Záves na nôž

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Záves na nôž

Poslaťod Matuo » 19 Apr 2012, 21:02

Ďakujem chalani :yees:
Obrázok užívateľa
Matuo
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 05 Dec 2011, 20:42
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod Opyca » 10 Máj 2012, 21:55

Ja som sa tak skoro obesil, tak to riešim tak ze si ho uviažem na putko na ruksak. Celkom pohodlny spôsob a aj dosť bezpečny pokial ho nemaťe moc visoko.
Kto raz položil srdce na oltár prírody, stáva sa navždy túlavým psom.
Obrázok užívateľa
Opyca
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 07 Mar 2012, 21:59
Bydlisko: Námestovo
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod radeton » 10 Máj 2012, 23:05

Dobre si to poriešil :yees: je to bezpečné,a nôž je po ruke podobné uchytenie sa rieši keď je to potrebné na taktic.popruhoch iba že rúčkou dole.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod sally » 10 Máj 2012, 23:42

Opyca - systém "nôž na batohu" je super, lebo kudla neprekáža. No problém nastáva vtedy, keď si niekde položíš batoh (kudla ostáva na ňom), poodídeš a zrazu nôž potrebuješ. Ak máš malý vreckový v nohaviciach, si za vodou. No ak nie, tak sa poň musíš vrátiť a po použití ho znova odniesť do puzdra. No sto ľudí, sto chutí a sto spôsobov nosenia :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod Netopiers » 24 Okt 2012, 15:05

carlos9780 píše:Jednu takú kudličku som mal(kým som ju nestratil),original aj s púzdrom a kožennou snúrkou na krk,trochu sa to podobalo na to čo nosí Cody Lundin z Dual survival.Výhody to malo akurát v zime(rýchly a jednoduchý prístup k nožu) keď to bolo pod bundou.Od jari do jesene som to nenosil,ak som to mal nad tričkom tak to hompálalo na krku(strašné nervy som na to mal) a keď pod tričkom tak to tlačilo keď som sa škrabal do prudkého kopca alebo zohýbal.Ako písal Sally ak sa s tým zachytíš o nejakú vetvičku proste zastavíš a odhákneš sa,to neni problém,len horšia situácia by mohla nastať ak by sa s tým dakto na krku zgúlal z poriadneho svahu(jak sa podarilo minule mne :mrgreen: ),ohryzok nieje zas tak silný ako zbytok krku.....jedno dobré šklbnutie a bolo by po srande.A ak vás to nepridusí môžte ľahko dôjsť o zuby ako napísal B-Boy.V podstate súhlasím s Macakv-om že je to viac nebezpečné ako praktické,ale nezavrhujem to úplne.Ja osobne mám na zimu jednoduchšie riešenie,teda pre tých čo používajú naše maskáče(ASR vz.97),na pravej nohavici v úrovni holene je taká malá kapsa ktorú som na vojne využíval hlavne na nosenie príboru,ale tá veľkosť je ako keby robená na bushcraftový nôž s púzdrom,púzdro je tam dosť natesno takže nôž vytiahnete poľahky a púzdro drží jak pribité,ale pripevniť na nohu sa to dá aj akokoľvek inak.Môj názor-určite lepšie na nohu ako na krk,ale 100 ludí,100 chutí.Sorry ak som odbehol od témy.



Nenos tak nôž a ani v pevnom puzdre, mne oco hovoril že jeden jeho kamarát ho tak nosil, pošmykol sa a nôž sa mu zabodol do achilovky, a to mal kanady, už asi 15rokov chráme.
Čím viac ľudí poznám, tým radšej mam svojho psa.
Cyra, nemecký ovčiak, 1.august.2004
Obrázok užívateľa
Netopiers
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Jan 2012, 17:40
Bydlisko: Sečovská Polianka
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod carlos9780 » 25 Okt 2012, 12:21

No neviem si dosť dobre predstaviť ako sa to mohlo stať,ale to je jedno,to isté sa ti môže stať aj keď ho máš na opasku len sa ti zapichne do stehna a ak na krku ani radšej nepomyslieť
carlos9780
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 22 Okt 2011, 21:40
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 151 x
Dostal Ďakujem: 130 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod Netopiers » 25 Okt 2012, 16:35

Ako ja som ho tiež tak nosil na nohe lebo mám maskače vz.97 a teraz ho nosím na opasku cez bľuzu, a aj furt mam k nemu prístup a podobne. Ako ani ja neviem ako sa to stalo ale tak až tak po tom pátrať nebudem.
Čím viac ľudí poznám, tým radšej mam svojho psa.
Cyra, nemecký ovčiak, 1.august.2004
Obrázok užívateľa
Netopiers
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Jan 2012, 17:40
Bydlisko: Sečovská Polianka
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod ROSOMAK » 12 Feb 2013, 10:36

PICT0006.JPG
Ja nosím záložný nôž na krku od kedy som videl ako chlapec film o národe evenkov čo pasú soby v tajge. Je to veľmi praktické ale samozrejme je to vec zvyku. Teraz si už neviem predstaviť pobyt v lese bez mojej " vernej fínky" na krku. Dôležité je ale zvoliť správnu hrúbku závesu, lebo veľmi hrubá môže pri lezení po stromoch alebo skalách alebo v hustom teréne spôsobiť problém. Veľmi tenký záves sa zas môže pretrhnúť a nôž je preč. Ja používam stredné tenkú kožu. Už to mám overené praxou.
Prílohy
PICT0007.JPG
Obrázok užívateľa
ROSOMAK
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 07 Feb 2013, 15:21
Bydlisko: horehronie
Dal Ďakujem: 124 x
Dostal Ďakujem: 216 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod mirius » 16 Feb 2013, 21:56

Obrázok
Ahoj.Podelim sa so svojou skusenostou.Ako bolo vyssie v prispevku spomenuta strata noza.Ano,niekto namietne ze je to v kvalite a prevedeni puzdra.Ale malo by to riesit dobre spravene puzdro z ktoreho sa noz nevysunie a nestrati.Ale keby nebolo ale.Mam aj pekne tulcove puzdro.Ale rad nosim noz aj v horizontalnej polohe v druhom puzdre na opasku s moznostou ci v predu alebo v zadu.Noz mi prvy krat vypadol pri vystupovani z auta.Naposledy asi dva krat- podotykam pri horizontalnom noseni- v prudkom vyslape v lese v snehu.Uz by som noz nemal bez zaistenia pomocou malej ciermej umelohmotnej ja tomu poviem sponka-vid foto.Takze tolko moja skusenost.
mirius
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 12 Feb 2013, 23:23
Bydlisko: Trencin okolie
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod bobek » 17 Okt 2013, 21:53

Nebezpečné je u některých jedinců byť jen vlastnictví nože samotného. (nehledě k tomu je-li na opasku,stehně,krku nebo batohu)
Nosím nože tři- jeden na opasku,jeden na krku a jeden zavírák v kapse...

Na krku né moc hrubá kůže použitá na úvaz.
Na opasku bitelné pouzdro +dva krát jištění +úpon na nohu (nůž je dlouhý).
Zavírák s přezkou na každou kapsu nebo pásek.
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod jasommato » 18 Okt 2013, 14:35

nosim noz naopasku obcas na popruhu batoha a utona obcas na nohe pri maskacoch 97
mal som jeden malicky na krk co som vyrobil zo skalpelu a paroha aj s puzdrom mal na dlzku cez 10cm ale mne tak zavadzal ze som horadsej daroval
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod Gofi » 15 Nov 2013, 23:09

Ja ako nožofil nosím nožov viac. Mám aj neck ale vadí mi keď sa mi hompáľa pred očami. Na nôž od Šmidrkala som si ušil púzdro s remeňom cez plece. Takto nosia nože aj inuiti. Nôž mi nezavadzia a je po ruke. Nehrozí ani samo lynčovanie. :D
8)
Obrázok užívateľa
Gofi
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 17 Nov 2011, 13:39
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod Marekk » 23 Dec 2013, 22:59

Dovolím se také připojit.
Do lesa na více dní jsem se zatím dostal (kvůli svému dalšímu koníčku - turistické značení) vždy pouze v období od podzimu do jara, řekněme od konce řijna do Velikonoc. To znamená, že mám na sobě vždy alespoň 2 vrstvy oděvu, ale většinou více.

Na krku nosím v malém textilním pouzdru GAK, který nesundávám ani v noci (děsí mě zapečený nebo zaseknutý zip u spacáku :oops: ). Textilní tkanici mám napevno, nicméně je krátká tak akorát, abych pouzdro přetáhl přes hlavu a upřímně si nedovedu představit situaci, kdy bych se šňůrkou někde zachytil. Ale je to vážně dáno tím, že je v 99% mezi jednotlivými vrstvami oděvu.

Druhý nůž nosím pevný, celkově cca 25cm dlouhý nessmuk. Zkoušel jsem jak volný závěs u opasku, tak variantu (s Morou Classic #2) na krku, ale u obou těchto způsobů nošení mi vadí jedna zásadní věc - nůž není možné vytáhnout z pouzdra jednou rukou, aniž by se pouzdro nějak "neklimbalo", případně nedělalo jinou rotiku. Uchycení pouzdra ještě kolem stehna je mi tak nějak nesympatické.

Proto se zřejmě vrátím ke klasickému pevnému zavěšení pouzdra na opasku. Je to staletími ověřeno a i pro mne se to zdá nakonec jako nejpraktičtější.
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod Matus-.SvK.- » 08 Okt 2014, 22:05

Ahoj ja osobne som nosil nôž na opasku lenže časom som zistiľ že je to nepohldné začal som nosiť nôž na krku ale tak že som si ho dal aj cez ruku a pri práci mi vôbec nezavadzia je to tak lepšie ako normal. zavesenie na krk nosim to tak asi už 3 roky a budem aj ďalej ak máte niekdo niečo lepšie napíšte. :wink:
Matus-.SvK.-
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 08 Okt 2014, 19:19
Bydlisko: Dolné Naštice
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Záves na nôž

Poslaťod lastwolf » 27 Feb 2015, 06:22

Nie je to z mojej hlavy ale vyplatilo sa mi pozriet na YouTube video s nazvom "jak nosili nuz eskimaci" na kanale primitivni dovednosti... Prakticke a bezpecnejsie ako na krku.... :-)
Príroda nikdy nezradí srdce, ktoré ju miluje.
Obrázok užívateľa
lastwolf
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 24 Feb 2015, 23:14
Bydlisko: Brezno
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 22 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia