Hríby

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Hríby

Poslaťod sally » 21 Apr 2012, 22:06

Plávky zbierame aj my už dlhé roky a polievka z týchto húb je skutočne skvelá :camp: Ak si niekto neverí, nie je hanba ísť do lesa s hubárskym vreckovým atlasom :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hríby

Poslaťod pawuk » 29 Apr 2012, 21:38

to si načo zbieral? :(
velká škoda, že si ich nenechal podrásť :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Hríby

Poslaťod pawuk » 30 Apr 2012, 08:35

Smithi píše:Potreboval som narano naprazenicu :D A to miesto pozna vela hubarov uz to tam bolo prekutane predomnou toto mi len ostalo :D


to si sa musel najesť do prasknutia...
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Hríby

Poslaťod venco » 30 Apr 2012, 11:58

V sobotu som prvý krát jedol smrčky jedlé, boli výborné...
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 30 Apr 2012, 17:52

Smithi na obrázku pekne naznačil, ako niektoré druhy húb (aj Čírovnica májová) rastú niekedy "do kruhu". U niektorých druhov húb je to ,viacmenej, aj pravidlo. Je to spôsobené tým, že podhubia mnohých druhov húb, ktoré rastú v pôde, sa rozširujú "lúčovito" na všetky strany. A keďže nové plodnice sa tvoria zväčša na najmladšom podhubí, tak vznikajú, tkz. "čarodejné" kruhy, ktoré môžu mať v priemere aj niekoľko desiatok metrov.

U nás, ale aj v iných krajinách v minulosti tieto kruhy boli zdrojom povier, ktoré dávali uvedené "čarovné" kruhy do súvislostí s magickými a tajomnými pôsobeniami rôznych stríg, ježibáb, lesných víl a škriatkov. Tieto kruhy väčšinou nemávajú pravidelný tvar, ale prerušovaný. Tým pádom po mnohých rokoch z nich zostanú iba rôzne dlhé pásy, pruhy a skupiny... Práve na takých miestach hubári vedia, že treba hľadať "páry, súrodencov...", pretože huba málokedy rastie úplne "osamote"...
Odborníci podľa meraní ročných prírastkov a polomerov týchto kruhov jednotlivých druhov húb dokážu určiť aj vek podhubia. Takto sa zistilo, že, napr. podhubie Tanečnice poľnej sa dožíva 20 - 25 rokov, podhubie Pečiarky poľnej až 76 rokov a Čechratca stepného môže byť podhubie staré až niekoľko sto rokov a priemer môže mať aj niekoľko sto metrov... A podhubie Strmuľky veľkej sa môže dožiť i 700 rokov, čo je vek, ktorý presahuje aj naše najstaršie stromy...

Preto pri zbieraní húb treba byť opatrný a treba trochu chrániť to podhubie. Hlavne pri vyberaní huby zo zeme je potrebné predovšetkým "veľké diery" aspoň trochu "niečim" (zemina, suché lístie...) zakryť, aby sa podhubie zbytočne neničilo a nevysychalo... To nám zväčša zaručí úrodu húb aj na budúci rok... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hríby

Poslaťod macmatej » 30 Apr 2012, 21:32

Ja som zasa pocul, ze kruhy vznikaju ked vietor rozfukuje vytrusy. Preto to niekedy pripomina skor vajce ako kruh.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Hríby

Poslaťod x-SCYTHE » 13 Máj 2012, 16:36

Pozeram, ze smrcky sa tesia oblube, budem ich uz dakedy musiet aj ja skusit (zatial som na ne nechodil). Minuly vikend som bol na hlivy, a uspesne, len skoda ze som nepofotil. Aspon som mal dobru polievku potom doma. Najblizsi ciel: Tribecsky agatovy les a jeho trsy hnojnikov a uchovcov :twisted:
Zúfalá situácia si žiada zúfalé riešenia.
Obrázok užívateľa
x-SCYTHE
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 23 Máj 2011, 16:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 13 Máj 2012, 19:11

Smrčky (Smrčkovce) Ti naozaj odporúčam... :yees: Ja som ich poriadne ochutnal až tento rok (Smrčkovec český), pripravil som ich podľa receptu, ktorý má na svojom blogu SKW a boli veľmi lahodné, takej príjemnej, jemnej chuti... :)

Inak Ti prajem úspešný "lov" húb, ktoré si uviedol... Ak by si mal možnosť, tak skús tie huby nafotiť a potom hodiť sem na portál - pre názornosť... :yees: Ak sa smiem spýtať, na aké druhy Hnojníkov sa chystáš ? Pravdupovediac, u nás sa nezbierajú, ani ja ich nezbieram... Pozeral som v atlase a tam všetky druhy Hnojníkov sú uvedené ako nejedlé, až na dva druhy: Hnojník obyčajný a Hnojník atramentový... Ale asi budeš zbierať ten obyčajný...

A v neposlednom rade, ak si budeš po úspešnej hubačke pripravovať pokrm z Hnojníka atramentového, tak po jedle ho nezapíjaj pivom, vínom alebo borovičkou... :wink: Hnojník atramentový je v kombinácii s alkoholom jedovatý. Síce nie smrteľne, ale môže spôsobiť nepríjemnú otravu zažívacieho alebo iného charakteru... :!: Možno to sám vieš, ale opatrnosti nie je nikdy dosť...

V minulosti sa z neho získaval atrament, preto ten druhový názov... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hríby

Poslaťod x-SCYTHE » 14 Máj 2012, 00:41

Na mojom mieste nedaleko zahrady rastu hnojniky obycajne, tie sa takmer s nicim nedaju zamenit, obzvlast ked pri sebe rastu vsetky ich vyvojove stadia (samozrejme zbieraju sa len nescernale plodnice). Dufam, ze mi tam domaci nejake nechaju. Mame ich overene, zbieram ich od detstva, ale nie som si isty, kolko ich teraz najdem, lebo potrebuju sparne pocasie a to zatial nebolo. Najviac sa im dari na okrajoch lesa, dnu prakticky nie su (tak som vypozoroval ja, nepamatam si presny biotop z atlasu). Snad sa podari. Aj to s alkoholom viem :) Najlepsie su dohneda oprazene a zaliate vajcom, alebo v jarnej zeleninovej polievke.
A na margo uchovcov, tych by teraz malo byt v tribecskej agacine plno, na agatoch rastu ako huby po dazdi :mrgreen: na druhej zahrade uprostred dediny daleko od akehokolvek lesa mi na starych narubanych agatovych konaroch vyrasili same od seba - beriem to ako znamenie.
Na celej veci s hubarcenim je najhorsie to, ze nech sa snazim ako sa snazim, vzdy najdem nejaku, co nepoznam, a ked si ju potom doma pozriem v atlase, tak sa dozviem, ze je jedla. Les si zo mna proste striela :mrgreen:
Zúfalá situácia si žiada zúfalé riešenia.
Obrázok užívateľa
x-SCYTHE
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 23 Máj 2011, 16:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Hríby

Poslaťod atti.hombre » 20 Máj 2012, 17:58

Dnešný nález na prechádzke pod jedľami.
Hríb zrnitohlúbikový
( Hřib kovář )
Boletus erythropus
Naposledy upravil atti.hombre dňa 08 Máj 2021, 09:00, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 28 Máj 2012, 20:47

Počas včerajšej prechádzky som našiel prvé tohtoročné kozáky (Kozák osikový, brezový a topoľový). Kozáky patria medzi moje obľúbené, zbierané huby. Sú vhodné na rozmanitú kuchynskú úpravu. Bolo ich iba zopár (asi dvanásť), no mne to nevadí. Ja ako správny hubár sa poteším každej hube a rôznemu množstvu... :) Boli pomerne čisté, len asi dva boli červavé. Okrem nich som ešte našiel aj "prvého" dubáka, ale bol, bohužiaľ, úplne červavý a klobúčik mal rozpukaný... Rovnako aj jednu bedľu, ale takisto bola malá, neduživá a dosť vyschnutá... A nakoniec aj tri Muchotrávky červenkasté, no tiež červavé, tak ako skoro vždy... Na koniec mája to bol celkom pekný hubársky deň... :wolf: :)
Prílohy
k1 (11).JPG
k1 (10).JPG
k1 (9).JPG
k1 (8).JPG
k1 (7).JPG
k1 (6).JPG
k1 (5).JPG
k1 (3).JPG
k1 (2).JPG
k1 (1).JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hríby

Poslaťod macakv » 28 Máj 2012, 23:26

Rolf píše:Počas včerajšej prechádzky som našiel prvé tohtoročné kozáky (Kozák osikový, brezový a topoľový). Kozáky patria medzi moje obľúbené, zbierané huby. Sú vhodné na rozmanitú kuchynskú úpravu. Bolo ich iba zopár (asi dvanásť), no mne to nevadí. Ja ako správny hubár sa poteším každej hube a rôznemu množstvu... :) Boli pomerne čisté, len asi dva boli červavé. Okrem nich som ešte našiel aj "prvého" dubáka, ale bol, bohužiaľ, úplne červavý a klobúčik mal rozpukaný... Rovnako aj jednu bedľu, ale takisto bola malá, neduživá a dosť vyschnutá... A nakoniec aj tri Muchotrávky červenkasté, no tiež červavé, tak ako skoro vždy... Na koniec mája to bol celkom pekný hubársky deň... :wolf: :)
Škoda že si nedal trošku viac fotiek....mám trošku obavu že si nenašiel muchotravky červenajúce....aj ked je možné,že sa ukázali o mesiac skôr ako zvyčajne rastú....iba pre jednoduchú identifikáciu...muchotravka čevenajúca nemá pošvu!...pokial mala pošvu tak bud rád,že boli červavé..skončil by si s problemami žaludka alebo miernou otravou...otázkou zostáva,čo to je za hubu....muchotrávky rastú neskôr.... ale inak pekný úlovok...
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 29 Máj 2012, 16:00

Vravím, že to boli, stopercentne, Muchotrávky červenkasté. :skaut: :yees: Nefotil som ich preto, lebo boli tiež také neduživé, menšie a navyše dosť červavé. Držal som ich v rukách, sú celé také ružové, majú ryhovaný prsteň, repovito zhrubnutý koreň a nemajú, tkz. "kalich smrti" ako väčšina jedovatých muchotrávok. Viem predsa, ako vyzerajú... :wink:

Netreba sa čudovať, že už narástli koncom mája. Taktiež rovnako snáď každá literatúra uvádza, že, napr. kozáky začínajú rásť v júni, niekedy v druhej polovici mesiaca, a u nás sa celkom bežne dajú nájsť už zhruba od polovice mája... Podobne aj bedle a iné huby...

Je to spôsobené globálnym otepľovaním... Veď u nás tento rok už v druhej polovici apríľa boli tridsaťstupňové (letné) horúčavy... Ja osobne mám pocit (a nie je to iba môj), že v posledných rokoch sa to letné počasie posunulo minimálne, tak asi, o mesiac dopredu... Od polovice apríľa do júla je horúco, v júli väčšinou prší a v polovici prázdnin je už také typické septembrové počasie... Príroda je z tých teplotných zmien trochu mimo... a zdá sa, že rôznych dôsledkov týchto zmien bude čoraz viac...
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 03 Jún 2012, 19:55

Dnes, pri tradičnom, nedeľňajšom "výjazde" do prírody, som opäť nazbieral nejaké huby. Viac kozákov ako minule (okolo tridsať), ale asi tretina bola červavá. Všetky, až na jeden, boli výhradne "hnedé" a iba jeden "červený". Pomerne dosť Muchotrávok červenkastých, jednu Plávku modrastú a už som našiel aj malé Muchotrávky tigrované, naše druhé najjedovatejšie muchotrávky. Rástli hneď pri Much. červenkastých. A podobne ako M. červenkasté aj ony mali korene červavé. Práve tieto dva druhy bývajú často omylom zamieňané jedna za druhú a tieto zámeny sú dôsledkom otráv... Pridávam aj pár fotiek...
Prílohy
pl.JPG
kz1.JPG
kz (6).JPG
Much. červenkasté
kz (10).JPG
ako je vidieť, aj jedovaté huby môžu byť červavé - M. tigrovaná
kz (8).JPG
kz (7).JPG
M. červenkastá
kz (5).JPG
M. červenkastá
kz (3).JPG
červavé korene Much. červenkastej- skoro vždy pravidlo
kz (2).JPG
kz (1).JPG
Much. tigrovana
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Hríby

Poslaťod Rolf » 01 Júl 2012, 18:33

Dnes som našiel taký zaujímavý úkaz, keď Kozák hrabový rástol z kmeňa duba ako "podpňovka". Kmeň bol obrastený hrubým machom a práve z neho spomínaná huba vyrastala. S podobným javom som sa v živote párkrát už stretol a vždy sa jednalo o spomínaný Kozák hrabový, len s tým rozdielom, že vyrastal z hraba, ktorého kmeň bol pri zemi nejakým spôsobom porušený (prasklina, diera) a v nich bolo trochu práchnivého dreva, kde sa zrejme uchytil výtrus huby. Je vidieť, že ide asi o priebojný a prispôsobivý druh... :wink: :)
Prílohy
P010712_11.04.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron