Firesteel a pod.

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Pája » 19 Máj 2012, 13:16

Dohromady jim to klape skvěle...
Prílohy
DSC08672.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Michal » 19 Máj 2012, 23:39

Pekný vinox :yees: Ty používaš na škrkanie firesteelu pílku?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Pája » 20 Máj 2012, 20:55

Jj, ostrý hřbet pilky háže podobně hezké jiskry jako opinely... má ostrou hranu. Originál škrtátko nic moc a tím pilkovým plátkem si spíš škrábu práchno. Jinak momentálně je sezona osikového a topolového pápěří, skvěle to chytá, doporučuju sbírat. ;-)
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Daimler » 12 Nov 2012, 18:20

Máte skúsenosť s "novým" firesteelom od light my fire-http://www.bergsport.sk/detail-tovaru/2511/kresadlo_light-my-fire_army_2.0_ierne ? Tu je aj video priamo od výrobcu:http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=E9tK98L5B-o&NR=1
Daimler
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 28 Júl 2012, 20:23
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod macmatej » 12 Nov 2012, 18:54

LMF 2.0 mam uz dlhsiu dobu a funguje skvele. Ten pliesok v plaste sa vyborne drzi. Iskry sa daju vykresat aj kratkym tahom pliesku po spicke firesteelu.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Daimler » 12 Nov 2012, 20:19

Dik za názor, už dlkšie som o ňom uvažoval tak si ho už možno zadovážim na vianoce. Na tom pliešku je myslím aj píšťalka. A niekde vo videu som videl ako s tým plieškom škrabe fatwood-to je naozaj taký ostrí?
Daimler
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 28 Júl 2012, 20:23
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod macmatej » 12 Nov 2012, 20:56

Ano je tam aj pistalka. Ostry pliesok znamena, ze je tam pravy uhol bez zaoblenej hrany. Ja s nim tiez skrabem fatwood.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod macmatej » 04 Dec 2012, 21:14

Spomaleny zaber na zapalovanie konopneho spagatu pomocou LMF 2.0

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod matkatereza » 23 Apr 2013, 23:48

No ja mam MIL-TEC, FireFlash a Karrimor.

Pokud mas techniku a ostrou hranu na plisku (nozi) kresaji vsechny stejne dobre. Spis jde o to, ze ten Karrimor je o poznani mekci nez FireFlash a tudiz i pri stejnem prumeru vydrzi podstatne mene.

Ja ten Karrimor behem roku velice casto vyuzival - dostal cocku, kdyz jsem se s nim ucil poradne kresat a zkousel zapalovat mozne i nemozne - po roce jsem ho oskrtal, ze posledni 2 cm se ulomily. No nicmene stale se s nim da ohen bez problemu rozdelat. Pokud se rozhodujes co poridit - kup si nejakej MIL-TEC v armacu za stovku - na kterym se naucis skrtat a pripravovat vhodnej troud. Je skoda, aby si clovek zbytecne ojebal dobry kresadlo a udelal si na nem zbytecny nerovnosti (jako ja :mrgreen: )

Kazdopadne co jsem ho zlomil, tak dalsi kresadlo bude zase FireFlash, pac neni tak mekky a jiskry z nej nejsou tak "divoky" - mekke kresadlo po kskrtnuti odhazuje takove vetsi horici hoblinky - na jednu stranu to da pocit, ze se tim neco lip zapali, nadruhou stranu mi vadi, ze mi uz nejedna hoblinka pristala na prstu - a ze je to popici zazitek divat se, jak se vam ta kovova horici hoblina zazira do kuze a nic s tim nemuzete delat ... :ice:
Obrázok užívateľa
matkatereza
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 04 Apr 2013, 20:32
Bydlisko: Česká republika, Brno
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Delewar » 23 Apr 2013, 23:57

matkatereza:
Príspevok by bol fajn, až na tie "zaujímavé" výrazy...
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod MYSSKYN » 24 Apr 2013, 18:51

matkatereza:
Úplně s tebou souhlasím naučit se škrtat s nějakým šmejdem za stovku vyzkoušet si co a jak no a pak si koupit nějaký lepší škrtatko a nebo úplně to samy protože to s ním jde taky :Pjo a ty slabší výrazy používám taky protože jsou tak nějak výstižnější :oops:
MYSSKYN
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 01 Mar 2013, 20:32
Bydlisko: Jižní Čechy
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Chameleon_sk » 25 Máj 2013, 14:55

Uz ma tie plastove rucky na kresadlach srdili. Pohrabal som sa chvilku v dielni a pozliepal co mi pod ruku prislo.

1. Ceresna
2. Kusok bizonieho rohu
3. Koza

Zlepil epoxidom, vybrusil, prelestil, vlepil LMF a napustil ľanovým olejom

Obrázok
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Gryf » 28 Máj 2013, 16:35

Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod atti.hombre » 28 Máj 2013, 16:43

:yees: pekné kúsky!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod SKW » 10 Júl 2013, 11:45

Často sa môžete stretnúť s tvrdením, že firesteel je jeden z najspoľahlivejších nástrojov na založenie ohňa. Na poslednom zraze som mal možnosť zapochybovať o tomto tvrdení, pretože som získal ďalšiu cennú skúsenosť s používaním firesteelu. Firesteel je vynikajúci nástroj no pochopiteľne iba vtedy ak človek rozumie fyzikálnym zákonitostiam ohňa, dobre ovláda techniku kresania s FS a pozná prírodné materiály, ktoré preň najlepšie fungujú. A kvalita prípravy pred založením ohňa určuje či vás čaká úspech alebo neúspech.

V lesoch sme však často konfrontovaní s veľkou variabilitou poveternostných podmienok a ponuky prírodných podpalových materiálov. Napríklad na poslednom zraze bolo daždivé, premenlivé počasie, les bol vlhký a fúkal silný vietor. Táto kombinácia poveternostných podmienok patrí k tým, ktoré najlepšie overia vaše schopnosti zakladania ohňa či už pomocou Firesteelu alebo inak. Ako oportunista, už počas pochodu som sa obzeral po vhodných materiáloch na podpal, na jednej z duglasiek som našiel výron živice. Vzal som ju ako doplnok na primiešanie do vlhkého raždia pre zlepšenie horenia. Našiel som brezovú kôru, ktorú som plánoval použiť ako práchno pre Firesteel. Bola však veľmi tenká a bolo dosť problematické škrabaním pomocou noža získať aspoň malú kôpku hobliniek na zachytenie iskry. Síce sa mi táborák nakoniec podarilo zapáliť, silný vietor mi predtým dal veľmi dobrú príučku. Počiatočný plameň ktorý som získal na tenkej kôre mi niekoľkokrát sfúklo. Následne mi Pája pomohla s kúskom odloženej hrubej kôry, ktorá sa dala naškrabať podstatne lepšie. Prúžky brezovej kôry, ktoré som priložil na počiatočný plamienok sa nestihli dostatočne rozhorieť a vietor si okamžite vyberal svoju daň. Je preto vhodné si brezovú kôru na tento účel predtým nakrájať nožom na tenké rezance, ktoré sa ľahšie rozhoria. Taktiež si musíte vytvoriť dostatočné zátišie aby ste dostali do horenia všetku pripravenú brezovú kôru. To je možné urobiť telom, oblečením, alebo pomocou batohu, skál, kusov dreva atď. Horiaca hŕba brezovej kôry už dokáže aj vo vetre zapáliť bukové raždie a následne hrubšie drevo.

Čiže ak by som to mal zhodnotiť, tak kombo Firesteel a brezová kôra nie je najlepšia kombinácia na založenie ohňa pokiaľ fúka silný vietor a vy nemáte vytvorené dostatočné zátišie. Naopak vo vlhkom no bezveternom počasí je to veľmi dobrá voľba ak nájdete dobrú kôru. V silnom vetre je najvhodnejšie využiť princíp podnietenia ohňa uhlíkom - to znamená pripraviť si veľké hniezdo z trávy, lístia, atď, do ktorého sa následne vloží tlejúci uhlík (získaný napr zapálením amadou, čagy, kúsku spráchniveného dreva, alebo iného pravého práchna ktoré tlie) a to následne rozfúkať na plameň a pridať hromadu tenkého raždia. Vietor vám prakticky pri tomto spôsobe založenia ohňa napomôže. Avšak v prípade, že je všetko v lese mokré (nemáte z čoho vytvoriť hniezdo a nájsť pravé práchno k zachyteniu iskry) tak na tento spôsob môžete zabudnúť. Pochopiteľne tu musím vyjadriť upozornenie, že v prípade extrémneho sucha a silného vetra je z hľadiska bezpečnosti lepšie oheň nezakladať.

Keďže toto fórum je hlavne o výmene informácií a skúseností, rozhodol som sa zdieľať tieto poznatky s ostatnými, nech sa na tom môžu poučiť aj iní.
Prajem silné iskry a majte napamäti - Kvalitná príprava je základom úspechu.





“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia