Backcountry lyze

Ruksaky, nosné systémy...

Backcountry lyze

Poslaťod kiub » 02 Feb 2011, 23:25

Rozhodol som sa zalozit tuto temu o tradicnom pohybe na lyziach zasnezenou zimnou krajinou.
Tento sposob je preferovany hlavne v severskych krajinach ale vyuzitie ma aj v nasich podmienkach, hlavne mimo bezkarskej stopy v hlbokom snehu a podobne.
Pre bushcraft aktivity budu najvhodnejsie jednoduche, odolne celodrevene lyze s viazanim do ktoreho je mozne upnut beznu turisticku topanku. Taka vybava sa da zohnat napriklad tu http://www.tegsnas.com/ v jednej casti take lyze vyrabal Ray Mears spolu s nejakym odbornikom teraz si nespomeniem co to bol za diel mozno ma niekto doplni.
Obrázok
Obrázok
Ak sa rozhodnete pre modernu vybavu tak trh nie je nejak rozsiahly, ak by som mal na rychlo zhrnut nejake zasady vyberu lyzi kupuju sa podla vany osoby a je mozne kupit sklznicu hladku alebo s protismykom (supinami), pre nas lenivych je urcite vyhodnejsi protismyk kedze nemusime pouzivat nejake specialne vosky podla teploty snehu a podobne. Taktiez je mozne pouzit stupacie pasy ako na skialpoch. Vyrobcovia lyzi su napriklad: Sporten, Hagan, Fischer.

Pri volbe viazanie mame na vyber z troch noriem NNN - New Nordic Norm, SNS - Salomon Nordic System, NN 75 - Nordic Norm 75 mm od volby viazania je zavisly vyber lyziarky, nie su kompatibilne medzi sebou.

Najodolnejsie cize pre pohyb lesom najvhodnejsie je viazanie NN75 ktore je robustne a pouzivane uz dlhu dobu, je mozne kupit viacero technickych rieseni upnutia lyziarky za pomoci tejto normy.
Obrázok

K tomuto viazaniu sa vyrabaju lyziarky plastove, celokozene, alebo najlacnejsie z textilii(najmenej odolne). Celkokozene s membranou su najvhodnejsie na viacdnove prechody pre svoju pohodlnost a odvod potu. Vyrobcovia: Garmont, Scarpa atd.
Obrázok

Ja som sa rozhodol pre kombinaciu bc beziek Sporten Ranger, viazania G3 Targa Ascent,lyziarok Garmont Excursion
Obrázok
Tento set zatial nemam odskusany este nemam namontovane ani viazanie. Ak by bol zaujem mozem neskor spravit report aky je rozdiel medzi pohybom terenom oproti klasickym bezkam alebo snezniciam.Popripade presnejsie opisat fungovanie vybavenia a doplnit linky na zopar clankov a obchodov. V tomto kratkom texte som urcite nestihol prejst problematiku komplexne ale snad som inspiroval ludi pre ktorych to je nove a odbornici ma doplnia. Kludne sa pytajte co je nejasne a samozrejme ma zaujimaju aj vase skusenosti a nazory :)
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod Yuro_šík » 03 Feb 2011, 20:42

bolo to Ray Mears: Bushcraft II: Sweden asi moja najoblubenejsia cast. ja osobne mam s bezkovanim dost bohate skusenosti behal som zavodne asi 3roky kym ma nezacali hnevat kolena tak som to musel nechat koli letnej priprave ale bezky su asi najlesi sport co sa tyka kolien osobne som na pretekoch behal na fisheroch a neskor rosignoloch ale co si najviac cenim su lyze po pradedovy este s drevenou sklznicou a asi 20rocne uz s umelou co este moj pan otec na nich zavodil. su lepsie lebo co sa tyka sklznice z drevena moze ist len po sypkom snehu aby nelepila sneh, inak musis voskovat co sa ti asi nechce lebo je to i kus veda no najhorsie je odvoskovanie, a te supiny no nevem ci je to nevyhnutelnost. tuto zimu som ani raz nevoskoval a cele prazdniny som bol v lese dva razy do dna po 15-25km a ani raz som nemal problem shladkou sklznicou to viazanie sa najcastejsie pouziva 75 co odporucam lebo mozes narazit na problem pri zhanani topanok do ineho viazania lebo 75 je najpouzivanejsi. tez ho mam a doporucujem moje je sice kus roztahnute bo dakedy ked este neboli bezecke topanky bezkoval oco v krpcoch :D a co sa tyka tych vyrobcov asi to neje najlacnejsia vec ja by som odporucal skor neco drevene s umelou sklznicou z bazaru za bagatel, to ocenis ked budes chodit ne len po luke ale sa vyberes i do lesa kde pokial nebude pol metra snehu urcite preides po nijakej skale alebo vetvicke a doskrabes si sklznicu abo nebodaj i zlomis lyzu tez sa mi to stalo :oops: bude mensia skoda na 150 eurovych lyzoch z obchodu alebo na 5eurovych z bazaru? no ale podla toho co si poslal ich mas celkom fajne. prajem mnoho nabehanych kilometrov bez urazu a nadherne chvile v slovenskych alebo hoc jakych inych lesoch sveta :D (osobne mam najkrajsie zazitky z lesa spojene prave s bezkami)
"Jsme obklopeni moudrostí, člověk není jejím pramenem, nýbrž pouhou nádrží a může vydat jen to, co nasbíral." Ernest Thompson Seton
Yuro_šík
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 12 Jan 2011, 21:01
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod Komisár » 01 Jún 2012, 23:21

No, mládenci, totok ste ma práve nadchli. Mám na mysli práve tie lyže zo švédska.

Máte niekto trocha väčší šajn o tom viazaní vhodnom na turistické boty? Mimochodom, v tom švédskom e-obchode im nefunguje zväčšovanie obrázkov. Je to problém len v mojom PC alebo to robí aj vám?
Что ни патрон - то враг.
Obrázok užívateľa
Komisár
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 05 Júl 2010, 10:30
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod Nataniel » 04 Jún 2012, 20:31

No bezkovanie je super a nemyslim ze do lesa su vhodne len backcountry bezky. Ja uz dlhe roky bezkujem a aj stary kolegovia v turistickom oddieli pouzivaju bezne dostupne bezky kupene trebars v nemenovanom obchodnom retazci T...U. Brat mi niekedy dávno doniesol krátke, extra siroke lyze na ktore treba pripnut viazanie kandahar, ale pravdu este nikde som ho nezhanal. No samozrejme tym som nechcel povedat ze backcountry bezky su zle, ale su podla mna zbytocne predrazene a kto zacina s bezkovanim je zbytocne do nich davat peniaze.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod kiub » 04 Jún 2012, 21:53

Je to hlavne o terenoch kde sa chce clovek dostat, backcountry lyze sa daju pouzit aj v zladovatelych terenoch aj v strmych svahoch okolo 45 stupnov na bezkach by to nebolo mozne alebo velmi nebezpecne v dobrom snehu si strme svahy telemarkom vychutnavam a na rovinkach som rychlejsi ako partaci na skialpoch. Bezky pouzivam iba na lukach ale daju sa s nimi robit aj hrebenovky len ich treba dole nosit a mat na stupania tulenie pasy.
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod Kapo » 05 Jún 2012, 13:17

Aj ja som si minulú zimu konečne kúpil bežky. A velmo ma sklamali. Úplne nevhodné náradie pre zálesáka. Dá sa s tým leda tak krúžiť po predrobených kolajach po rovinke v plytkom snehu.
V hlbokom snehu, nebodaj vo svahu úplne nepoužitelné. A tak musím tiež niečo vymyslieť, na čom by sa dali hlavne zdolávať zasnežené terény.
Zatial špekulujem, že by som použil postaršie zjazdové lyže, aby mali ocelové hrany a umelú sklznicu v kombinácii s viazaním z prastarých jasenoviek, do ktorého sa dala obuť napríklad kanada.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod Budy » 05 Jún 2012, 14:09

Kapo píše:Aj ja som si minulú zimu konečne kúpil bežky. A velmo ma sklamali. Úplne nevhodné náradie pre zálesáka. Dá sa s tým leda tak krúžiť po predrobených kolajach po rovinke v plytkom snehu.
V hlbokom snehu, nebodaj vo svahu úplne nepoužitelné. A tak musím tiež niečo vymyslieť, na čom by sa dali hlavne zdolávať zasnežené terény.
Zatial špekulujem, že by som použil postaršie zjazdové lyže, aby mali ocelové hrany a umelú sklznicu v kombinácii s viazaním z prastarých jasenoviek, do ktorého sa dala obuť napríklad kanada.



Skús snežnice, s Pawukom určite odporúčame... viewtopic.php?f=20&t=760 ...ale to je už iná téma... viewtopic.php?f=10&t=139&p=6549&hilit=sneznic#p6549
Budy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 17 Nov 2011, 20:13
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod Nataniel » 06 Jún 2012, 20:09

Kapo píše:Aj ja som si minulú zimu konečne kúpil bežky. A velmo ma sklamali. Úplne nevhodné náradie pre zálesáka. Dá sa s tým leda tak krúžiť po predrobených kolajach po rovinke v plytkom snehu.
V hlbokom snehu, nebodaj vo svahu úplne nepoužitelné. A tak musím tiež niečo vymyslieť, na čom by sa dali hlavne zdolávať zasnežené terény.
Zatial špekulujem, že by som použil postaršie zjazdové lyže, aby mali ocelové hrany a umelú sklznicu v kombinácii s viazaním z prastarých jasenoviek, do ktorého sa dala obuť napríklad kanada.


No Kapo to je presne to spominane viazanie kandahar tam sa dali pripnut aj kanady.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod Kapo » 06 Jún 2012, 21:26

Budy, veru, o snežniciach už som počul. :mrgreen: Aj to bude. Ale ja chcem aj porádné lyže.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod lynx » 22 Nov 2012, 21:58

No, ako kiub ? Ako sa ti osvedčil tvoj set ? Nejaké postrehy, ktoré si spomínal by nezaškodili :) ...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod goral » 24 Nov 2012, 17:54

Zdravim predevsim kiuba

mohl bys mi prosimte trosku srovnat backcountry lyze se skialpama (pokud mas tu moznost)?

Doted jsem prechody hor delaval na skialpech.
V mem podani je prechod vicedenni, s batohem a fakticky ani pri sjezdech nesundavam pasy.
Ty BC lyze mi pripadnou jako dobry ekvivalent. Ovsem pro cloveka, co s bezkama neumi to muze byt asi problem ze?
goral
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 10 Dec 2011, 19:17
Bydlisko: CSR
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod kiub » 25 Nov 2012, 16:37

Caute skusim spisat nejake postrehy z mojho setu. V kopcoch ako poloniny, bieszczady su z mojho pohladu backcountry lyze omnoho vyhodnejsie ako skialpy. Som vzdy rychlejsi ako partaci na skialpoch... na rovinkach vdaka supinam a v stupaniach vdaka vacsiemu rozsahu pohybu, konkurovat by mi mohli urcite borci s lyziarkou scarpa F1 a techovym viazanim ale stym som to zatial nemal moznost porovnat. Urcite odporucam celoplastovu lyziarku a viazanie s klbom, kolega ma viazanie Super Telemark od Rottefella a nejake snurovacie Garmonty vysledok je, ze na rovinkach nestiha a zjazdy nezvlada. Viazanie G3 TARGA ASCENT ma sklamalo tento rok na Ukrajine ked sa mi na Ostrej hore roztrhlo ocelove lanko co drzi pruziny, treba asi nosit jedno nahradne. Lyza Sporten Ranger je pomerne uzka v hlbokom tazkom snehu sa dost zabara pri zjazdoch a neda sa spravit pekny telemarkovy obluk ale na hrebenovky je super. Problem pre backcountry lyze je ladova skrupina ktora sa prebara vtedy to je utrpenie tam skialpy jednoznacne vyhravaju. Nejake strmsie zjazdy nad 45 stupnov sa daju robit iba v dobrych snehovych podmienkach ked clovek vie, ze nenabehne necakane na lad alebo skrupinu a tam to pravdepodobne neustoji. Este doplnim, ze s bezkami sa tento set vobec neda porovnavat ak by ta lyza bola sirsia tak je to plnohodnotny telemarkovy set. Spisal som to len na rychlo ak vas zaujimaju nejake detaily kludne sa pytajte.
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod goral » 26 Nov 2012, 13:38

urcite se jeste optam ;)

mozna zacatecnicke otazky:

mam neco odjezdeno na skialpech, ale v mym okoli nejdou pujcit ani telemarky, ani backcountry, takze proto ty dotazy.

v cem je vyhoda telemarku proti skialpum?

BCcka sem pochopil, ze jsou takove terenejsi bezky - tzn pro pohyb na vetsi vzdalenosti mimo hory se jedna o idelani vec, ale na horach je asi trumfnou skialpy (bavim se o prechodech) ze?

a ty telemarky? Mam je spojene jen s telemarkovym sjizdenim (volna pata)
goral
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 10 Dec 2011, 19:17
Bydlisko: CSR
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod kiub » 26 Nov 2012, 23:31

trefne otazky, posledny prispevok som pisal na rychlo a teraz som uz vypil par :beer: ale mozno sa najde nejaka rozumna odpoved...
v cem je vyhoda telemarku proti skialpum?
- ziadna, lyzujes telemarkom(mam rad) a v skrupine das rypak (v zlabe moze stat zivot)
BC bezky su dost siroka kategoria lyzi, spadaju tam aj sirsie bezky s viazanim normy NNN a snurovacie topanky ale spada tam aj viazanie a topanka ktoru mam ja co sa uz blizi k telemarku ale stale to je o nieco lahsie a prisposobene viac na pohyb ako zjazd(v posledmom case vznikla nova kategoria XCD tam by sa to mozno dalo zaradit pri pouziti sirsej lyze http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... EwlIfjwEc#! )

Neviem ake prechody a hrebenovky mas na mysli ale ak vlastnis nejaku lahku skialpovu lyzu s tech viazanim a lyziarku stylu sparpa F1 a nemas chut sa ucit telemark bc bezky ti mozno ani netreba neviem co od toho ocakavas.
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Backcountry lyze

Poslaťod goral » 30 Nov 2012, 10:45

No aktualne ocekavam vikendove prechody ceskych slovenskych hor, vyjimecne neco vyssiho, ale nejde mi ani moc o sjezdy. Ono s krosnou ty sjezdy jdou opravdu spatne a vzdycky sjizdim s nacvaklym pasem (jsem slusnej lyzar, ale na tydle sjezdy si netroufam).

Telemark je krasny,a le na to si netorufam - kolena by me nepodekovaly. :twisted:

BCcka s kozenyma botama se mi libi, ale asi bych si pordil, kdybych chtel prechazet treba v norsku plane, ale pripadne mi ze podle toho co pises, jsou pro me zbytecny. Asi ty lehky skialpy s trojprezkovou botou budou pro me opravdu idelani. Chtel jsem se ujistit, protoze letos kupuju nove vybaveni, tak nez zainvestuju...
goral
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 10 Dec 2011, 19:17
Bydlisko: CSR
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron