Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod pawuk » 27 Aug 2010, 14:44

Všetko okolo brúsenia nožov, typov ostria, to isté platí pri sekerách
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod rayen » 01 Sep 2010, 18:41

no prednedavnom si kupil skvelu brusku na noze, rychlo nabrusi aj velmi tvrde noze, http://www.rediedge.com/
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod ScoutMasterSVK » 30 Sep 2010, 15:19

no ja osobne do prirody pouzivam fallkniven dc 4 ,obojstranny brusny kamen,podla mojho nazoru skvely,kupoval som ho za asi 14 eur ,a nelutoval som ani na chvilu,noz zakazdym holi,iked je dobre ho este pretiahnut na remen,alebo ked som doma dolestim ostrie na brusnej pastena flcovom kotuci,ale uplne staci aj samotny fallkniven,naozaj skvela volba v prijatelnej cenovej relacii
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod ZLOjasna » 02 Okt 2010, 22:29

ja mám DC3, ale je to poézia o brúsení...
radšej pomaly za cieľom, ako rýchlo za ostatnými
Obrázok užívateľa
ZLOjasna
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 22 Júl 2010, 13:29
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod stormmast3r » 05 Dec 2010, 22:02

Nemam rád tie moderne "honitka" ktore "kvalitne " naostria každy nôž bez ohľadu na uhol ci typ vybrusu. Klasický karbokorund + keramika to istia
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod bertold8 » 06 Dec 2010, 22:10

No myslim, ze pokud neni nekdo az tak manualne zrucny, tak se ty "honitka" dost hodi pokud si chce clovek brousit sam. Samo na tom nebudes brousit konvex, ale na vsechny ostatni vybrusy se hodi, protoze maji vetsinou sekundarni fasetku. Ale keramiku a ploche brousky timto nezavrhuju, jen je to proste vyssi level
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod stormmast3r » 07 Dec 2010, 21:11

Maš pravdu nejaky ten lacny kuchyňak som zničil, dokedy som sa to naučil :D
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod sally » 08 Dec 2010, 12:08

stormmast3r: mne sa na brúsičské pokusy na brúsnom kameni najlepšie osvedčila lacná mora clipper - scandi výbrus, nerezová oceľ. Dá sa na nej skvele nacvičiť držanie konštantného uhla.

Asi to už poznáte, no dobrá finta, ako si kontrolovať postup počas brúsenia, je nafarbiť ostrie (teda to, čo budem brúsiť) fixkou. Počas brúsenia bude pekne vidno, kde matroš ubúda rýchlejšie a kde treba naopak "pritlačiť." Taktiež sa mi osvedčilo počas brúsenia mať opretý chrbát čepele o palec a tým sa dotýkať brúsneho kameňa - tak je dobre cítiť, kedy s rukou nevedomky hýbem a mením sklon čepele voči kameňu. Ak som to zložito napísal, skúsim vysvetliť inak, prípadne nafotiť.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod venco » 08 Dec 2010, 14:56

Ja takisto nedám dopustiť na fallkniven dc 4. A sekundujú mu tieto skvelé keramické brúsky za super cenu http://www.knife.cz/Default.aspx?tabid= ... sts&t=6747
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Adno » 16 Jan 2011, 18:32

Ja pouzivam japonsky vodny kamen (dvojstranovy - 1000/6000), na dokoncenie kozeny opasok. Na kameni to chce trochu cviku, vcera som akurat brusil noz a nemam s nim problem rezat papier + kedze mam karbonovy noz a černeje, tak kamen pouzivam aj na lestenie.

http://www.feines-werkzeug.de/product_i ... small.html myslim, ze to je tento (kupoval som ho odtialto ale je to uz vela rokov dozadu)
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Adno » 11 Feb 2011, 15:10

V nazve temy je aj brusenie sekier. Ake mate skusenosti? Cim brusite? Tiez moc neuznavam tie take rozne nastroje na brusenie a mam radsej klasiku (kamen), ale s velkou sekerou to take lahke nie je. Pri potulkach internetom som natrafil na taketo nieco priamo od firmy Fiskars - http://www.fiskars-online.sk/index.php?cPath=65_64 - ma s tym niekto nejake skusenosti? Oplati sa to? Sice to je asi jedno, ale aj sekeru mam od firmy Fiskars.

Dalej tu je este okruhly kamen od vyrobcu sekier Gransfors -
Obrázok

Skusal ho niekto? Nejake alternativy?
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Trenkinen » 11 Feb 2011, 15:50

Ten Brusok od Fiskarsu mam. Brusim nim Fiskars sekery v pohode. Je to v podstate klasicky brusok na noze (2 otocne kruhove brusne kamene pod uhlom). Kedze maju Fiskars sekery ostrie ako noz, tak to ide s nim nabrusit paradne. Na ine sekery neviem. Brusok rovnakej konstrukcie a za par eur som videl v supermarketoch.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod stormmast3r » 11 Feb 2011, 16:09

Ja tým honitkam nejak neverim :?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Trenkinen » 11 Feb 2011, 16:45

Samozrejme je potrebne brusit sekeru priebezne - potom to funguje v pohode, nie az ked je total tupa.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 16 Feb 2011, 01:23

Adno píše:Pri potulkach internetom som natrafil na taketo nieco priamo od firmy Fiskars - http://www.fiskars-online.sk/index.php?cPath=65_64 - ma s tym niekto nejake skusenosti? Oplati sa to? Sice to je asi jedno, ale aj sekeru mam od firmy Fiskars.


Konkrétne tento od Fiskars som neskúšal a ani neplánujem :), ale existujú podobné brúsky na nože (Také s krúžkami) a tie dokážu akurát tak zruinovať výbrus na noži.
Čiže osobne tieto typy brúsok nemusím.

K brúseniu sekier. Pri bežnom brúsení najviac používam slovenský brúsny kameň rozsutec, ktorý by mal byť 6000 grit. Funguje ako vodný kameň a musím povedať, že je výborný. Priam vyleští čepeľ, tú už potom stačí len obtiahnuť na koži, alebo inom obťahovadle. Sekery sa majú správne brúsiť krúživým pohybom, keďže sú konvex grind.

Rozsutec je u nás bežne dostať kúpiť a stojí 2-3 euro

Pri viac zničenom ostrí sekery, napríklad keď vraciam nejakej starej sekere život, postupujem takto: Použijem primeraný pilník na železo a brúsením smerom proti ostriu (sekera je upevnená na stole) napravím ostrie do požadovaného stavu. Následne siahnem po drsnom karborundovom kameni ktorým krúživým pohybom docielim pomerne ostrý stav sekery. Dobrusujem jemným rozsutcom až do stavu kým sa ostrie neblyští a potom ho už len obtiahnem na koži.

K tomu kotúčovitému brúsnemu kameňu od Gransfors, škoda že podobné kamene sa nedajú u nás ľahko zohnať, sú to šikovné nástroje. Na jednej strane je drsný a na opačnej jemný, dobre sa drží v dlani, niektoré takéto staré americké brúsne kotúče mali v strede po obvode (medzi jemnym a drsnym kotučom) járček na prsty čo zaručovalo pohodlné držanie a ochranu prstov pri brúsení. Rozmýšlam, že si takýto kameň zadovážim, je to šikovná vecička do batohu.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Ďalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia