre :wink: Byt to hloubejc tak by sis hezkejch par tydnu nezarezal. :(
Na tohle si musi clovek davat velky pozor,ty rezbarsky noze jsou ostry a uzky,aby dobre vnikaly do dreva a pokud ti skoncej v ruce tak dokazou nadelat obrovskou paseku.
Jinak pokracuj v tvorbe,drzim ti palce. P9
Obrázok užívateľa
punta9
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 01 Máj 2011, 21:46
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod juraj1974 » 20 Feb 2012, 20:58

Ja len dodám, že tvoj štýl je osobitný a zaujímavý. Na tej ruke by som to ťahal ešte trochu ďalej a ku koncu do pravého uhla aby to malo taký pirátsky štýl... :roll: A teraz vážne: Človeče! Čo si to vyvádzal? Veď vyrezávanie je jemná práca, kde sa používa cit a nie hrubú silu ako japonský kat. Nepoviem nič, keď si rozfaklíš prst alebo sa nejako porežeš (tu sa to volá Pájin syndróm...), ale toto je skoro ako harakiri... ono lyžice máš pekné a tak ako napísal Punťa, ešte trochu oleja a je to super. Dávaj prosím ale už bacha, aby si mal ešte čím vyrezávať a to nemám na mysli železo...


edit by Sally - prepísaný príspevok na malé písmo a s diakritikou. Capslock alebo iná klávasnica?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod sally » 20 Feb 2012, 23:05

laktis: veľmi pekná lyžica, vôbec nevidno, že by to bola prvotina! Z tej ruky si nič nerob - ja som sa už X-krát dorezal a stále som tu. Posledne si to odniesli brušká oboch prostredníkov tak si vieš predstaviť ako som asi na ulici s takými rukami vyzeral :mrgreen:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod laktis » 21 Feb 2012, 09:39

Zdravím vás ... vďaka za podporu...čo sa týka nastrojov posielam malu ukazku - je to upravený malý kuchynský nôž a na vydlabanie som pouzil dlatko... Vravím som len začiatočník a skúšam kadečo...... :roll:
Prílohy
noz.JPG
laktis
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 20 Feb 2012, 10:00
Bydlisko: nova baňa
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod macakv » 21 Feb 2012, 10:54

laktis píše:Zdravím vás ... vďaka za podporu...čo sa týka nastrojov posielam malu ukazku - je to upravený malý kuchynský nôž a na vydlabanie som pouzil dlatko... Vravím som len začiatočník a skúšam kadečo...... :roll:
Pekná prácička.Máš moj obdiv,že dokážeš s tak jednoduchým náradim vyrobiťtaké pekné dielko.Len tak dalej.
:yees:
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Legil » 21 Feb 2012, 11:28

KUKSA
Nie je to celkom moja práca - ja som sa dostal len k polotovaru :wink:
Naposledy upravil Legil dňa 04 Feb 2015, 15:55, celkovo upravené 1
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod finn » 21 Feb 2012, 21:11

Je krasna, klobuk dolu, eplanujes aj dierku a nejaku snurku alebo kozu?

:yees:
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod boomer » 22 Feb 2012, 23:59

Tá kuksa je podarená :wink:
A kedže sa tiež chystám na svoju prvú kuksu, tak som prezrel pár stránok s touto tématikou a narazil som na toto zaujímavé video.
The story of kuksa je názov a ukazuje ako sa robia kuksy tzv "vo veľkom" :)
When life gives you hands, make handmade!
Pozri sa hlbšie do prírody a všetko lepšie pochopíš...
boomer
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Jún 2011, 14:27
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 32 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod rafoo » 23 Feb 2012, 17:49

laktis píše:Zdravím Vás, pri googlení na internete som našiel túto stránku a to ma hneď inšpirovalo urobiť si lyžičku z dreva. Vybral som si orechové drevo nakoľko som ho na jeseň spiloval a sfarbenie tohto dreva mi dosť imponuje. Som uplný začiatočník takže som rezal a dlabal... výsledok posúďte sami... prvá lyzička priniesla aj svoju daň - zárez do ruky..... :shock:

hm veľmi pekný kúsok. A nie je moc široká? Ja som prišiel na to, že mi najviac pasujú plytké a úzke lyžice.
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod laktis » 24 Feb 2012, 10:06

vdaka... ano je dost siroka - bude skor na ozdobu ako na jedenie... druha bude asi uzsia
laktis
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 20 Feb 2012, 10:00
Bydlisko: nova baňa
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod matus » 25 Feb 2012, 20:20

u dedka v garáži som našiel super drevo domnievam sa že je to javor ak sa mýlim opravte ma prosím no a fotky
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok :camp:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod sally » 26 Feb 2012, 11:56

Matus - parádna práca :yees: Už si napúšťal olejom? Mne javor po napustení ostal dosť svetlý a letokruhy sa zvýraznili len pomenej, no zato je pevný a má takú zlatožltú farbu :)

Nech ti z nej chutí!
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia