Zálesácke know-how

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod juraj1974 » 17 Okt 2011, 20:31

Najmenej 100x som ti vravela nejedz ten zlty sneeeh.... :yees:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Moje tipy

Poslaťod w1k » 27 Nov 2011, 17:06

Prilezitostne tu budem pisat tipy z praxe (ak si spomeniem)..

Teplo/ohen aj na 4 dni:
Ja mam na svojom mieste ohnisko situovane asi 40cm pod zemou, ma to vyhodu v tom, ze ked ohen dohori (a nezaleje sa), da sa vyuzit aj nasledujuce 3-4 dni (zalezi od toho kolko pahreby vznikne).. Aj stvrty den po paleni je mozne vrchny popol odhrabat, nahadzat suche vetvy, pripravit si kavu, vycurat sa a ohen sa nam pekne vznieti.. Hodi sa to aj ked sa chce len clovek zohriat, ide okolo a neplanuje robit ohen, toto teplo mu postaci..
Horuci popol sa moze nasypat do najekaj nadoby, napriklad vedierko, ktore mozme najst.. Po 5 minutach ho vysypeme a sadneme na pekne vyhriaty serblik :) Vyhrievacia doba asi 30 minut..

dalej..
Pri kaceni stromov si dajte pozor na hniezda vtakov. Ak kacite strom, ktoreho koruna splyva s korunami inych stromov, je dost mozne, ze tam moze mat hniezdo nejaky vtak. Ak ano, da o sebe vediet hlasnym krikotom a kruzenim okolo..
Ja som takto pred 4 mesiacmi pokacal strom, zhodil vtakovi hniezdo aj s dvoma vajickami :( keby som vedel to, co teraz, urcite by som siel aspon o 50m dalej. Nasledne som musel hniezdo rozmotat z konarov, vyliezol som na uplne hore na najblizsi strom, az sa konare ohybali a hniezdo som pol hodinu pripevnoval spat, ked som liezol dole, zletel som a porezal si celu nohu..

pristresok:
1 - Ak si chcete postavit trvaly pristresok pri vode, sledujte breh vody. Ak vidite naplaveniny alebo vymlete casti zeminy nad brehom, nestavajte tam. Mne sa to vypomstilo, cely pristresok nam vzala voda, musel som ho postavit znovu. Naplavenini sa daju lahko rozoznat, treba si vsimat rozne nanosy vetvi, krikov, resp. chuchvalce kadecoho zachytene na stromoch, vacsinou su 0-30cm nad zemou a pevne obopinaju to, na com su nanesene - strom, kriky, atd.
1.1 - popri brehu rieky sa daju najst uzitocne veci, kopec dosak, rozne kusy dreva, snury, nite, atd. my sme takto nasli jednu obrovsku paletu z ktorej si sme nad potokom urobili vyvysene molo - samozrejme nam ho pri zaplavach zobralo, nasli sme ho par sto metrov dalej, doslova rozdrtene na cucky.
1.2 - neodporucam staviat pristresok pri starych ohnutych stromoch, resp z takych, z ktorych uz odpadava kora a maju tendenciu rast na jednu stranu, pricom su svojou vahou znacne nahnute. takyto strom ma aj par ton a to nie je sranda. pred tyzdnom som bol na obhliadke a nasiel som nas oblubeny strom zlomeny napoli, spadol tesne vedla pristresku na iny strom, ktory uplne ohol.

2 - namiesto spagatu sa daju narychlo pouzit hocijake korene stromov, su zhruba 5-20cm pod zemou a daju sa lahko vytiahnut v celej svojej dlzke. su pevne a ohybne.

3 - nezakryvajte pristresok konarmi s listami, tie o par mesiacov opadaju a bude to vyzerat skor odpudzujuco, ako opacne.

4 - okolie pristresku sa oplati skraslit - mozno len z dobreho pocitu, clovek sa lepsie citi.
4.1 - mozme si okolie oplotit rakosim - zbierame uschnute rakosie, nie zelene. to vydrzi aj niekolko rokov. staci jednoducha drevena konstrukcia, ktoru vystuzime rakosim. je ho sice nutne nazbierat trosku viac, no vysledok stoji za to.
4.2 - par sviecok na vecer, na stromy sa daju bezbolestne pripevnit rozne ploske kamene, ktore sluzia ako drziak na sviecky. pripadne mozme vyrobit krajsie z plechoviek - napriklad od salka. vyvrtame do plechovky niekolko dier, dnu vlozime sviecku - v noci to pekne osvetluje okolie.
4.3 - vlastna zahradka.. skusili ste uz pestovat? staci vytvorit jednoduchu zahradku obkolesenu napriklad kamenmi, my sme takto sadili rajciny alebo hrach a pocas roku bolo prijemne sledovat ako rastu.. a nasytit sa nimi :) .. alebo len rozne kvety. holky to zeru ;)
4.4 rozne rebriky po stromoch, lanove prechody, hojdacky nad vodou.. mna to bavi :)
4.5 - udrzba.. kedze my mame pristresok pod stromami, na jesen pravidelne odhrabavam listie, na viac etap. na jar je o to menej prace a mozem sa venovat napriklad zberu dreva na stavbu - ktore sa v lete skrz husty porast zhana asi tazsie.
4.6 veterny mlyn, vodny mlyncek. veterny mlyn z umelej pet flase naozaj funguje!:)

5. cim upravenejsie miesto budete mat, tym je vacsia sanca, ze to niekto najde, zacne tam pravidelne chodit a robit bordel.. odporucam len jednu pristupovu cestu a okolie nechat zarast travou.

//príspevok presunutý
//skw
w1k
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 27 Nov 2011, 14:40
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 64 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod B-Boy » 06 Mar 2012, 22:50

34. ak je v zime nedostatok vody, roztopte radšej ľad než sneh, máte 2x toľko vody pri polovičnej spotrebe tepla a + pri snehu sa roztopí spodná vrstva, voda vsiakne do hornej vrstvy snehu a ostane suché dno ešusu ktoré sa pripáli.
35. ak máte lano dlhšie, nikdy ho nerežte, neviete kedy sa vám zíde dlhšie lano, na skrátenie použite ovčiu nôžku
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod Mirino » 17 Mar 2012, 20:50

35. Nikdy nejedz čučoriedky vedľa chodníka :lol:
Mirino
 

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod keres » 24 Mar 2012, 19:00

36. Keď rozkladáš oheň na chate po tme, vždy pamätaj kam si dal nôž. Ja ho nechal na piecke. :shock: Po úprave rúčka nič moc.
Prílohy
IMG_20120324_173106.jpg
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod rkw » 07 Máj 2012, 18:50

37 ked spíš v spacáku bez topánok tak si ich zaves na vetvu alebo niečim prikry aby ti tam daco nevliezlo
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod B-Boy » 08 Máj 2012, 19:17

TO- keres/ hlavne si najprv spomeň kam si schoval plynovú bombu.
Známy raz schoval 2,5 kg bombu pred zlodejmi do komína. Zabudol na to, a urobil oheň. Jak to raz drblo tak to rozmetalo celú piecku a dvierka prerazili gauč. :D
Ešte že bol v inej miestnosti vtedy :D
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod Kapo » 09 Máj 2012, 13:04

38. kto prdí, ide posledný
39. po lese nechoď potichu, ale rob primeraný humbuk. Pískaj si alebo spievaj. Nech neplašíš zver, a nech ťa niekto neuloví.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod 72janik » 09 Máj 2012, 13:55

40. Ostré predmety (nože, sekery a pod.) nepatria do blízkosti samonafukovacej karimatky. :-D ináč je pri neopatrnosti samosfukovacia. :shock:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod macakv » 10 Máj 2012, 07:35

41.Rezné naradie udržuj ostré.Pri veľkom otupení potom musíš uberať veľa materialu s čepele a skracuješ životnosť náradia.Nikdy nepoužívaj nôž na opekanie alebo upravovanie pahreby.Popustíš čepel a skor sa zatupí.Nepichaj nôž do zeme ,skracuješ životnosť ostria.Nekonzervuj nože(hlavne z uhlíkovky)slaninou alebo masťou.Obsahuju sol,čo spôsobuje korodovanie.Puzdro noža udržuj čisté,bez zbytkov potravín.Salmonela číha všade.
42.Neprecenuj svoje schopnosti a vždy radšej 2krát prehodnoť svoje konanie.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod včelár » 16 Júl 2012, 23:34

43. Nechoď nad roklinu a okraj skalného brala s ťažkým batohom na chrbte - mohol by ťa rýchlo prevážiť smerom dole.
44. Ak ideš v noci a nemáš lampáš alebo blikátko, daj o sebe vedieť poľovníkovi tak že si pravidelne z ľahka
odpískneš, zakašleš alebo škrtneš po firestele nožom a zaiskríš, možno na teba pozerá lovec cez puškohľad a hladí kohútik ... a pochopí že nie si jeleň.
45. Už pred cestou do hôr si dobre premysli a priprav veci čo budeš asi robiť keď sa strhne búrka, ako , kedy a kde prenocuješ.
46. Vhodný čas a miesto a spôsob na prípravu prenocovania, je vlastne čas a miesto a spôsob na ochranu tvojho zdravia a života a tích ktorým velíš.
47. Hory zobrali život aj starým zálesákom, preto sa poraď so skúsenejšími predtým ako niečo naplánuješ ...
Obrázok užívateľa
včelár
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 22 Apr 2012, 21:17
Bydlisko: 97224
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod quaxo » 17 Júl 2012, 16:43

A ked uz sa spomina skalne bralo:

48. Nikdy nehadz ziadne predmety, ani kamene z brala, alebo zo strmeho kopca. Nikdy nevies kto pod bralom je, a zopar ludi uz takto hlupostou prislo o zdravie ci o zivot. Ak vidis niekoho to robit, upozorni ho, lebo nabuduce sa moze stat ze sa pod tym bralom prechadzas ty. Tento bod je dolezity hlavne v oblasti nasich krasnych zrucanin, kde turisti radi testuju hlbku sutrom :)
Obrázok užívateľa
quaxo
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 12 Mar 2012, 17:06
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 99 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod Rio » 23 Júl 2012, 11:39

výška rezu ako v Slovenskom raji...
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod jasommato » 25 Sep 2012, 00:07

49: pri teplotach pod nulou na noc nenechavajte nic na baterky alebo akumulatori a hlavne nie mobily pohodene alebo v batohu vzdy si ich zoberte do spacaku mraz vybija baterky a na mobile moze poskodit displej

50: zamysli sa ked mas vsetky veci pripravene ci uplne vsetky potrebujes a ci neberes vec ktora sa da nahradit inou co ties beres kazde kilo sa pocita

51: neexistuje zle pocasie len nevhodne oblecenie! takzedbaj na to abi bolo najprv funkcne pohodlne a kvalitne a az na zaver abi dobre vizeralo
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Zálesácke know-how

Poslaťod juraj1974 » 25 Sep 2012, 07:44

Dovolim si doplnit Kapovo pravidlo č. 38 a to dodatkom 38.1 Ak prdia vsetci tak idu vedla seba....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron