starostlivost o noz a puzdro

Nože, sekery, pílky..

starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod helbo » 08 Júl 2011, 22:01

Ahojte,

chcel by som tu nacat takuto temu. Teda ide mi hlavne o starostlivost. Co pouzivate na osetrovanie ostria, rukovete, puzdra ? Ako cistite vnutrajsok puzdra atd. Toto vsetko by ma napriklad zaujimalo.
No ja noz zatial len lestim na kozi, dobrusujem a impregnujem kozenne puzdro. No zaujimali by ma ochranne prvky na cepel, rukovete a ako si udrzat cistotu v puzdre.

juraj
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Michal » 09 Júl 2011, 00:28

Zakladom cistoty v puzdre je neodkladat donho noz spinavy :D ja mam kozene puzdra na niekolkych svojich nozoch a nejaku prehnanu starostlivost im nevenujem, raz za rok ich natriem takym cirim gelom na kozene vyrobky a tym cela starostlivost hasne.

Noze - po kazdom pouziti umyt cim skor od hrubych necistot (utriet do gati, poliat troskou vody a utriet do gati a pod.) a po akcii niekde v lese ich doma riadne vycistit a trosku naolejovat alebo zakrojit slaninu - pouzivam prevazne uhlikovky :) Co sa ostria tyka je to jednoduche :wink: akonahle sa nejako vytupi trosku, preventivne prebrusit aby sa potom nestalo, ze noz je ako motyka tupy a potom clovek zabije jeho brusenim pol dna :) Pouzivam brusnu keramiku z knife.cz alebo smirgle na podlozke a kozu na obtahovanie.

Rukovate mam synteticke aj prirodne, ale tiez snazim sa ich velmi nespinit a potom sa netreba velmi starat. Drevo cas od casu naojelovat nejakym olejom, paroh neriesim a syntetiku len oplachnut vo vode.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod ZLOjasna » 09 Júl 2011, 15:13

Presne tak ako napísal Michal...

Akurát by som doplnil, že zatváracie nože raz začas rozoberiem a vyčistím. Tie sa zvyknú v prírode relatívne rýchlo zaniesť a keď to vŕzga pri otváraní nieje to moc dobré. A samozrejme namazať pohyblivé časti (stredový čap, klzné podložky a pod...)

Ešte jeden typ ktorý som kedysi čítal na nejakom fóre, a síce že by sa mali nože umývať horúcou vodou - rýchlejšie sa odparí a tým pádom je menšia šanca na koróziu :D
radšej pomaly za cieľom, ako rýchlo za ostatnými
Obrázok užívateľa
ZLOjasna
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 22 Júl 2010, 13:29
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod helbo » 10 Júl 2011, 01:20

napr som cital ze niekto osetruje cepel WD40 ... no potom si neviem predstavit krajanie potravim a ich chut ... dalej o cistotu puzdra mi ide o to, ze vacsinou obsahuju stromy daku miazgu a podobne ... na ktoru sa lepi iny humus ... no a zase ak si s nim prekrojime nahodou dake to jedlo, tak sa to dostane do kontaktu ... a nemusi to byt zrovna vhodne pre nase creva... kedze sme si tela navykli na super cistu potrevu a nadobicko v domacnostiach

-- 10 Júl 2011, 01:20 --

napr som cital ze niekto osetruje cepel WD40 ... no potom si neviem predstavit krajanie potravim a ich chut ... dalej o cistotu puzdra mi ide o to, ze vacsinou obsahuju stromy daku miazgu a podobne ... na ktoru sa lepi iny humus ... no a zase ak si s nim prekrojime nahodou dake to jedlo, tak sa to dostane do kontaktu ... a nemusi to byt zrovna vhodne pre nase creva... kedze sme si tela navykli na super cistu potrevu a nadobicko v domacnostiach
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Pája » 11 Júl 2011, 13:28

Stejně jako Michal radši používám uhlíkovky, ale docela nerada je umývám vodou, zato jsem si zvykla je čistit lihem nebo alpou, pokud nic jiného není. Žádná nečistota tomu neodolá a líh ani nevyvolává korozi. Rozhodně bych ale nůž neumývala horkou vodou, voda se sice rychle odpaří, ale podle lidové moudrosti /můžu to potvrdit i ze zkušenosti/ horká voda otupuje ostří. Jinak na rukojeť ze dřeva používám buď lněný olej nebo trošku přípravku na boty ze včelího vosku, kterým sem tam natřu i kožené pouzdro. Čepel občas přetřu magnoliovo-hřebíčkovým olejem Hanwei, kterým jinak udržuji čepel meče. Brousím buď na keramice nebo na břidlici.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod macmatej » 11 Júl 2011, 13:48

Zvysena teplota zvysuje rychlost chem. reakcie 8) . Teda tepla voda moze sice za kratsiu dobu ale zato intenzivnejsie skorodovat ocel. Navyse ako pisala Pája, tak to skodi ostriu.

Najlepsie je po umyti noz utret a chvilu nim mavat vo vzduchu. Rychly odvod pár, zrychluje odparovanie 8) .
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod venco » 11 Júl 2011, 20:26

Neviem či to tu už bolo a či som to tu sám nedával /skleróza/, ale tu je jak dať dole patinu http://www.youtube.com/watch?v=EYV49M9pzNc
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod macakv » 11 Júl 2011, 21:53

Tak to cistenie nozov,podla mna je individualne..zalezi na konstrukcii noza..inu pozornost budem venovat zatvarakom a inu nozom co ja viem z pevnou cepelou...predsa len v zatvarakoch sa toho nachyta viac...a rozdelovat cistenie noza podla materialu cepele?urcite ze uhlikovka potrebuje zvysenu pozornost(korozia)ale ide tu o to dostat neziaduce organizmy z noza...tak ze dobre vydrhnut saponatom..sterilizovat (domaca palenka)pripadne majitela noza z vnutra(doporucujem 52-ku)predsa len behat z hnackou po lese nieje nic prijemne:-).Konzervacia?urcite by som nepouzil WD40 na cepel...konzervovat jednoznacne jedlym olejom...ale aj ten jedly olej podlieha rozkladu,tak ze cistit cim castejsie...puzdro noza je iny problem....tam sa toho sajrajtu nazbiera najviac a na mastnu cepel sa toho nalepi....no dost...tak ze aj puzdierko dobre vydrhnut z vnutra a vatou alebo handrickou namocanou v liehu dezinfikovat...to sa tyka aj plastovych puzdier....osetrenie kozennych puzdier z vonku to tu uz bolo spomenute...ja hned po usiti puzdra inpregnujem lanovym olejom a vcelym voskom...o tom by mozno vedel viac napisat Matejka..tak ze osetrenie puzdra spociva vo vydenzifikovani vnutrajsku a obnovenie vodoodolnosti vonkajsku...toto je moj nazor....pripadne ma doplnte..
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod keres » 06 Aug 2012, 19:18

IMG_20120806_185422.jpg
Tak páni ja pred mesiacom dostal od brata pastu AUTO GLYM tak som ju včera skúsil. Tak to je fakt pecka, pár krát pošúchať na flanele a patina hrdza je preč. :yees:
Prílohy
IMG_20120806_185709.jpg
IMG_20120806_185533.jpg
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod fwpok » 06 Aug 2012, 21:56

Je dôležité si uvedomiť že starostlivosť o nôž začína už v lese,ideálne čo najskôr po jeho použití.Teda zmýšľanie typu:,, Mám mokrý, špinavý, tupí nôž,hlinu v púzdre, no však čo, doma sa to umyje.,,nie sú pre nôž práve prínosné.Osobne vždy po každom použití,aj odrezaní paličky, nôž otriem o nohavice alebo rukáv trička, po príchode domov nôž opláchnem vodou a dôkladne osuším,prípadne pretriem olejom.Brúsim podľa potreby, vždy ked cítim že nož už nepodáva ten pôvodný výkon v reze tak ho prebrúsim (zvyčajne stačí šmirgeľ 1500) a obtiahnem na koži.Ak cítim že rukoväť a púzdro sú už také suché,nasiakavé,drsné (neviem to ináč vysvetliť :oops: ) tak ich pretriem ľanovým olejom.U nožov ktoré majú hamon,čepeľ zo sendviča či damašku je po výraznom brúsení vhodné obnoviť aj patinu.
fwpok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 11 Dec 2011, 11:01
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 91 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod keres » 07 Aug 2012, 12:27

fwpok-má pravdu :mrgreen: Moja manželka nemohla prísť na to prečo na každom lesnom tričku je deraví ľaví rukáv a ani ja to nevedel,až som sa pristihol že nôž automaticky utieram do rukáva :roll: Nôž nebrúsim až keď je ako motyka ale jemne prebrúsiť keď sa zatupí. Keď sa staráš o nôž tak o púzdro je postarané na 80%.
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod jasommato » 16 Sep 2012, 00:51

na co to komplikujete? patyna k uhlikovke patri a ked sa pouziva hrdza sa na nom nechiti. staci ho po kazdom pouziti ocistit, osobne ho umivam len po odrezani kyslich veci ako ovocia alebo cibule do gulasu. inak zvisky jedla odstranim z noza oralne a utrem ho dlanou alebo do maskacou, ziaden problem nikdy som noz dako nedezinfikoval a este zijem
konzervovanie noza?? iba ak sa ho chistam dlchsiu dobu nepouzivat, tak ho namastim prvim olejom co mi padne pod ruku a zabalim do papiera. inak to nema zmisel a robit zo zamastenym nozom neni nicprijemne
ostrenie: kamen a remen nosim skoro vzdy zo sebou, jeden mam aj furt v batohu. takze akonahle sa mi zda ze noz nereze ako bi som chcel tak to napravim. kamen pouzivam keramicky. niekedy ked vecer pri ohni nemam co robit tak si ostrie na nozi preventyvne vytiahnem na jemnej strane kamena a na kozi pretoze ma to bavi.
zakladom udrzbi rukovete je obcas ju ocistit staci umit
o plastove sa nestaram skoro vobec a jedina udrzba je ze ju vimenim za drevenu ked sa rozpadne
paroh rohovinu alebo kozu proste udrzujem ciste. dalibi sa aj dacim osetrit, napriklad voskom ale tu je vihoda ich poreznost. teda daju sa dlho drzat a nepoti sa ruka su prijemne a tuto vlastnost nechcem stratit, takze ich len obcas vycistim mydlom
drevo vyzaduje viac pozornosti a okrem cisenia raz za cas kedsa mi zda ze povrchovka odchadza tak ju obnovim vecinou mam noze len olejovane takze lanovi olej a niekedy vosk
puzdra: plastove neriesim a len ich ked sa zdaju spinave preplachnem. aj tak mam len jedno a idem ho vymenit za kozene. do kozenych sa tolko bordelu nenasipe lebo su tesnejsie a ked noz vzdy odlozim ocisteny tak su vnutri ciste staci obcas vyklepat a do udrzby : ked sa oskre tak ho nanovo navoskujem morenie neriesim
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Pája » 16 Sep 2012, 20:22

V tom případě děláš vše, co je popsané výše. Tak jaké komplikace? :D
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod jasommato » 17 Sep 2012, 18:09

len to ze ich nedezinfikujem neumivamked toneni nutne a nemastim a ani s puzdrami to tak neprehanam
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: starostlivost o noz a puzdro

Poslaťod Tomcat » 25 Okt 2012, 13:32

začiatočnícka otázka pre majiteľov nožov s drevenou rukoväťou: aký ľanový olej používate na ošetrenie dreva (ide o rukoväť na kuchynskom noži z palisandru)? Ďakujem za info a všetkým pekný deň!
Tomcat
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Júl 2012, 08:35
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Ďalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron