Bushcraft vs slovenske zakony

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Rolf » 20 Jún 2012, 21:09

Posledný odstavec si, Komisár, napísal, naozaj, rozumne a filozoficky... Naše (ľudské) konanie musia riadiť isté zákony...
Čo sa týka slobody a slobodného konania ako takého, v našom prípade týkajúceho sa lesa a aktivít v ňom, tak ja si myslím, že človek istú slobodu pociťuje, paradoxne, iba v rámci určitej "neslobody" (zákony). Tak cíti pomyselné "steny" alebo "hranice" slobodného konania a (aspoň) v tomto priestore cíti sa slobodný... :wink:

V opačnom prípade, ak by každý mohol si robiť čo chce a človek by už nepociťoval hranice slobody, ktoré predstavujú isté zákony, tak to by už nebola sloboda, ale anarchia... Človek by sa v tej bezbrehej "slobode" úplne stratil a rozplynul... Veď si len skúsme predstaviť, že by sme mohli všetko... :o :wink: Je to, skutočne, nepredstaviteľná myšlienka, čo všetko so sebou prináša...
Zákon je pomyselná uzda, ktorá tým, že trochu zväzuje, dáva, podľa mňa (opäť paradoxne), pomerne dosť slobody... S tým sa treba jednoducho zmieriť... No, ale už som sa trochu rozfilozofoval... :D
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Komisár » 20 Jún 2012, 21:51

Na divokom Západe naozaj bolo mocenské a právne vákuum. Kto prišiel prvý a vykolíkoval, mal pozemok. Prišli dvaja s "ostře ládovaným křápem" a jeho pozemok mu zobrali. Nikto si nebol istý životom, majetkom, ničím. uznávam, že taký životný štýl má dačo do seba, ale taktiež v takom svete nehrá úlohu česť - čestní umierajú prví. ;)

Keby zákony nemali zmysel, dávno by ich ľudia opustili. To že sa tento systém pomaly premieňa na fašizmus je už iný príbeh...
Что ни патрон - то враг.
Obrázok užívateľa
Komisár
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 05 Júl 2010, 10:30
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod medved » 21 Jún 2012, 11:05

Komisár píše:Chlapci, pokiaľ je to obyčajný luk a nie nejaký lovecký, resp, pokiaľ nie je príliš silný (myslím, že tých 150N je správne číslo), tak to nie je ani len zbraň kat D. A ak by aj bola, nie je zakázané ju nosiť do hoc akého revíru.
Takisto sa do lesa môže aj s krátkou zbraňou, ak ste držiteľom oprávnenia na nosenie (preukaz A).


- precitaj si este raz pozorne co som sem dal v poslednom prispevku ,aby si si trosku rozsiril obzor a setril energiu pisanim zbytocnosti ,lebo nikto tu nic netvrdil a zakaze vstupu so zbranou do reviru pokial patris medzi A-čkovych :wink:
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Komisár » 21 Jún 2012, 13:27

Pokiaľ rozumiem po slovensky, z tvojho príspevku nevyplýva nič iné, ako som napísal ja. Tiež, prosím, nechaj posúdenie môjho obzoru na mňa a na ľudí, čo ma poznajú.

Nuž, a keď sa teda ideme hrať na múdrych...:

§ 7
Zbraň kategórie D


(1) Zbraňou kategórie D je
a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne najviac 7, 5 J,
b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J,
c) expanzná zbraň a expanzný prístroj,
d) mechanická zbraň, ktorej napínacia sila je väčšia ako 150 N,
e) historická zbraň,
f) paintbalová zbraň a airsoftová zbraň,
g) narkotizačná zbraň,
h) znehodnotená zbraň,
i) rez zbrane,
j) neaktívne strelivo,
k) iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.


(2) Držiteľ zbrane kategórie D je pri manipulácii s touto zbraňou povinný mať pri sebe doklad totožnosti 12) a nesmie ju viditeľne nosiť alebo prepravovať; na držiteľa zbrane kategórie D sa primerane vzťahujú ustanovenia § 28 ods.1 písm. a), i), j ) a n).


... tak to robme tak, aby sme naozaj múdri vyzerali. Napríklad citujeme kompletne. :)
Что ни патрон - то враг.
Obrázok užívateľa
Komisár
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 05 Júl 2010, 10:30
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod medved » 21 Jún 2012, 14:26

Komisár píše:Pokiaľ rozumiem po slovensky, z tvojho príspevku nevyplýva nič iné, ako som napísal ja.


- pokial tou poslednou vetou nebolo myslene nosit ho zbaleny napr.v batohu,puzdre, ... tak z neho vypliva uplne nieco ine ...

Komisár píše: ... pokiaľ nie je príliš silný (myslím, že tých 150N je správne číslo), tak to nie je ani len zbraň kat D. A ak by aj bola, nie je zakázané ju nosiť do hoc akého revíru.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Komisár » 21 Jún 2012, 23:31

Medveď, očividne frčíš na inom kmitočte, takže považujem túto konverzáciu za ukončenú. Všetci ostatní, myslím, pochopili.
Что ни патрон - то враг.
Obrázok užívateľa
Komisár
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 05 Júl 2010, 10:30
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod radeton » 21 Jún 2012, 23:35

Ale noo sa vám divím že vás to baví chlapi načo tieto prekáračky. Myslím, že ani komisár, a ani medveď nemajú neprekonateĺnú potrebu po hore behať s lukom (a ak áno príďte ku mne ja mám po starom apovi 12 hektárov lesa tam môžte behať celý týždeň s lukom dám vám aj trochu slaniny keď vám vytrávi :D ) a kto chce behať s lukom po hore nech si to rieši sám, a sám nesie aj prípadné nepríjemnosti.Načo to tu pretriasať. Ozaj neviete ako je to v prípade gumapušky??? :skaut: :lol:
Naposledy upravil radeton dňa 21 Jún 2012, 23:53, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Komisár » 21 Jún 2012, 23:53

Radeton, čo je presne gumapuška? V každom prípade to asi bude spadať do tej kategórie mechanickej zbrane = 150 ňútnov.


Ešte mi tak napadlo, do pripichnutej témy o "lesnom zákone" by bolo dobré umiestniť aj zákon o ochrane prírody a krajiny:
http://www.zbierka.sk/sk/vyhladavanie?filter_sent=1&_filter_predpis_aspi_id=543%2F2002+Z.z.&q=

Takisto - hlavne kto chodí so psom do lesa, nech si kukne zákon o poľovníctve a s ním súvisiace vyhlášky:
http://www.zbierka.sk/sk/vyhladavanie?filter_sent=1&_filter_predpis_aspi_id=&q=po%C4%BEovn%C3%ADctve

A kto chodí s kvérom a štve ho poľovnícka zvôľa, mal by si preštudovať aj trestný zákon :lol:
Что ни патрон - то враг.
Obrázok užívateľa
Komisár
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 05 Júl 2010, 10:30
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod radeton » 21 Jún 2012, 23:58

Ty nevieš čo je gumapuška komisár??? To sú také drevené rásošky a na tom guma s bicyklovej duše bola to moja prvá osobná zbraň už v 5 rokoch som bol obávaný strelec z tohoto palného zariadenia všetky poháre na okolitých plotoch som zložil ako Zajcev fašistov v Stalingrade :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Komisár » 22 Jún 2012, 00:26

Opatrne s tým prirovnávaním sa k Hrdinovi sovietskeho zväzu... ;)

Tá tvoja "gumapuška" rozhodne spadá pod mechanickú zbraň :) Modli sa, aby duša od bicykla nemala silu 151 N :)

A gumkostrely poznáš?
Что ни патрон - то враг.
Obrázok užívateľa
Komisár
 
Príspevky: 20
Registrovaný: 05 Júl 2010, 10:30
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Rio » 17 Júl 2012, 19:32

Má niekto skúsenosť s políciou, ktorá by riešila niekoho z vás za to že na miestach prístupných verejnosti nosí chladné zbrane, najmä dýky? Bo podla priestupkoveho zakona podla § 47 sa jedna o priestupok.
h) nosí na miestach prístupných verejnosti chladné zbrane, najmä dýky, bodáky a šable, okrem prípadov, keď sú súčasťou rovnošaty, historického alebo národného kroja, výstroja a výzbroje ozbrojených síl, ozbrojených zborov a ozbrojených bezpečnostných zborov, alebo na športovú činnosť, výkon práva poľovníctva, rybárskeho práva, povolania alebo zamestnania, ako aj iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím,

Dalo by sa uviest ze sa jedna o na športovú činnost?
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod sally » 18 Júl 2012, 11:45

Rio - v pravom rade ti nôž nemá nik čo vidieť (ak sa dá - také kukri len tak neschováš). Potom - jedná sa o športovú činnosť = ideš na výlet, prechádzku po lese... jedná sa o predmet ktorý potrebuješ v zamestnaní/škole (rezanie krabíc...) a v najhoršom to môžeš s právnikom vyhádať na súčasť kroja (resp. ľudového odevu). No zaujímalo by ma, či sa pýtaš teoreticky alebo ťa niekto fakt popoťahoval za to, že nosíš nôž po meste? A samozrejme - stále platí, ak sa dá, nosiť skryto a nemávať s ním na všetkých naokolo.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Bic0 » 18 Júl 2012, 15:05

Veru tak, ak niekto ide s batohom na chrbte niekam na vylet myslim ze ho nebude nikto riesit. Kazdopadne ked mam pri sebe noz radsej ho zastrcim do batohu, do vrecka, pod tricko... Vela ludi nosi multitooly, svajciaraky alebo male zatvaracie noze. Tam sa da smelo povedat ze ide skor o naradie ako o zbran. Ak ale niekomu bude v meste spoza opasku na rifliach trcat noz a la Krokodil Dundee tak by sa to takto uz asi dalo klasifikovat. Nosit ale takto noz je uz minimalne znamka mierneho exhibicionizmu, navyse si myslim ze dost zavazi aj to ci dotycny vyzera ako mierumilovny tramp alebo am 2m na vysku, 2m na sirku a nepricetny pohlad v tvari.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod Rio » 18 Júl 2012, 20:58

Po opytani sa policajta som zistil, ze priestupku sa dopustis len v pripade
ak možno z okolností prípadu alebo správania sa osoby usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím,

Takze aj verejne nosenie nieje problem. Hlavne si myslim, ze netreba provokovat a v bushcraftovej vystroji nechodit na futbalove zapasy.
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Re: Bushcraft vs slovenske zakony

Poslaťod conepatus_suffocans » 08 Okt 2012, 15:04

Dobrosrdečné pomáhanie prírode (kŕmenie a iná starostlivosť...) človekom je takisto len násilie, ktoré sa len tak dobromyseľne prezentuje, možno sa aj tak mieni. Dôvody sú však len naduté. Kto nám ľuďom dal zvláštne právo "starať sa o prírodu"? Kto nám dal presvedčenie, že "my sme kompetentní"? Iba my sami. Poznáme vari všetky vzťahy medzi jednotlivými druhmi navzájom a medzi organickou a anorganickou prírodou? Dôvod, prečo za jednu časť roka udržím populáciu cervidae, bude asi len neskorší lov. Aby bolo čo strieľať. A aj keby sme v lesoch nemali ani jednotlivca vysokej a len samú "škodnú" a hmyz, bol by to prirodzený poriadok vecí ako dôsledok prírody. Tomuto sa hovorí láska k prírode, vážení páni. Príroda nie je len vysmiate Slnko, zelená tráva, krásne škvrnitá srnka, čo ladne skáče ponad kríky dovtedy, kým iná forma života "so rozhodne, že je načase regulovať počet jej druhu".
Tu mi išlo o poukázanie na našu nadradenosť nehľadiac na "dobrosrdečnosť" alebo "zlomyseľnosť".

Poľovníctvo - Keď počuť toľko nepekných rečí o poľovníkoch a hlavne, keď som si vaše pohľady na túto tému zaradil do dvoch stĺpcov a, takisto podľa toho, čo som počul, je zrejmý záver, že väčšinou medzi poľovníkmi sú nadpriemerne zlomyseľní ľudia a alkoholici. V nejakej súvislosti s poľovníctvom sa teda vyskytujú tieto vlastnosti. Treba prísť na tú súvislosť...
conepatus_suffocans
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 08 Okt 2012, 14:30
Bydlisko: NZ
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Voľná diskusia o bushcrafte

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť