Sekery

Nože, sekery, pílky..

Re: Sekery

Poslaťod lynx » 06 Júl 2012, 14:08

Komisár píše:... Daj si to radšej vyrobiť u nejakého kováča.


Presne s touto myšlienkou sa v poslednom čase pohrávam... Poznáte nejakého dobrého kováča, ktorý by mi bol schopný ukuť sekeru podľa mojich predstáv ? Len cena bude asi problém :roll: ...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Sekery

Poslaťod Michal » 06 Júl 2012, 14:27

Cena ručne robenej sekery nie je problém, ak si zrátaš koľko času strávi kováč vyrobením takej sekery a koľko napr. uhlia pri tom spáli. Pri ručnej práci sa nedá konkurovať veľkým firmám.

Odporučím ti ale prejsť sa občas po kadejakých remesleníckych jarmokoch, niekedy tam bývajú aj kováči so sekerami za dobré ceny. Včera v Nitre boli dvaja a predávali poctivé sekerky od 35E vyššie.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Sekery

Poslaťod marian160 » 11 Júl 2012, 10:28

Aj tomahawk zvládne bez problémov napr. teľacie rebrá (dnes vyskúšané)
Prílohy
7.jpg
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Sekery

Poslaťod matějka » 21 Júl 2012, 20:07

Obrázok užívateľa
matějka
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 25 Apr 2011, 11:02
Bydlisko: Klatovy, ČR
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Sekery

Poslaťod radeton » 22 Júl 2012, 00:14

TO marian 160: tie teĺacie rebrá zvládne aj moja ženijná lopatka to nie je test pre taký kus čeleza :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sekery

Poslaťod radeton » 22 Júl 2012, 00:22

Michal píše:No prišlo už aj na moju sekeru :) rok a pol odpočívala samotná hlava na poličke, až prišiel deň, kedy som si povedal, že jej dám novú rúčku a púzdro.

Hlava je z obyčajnej sekery za pár E s upraveným ostrím, rukoväť je buková a skracovaná kôli kompaktnosti, omotávka je z kože aby sa nevyšmykla z ruky. Púzdro jednoduché aby som mal chránené ostrie vyrobené metódou ŽAVES :wink: preto je aj značka tak nakrivo :D

michal sekera s takým krátkym poriskom nemá dostatočnú razanciu pri sekaní tvrdého materiálu darmo je na konci kvalitné železo na to aby dokázala úspešne deliť materiál je nutná kinet.energia, a toto krátke porisko nedokáže kovu dodať dostatok energie.darmo je skladná,keď s tým v tvrdých podmienkach dokážeš oddeliť jedným úderom max.palec vlastnej končatiny.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sekery

Poslaťod Pája » 22 Júl 2012, 13:18

Radeton: tahle sekyra vsadím se není na kácení stromů ani na špalky, ale nejspíš na nějaké tenčí větve na podpal, takže bych řekla, to stačit bude. Rozhodně bude o dost účinnější, než pidi-kapesní sekyrka od Fiskarsu.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Sekery

Poslaťod Daimler » 28 Júl 2012, 22:38

Zdravím,
Chcel by som sa opýtať ohľadom sekier Hultafors, či je nejaký rozdiel medzi sekerami http://www.brexport.sk/product/fril-kla ... ekera-534/ a http://www.brexport.sk/product/fril-tre ... ekera-527/ lebo cenový rozdiel je tam dosť veľký a veľkosť je tiež podobná.
Daimler
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 28 Júl 2012, 20:23
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Sekery

Poslaťod Chameleon_sk » 28 Júl 2012, 23:26

Daimler píše:Zdravím,
Chcel by som sa opýtať ohľadom sekier Hultafors, či je nejaký rozdiel medzi sekerami http://www.brexport.sk/product/fril-kla ... ekera-534/ a http://www.brexport.sk/product/fril-tre ... ekera-527/ lebo cenový rozdiel je tam dosť veľký a veľkosť je tiež podobná.


Ahoj,
mas tam jednoznacne rozdiely vo vahe aj v dlzke. Ta z ktoru uvadzas v druhom linku je o 50% tazsia aj dlhsia.
Takisto je rozdiel aj v tvare. Ak chces sekeru na jemnejsie prace, ber tu z prveho linku (ma lepsie tvarovanu hlavu pre drzanie v jej blizkosti). Tym mas aj lepsiu kontrolu nad tym co robis. Ak chces sekeru na rubanie dreva, druha ti bude viac vyhovovat kvoli jej dlhsej rucke a aj vahe hlavy.

Ja vlastnim tu druhu. V lese je jej vaha viac napomocna a zvladam aj drobne, jemne prace po troske zacviku s nou.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Sekery

Poslaťod helbo » 30 Júl 2012, 12:35

Radeton, Paja - primarne je urcena na vyrezavanie
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Sekery

Poslaťod Daimler » 30 Júl 2012, 19:17

Chameleon_sk dik za radu, a je nejaky rozdiel v tom označeni čo je na tej web stránke Hultafors KLASIK a Hultafors?
Daimler
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 28 Júl 2012, 20:23
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Sekery

Poslaťod SKW » 31 Júl 2012, 22:20

V sekcii Hultafors KLASIK ponúkajú sekery, ktoré majú tradičný kovaný finiš a sú dodávané s koženým púzdrom.
Pod kolonkou len Hultafors majú v ponuke sekery rady AGDOR, ktoré majú do siva opieskované hlavy a sú dodávané bez koženého púzdra.

Sekery rady AGDOR sú lacnejšie než KLASIK no kvalita je prakticky rovnaká. Jednu sekeru Hultafors Agdor vlastním a je to veľmi kvalitný nástroj, pri správnom používaní a starostlivosti je to sekera na celý život.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Sekery

Poslaťod Daimler » 01 Aug 2012, 18:46

Dik pomohol si mi v rozhodovani.
Daimler
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 28 Júl 2012, 20:23
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Sekery

Poslaťod rainier wolfcastle » 12 Aug 2012, 20:25

pouzivate nekdo sekery od zbirovie? mam v oku tuto http://obchod.zbirovia.cz/img/p/115-160-thickbox.jpg
rainier wolfcastle
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 12 Aug 2012, 20:20
Bydlisko: velka morava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Sekery

Poslaťod Michal » 15 Aug 2012, 07:56

radeton píše:
Michal píše:No prišlo už aj na moju sekeru :) rok a pol odpočívala samotná hlava na poličke, až prišiel deň, kedy som si povedal, že jej dám novú rúčku a púzdro.

Hlava je z obyčajnej sekery za pár E s upraveným ostrím, rukoväť je buková a skracovaná kôli kompaktnosti, omotávka je z kože aby sa nevyšmykla z ruky. Púzdro jednoduché aby som mal chránené ostrie vyrobené metódou ŽAVES :wink: preto je aj značka tak nakrivo :D

michal sekera s takým krátkym poriskom nemá dostatočnú razanciu pri sekaní tvrdého materiálu darmo je na konci kvalitné železo na to aby dokázala úspešne deliť materiál je nutná kinet.energia, a toto krátke porisko nedokáže kovu dodať dostatok energie.darmo je skladná,keď s tým v tvrdých podmienkach dokážeš oddeliť jedným úderom max.palec vlastnej končatiny.


Ahoj radeton,

sekeru som intenzívne testoval 16 dní na skautskom tábore a dostala dobre do tela. Sekal som s ňou hlavne palice do priemeru 8cm a išli v pohode, nehovorím, že to šlo jednou ranou, ale úplne to postačovalo. Sekanie suchých a tvrdých papekov bol už väčší problém, ale pri troške trpezlivosti to šlo. Každopádne je to sekera na malé práce okolo vyrezávania a ľahkú tábornícku činnosť a táto sekerka ich zastane ;)

Určite zvažujem aj kúpu väčšej, ale na to je teraz čas.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron