Pasce

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Pasce

Poslaťod sally » 10 Júl 2012, 22:37

radeton - prečo si v SR upytliačiť napr. rybu? Netvrdím, že to robím, no možné dôvody: dotyčný nevlastní ryb. lístok, chce adrenalín pri love, chce si vyskúšať primitívne techniky, je hladný a jazero je hneď poruke...

prečo stavať v SR pasce typu "tlučka" a iné (napr. oká...) ? Je to hlúposť. Na slovensku stačí ísť rovno jedným smerom a človek je v civilizácii, kde je krčma. No zasa - pokiaľ to niekto nechce, je ochotný niesť riziko i zodpovednosť za svoje konanie, tak prečo sa aspoň v teoretickej rovine neporozprávať čo a ako? Naviac - stavba pascí je vedomosť a každá, aj nepoužívaná, vedomosť je dobrá.

Do tretice: nepredpokladám, no keby náhodou (viem si to živo predstaviť) - niekto sa dostatočne nasrdí na súčasný systém čo tu panuje, je zhnusený z civilizácie, morálneho bahna spoločnosti, tuposti ovčanov... tak zahodí mobil, rozdá peňaženku s obsahom, spáli občiansky...oblečie si ľanovú košeľu, konopné nohavice, krpce...a hybaj ho do hôr žiť túlavým životom. A vtedy by som nemal žiadne výčitky svedomia niečo si upytliačiť - lebo ak by sa to robilo s rozumom (je blbosť vyloviť si totálne okolie a potom sa premiestňovať dlhé kilometre), tak jeden človek ekosystému neuškodí. A nevidím, že by teraz nastávala húfna emigrácia ľudí do lesov.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pasce

Poslaťod radeton » 10 Júl 2012, 22:49

sally ak chceš adrenalín pri love za relat.pár chechtákov si zaplať 3týždňový pobyt v ruskej tajge kde ťa chlápek odtrepe 500km od najblišej živej duše posadí ťa tam do derveného zrubu s puškou,hodí pol vreca konzerv a suchárov a o 3 týždne si po teba príde. tam zistíš čo je v tebe a nebudeš mať potom už potrebu overovať si svoju šikomnosť stavaním pascí po naších lesoch takýto pobyt ťa bude stáť ani nie 1000 ečiek a do smrti na to nezabudneš. :D píšem to na základe vlastnej skúsenosti absolvoval som niečo podobné s dobrým kamošom občanom ruskej federácie žijúcim v Moskve pred 2 rokmi :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Pasce

Poslaťod sally » 10 Júl 2012, 23:05

Radeton - vďaka za ponuku, no dovolím si nevyužiť služieb tvojej cestovnej kancelárie :yees: Mne adrenalín nechýba, resp. si ho viem vynahradiť inak - spomenul som ho z iného dôvodu, ale to si asi pochopil :wink:


:lol: ýnjokops mos a - unčels - úhonjovd ecsap od livolu žu mos aj


k téme - zaujímalo by ma, čo je pravdy na tom, že bažanti a podobná zver sa pytliačili tak, že sa im nasypalo hrachu a kukurice poliatej alkoholom (opité vtáky sa potom vraj len pozbierali do vreca) ?
Robiť to neplánujem, no docela by ma zaujímalo, či je to reálne. "Políčiti na bažanty není žádný um, stačí ti na trochu hrachu nakapati rum."
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pasce

Poslaťod radeton » 10 Júl 2012, 23:26

sally nebol som tam kôli adrenalínu, a ani so žiadnou cestovkou. bol som pozvaný bola to čisto súkromná záležitosť,ale takéto veci sa robia aj oficiálne cez agentúry. no a s tými opitými bažantami to môže fungovať skušali sme to v mladosti s kamošom na sliepkach namočili sme krajec chleba do borovičky a rozdrobili to sliepkam na dvore po pár minutach im zneistela chôdza a nakoniec iba ležali volne pohodené :D vyskúšaj si to doma na hrabavej hydine ak si jej chovateĺom :skaut:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Pasce

Poslaťod stormmast3r » 10 Júl 2012, 23:30

môže to byť pravda, naša andulka sa raz napila vína (tak 1-2 kvapky) potom bola pol dna malatna, nedokazala sedieť na bydle, resp. len sa kymacala na zemy a sem tam vracala. Myslím, že keby si tu kukuricu vymočil v silnej palenke a bažanty by ju stihli pozobať, dokedy by nevyprchala, isto by to malo podobny efekt.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Pasce

Poslaťod B-Boy » 13 Júl 2012, 14:39

Myslím že oká sú jednoduchšie a efektívnejšie než tĺčky, tĺčka korisť znehodnotí,,,,
ja som chytil poľného zajaca do oka s vypružením. Chytil sa za labu a ešte žil, nemal som to srdce ho zabiť tak som ho pustil. Drôt mu nespôsobil ani vážne zranenie lebo tam bol len krátko tak s tým nebol problém...
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Pasce

Poslaťod macakv » 13 Júl 2012, 14:56

B-Boy píše:Myslím že oká sú jednoduchšie a efektívnejšie než tĺčky, tĺčka korisť znehodnotí,,,,
ja som chytil poľného zajaca do oka s vypružením. Chytil sa za labu a ešte žil, nemal som to srdce ho zabiť tak som ho pustil. Drôt mu nespôsobil ani vážne zranenie lebo tam bol len krátko tak s tým nebol problém...
Myslím,že nieje nikto odkazaný na to aby kládol oká,a tak si zaobstaral obživu.Aj ked v extremných situáciach to nevylučujem. Uvažujme radšej iba v teoretickej rovine aby to zbytočne nedráždilo niektorých.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Pasce

Poslaťod Rolf » 13 Júl 2012, 21:39

Chytanie zveri do ôk (hlavne drôtených, ale aj iných) sú dosť brutálne (pytliacke) praktiky... Dajú sa ospravedlniť, naozaj, asi iba v najnutnejších prípadoch, keď ide človeku o život (vyhladovaním)... Drôtené oko spôsobuje chytenej zveri veľké muky... Ak sa chytí nejaké väčšie zviera, trebárs srna, jeleň a začne sa vystresované hádzať a mykať v takejto slučke, tak si chytenú nohu doráňa až do kosti a v nezriedkavých prípadoch zahynie pomalou, strašnou smrťou... Je to veľmi nehumánne...

V exotických krajinách do drôtených ôk pytliaci chytajú kvôli biznisu vzácne druhy zvierat, ako napr. tigre, gorily... Videl som nejaké dokumenty o týchto veciach a strach bolo pozerať... Končatiny skoro odrezané drôtom alebo uhynuté zvieratá po strašnej smrteľnej agónii... Čiže ja osobne to schvaľujem iba v hraničných situáciách, keď treba voliť menšie zlo a kedy je ľudský život cennejší ako život zvieraťa...
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Pasce

Poslaťod oraj » 13 Júl 2012, 21:44

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 20:38, celkovo upravené 2
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Pasce

Poslaťod radeton » 14 Júl 2012, 10:07

Ak by však jedinca, vyberajúceho z týchto fliaš odchyteného bažanta pristihol pri tejto činnosti člen poľovnej,alebo lesnej stráže,prípadne člen PZ má vážny problém, ktorý by mu pri zlej konštalácii hviezd mohol vyniesť v hornej sadzbe myslím až 5 rokov ubytovania,a stravovania na štátne náklady :ice: Členovia PZ majú v drvivej väčščine prípadov dobre zmapovaný a prechodený svoj revír je len otázkou krátkeho času kedy spozorujú pohyb takejto škodnej v ňom a následne prichytia narušiteľa pri čine.Pokial sa tu o tom bavíme čisto v teoret.rovine je to ok,ale ak by mal niekto pokušenie to vyskúšať aj v praxi doporučujem do predu zvážiť prípadné následky ozaj to nestojí za tie poťahovačky. To už radčej odcudzím niekomu sliepku z kurína pokiaľ by som umieral hladom, a nemal inú možnosť získania potravy to je iba prečin ak by prípadná akcie bola odhalená :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Pasce

Poslaťod oraj » 14 Júl 2012, 21:40

:ice:
Naposledy upravil oraj dňa 13 Máj 2017, 20:36, celkovo upravené 1
oraj
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 28 Júl 2011, 21:12
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Pasce

Poslaťod sally » 16 Júl 2012, 11:40

Čo spravil B-boy je hlúposť, to sa zhodneme všetci :) No kde v zákone je uvedené (prosím citáciu daného zákona), že KRÁTKODOBÉ ZHOTOVENIE pre informatívne účely - rozumej: postavím, paličkou vyskúšam funkčnosť a hneď rozoberiem - je trestné? Lebo čo písal Oraj: " Samotne kladenie pasti je porusenie zakonu !!!" je, myslím si, hlúposť. Potom by mali pozatvárať väčšinu zálesáckej komunity už preto, že si posúva po nete odkazy na youtube s Mearsom a spol. kde sa rozoberá problematika pascí a podobne :yees:

Poprosím zdržať sa akejkoľvek diskusie "sú pytliačenie a lov do pascí z morálneho i právneho hľadiska OK alebo nie." Taktiež poprosím zvážiť nutnosť prispievať s príspevkami na tematiku legálnosti jednotlivých spôsobov lovu zveri (okrem štátom schválených - strelná zbraň/udica, s prižmúrením oka ešte luk). Všetci sa isto zhodneme, že opíjať bažanty, loviť králiky do vypružených ôk, hádzať do rybníka výbušninu/jedovatú rastlinu, podsekávať ryby, natierať konáre lepidlom.........sú všetko činnosti u nás nelegálne, v stave mieru a praktického blahobytu zálesácky nesprávne a za svoje konanie si prípadný dobrodruh bude niesť morálnu i právnu zodpovednosť sám. Howg :skaut:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pasce

Poslaťod dvidec » 30 Dec 2013, 23:24

Tak take video pridam..hodnodte,diskutujte[youtube][/youtube] http://www.youtube.com/watch?v=mMG6lhQ0Z0s
"Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie."
dvidec
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 12 Dec 2013, 20:23
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 63 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Pasce

Poslaťod root » 31 Dec 2013, 13:40

prečítal som si so záujmom všetko hore ... moja skromná úvaha, lebo naozaj sa už aj hore problému znalí dotkli - pozor, aj nevinná zábava hry na pascu vás môže pri agilnom ochrancovi revíru veľmi a dlho mrzieť. Nezabúdajte na to že loviť malého spevavca je to isté ako loviť divé prasa :-) Dokonca často môže byť "spoločenská" hodnota nejakého vtáka podstatne väčšia ako 150 kilového kanca. Chcel by som zároveň upozorniť, ak sa už aj rozhodnete postaviť, zkonštruovať, či vyskúšať čokoľvek, nezabudnite na to , že v lese nie ste sami.. Akákoľvek konštrukcia ohrozujúca zdravie iného je neprípustná! a veľkým hazardom .. narážam najmä na samostrely, ale aj hrotové, úderové pasce, či oká .. ktorých účinná výška môže byť práve "NE"vhodná pre malé decko .. K tým okám - postaviť oko s tým že si to vyskúšam a ulovenú zver pustím je omyl. Oko je poväčšine SMRTIACA pasca, ktorá aj keď neusmrtí v krátkom časovom horizonte ( ulapenie za krk ), spôsobuje zranenia , pre zver žijúcu v divočine často nezlučiteľné zo životom .. A už len úloha dostať z oka divého, mätajúceho sa tvora, brániaceho si život môže byť pre neskúseného neuskutočniteľná a strach neprekonateľný!
Pri kladení oka majte na pamäti, že vy ste síce chceli skúsiť ulapiť zajaca, ale neskôr zbadáte že ste do pasce dostali podstane silnejšiu srnu, ktorá pobehuje v okolí s kusom drôtu stiahnutého na nohe, márne sa ho snaží dostať dole .. a takto sa môže trápiť zopár dní než skončí niekde v kríkoch naposledy .. A ak už aj dáte pascu, nemôžete odísť. Pasca je zariadenie ktoré treba kontrolovať. A na koniec akcie zlikvidovať. Ak aj do pasce niečo dostanete a prídete ju pozrieť na druhý deň, to niečo už môže byť tak voňavé, že tak či tak to bude nepožívateľné :-) Skapatému zajacovi stačí 12 hodín na letnom slnku aby ste sa pri manipulácií s ním pogrcali, pokiaľ nemáte silný žalúdok :wink:
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Pasce

Poslaťod macmatej » 29 Jan 2014, 09:18

Chytanie ryby do oka - primitive technology. Mozno by sa to dalo spravit aj ako vystrelovacia pasca.

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron