zlaňovanie - Dülferov sed

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod Ikhan » 09 Mar 2012, 13:33

Strasne rad zlanujem. je to uzasne....

Toto je jedna z mozností, keď nemáte ziadne vybavenie, cize idealne do krizovych situacii a rekreaciu.
znazornene na obrazku:
Obrázok

obdobu tohoto pouzivam velmi casto, vlastne uplne vzdy, ked sa da nieco zlanit, tak vytiahne lano z bagla a par krat to sjedem.

lano cin hrubsie, tym pevnejsie, tym tazsie. ja pouzivam 8mm tenke

úvez viď obrazok. ja to trochu modifikujem tak, ze lano si zaseknes do zadku (uplne vazne), nie pod stehno. lavou rukou drzis lano nad tebou. Ujo na obrazku drzi druhy "koniec" lana pavou rukou zachrbtom, ja pravu ruku presuniem k lavej, a oboma drzim dvojmo lano a spustam sa. => vznikne sedacka okolo celeho teba - mam to racej

alebo ruku maj vodorovne a sam sa spustas bokom dole. tiez ok, tymto spôsom som sa raz otocil a padol na hlavu, preto ten hore povazujem za bezpecnejsi, ale kamos, co spolu chodime, on to robi tymto druhym a zatial je ok

posed tak ako pri zalnovani, cize zadok nízko a nohy vodorovne predsebou. najhorsie je prekonat hranu skaly a prvy meter. potom to uz ide aj same :)


tento spôsob je uplne bezpecny, najviac co som zlanoval bolo 8 metrov zeleznicny most (lano ma 10)
funguje to i v previse (!!)
a hlavne sa netreba pustit, netreba byt debilom a netreba sa bat

bezpecnost medzi nohami si to nemusite vypodlozit, je to bezpecne. a hore bez tiez nezlanujte, pali to


vela zdaru!
Ikhan
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 29 Feb 2012, 17:36
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod stanislav OTV » 23 Nov 2012, 10:36

Ikhan tak lano cez zadok. :D :D :D :D
stanislav OTV
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 22 Nov 2012, 09:25
Bydlisko: Hory medzi Turcom a Hronom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod tom23 » 23 Nov 2012, 11:45

Ked chces mat niekedy deti tak si lano davaj cez stehno :D
Furt lepsie mat popaleninu n stehne ako na ...
Alebo si daj okolo stehna slingu na nu karabinu a lano cez karabinu, samozrejme karabinu z poistkou.

a davaj pozor :!:
tom23
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 09 Júl 2012, 13:55
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod opossum » 23 Nov 2012, 13:51

?
Naposledy upravil opossum dňa 29 Jan 2019, 02:51, celkovo upravené 1
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod Bic0 » 25 Nov 2012, 14:34

Ikhan píše:tento spôsob je uplne bezpecny, najviac co som zlanoval bolo 8 metrov zeleznicny most (lano ma 10)

Si si isty ze ma lano 10m? To by znamenalo ze zlanujes len na 1 prameni. Vacsinou sa pri zlanovani zlanuje na 2 pramenoch, takze potrebujes minimalne 2x taku dlzku ako je vyska co ides zlanit. Treba ratat s tym ze aj kusok lana "zozerie" aj samotne omotanie lana okolo tela. Na 1 prameni by sa dalo zlanit len v pripade ak ho hore normalne uviazes (nie len prevesis ako je to pri 2 pramenoch), len to znamena ze ho niekto potom hore musi odviazat. To lano je staticke ci dynamicke? Na zlanenie by mala stacit aj statika. Na buducu sezonu to hadam tiez vyskusam niekde.

Inak ked uz sme pri tom, chodi niekto z vas liezt?
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod Bic0 » 25 Nov 2012, 14:40

Inak aj tvoj obrazok znazornuje 2 pramene lana. Este by som rad dodal ze na konci lana sa pri zlanovani viaze uzol (treba uviazat este pred zhodenim konca lana dole). V pripade zlanovania cez osmu alebo iny pripravok to zabezpeci ze sa nestane ze by clovek sklzol z lana ak si zle vyrata dlzku - uzol neprelezie slanovacim pripravkom. Pri zlanovani cez Dulferov sed ide skor asi o to ze clovek nahmata na lane v takomto pripade koniec a ten uzol mu umozni lahsie zastavit.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod sally » 03 Dec 2012, 14:32

Bic0 - ja občas chodievam, keď je chuť a hlavne čas - prečo?

K zlaňovaniu na Dulfera: nie je jednoduchšie a hlavne príjemnejšie spraviť si z kusu lana a karabíny "sedák" a zlaniť cez polloďák v HMSke?

Zlaňovať Dulferom sa dá, praotcovia lezenia tak bežne robili, no predstava takéhoto zlaňovania viac ako pár metrov (pri lezení a následnom zlaňovaní sú bežné zjazdy aj 25m a viac prakticky na jeden záťah) mi evokuje popálené prirodzenie :twisted: Aby som povedal z vlastnej skúsenosti, na 10mm dynamike som takto zišiel skalu cca 6m vysokú a ťažká pohoda. Skúsil som si cez 15m a bol to nářez, hlavne ak som chcel ísť dlhší zošup naraz :mrgreen: [-X
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod lynx » 03 Dec 2012, 17:44

sally: mohol by si konkrétnejšie (a po slovensky :lol: ) popísať ten sedák z karabíny a lana a zlaňovanie s ním ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod Bic0 » 03 Dec 2012, 17:48

Improvizovane uvazy. Mne sa osobne najviac paci ten zo sitej plochej slucky.

http://www.off-limits.cz/teorie/improvizovane-uvazky/
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod lynx » 03 Dec 2012, 21:56

Ale nepotrebuješ k takému zlaňovaniu aj brzdy a podobné srandy ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod sally » 03 Dec 2012, 22:46

Bic0 dal skvelý odkaz - odporúčam :)

Na normálne zlaňovanie (nie také, že ti ide lano okolo tela) potrebuješ minimálne jednu HMSku (masívna karabína so zámkom...). Ideál je mať k tomu ešte osmu alebo nejaký kýbel - je to komfortnejšie a nekrúti to tak oplet lana voči jadru. No v núdzi stačí len tá karabína (a znalosť polovičného lodného uzla).

!!!!!!!!! Vrele odporúčam používať samoistenie prusíkom - POD (alebo aj nad, no lepšie je pod) zlaňovaciu osmu alebo karabínu naviažeme na lano prusík, ideálne s aspoň 4-6 závitmi a ten prisvakneme k sedáku/karabíne. Slúži to ako poistka, keby sa nám počas zlaňovania čokoľvek stalo (stačí nálet osy a následná nepozornosť...) - slúži to na zachytenie, ak pustíme brzdiacou rukou lano - ostaneme visieť na samosvornom uzle !!!!!!!!
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod Bic0 » 04 Dec 2012, 10:10

Prusik odporucaju viazat pod istitkom (HMS, osma, ...) a prichytit ho o casst sedaku co je okolo stehna, lebo ak je nad istitkom mohlo by sa stat ze sa ho clovek v panike chyti a este ho trochu potiahne dole cim este klesne a moze to viest k spaleniu ruk o lano. Inak cez HMS davas do pollodaku tiez lano dvojmo ako cez osmu? Aby tam vosli 2 pramene lana tak ta HMS by musela byt dostatocne velka.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod lynx » 04 Dec 2012, 21:52

Bic0: Prečo naväzovať prusíkov uzol na stehennú časť sedáku ?

A čo sa vám viac osvedčilo - kýbeľ, alebo osma ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod Bic0 » 04 Dec 2012, 22:15

Prusik sa prichytava o stehennu cast sedaku aby sa ti nehybal az hore k istitku ale ostal pod nim. Je to vidno na videu nizsie, tam pouziva francuzsky prusik (existuju 2 formy). Ja som zatial zlanoval len na osme, kybel sice mam ale je nejaky nepodareny a seka lano. Zatial pouzivam ATC Sport do ktoreho nevojdu 2 lana a teda sa na nom neda zlanovat tak aby sa nenicilo lano a vrchby bod istenia (ked sa lano pri zlanovani posuva). Ale chystam sa do jari kupit bude Reverso, ATC Guide pripadne nieco podobne takze potom vyskusam.

Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: zlaňovanie - Dülferov sed

Poslaťod Bic0 » 04 Dec 2012, 22:29

Tu je pekne video s pouzitim parakordu a karabiny. Na konci je to sice roztrasene co dodava videu nadych dramatickosti ale na ilustraciu staci.

Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron