Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod Daimler » 11 Okt 2012, 18:28

Novinkou je aj mora companion heavy duty ktorá je presne ako companion carbon akurát ma hrúbku čepele 3.2 mm. http://www.raymears.com/Bushcraft_Produ ... y-Edition/
Daimler
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 28 Júl 2012, 20:23
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Nože Mora

Poslaťod trout » 18 Okt 2012, 06:34

trout
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 12 Okt 2011, 17:21
Bydlisko: košice
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Nože Mora

Poslaťod cornus » 18 Okt 2012, 20:38

Zrovna ten čo som chcel, classic nemali
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Xavier » 06 Nov 2012, 01:42

Ahoj. Poradte mi prosim, Mora classic No 1 alebo Mora classic No 2? dakujem :)
Keby som mal ísť do divočiny len s jedinou vecou na prežitie, zobral by som si dobrý nôž. Keby som si mohol zobrať veci dve, zobral by som si dobrý nôž a sekeru.
E.T.Seton
Obrázok užívateľa
Xavier
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Okt 2012, 00:15
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod juraj1974 » 06 Nov 2012, 09:16

Mam par otazok na teba. Na co potrebujes ten noz? Vies ake su technicke odlisnosti? Myslim tym rozmerove parametre. Skus si polozit tieto otazky aj ty.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Xavier » 06 Nov 2012, 13:13

Tak No 2 je o par gramov tazsia a dlhsia ako No 1. Uz vlastnim Mora 2000 a chcel by som rozsirit svoju zbierku :) Juraj ty by si mi ktory odporucil? :wink: mas s tymito nozmi skusenosti?
Keby som mal ísť do divočiny len s jedinou vecou na prežitie, zobral by som si dobrý nôž. Keby som si mohol zobrať veci dve, zobral by som si dobrý nôž a sekeru.
E.T.Seton
Obrázok užívateľa
Xavier
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Okt 2012, 00:15
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 06 Nov 2012, 17:33

Xavier, čo sa týka parametrov čepelí, tak staršie modely Classic (No.1 a No.2) mali čepele zhodné s modelmi 511 (No.1) a Clipper (No.2), samozrejme C. No. 2 mal dlhší tŕň ako Clipper. Staršie modely mali čepele hrubé 2,5mm, s vyšším výbrusom (7mm). Teraz Mora vyrába Classic s tenšími čepeľami, asi 2mm a nižším výbrusom...

Ja mám tú staršiu Classic 2 a 511ku, čo je to isté ako classic 1, iba s umelou rúčkou... Nožíky sú to skvelé obidva... Naozaj záleží iba na Tebe, akú veľkosť uprednostníš... Ak zvykneš pracovať s drevom (vyrezávanie), tak trochu šikovnejšia sa javí Class. 1, pretože s užšou a kratšou čepeľou pri noži máš lepšiu kontrolu pri práci. Ale trochu šikovný zálesák sa naučí robiť tie isté úkony s obidvoma veľkosťami nožov... :wink: Ja osobne nejaké markantné rozdiely nepociťujem...

Iné budú (asi) aj veľkosti rukovätí, čiže "dvojka" ju bude mať trochu väčšiu, tým pádom lepšie sadne do "väčšej" ruky...
No ak je človek trochu šikovnejší, tak si môže rukoväť vystrúhať inú a prispôsobiť svojim potrebám podľa ľubovôle... Nie je to až také zložité...

Ak nôž budeš používať iba na krájanie potravín a strúhanie palíc a sem-tam rozštiepiť nejakú triesku, tak si myslím, že väčšia čepeľ bude vhodnejšia... Ale vravím: aj jedným, aj druhým nožom sa dajú prakticky robiť tie isté úkony... :yees: :wolf:

Kúp si obidva a máš pokoj... :D :ice:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod bapa » 07 Nov 2012, 12:43

Doplním Rolfa:
CL1 má nielen o poznanie vhodnejšie rozmery na jemnejšiu prácu ale má na takúto prácu vhodnejšiu - menšiu - šikovnejšiu rúčku, ktorá akoby sa stala pri robote súčasťou ruky.
Na druhej strane, keď potrebuješ rezať silovejšie (oprieť sa poriadne do rúčky), zistíš, že kvôli malým rozmerom (menší polomer zaoblenia) rúčka dosť nepríjemne tlačí do dlane. V tomto je rozhodne CL2 príjemnejšia.
Tak či tak najradšej používam 511 - môže byť čo chce, ale človek, ktorý ju navrhol, ju dotiahol k dokonalosti. Čepeľ ako CL1 - veľmi obratná a aj ten 1 cm dĺžky naviac u CL2 urobí svoje v neprospech ovládateľnosti, rúčka netlačí ani pri silovom reze a nepáli v ruke pri pevnom stisku (neťahá kožu na dlani), pritom má zachovanú variabilitu úchopu. Okrem toho, tým že je zaliata v plaste, je tŕň dokonale chránený pred koróziou, čo pri modeloch Classic treba riešiť zaliatím epoxidom v mieste prechodu čepele cez bolster do rúčky
Aj tak si myslím, že pokiaľ tieto vlastnosti nevyskúšaš sám, bude Ťa akékoľvek rozhodovanie stále omínať a pokúšať si zaobstarať oba modely, pretože vlastná skúsenosť je vlastná skúsenosť :-) .

A k tým čepeliam hrúbky 2,0 mm, ktoré spomína Rolf - dajú sa zohnať aj modely s hrúbkou 2,5 mm, akurát len na inzerát - z druhej ruky. Hrúbka 2,5 mm dáva týmto nožom o poznanie lepšie vlastnosti.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Xavier » 08 Nov 2012, 00:54

dakujem za vas nazor a rady, necham si to prejst hlavou a uvidime co z toho vyjde :D
Keby som mal ísť do divočiny len s jedinou vecou na prežitie, zobral by som si dobrý nôž. Keby som si mohol zobrať veci dve, zobral by som si dobrý nôž a sekeru.
E.T.Seton
Obrázok užívateľa
Xavier
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Okt 2012, 00:15
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod divox » 21 Nov 2012, 13:09

Košičania: maju nože Mora za dobre ceny,od 10,90-11,99.Obchod či predajna Špirko,byvale pozemne stavby.Dodam len že: modre,zelene,oranžove,morakniv.Modre maju na puzdre vyčnelok,teda sa da spojit s akymkolvek inym puzdrom.
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Rolf » 02 Dec 2012, 17:04

Už dlhší čas som mal zálusk na Moru 711, a keďže dobrých Mor nikdy nie je dosť, tak nedávno som si ju zadovážil. Vyšla ma na 10 eur a nejaké drobné... U nás na Slovensku ide o pomerne zriedkavejší model od Mory a rovnako aj čo sa týka predaja, tak som ju videl na nete iba v jednom eshope, z ktorého som nôž aj kupoval...

Čo sa týka parametrov čepele, tak tá je úplne zhodná (aj s tŕňom) s modelom Classic No.2. Je to jej akýsi ekvivalent s umelou rukoväťou, podobne ako to je pri More 511 a modeli Classic No.1... Hrúbka čepele je 2,5mm a výška výbrusu 7mm.

Rukoväť je pogumovaná, s čiastočne protišmykovými vlastnosťami... Skutočne, veľmi príjemne sa drží v ruke... Ohľadne hrúbky a tvaru: priznám sa, že trochu som bol neistý, či nebude príliš hrubá a dlhá, ale moje obavy pominuli, keď som ju prvýkrát vytiahol z púzdra a chytil do ruky... Naozaj nepreháňam, ale tá rukoväť je veľmi dobre tvarovo poriešená, človek má príjemný pocit „plnej ruky“, mne osobne perfektne sadla do dlane (mám takú stredne veľkú dlaň), nikde netlačí, neomína ruku... Je veľmi vhodná na silové rezanie. Zo všetkých mor, ktoré vlastním, sa mi 711-ka rozhodne najlepšie drží v ruke. Dobrý úchop ma aj Clipper/Companion, ale pretože rúčku majú tenšiu, tak človek (predovšetkým s väčšou dlaňou) nemá taký „uspokojivý“ pocit „plnej ruky“, ako tomu je pri 711-ke. Pohodlne sa ňou pracuje, nech si ju človek otáča v ruke podľa ľubovôle, ako chce... Mne osobne vždy sedí v ruke dokonale, samozrejme, pri rezaní „proti palcu“trochu zavadzia záštita, ale dá sa aj tak... Celkovo som s rúčkou maximálne spokojný... :yees: :wolf:

Čo sa týka rezných vlastností, tak myslím si, že je zbytočné o tom písať, u nožov Mora je to notoricky známe, nech má človek v ruke akýkoľvek model... :prayer: :first: :) :wolf: Púzdro je klasicky „morácke“: jednoduché a praktické...

Môj názor je taký, že za cenu nejakých 10 eur sa Mora 711 rozhodne oplatí... Myslím si, že tento model je trochu prehliadaný a snáď by si zaslúžil trochu viacej pozornosti...

Pre spestrenie pridávam aj pár fotiek (mobilom):
Prílohy
P021212 1.JPG
P021212_2.JPG
Jedna rovnaká čepeľ, dva odlišné materiály rukovätí: to sú Mory 711 a Classic 2
P021212_3.JPG
Nech človek ten nôž chytí, ako chce, vždy sa drží pohodlne...
P021212_4.JPG
P021212_5.JPG
P021212_6.JPG
P021212_7.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Nože Mora

Poslaťod keres » 02 Dec 2012, 19:38

Tak ti dávam za pravdu,ja som vlastnil 746 a chyba bola vtom že som ju požičal kamarátovi poľovníkovi a ten mi len poslal eurá z odkazom nech si zadovážim novú. Odvtedy ju nedal z ruky :mrgreen:
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Nože Mora

Poslaťod keres » 03 Dec 2012, 16:57

Tak dnes mi došiel balík z USArmy sk. Kolega chcel nožík pre vnuka tak som mu objednal mora scout, nožík šikovný pre malých zálesákov priam stvorený :yees:
Prílohy
IMG_20121203_154339.jpg
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Nože Mora

Poslaťod keres » 16 Jan 2013, 19:06

Tak plastova rúčka zo scouta išla dolu a moja mora NO-2 po malej úprave.
Prílohy
IMG_20130116_162738.jpg
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Lachy » 16 Jan 2013, 19:09

:prayer: :prayer: krása
(ku starému kontu "B-Boy" už nemám prístup tak som založil nové konto)
Obrázok užívateľa
Lachy
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 07 Jan 2013, 17:01
Bydlisko: veľká lodina
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 58 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron