Batoh na dlhšie treky

Ruksaky, nosné systémy...

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 10 Nov 2010, 13:09

Kokos, 90litrový batoh a nevie kam dať spacák a karimatku :lol: - žartujem

Spacák sa dáva dovnútra úplne na spodok (lebo spacák používaš ako najposlednejšiu vec). Karimatka sa pripína na bok batoha kompresnými popruhmi (to sú tie tri popruhy na každom boku batoha) alebo sa na drzovku položí krížom na zavretý otvor batoha a zakryje vrchlíkom (to je tá vec, ktorú priklápaš na batoh, vedú z nej 2 popruhy s fastex sponami...). Drží to fest. Nosia to tak aj briti, lebo karimatku na bok batoha pripneš kompresnými popruhmi len pri pomerne málo naloženom batohu - sú pomerne krátke - závisí od hrúbky karimatky.

Prípadne borci nosia karimatku tak, že ju položia naprieč batohom na vrecko na fľašu (to malé vrecko zvonka batoha pri spodnom konci), prichytia ju popruhmi z vrchlíka...

možností je neúrekom, na batohu je naviac kopa prievlakov a úchytov, určených pre vojenské využitie (pripevnenie k nohe počas výsadku...), ktoré sa dajú využiť na uchytenie karimatky, kotlíka, svokry, kamaráta... :wink:
p.s. to očko na spodku batoha (nie rúčka, ale len menšie očko) je v spolupráci s látkovým povrázkom vedľa vrecka na fľašu určené na pripevnenie sekery - keby niekto nevedel

vysvetlivky k obrázku:
modrý krúžok - bočné kompresné popruhy
červené krúžky - tam sa pripína sekera
zelený krúžok - vrecko na britskú poľnú fľašu
čierny krúžok - vrchlík
Prílohy
bergen.jpg
bergen.jpg (35.44 KiB) Zobrazené 16952 krát
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod emo_hunter » 10 Nov 2010, 13:40

Sally ani nevieš ako ti ďakujem ... :prayer: snád ti to niekedy vynahradím ... :drinkers: .

Omg takže spacák do vnútra, sakra, tak keď tam vtrepem ten moj hyper mega, tak tam ostane minimum miesta, takže by to ešte chcelo new spacák. :roll: . Len sa mi nezdá, že by mal 90l :idea: .
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 10 Nov 2010, 13:57

Kokos, to čo musíš mať za spacák :lol: Ja tam môj Husky Magnum vtrepem úplne v pohode a v batohu je ešte hafo miesta. Nebudol si na to, že ten batoh má vyťahovací horný límec? Bez vreciek by mal mať 90litrov, s vreckami 120. Nemeral som to (a nalievať vodu alebo piesok doň nechcem), no keď ho porovnám s mojou 70l patagoniou, tak je jasne o kus väčší.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod emo_hunter » 10 Nov 2010, 14:05

Je ešte MADE IN ZSSR :wink: , ale je fakt príjemný ... Ten limec som si všimol, tak neviem. Aj keď ho nasadím na seba a kuknem v zrkadle zdá sa mi malý - buď som už absolut kot alebo som ja taký veľký :D .
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 10 Nov 2010, 14:10

čisto technická otázka: koľko meriaš? :lol: Cez týždeň môžem vyhrabať svoj zo skrine a zmerať :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod emo_hunter » 10 Nov 2010, 14:15

187 cm (nie veľa preto mi je to divné :cry: ), len keď dam do googla DPM bergen a vydím tých chudákov vojakov tak mi pripadá, že ten batoh je vačší, než oni. Nie sally kašli na to ... :D

A ešte: Je tento ruksak najväčšia poľná ? :?:
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 10 Nov 2010, 14:29

najväčšia poľná = wtf???

bežná britská pechota nosí pri dlhom pochode (teda nie v boji a pochodom myslím viac dní) nasledovné veci: PLCE (opasok + sumky + traky) + bergen. Ak sa ide na deň, na miesto bergena ide patrol pack. Bojuje sa len s PLCE - batoh sa odhodí, resp. nechá v základnom postavní. V PLCE (a samozrejme vreckách uniformy) by si mal mať to, čo potrebuješ na boj a holé prežitie (vrátane žrádla na cca 1 deň ako železnú rezervu).
Niečo ako veľká a malá poľná, pričom na dlhý pochod sa nosia obidve, sa v britskej armáde nerobí. Občas je vidno, že na jednodennú patrolu, ktorá by sa mohla pretiahnuť, nosia aj puzdro na plynovú masku - využitie ako drop pouch alebo v ňom zväčša majú ždrádlo a náboje. To by sa možno dalo prirovnať k malej poľnej?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod emo_hunter » 10 Nov 2010, 14:37

Uuups :oops: , zle som sa vyjadril. Myslel som to tak, či ten ruksak je najväčší ...
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod sally » 10 Nov 2010, 14:52

v tom prípade áno - briti už nič väčšie originál fasované nemajú. Sú chuťovky ako "parabergen" a iné výmysly šité civilnými firmami, no nie sú origo fasované vojclami - nič väčšie ako celkovo 120 litrový batoh nemajú. Ono skús sa niekedy brodiť snehom s plne naloženým 70litrovým batohom (veci na pobyt v zimnej prírode). A teraz si skús predstaviť trepať sa prírodou s vyše 40kilovým batohom :lol: Bergen plne naložený vojenským materiálom občas podľa slov vojakov váži naozaj okolo 40kg. K tomu si prirátaj balistickú ochranu (cca 6-10kg), zbraň (3kg), PLCE (plné vrátane munície tak 3kg a viac) a predstav si pochod s tým. Bergen - nič väčšie nie že nie je treba, ale už to nie je fyzicky zvládnuteľné uniesť :twisted:

Na druhej strane - aj preto mám rád vojenské veci - sú stavané aby odniesli z pohľadu bežného turistu neskutočné váhy a teda pri našich "nákladoch" maximálne okolo 20kg sa ten batoh "len zohrieva" a čaká, kedy už konečne dostane opäť zabrať = bežný človek ho len tak ľahko nezničí, nepretrhne...
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Snypo » 11 Nov 2010, 10:00

sally,bergen je nezničitelny :twisted: Overene praxou :D
OFF: / zaváňa to tu military diskusiou :wink: / OFF
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod kenaiwolf » 06 Dec 2010, 19:27

Teraz ma tu ukamenujete, ale bud mam ja divny chrbat, alebo je divny bergen. Mal som, predal som nechcem ani vidiet. Vojenske veci su super, ale z rozumom. Nepotrebujem vak ktory prezije zivotnost mojho chrbta. Skor by som dal prednost niecomu co rozlozi optimalne hmotnost a to dokazu pokryt len vaky vychadzajuce z turistickej koncepcie. Danou je samozrejme hrubka materialu a zvacsa aj objem, ale kto potrebuje na zimu 120L vystroje nech si kupi radsej offroad alebo lamu, chrbat a klby mu iste podakuju. na 20-25 kg a cca 80l stacia aj tensie turisticke vaky s denier 900, alebo dokonca 600, ak je slusne spevneny kde treba. Cordura 900 musi stacit aj takym co tie vaky pouzivaju ako sanky.

A teraz nech hodi kamenom, kto je bez viny.
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Michal » 06 Dec 2010, 22:06

Kenai, ja s tebou suhlasim. Bergen aj ked ma na chrbte konstrukciu (niektore nemaju) nie je to nijak oslnivo prijemny batoh. Veci ktore mu chybaju su napriklad poriadny bedrovy pas a celkom uzitocne je aj spojenie ramennych popruhov. A ako si spomenul ten objem. 120l je myslim predsa len trosku dost. v lete je to mimoriadne vela a v zime myslim tiez pokial clovek nejde na viac ako tyzden a berie si so sebou polku domu 8)

Ja osobne pouzivam batoh RK-1 od firmy SPLAV, ale tento model planujem vymenit za nieco vacsie a jednak pohodlnejsie, kedze pocitujem aj znacne nedobre odvetranie chrbtovej casti. Inak som na nejake zvlast nepohodlie s tymto batohom necitil, ale chcelo by to o trosku lepsie rieseny chrbat :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod stelli » 07 Dec 2010, 16:10

kenai:a mozes napisat jaky pouzivas lebo stale sa rozhodujem ci turisticky alebo vojensky lubi sa mi jeden ferrino je aj za dobru cenu ale neviem ci vydrzi tolko co vojensky a lubi sa mi aj berghaus vulcan ale ten je cenovo o dost vysie tak ked je teraz zima tak nechodim takmer vobec nech si teda vyberiem poriadny bagel !
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Snypo » 07 Dec 2010, 18:04

ja osobne ,keby som nemal obmedzenú voľbu batohu inými faktormi,by som kúpil 85-90 L kvalitný turistický brocak s integrovaným ochranným poťahom(to čo sa v prípade dažďa naťahuje na brocak).
Turistické brocaky su najlepsie,najšetrnejšie k zdraviu užívateľa,ak to chce človek fakt používať na turistiku.
Na "real one" bushcraft je podla mna najvhodnejšie používať niečo na spôsob veľkej poľnej vz.60 :-)
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Batoh na dlhšie treky

Poslaťod Adno » 12 Dec 2010, 17:31

Porovnanie Berghaus ruksakov, zlava do prava - Cyclops Vulcan (made in UK, verzia pre holandsku nam. pechotu), Cyclops Crusader, Cyclops Vulcan (nova seria, made in china)
Obrázok

Obrázok
Porovnanie chrbtovych systemov

Vsetky bez bocnych vreciek.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron