Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 03 Aug 2012, 20:11

Predtym som mal staru 511, ktoru som stratil. Tak som si zaobstaral dalsiu, a to uz bol ten novy model (tmavsia rucka). V tieni stromov to vyzera ako svetlohneda farba.

Hrubsia cepel ma vyssiu fazetu. Tensia cepel ma nizsiu fazetu. No ale uhol ostria je priblizne rovnaky. Pri rezani som si nevsimol nejake podstatne rozdiely.

Podla udajov co namerala Pája, som to nakreslil v reze.
Prílohy
MORA-511-porovnanie.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rafael Ingvis » 04 Aug 2012, 11:03

Záštitu z 511 dáva dolu ten kto chce 510
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Pája » 04 Aug 2012, 15:10

Johno: Možná když s tím jen obyčejně řežeš, tak pohoda. Ale zkus něco krájet na prkýnku nebo vyřezávat směrem "proti palci" - a to už je jiné kafe, záštita prostě zavazí. Já jsem si ji tam sice nechala, ale že bych se bez ní neobešla, si nemyslím.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 05 Aug 2012, 00:40

Na svoju Moru Classic 2 som dal novú rukoväť. Proti tej pôvodnej som nič nemal, ale chcel som si dať nejakú "ovocnú drevinu" a taktiež podľa vzoru "prerábavky" od SKW (blog) som chcel vnútrajšok zaliať lepidlom, aby som predišiel hrdzaveniu tŕňa... Pôvodne bol tŕň zalepený iba 2cm od konca (zrejme epoxidom)... Myslel som, že na rúčku si dám slivku, no momentálne doma nemám žiadne vhodné slivkové drevo, tak som sa rozhodol pre orech... Rukoväť som spravil trochu robustnejšiu a asi o 1,5cm dlhšiu ako bola pôvodná... Teraz mi v ruke sedí dokonale... :yees: Nakoniec som ju natrel olivovým olejom...
Prílohy
IMG_1467.JPG
IMG_1465.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Hultafors vs Mora (cena, výkon , atď..)

Poslaťod rkw » 06 Aug 2012, 07:35

Takže táto téma ma napadla asi pred minutou :D .. ale o čo ide ? Rád by som bol aby táto téma smerovala k porovnaniu už spomínanej značky ... vlastne sem dávajte vaše skusenosti s jedným i druhým . Ja mám skúsenosti s tromani nôžmi svédskej produkcie - Mora MG nerez dalej 546 a hultafors GK carbon zatial vedie hultafors pretože bol najlacneši :lol: a zatial u mna vydržal najviac práce .. a čo vy ?
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Hultafors vs Mora (cena, výkon , atď..)

Poslaťod ivans » 06 Aug 2012, 18:21

Nemam sice ziadny z tychto nozov, ale predpokladam, ze Hultafors GK vydrzi viac, ako ktorakolvek Mora.
ivans
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 27 Júl 2012, 10:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Hultafors vs Mora (cena, výkon , atď..)

Poslaťod Rolf » 06 Aug 2012, 21:20

Nakoľko vlastním nože jednej aj druhej značky, tak pár mojich postrehov...

Myslím si, že čo sa týka rezných vlastností, tak obe značky sú na tom zhruba rovnako dobre... Mne osobne uhlíkovka u Hultaf. príde ako trochu mäkšia ako uhlíkovka u Mor, napr. keď som raz pichol nožom Hultaf. HVK do nádoru na hrabu, tak špička noža sa málinko vyhla do strany, a keď som to následne doma chcel dať do pôvodného stavu, tak to šlo pomerne ľahko... Ďalej, rovnako s týmto modelom som sa raz predieral cez húštiny, neviem, čo som už skúmal, ale pri tejto činnosti som nôž zapichol do stroma a tam zabudol... Na polceste domov sa mi už nechcelo poňho vracať, tak som za ním išiel až na budúci deň... Pamätám sa, že v noci vtedy trochu spŕchlo, a keď som sa poňho vrátil, tak bolo vidno normálne hrdzavé "body"... To je ďalšia vec, na ktorú by som chcel poukázať, že Hul. uhlíkovky oveľa skôr chytajú patinu, stačí doslova raz zarezať do zeleného dreva... (aspoň moje...) Napr. u mojich uhlíkových Mor to tak ani zďaleka nie je...

Čo sa mi páči na "moráckých" čepeliach je to, že sú dokonale vyleštené, u "Hultaforsov" to až také nie je...
Rozmery modelov H. HVK, RFR sú skoro totožné s M. 511, 546...(už som to spomínal v iných témach...) Samozrejme H. GK je niekde inde... Ten sa firme Hul. naozaj vydaril... Ostrý, odolný, dokonalý na hrubšie práce a pre mňa aj na jemnejšie... :wink:

Čo sa týka odolnosti, tak Hul. sa mi javia ako trochu odolnejšie ako Mory, tým nemyslím iba model GK... :D Aj keď tie rozdiely nebudú diametrálne...

Ohľadne púzdier: v "hulta-kych" nože sedia naozaj solídne, nehýbu sa... V "moráckych" to záleží od modelu, ale mám pocit, že teraz, v porovnaní s minulosťou, ich robia lepšie a nože v nich taktiež solídne držia...

To isté platí aj o úchytoch na opasok: sú zhruba na rovnakej úrovni-ako ich vníma človek na "obrázku", tak také sú aj v skutočnosti... :D :wink: Ja tieto nože radšej nosím vo vrecku... Tie úchytové otvory sú naozaj akoby len "symbolické"... :mrgreen:

Myslím si, že nože Hultaf. za tie peniaze jednoznačne stoja... Veď ja som kúpil, napr. svoj "HVK" za 4,80 e... A o Morách to platí rovnako, myslím si, že aspoň u tých lacnejších určite... :yees: :wolf:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod rkw » 08 Aug 2012, 08:41

rolf :yees: :yees: dakujem pekne prave si mi usetril pracu pisania recenzie len spravim test a popisem ho spravim test u oby dvou nozov ale aspon nemusim tolko pisat dik moc :wink:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Micho » 08 Aug 2012, 21:03

čavte :) Potreboval by som poradiť. Chcel by som si objednať dáku moru na lahkú prácu z drevom, na stanovačky a na bežné použitie. Rozmíšlal som medzi timito mora 511Q a http://www.tomahawk.sk/noze/s-
pevnou-ce ... sic-1.html. Ale ak poznáte dáku lepšju moru cca do 10 euro tak mi povedzte. Ďakujem :)
Micho
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 08 Aug 2012, 20:49
Bydlisko: Ružomberok- Černová
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 08 Aug 2012, 21:45

Tie modely, ktoré uvádzaš by mali byť fakticky to isté... :) Rozdiel je iba v materiáloch rukoväte, čiže 511 plast, classic drevo... Rozhodnutie je iba na tebe... Inak povedané, tradicionalisti volia drevenú rúčku, praktici umelú... No a tradicio-praktici musia mať obidve ako ja... :D :wolf:

Myslím, že do 10 eur iné modely ani nie sú... Je tu ešte jeden model, ktorý som v jednom našom eshope videl za 10 a niekoľko centov, a to Moru 711... Takisto skvelý nožík s robustnejšou rukoväťou... (na obrázku)
Prílohy
DSCF3106.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Micho » 08 Aug 2012, 21:51

Micho
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 08 Aug 2012, 20:49
Bydlisko: Ružomberok- Černová
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Nože Mora - Swedish Fire

Poslaťod Pája » 11 Aug 2012, 15:23

Před pár dny jsem si byla obhlídnout tolik diskutovaný nůž, co Mora splichtila dohromady s Light My Fire. Poznamenávám, že nebudu hodnotit užitné vlastnosti a řezivost, to se za pár minut ošahávání v obchodě za vyděšeného pohledu prodavače fakt moc nedá. ;)

Ale: na to, že se jedná o nůž s cenou okolo 30E (a víc) mě dost vadilo celkové zpracování, které dost pokulhává za tím, co jsem zatím viděla u souměřitelných nožů z řad TopQ, HQ i Q. Čepel je vyrobená ze sandviku (nerez), s leštěním se tedy neobtěžovali. Plocha čepele a výbrus obzvlášť je tak, jak vyjel z linky po broušení. Vypadá to dost hrubě. Kupodivu, hřbet postrádá výsekový otřep, jak je zvykem, ale je zarovnaný - aby se dalo škrtat o magneziovou tyčku.

Výbrus je dvoji. Ačkoliv celková koncepce vychází z úspěšné řady clipper, na čepel se pokusili implantovat podobný výbrus, jaký firma použila na oblíbenou moru 2000, tedy u záštity nízký skandi "v" výbrus a u špice probroušené ztenčení (které ale na rozdíl od modelu 2000 nejde až ke hřbetu). Zajímavé je, že ono probroušení je jen uprostřed čepele, pak je opět skandi. Mnou prohlížený kus měl výbrus u hrotu nesouměrný. Co mě ale zarazilo, navíc je po celé délce ostří natažená mikrofaseta. Na troušťku 2mm ve hřbetu je to fakt dost zajímavá směs. Víc překombinované to být už nemohlo.

Rukojeť je úplně stejná, jako má řada clipper/ companion. U spojů ze vstřikovacích forem je patrný otřep. Přesný mechanismus zapadání firesteelu jsem moc neokukovala, pamatuju si jen nějaký zoubeček, do kterého by to mělo zapadat, ale dojem pevnosti to na mě moc neudělalo. Magnéziová tyčka je do hlavice zalitá napevno, výměna by byla nejspíš dost komplikovaná. A ještě navíc tu máme tu díru v rukojeti, aby uživatel stále měl na očích, že má k dispozici firesteel.

Když to sečtu, tak Mora dala dohromady koncept clipperu a modelu 2000, přidala pár cool prvků a do rukojeti natlačila firesteel s pojistnou šňůrou. To máme cca 15 E za nůž, 8E za magnéziovou tyčku a 0,10E za šňůrku... což je, počkat... 23,10 komplet. A kde je ten zbytek? No, papírovou krabičku jsem nepočítala, pravda. Výhodu vidím jen v tom, že tohle všecko dohromady můžete taky hromadně ztratit, když se poštěstí.

Prostě, jak to vidím (dost kriticky) já, Mora a Ligt My Fire uvařily dort, ve kterém je hlavní přísada marketing.

Mora 2000
Obrázok

Mora Swedish Fire
Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Nože Mora

Poslaťod B-Boy » 12 Aug 2012, 20:47

na 100% súhlasím s Pájou, je to nič len inovácia pôvodnej mory 2000, akurát si pribili 50% ceny a cenu schovali pod firesteel a kombináciu výbrusov čepele, (a ak som správne pochopil tak sa ani neobťažovali s detailami)

+to má podobný efekt ako nože s dutou rukoväťou pre kpz, v tomto prípade, ak nôž stratíš, prišiel si aj o firesteel
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 13 Aug 2012, 00:06

Rozne modely a oznacenia Classic:
Prílohy
mora-classic-compare.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 15 Aug 2012, 00:43

Darcek od mravenecnikov z Nemecka. Mora 510 Black a Mora Classic 2/0.

Mora 510 - Klasicky tvar, akurat rucka je cierne farby, a na druhej strane cepele je laserom vygravirovane logo. Hrubka cepele 2mm, dlzka cepele 95mm, vyska cepele 18mm, vyska vybrusu 5mm.


Classic 2/0 - Trochu mensia nez obycajne, ale chcel som maly noz na krk. Mne ta velkost vyhovuje. Hrubka cepele 2,5mm, dlzka cepele 75mm, vyska cepele 16mm, vyska vybrusu 6mm.
 
 
Prílohy
IMAG0243.jpg
IMAG0241.jpg
IMAG0240.jpg
IMAG0239.jpg
Naposledy upravil macmatej dňa 17 Aug 2012, 15:35, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia