identifikacia zivocichov

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

identifikacia zivocichov

Poslaťod sarkan24 » 01 Okt 2012, 14:52

Dobry den pani, prosim odbornikov o identifikaciu druhu pavuka na obrazku, ktory nam veselo behal po byte, az kym neprisla arachnofobicka zena s biolitom :(
Ma ciernu hlavohrud, hnede brusko, cervene koncatiny a velke chelicery. Velkost asi 2cm. Za odpovede dakujem
Prílohy
pavuk2.jpg
sarkan24
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22 Aug 2011, 11:22
Bydlisko: Bratiskava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod root » 01 Okt 2012, 16:32

aby si pochopil ako ťažko ( zvlášť podľa fotografie ) je určiť arachnea ...

http://www.pavuky.sk/sk/key.htm#23
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod sarkan24 » 01 Okt 2012, 16:41

root píše:aby si pochopil ako ťažko ( zvlášť podľa fotografie ) je určiť arachnea ...

http://www.pavuky.sk/sk/key.htm#23

Je mi to uplne jasne, zvlast u hmyzu a pavukovcov.. Mozno ten pavuk bude niekomu povedomy, tak skusam :roll: aspon celad by som rad vedel...
sarkan24
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 22 Aug 2011, 11:22
Bydlisko: Bratiskava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod medved » 02 Okt 2012, 09:54

zrejma nieco z Scotophaeus,alebo mozno Coelotes inermis?
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod Bic0 » 04 Okt 2012, 21:20

Vraj by mohlo ist o Dysdera erythrina
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod Chesus » 05 Okt 2012, 13:18

ja by som mal takú otázku ak je tu niekto skutočne znalý ... aký je najväčší pavúk žijúci na slovensku ? Totižto nedávno v Poloninách sme mali možnosť vidieť pavúka na naše pomery skutočne až enormných rozmerov. Bol s nôžkami veľký ako dlaň dospelého chlapa. Premával sa po hladine rybníka. Čiste svetlohnedé telo bez škvŕn posiate jemnými chĺpkami. Nemám žiadnu fotku kedže sa nám ho nepodarilo sfotiť. Bol riadne rýchly. No videl som ho už druhý krát. Prvý krát to bolo ešte roky dozadu v bukovských vrchoch, konkrétne Hubková - Humenné. Vtedy sme si mysleli, že šlo o nejakého "zodpovedného" chovateľa exotických pavúkov, ktorý ho vypustil, no keď som ho toto leto opäť uvidel tak mi došlo, že to je asi nejaký "bežne" tu žijúci druh. Nejednalo sa ani o pradiarku pestrú ani o strehúňa. Existuje na Slovensku teda aj niečo väčšie? Na nete ani v knihe o flóre a faune Slovenska som sa k nemu nedopátral. A nepreháňam, bol vážne veľký ako dlaň :)
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod venco » 05 Okt 2012, 16:46

Najväčší žijúci pavúk na slovensku je strehúň škvrnitý. To čo ty popisuješ u nás bežne nežije, ale to muselo ujsť nejakému chovateľovi. I keď to globálne oteplovanie.... I keď terazky som sa dočítal, že strehúň môže mať v rozpätí nôh až 7 cm. :shock:
http://arachnos.eu/cs/araneomorphae/lyc ... h-republic
Naposledy upravil venco dňa 05 Okt 2012, 19:29, celkovo upravené 1
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod Bic0 » 05 Okt 2012, 16:52

U nas nezije nic vacsie ako Lycosa singoriensis (strehun). V roznych oblastiach mozu byt rozne sfarbene. V chladnej klime ziju vacsinou mensie druhy, velke patria do teplejsich oblasti kd eje dostatok velkej koristi. Exoticky pavuk by zimu u nas rozdychaval dost tazko, aj ke nic nie je nemozne. Skor sa ale priklanam k otmu ze slo o Lycosu tmavsej farby.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod 0sepia01 » 21 Sep 2014, 23:49

Dobrý deň, prosím vás, viete čo je toto za pavúka? Skoro som umrela od strachu, keď som ho zbadala.Teraz sa bojím aj zaspať, nie že sa do domu dostane :D :D :D
Prílohy
IMG_3854.JPG
0sepia01
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 21 Sep 2014, 23:42
Bydlisko: Bojnice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod atti.hombre » 22 Sep 2014, 05:26

No podla mňa Strehúň Škvrnitý .

" Strehúň škvrnitý, latinsky lycosa singoriensis, patrí totiž do Červenej knihy ohrozených živočíšnych druhov. Pred dvadsiatimi rokmi žil len v najjužnejších oblastiach Slovenska, vplyvom otepľovania sa však sťahuje vyššie na sever. V okolí Nitry je teraz jeho výskyt bežný, no objavili ho už aj v Martine. Siete nespriada, takmer celý život strávi v nore, len pred zimou vyhľadáva teplé miesta. Sú nimi aj ľudské obydlia. "

aaale na pavúky sú tu iní odborníci :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod juraj1974 » 22 Sep 2014, 09:45

[-o< ospravedlnujem sa za priamost... ale... Asi zacnem prispievat do tejto temy castejsie. Teda ak sa mi bude chciet kazdeho pavuka v dome fotit a fotodokumentovat jeho transport za dvere domu z ich exterierovej casti mojou 6 rocnou dcerou... Nie som odbornik na pavuky ci iny druh hmyzu a podla mna su v dome (byte) len male velke a hajzlove.. V kazdom pripade nejak vnasat do toho urcity druh paniky asi nie je vhodne a uz vobec nie je podla mna dobre tento svoj strach prenasat na potomstvo. Su to male tvory ktore si netreba vsimat a uz vobec im ublizovat. Treba si najst cestu k spolocnemu spolunazivaniu. Len tolko moj postreh... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod opossum » 22 Sep 2014, 14:51

hm, ja som nikdy nechápal strach z pavúkov. Dokonca mám rád, keď mi nejaký chlpatý behá po ruke. Na dotyk je to celkom príjemné, určite lepšie ako slizká žaba...Takže doma pavúky nezabíjam, ani nikde inde. Doma nechám pavúka žiť, koľko sa dožije, len občas povymetám pavučiny spod stropu, a tým mu zničím celoživotné dielo, veď aj pavúk musí rešpektovať to, že je u mňa na návšeteve... :D
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod 0sepia01 » 22 Sep 2014, 20:46

Ja mám radšej slizké žaby ako pavúky :D :D a ani ja ich nezabíjam, nedalo by mi to, ale bojím sa ich teda poriadne :D :D inak, nezdá sa vám, že je málo chlpatý aby to bol strehúň škvrnitý? Surfovala som na nete (nedalo mi to spať a ešte aj v robote som nad tým rozmýšľala čo to je za tvora) a našla som, že to môže byť kútnik domový. Na niektorých fotkách sa mi podobá, na niektorých zase nie... čo si myslíte? :)
0sepia01
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 21 Sep 2014, 23:42
Bydlisko: Bojnice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod atti.hombre » 22 Sep 2014, 20:51

:D ved práve že na niektorých fotkách je to tak a na iných inak...nie som odborník... :mrgreen: snád sa niekto taký najde...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: identifikacia zivocichov

Poslaťod Natti94 » 22 Sep 2014, 21:27

Tiež nie som nijaká odborníčka,no ja z toho tiež upodozrievam kútnika domového :) Ale báť sa ho fakt netreba :wink: To ja som mala pred rokmi vo svojej izbe neskutočne veľké pavúky,doslova takpovediac "hoviadka" :) V celom dome nič nikde,len u mňa si akoby schválne dohadovali nočné zrazy /občas aj denné/ :D Raz v noci sa mi stalo,že jeden mi spadol na vankúš a bolo to teda aj patrične počuť a po zažatí svetla bol nespratník pod vankúšom.Takže som ho "odchytila" do veľkej krabičky od zápaliek,ktorú som mala na takéto príležitosti prichystanú a bol vypovedaný na dvor :) :wink:
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia