Ako správne vybrať nož

Témy o nožoch

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Baldur » 14 Sep 2012, 11:41

Ak tomu dobre rozumiem,tak Opinel je taký DODO-dorob doma.Musím sa priznať,že niesom práve fanúšikom takých-ako to nazvať-riešení?Asi ma ukameňujete,ale celý život niečo opravujem...Radšej by som uprednostnil nôž o ktorý sa netreba príliš starať. :oops:
Obrázok užívateľa
Baldur
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 25 Aug 2012, 15:33
Bydlisko: Zlaté Moravce
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Rafael Ingvis » 14 Sep 2012, 11:43

Tak to máš smolu. O každý nôž sa treba starať. A čo znamená príliš?
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod SKW » 14 Sep 2012, 11:51

Baldur píše:Ak tomu dobre rozumiem,tak Opinel je taký DODO-dorob doma.Musím sa priznať,že niesom práve fanúšikom takých-ako to nazvať-riešení?Asi ma ukameňujete,ale celý život niečo opravujem...Radšej by som uprednostnil nôž o ktorý sa netreba príliš starať. :oops:


No... asi tomu dobre nerozumieš. Opinel je jednoduchý vreckový zatvárací nôž (mimochodom skvelý vreckový nôž). Netreba na ňom nič dorábať, no keďže je to dá sa povedať klasika, rúčka drevo a čepeľ z uhlíkovej ocele (sú aj nerezovky - inox) tak sa oň treba náležite starať. Drevená rúčka nieje stabilizovaná pred výrobou noža a tak stále pracuje a uhlíková čepeľ patinuje po styku s jedlom. Ak chceš nôž o ktorý sa netreba nejak extra starať, tak si kúp moru s plastovou/pogumovanou rukoväťou a nerezovou čepeľou. Nerezovku netreba utierať do sucha, ani mastiť ani nič podobné a plastová rukoväť sa dá keď je to potrebné jednoducho vydezinfikovať vriacou vodou.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Baldur » 14 Sep 2012, 12:04

Rafael Ingvis píše:Tak to máš smolu. O každý nôž sa treba starať. A čo znamená príliš?

No myslel som,že aby som ho nemusel niejak zvlášť udržiavať,len umyť po použití a schovať.
S tou Morou to nieje zlý nápad,ale rozhodol som sa pre Hultafors o ktorom je tu založené zvlášť vlákno a alternatívu k Opinelu budem teda ešte hľadať,nerád by som si zlomil na ňom nechet až sa to drievko napučí od vlhkosti :lol:
Obrázok užívateľa
Baldur
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 25 Aug 2012, 15:33
Bydlisko: Zlaté Moravce
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Pája » 14 Sep 2012, 12:54

Když bych měla být stručná, tak bych řekla, že naprosto bezúdržbové věci neexistují, spíš existují uživatelé, kterým je zatěžko se starat, a radši po čase pořídí věc novou. Tak jako si člověk pere prádlo, seřizuje brzdy na kole a sem tam utřídí soubory v počítači, tak je prostě nutné se starat i o nářadí, nože nevyjímaje.

Znám sice i opinely, které nikdo nenapoušel a fungují dobře, ale je to spíš výjimka. Opinel bez údržby (krom broušení, že) je akorát ta plastová novinka:

Obrázok

Anebo se porozhlédni po nerezovkách v plastu typu





Do 20€ ovšem moc velký výběr není, pokud nechceš ještě švýcarák, a má to být kapesní nůž.

Lehce to přesahuje třeba


Kabar Dozier

Obrázok

Dokonce by se našel jeden pevný, Colt fixed blade hunter 8 8/3

Obrázok

Jinak krom mory, hultafors apod. není mimo nekvalitní Čínu v pevých nožích moc z čeho vybírat. Takže tak.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Elév » 14 Sep 2012, 13:39

Ja mám ešte rád higonokami, je to síce japonský sedlák bez poistky, ale zanitované fest, určite sa čepela sama nezavrie. Čepel je síce uhlíkovka, zato 3vrstvý sendvič z japonskej papierovej ocele a výbrus do jedu, bez fazety - reže to jak čert! Ručka je mosadz, takže bez starostí, váži (alebo skôr "neváži" :wink: ) to 40 gramov a cena sa točí okolo tých 20,- euro. Na hríby a na všetky bežné činnosti okolo jedla a zastrúhania papeku dokonalý nožík!
K dostání napr. TU
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Baldur » 14 Sep 2012, 14:37

Pája ďakujem, to je asi to "pravé-orechové",plastový opinel,ak sa nemýlim s píšťalkou.Tá sa mi zíde,keď ma zavalí strom.Trochu mi tam vadí to zúbkované ostrie,ale to som ochotný tolerovať,snáď sa to tak rýchlo nestupí.Dúfam,že mi sadne do ruky,budem musieť ísť do kamenného obchodu a tam si ho ohmatať.Plast mi vôbec nevadí,tento nôž je pre mňa predovšetkým nástroj a tak bude mať asi aj dobrý grip.Mám rád praktické a účelné náradie.
Elév,ďakujem za tip.
Obrázok užívateľa
Baldur
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 25 Aug 2012, 15:33
Bydlisko: Zlaté Moravce
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod lynx » 14 Sep 2012, 14:45

Baldur píše:Mám rád praktické a účelné náradie.

Tak si nekupuj opinel s pílkou... Videl som ho, tá pílka nevyzerá najschopnejšie a pri činnostiach ktoré sa s opinelom (alebo nožom všeobecne) zvyknú robiť ti bude na príťaž (napr. zaostrovanie palice na opekanie...) ...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Baldur » 14 Sep 2012, 15:23

Ale to by som sa dostal na začiatok.Myslím,že mi bude vyhovovať na tie hríby,potraviny,chlieb, atd...Na to ostatné použijem ten nôž čo mám teraz,alebo Hultafors.Len sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť stránku kde tieto plastové majú...Ale na budúci týždeň pôjdem do Nitry,tak v loveckých potrebách,alebo niekde pod. sa po ňom poobzerám.Rád by som si ho najskôr vyskúšal v ruke...
Obrázok užívateľa
Baldur
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 25 Aug 2012, 15:33
Bydlisko: Zlaté Moravce
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod rkw » 14 Sep 2012, 20:03

Baldur je tu ešte jedna alternatíva victorinox jeden čepelový :wink:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod venco » 15 Sep 2012, 06:34

Baldur píše:Ale to by som sa dostal na začiatok.Myslím,že mi bude vyhovovať na tie hríby,potraviny,chlieb, atd...Na to ostatné použijem ten nôž čo mám teraz,alebo Hultafors.Len sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť stránku kde tieto plastové majú...Ale na budúci týždeň pôjdem do Nitry,tak v loveckých potrebách,alebo niekde pod. sa po ňom poobzerám.Rád by som si ho najskôr vyskúšal v ruke...


Kukni sa tuto. Bral som už od nich viac krát nože a v pohode. http://noziarstvo.sk/sk/42_opinel?p=2
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod stormmast3r » 16 Sep 2012, 20:23

Elév píše:Ja mám ešte rád higonokami, je to síce japonský sedlák bez poistky, ale zanitované fest, určite sa čepela sama nezavrie. Čepel je síce uhlíkovka, zato 3vrstvý sendvič z japonskej papierovej ocele a výbrus do jedu, bez fazety - reže to jak čert! Ručka je mosadz, takže bez starostí, váži (alebo skôr "neváži" :wink: ) to 40 gramov a cena sa točí okolo tých 20,- euro. Na hríby a na všetky bežné činnosti okolo jedla a zastrúhania papeku dokonalý nožík!
K dostání napr. TU


Toho japonskeho čerta som už par krat obzeral na youtube, celkom ma teda zaujal (hlavne teda oceľou). Mohol by si hodiť par fotiek ? :)
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Elév » 16 Sep 2012, 22:50

Nejaké sú na tom odkaze, nejaké teda prikladám...
...staručké origináli:

Higonokami-style_knives1.jpg


...klasika:

Higonorami_0.jpg
chromdai-1l.jpg
katabatokudai-2l.jpg


...a môj skromný, velice rustikálny príspevok na túto tému, sendvič 9 vrstiev, nerez a kúsok medi:

Higonokami1.jpg

Higonokami2.jpg
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod Baldur » 17 Sep 2012, 06:25

Tieto tvary japonských nožov pripomínajú skôr britvu,ako nôž.Ale proti gustu...Nakoniec môžu byť celkom praktické...
Obrázok užívateľa
Baldur
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 25 Aug 2012, 15:33
Bydlisko: Zlaté Moravce
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Ako správne vybrať nož

Poslaťod macakv » 22 Sep 2012, 22:59

...mi to pripomina steparsky noz tak trochu.....az na ten vybrus
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia