Založenie ohňa - ZÁKLADY

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod radeton » 11 Mar 2012, 15:40

ty si teda riadne poistený :shock: :D ,ak máš takto zdupĺované všetky komodity potrebne na prežitie tak to musíš chodiť do hory s fúrikom,lebo na chrbte to neodnesieš.nakoniec by si umrel z dôvodu vyčerpania spôsobeného prenosom tvojej základnej výbavy :wolf:zbytočne nebuď vystrašený tým moderným kresadlom zapáli oheň aj 6 ročné decko,keď to máš v gatiach všetko ostatné nájdeš v prírode stačí sa vedieť pozerať.
Naposledy upravil radeton dňa 11 Mar 2012, 23:29, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod B-Boy » 11 Mar 2012, 16:03

musím presvedčiť sám seba že to musím zredukovať :D
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod fatal_error » 11 Mar 2012, 17:33

B-Boy píše:mám už z lesom skúsenosti ale stále je vo mne niečo čo mi naháňa strach že sa mi oheň nepodarí urobiť, 90% prípadov je firesteel a prírodný podpal, ale kvôli tým 10% mám 5tampónov, za hrsť brez.kôry, 1-2x vodotesné zápalky, pevný lieh, zapaľovač, živicu + v KPZ mám tampón zápalky brez.kôru a pevný lieh :D:D
....záloha, záloha zálohy, záloha zálohy zálohy atd. :D


Ocakavas apokalypsu v tom lese alebo co? :D ...ako tvoje obavy su neopodstatnene si myslim a ked sa tak bojis keby nieco, chod do lesa castejsie a trenuj za kazdeho pocasia urobit ohen iba firesteelom a prirodnym podpalom ako si napisal. Ak to dokazes za vsetkych podmienok bez problemu, tak sa uz absolutne nemusis bat. Ako pisal radeton , nosis zbytocnu vahu navyse resp. zaberas si miesto v batohu zbytocnostami. A tak ako sa vravi: Kto sa boji, nech nejde do hory :) ...tak hlavne si to natrenuj a nemusis sa bat. V lese najdes vsetko potrebne. :camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod B-Boy » 11 Mar 2012, 17:47

ja viem že je to zbytočné, len o tom musím presvedčiť podvedomie :D
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod mihal » 11 Mar 2012, 19:43

sa divím že nenosíš aj ampulku napalmu :D z KPZka vyhoď všetky podpalače stači ti tam kúsok sviečky. tu hy lieh nosí aj ja ale do variča :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod radeton » 11 Mar 2012, 20:29

Vezmi to takto B-Boy,keby sa ti aj nepodarilo ten oheň zapáliť čo by sa stalo? Vôbec nič proste sa vrátiš domov a v kľude si dáš v kuchyni rezeň. V podmienkach v ktorých väčina ludí chodí do našich okolitých lesov vôbec nejde ani z ďaleka o nejaké prežitie nemusíš byť z toho v žiadnom strese.Aj keby si zablúdil v tom najväčšom lesnom masíve na území SR po max. 24 hodinovom pochode ktorýmkoľvek smerom by si natrafil na civilizáciu.Takže v pohodičke sa nauč pár nejakých dovedností pravdepodobne ich aj tak nebudeš nikdy v živote vážne potrebovať (i keď jeden nikdy nevie kade čo sa môže stať),ale všetko čo vieš a máš zmáknuté ti upevní sebadôveru vo vlastné schopnosti. :wink:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod canowicakte » 27 Apr 2012, 06:25

Nazdarte!! Je jeden štýl pahreby ktorý som sa naučil a obľubujem používať aj keď zaberie o dosť viac času ako normálna pahreba a vyžaduje nosenie poľnej lopatky ak nemáme po ruke psa :D . Možno ste počuli o Dakotskom dierovom ohni ktorý je spravený na princípe tunelu, teda dvoch spojených dier kde jedna diera slúži ako prívod vzduchu a v druhej je pahreba s drievkom. Treba teda poľnú lopatku a pomerne suchú zem čo je častokrát problém ale dá sa to spáchať aj ako tak za mokra. Obrovskou výhodou je vysoká teplota (pri vylepšení a dúchaní je možnosť kutia železa!!), dokonalé spaľovanie kvôli rovnomernému prívodu kyslíku a to naznačuje ďalšiu výhodu a tou je že celý oheň vytvára minimum dymu čo sa veľmi osvedčí v lese alias skrytý oheň bez veľkej viditeľnosti na diaľku a pomerne tými istými vyhrievacími schopnosťami ako normálna pahreba, taktiež sa uplatní pri suchom alebo letnom počasí kedže je v diere (dá sa navyše rýchlo resp. okamžite zasypať) a navyše je veľa iných multimožností vytvorenia týchto tunelov a prípadne integrovania tohto systému do prístrešku (treba trošku pozmeniť systém, treba tomu nechať priebeh a dosah na voľný vzduch a komín ústiaci von z prístrešku. Podľa môjho názoru, mimo piecky je to jeden s najefektívnejších štýlov pahreby aj keď všetko má svoje nedostatky a tak je tomu aj pri Dakotskom ohni. :yees:
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod macmatej » 27 Apr 2012, 09:16

Dakotsky ohen je dobry, ale malokedy su na jeho vystavbu vhodne podmienky. Ak je poda kamenista alebo moc vyschnuta, tunel spadne. No a kopat do zamrznutej zem je ako za trest.

Jednoduchsou variantou by bolo mozno ohnisko typu klucova dierka. Je to vykopana jama z ktorej vedie mala priekopa smerom odkial fuka vietor. Kedze je ohen pod urovnou terenu, nesfukuje ho vietor, ale roduchava ho cez priekopu. Na takomto ohnisku sa da aj poholdne varit. Hlavnou vyhodou je, ze sa jednoducho buduje.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod canowicakte » 28 Apr 2012, 01:22

macmatej píše:Dakotsky ohen je dobry, ale malokedy su na jeho vystavbu vhodne podmienky. Ak je poda kamenista alebo moc vyschnuta, tunel spadne. No a kopat do zamrznutej zem je ako za trest.

Jednoduchsou variantou by bolo mozno ohnisko typu klucova dierka. Je to vykopana jama z ktorej vedie mala priekopa smerom odkial fuka vietor. Kedze je ohen pod urovnou terenu, nesfukuje ho vietor, ale roduchava ho cez priekopu. Na takomto ohnisku sa da aj poholdne varit. Hlavnou vyhodou je, ze sa jednoducho buduje.


To je pravda, mne sa tiež podaril len zo pár krát...a do zimy je to neuskutočniteľné. Tú kľúčovú dierku vyskúšam, znie to veľmi dobre. Ďakujem za radu a za zdieľanie tejto metódy.
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod rkw » 17 Aug 2012, 09:17

minule som si kupil kresadlo to prve som zosuchal ... znacka mil tac a skrtol som on tou ov=cielkov a tycinka vypadla s ruckyy :mrgreen: ale nevadi spravil som nan drevennu a vsetko ok
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod B-Boy » 20 Aug 2012, 14:36

Mne sa stalo niečo podobné, staré som stratil a našiel ho v deň keď mi prišlo nové :)
z nového mi tyčinka vypadla okamžite, fotky upravenej verzie sú vo vlákne "upravené firesteely"
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: zakladanie ohňa

Poslaťod jasommato » 27 Sep 2012, 00:40

sally píše:stanley - každé ihličnaté drevo - teda zo stromu, ktorý dáva živicu. Mám odsúšanú borovicu, smrek aj jedličku. Fungujú všetky. Fatwood - drevo nasýtené živicou/terpénmi,.




nechcem byť za vrtaka ale drevo jedle neobsahuje zivicu :shock:
uci sa to na drevarine a na cistom dreve bez kori je to jediny presny rozlisovaci znak medzi jedlou a smreom ze jedla nema zivicne kanaliky

:camp:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod macmatej » 27 Sep 2012, 08:12

Najlepsie mastne drevo (to fialove) je v borovicovom suku.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod sally » 27 Sep 2012, 09:03

jasommato: nehádam sa :) No nožom naškriabaná jedlička mi fungovala - poľahky chytila iskru. Alebo žeby nám v Hornbachu na vianoce namiesto kanadskej jedle predali smrek, ktorý vyzeral ako jedľa? :mrgreen:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Založenie ohňa - ZÁKLADY

Poslaťod jasommato » 06 Okt 2012, 22:17

no je to mozne netusim aka je ta kanadska ale slovenska je bez zivice
hornbachu never :-)
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia