Michal píše:Toto vlákno by som chcel venovať navigácií v teréne pomocou kompasu a mapy, resp. GPS.
Základnú navigáciu pomocou kompasu zvládnutú ako tak mám, nie je mi však úplne jasné ako sa pracuje s deklináciou. Geografický a magnetický pól zeme totiž nie je to isté a teda aj pri určovaní smeru pomocou mapy a kompasu treba túto skutočnosť brať na vedomie. Na googli je toho veľa, žiaľ nie všade je to popísané dosť jasne a teda by som chcel poprosiť, ak s tým niekto má skúsenosti a vie to polopatisticky vysvetliť bol by som mu vďačný a myslím, že nie len ja
Ja by som to zhrnul asi tak, že deklinácia je odchýlka magnetickeho polu od geografickeho. Deklinacia moze byt kladna, alebo zaporna. Cize, smerodajny je geograficky pol a odchylka magnetickeho polu, ak je v smere hodinovych ruciciek, ide o kladnu odchylku, a ak proti smeru hodinovych ruciciek, ide o zapornu deklinaciu. Kladna odchylka 10° sa oznacuje D=10°, alebo 10°E, cize na vychod. Zaporna, -10° sa oznacuje D=-10°, alebo 10°W cize na zapad.
Na slovensku sa deklinacia pohybuje v rozmedzi 4-5°*. Ide o kladnú deklináciu. Čiže ako bolo spomenute, U nas sa tym netreba velmi zaoberat, kedze nase lesy nie su az tak rozlahle a pri kazdej vrbe je dedina.
Aby sme si to vedeli predstavit, tak ak budeme mat odchylku 3°, tak na 10km chodze budem mat odchylku sin(3°)/sin((180°-3°)/2)*10km=0,52 km. cize na 10 km chodze podla nepresneho azimutu +3° sa vychylim o 0,5 km na vychod, co je zanedbatelne z dvoch dovodov:
prvy dovod som spomenul ten, ze za kadzym rohom je dedina,
druhy dovod, je ten, ze s beznymi buzolami (bez zameriavacich tercikov) mam presnost merania asi +-5°ak nie horsiu,
s buzolami vybavenymi lupou a tercikmi je to trochu lepsie, ak mam stastie a som orientovany priblizne v smere sever-juh, alebo juh-sever, pretoze tam sa to dobre odcitava... ak strelka ukazuje na vychod/zapad, tak pri odcitani je vazny problem s paralaxou, ktora nam skresluje.
uplne idealne su buzoly vojenskeho typu (nemyslim tie pseudo army s lupou..), ktore su vybavene s flouerescencnou stupnicou, cize da sa s nimi robit aj v noci, a co je ich najvacsou vyhodou, je ich presnost, pretoze jednak obsahuju zameriavacie terciky, ale pod tercikom je taky "objektivik" (vid obrazok), cez ktory sa pozera na stupnicu, a stupnica sa otaca CELÁ..
http://img.alibaba.com/img/pb/739/927/3 ... 39_100.jpgcize zameriam a stupnica mi hned ukaze presny azimut.
mierna nevyhoda oproti turistickym buzolam je, ze ked chcem pracovat s mapou, tak neviem presne vojensku buzolu zorientovat s poludnikmi, pretoze turist. buzola je priehladna a su tam ciary, ktore dam rovnobezne s poludnikmi a nemam problem, a vojenska je nepriehladna, takze neviem ci som celkom rovnobezne s poludnikmi... ak chcem byt presny, tak musim vojensku buzolu kombinovat s uhlomerom, resp. s planovacou foliou (Planzeiger).
Asi najvacsia nevyhoda, je, ze tieto presne buzoly su dost drahe, mozno okolo 20-30€
Cize zaver je taky, ak chcem pocitat s deklinaciou u nas, musim mat velmi presnu buzolu, aby sa to oplatilo... nema vyznam ratat +- 2 stupne, ak mam chybu merania s buzolou 5 stupnov.
No a teraz taky prakticky zaver, ako ratat s deklinaciou v praxi..
Príklad: Magnetický azimut 162° prerátaný na reálny geografický:
i) 10°E (Winnipeg), 162° + 10° = 172°
ii) 10°W (Toronto), 162° - 10° = 152°
čiže magnetický azimut + deklinácia=reálny azimut (deklináciu treba dosadiť zapornu, alebo kladnu)
Este taka vec, ak by ste boli niekde v zahranici, mimo europy, su oblasti, kde je deklinacia az 30°. tam je velmi dolezite s tym ratat. No a bud si treba zistit, aka je tam deklinacia, na webe to urcite je.. funguju deklinacne mapy pre rozne oblasti (ale treba davat pozor na rok merania deklinacie, lebo sa meni v case)
Dalej sa to da tak zistit, ze mapy, ktore popisuju oblasti s nezanedbatelnou deklinaciou, obsahuju udaje o tejto deklinacii, ale POZOR! Deklinacia sa casom meni, takze ak je mapa nova, ale je robena podla 40 rokov starej predlohy, moze tam byt vyrazna odchylka! takze na mapu by som sa neposliehal..
Alebo existuje este sposob, casovy vyvoj deklinacie je popisany matematickymi modelmi, v nejakom takom tvare cca ze D= D(rok merania)*f(cas)
kde za D treba dosadit deklinaciu meranu v danom roku (je to v tej mape) a za cas, treba dosadit prirastok cize ak je mapa z 1980, tak 2015-1980=25 rokov..a samozrejme konstanty rovnice pre danu oblast treba vediet.. da sa to zohnat v odbornej literature... no a takto sa vypocita aktualna deklinacia.
Dufam, ze som to cele dost jasne a obsirne vysvetlil
* opravene z 2-3 na 4-5°...pozeral som stare deklinacne mapy, ked som pisal tento prispevok