EDC nôž

Témy o nožoch

EDC nôž

Poslaťod Fedor » 08 Dec 2010, 22:07

Aký nôž nosíte denne po vreckách? Prípadne aký by ste odporučili?
Ja mám Victorinox Hiker, no už nepotrebujem ten krížový šrúbovák ako niekedy, skôr by sa zišla tá vývrtka. :lol: No obzerám sa po nejakom dobrom zatváráku.
btw. EDC - Every Day Carry - Veci, ktoré používam každý deň, ak by niekto nevedel.
Fedor
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 02 Jún 2010, 21:02
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: EDC nôž

Poslaťod Michal » 08 Dec 2010, 22:37

Ja nosím vždy nejaký nôž. Victorinox(2x čepel, otvarak na konzervy a pivo, vyvrtka a sidlo) alebo Leatherman Supertool, ako kedy.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: EDC nôž

Poslaťod stormmast3r » 08 Dec 2010, 22:59

Ja chodim s nožom vo vrecku od nejakých 13tich rokov a mam ho pri sebe takmer vždy. Najčastejšie je to Victorinox Spartan (ma všetko čo v mestkej džungli potrebujem a ani o gram alebo mm navyše.). Pripadne sem tam navyše Opinel 09 alebo take šupackejšie no-name reklamne nožiky (s ktorými ma neboli srdce keď režem napr. droty)
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: EDC nôž

Poslaťod Killian » 09 Dec 2010, 00:00

Mozes pozriet aj temu Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože).
Ja osobne nosim so sebou svajciarsky noz Victorinox Tinker. A este obcas CRKT M16-10KZ.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: EDC nôž

Poslaťod sally » 09 Dec 2010, 00:33

Ako EDC nosím podarovaný reklamný no-name zatvárak bez poistky. Chcem niečo lepšie. Dlho som pokukoval (Kenai ma dosť namlsal :P ) po CRKT M21-04.
Viete mi doporučiť niečo dobré, v cene do 100e? Odmietam čokoľvek zubaté, čepeľ tak 8cm max. Ideálne asi niečo zatváracie, no zaujímavému pevnému mininožíku sa nebránim.
Premýšľal som nad:
- ZT 350 (http://www.noze-nuz.com/zero_tolerance/ZT0350.php) no tam sa trocha bojím toho značného "priehybu" ostria - na bežnom kameni to nenabrúsim
- CRKT M21-04 (http://www.noze-nuz.com/crkt/CR2104.php)
- Bokker rhino (http://www.kapesni-noze.cz/inshop/obcho ... BO271.html) dá sa vraj objednať z www.noziarstvo.sk kde ho dodávajú aj s kydexovým puzdrom a teklokom
- niečo z produkcie kyzliar (no tie sa mi až tak výzorovo nepáčia)
- nechať si spraviť niečo od nožiara - môj vysnený ideál na EDC je zatvárací nessmuk

dík za každú radu
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: EDC nôž

Poslaťod Killian » 09 Dec 2010, 00:43

Tie CRKT sa daju lacno kupit a maju velmi dobry pomer cena/vykon. Pozri na eBay, ten moj M16-10KZ som tusim za 25$ kupil. Ale kupuj len od overenych predajcov, vraj su v obehu aj kopie. Ten moj konkretny by ti nevyhovoval asi - je to tanto cepel, ma aj zubky - snazil som sa im vyhnut, ale tak pri tej cene som to nakoniec neriesil. Nosim ho len tak, pre pripad :), takze brusenie ma az tak netrapi. CRKT poistka je domyselna a bezpecna. Vyklopit ho je mozne velmi rychlo, skoro ako keby bol automaticky.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: EDC nôž

Poslaťod venco » 09 Dec 2010, 10:03

V robote nosím multifunkčný leatherman wave a ratku 1. Tá by Ti mohla myslím vyhovovať. Mimo roboty striedam po vačkoch BM 710 /D2/ s CRKT M21-04. Viac mi vyhovuje CRKT, BM je zbytočne drahý /ja ho mám z druhej ruky/. CRKT mi nahradzovalo aj pevný nôž na čundri a túrach. Vydržalo všelijaké prasačiny, len na 2-dňovke v suľovských skalách mi chytilo trochu líšku. Bolo horko a potil som sa jak prasa a agresívny pot sa dostal aj na čepeľ. Ale odstrániť sa to dalo v pohodke. Nosil som aj vinox, ale vo Francúzsku mi ho niekdo sekol...
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: EDC nôž

Poslaťod stelli » 09 Dec 2010, 16:04

sally ked chces nieco male kukni tohto leathermana ja ho mam a som snim spokojny po kupe holil a cepel ma dlhu asi 7.5 cm http://www.prakticke-naradie.sk/product ... icka-1216/ dasa dobre alebo este kukni na tento gerber tiez dobry noz http://www.noze-nuz.com/gerber/G8444.php
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: EDC nôž

Poslaťod sally » 09 Dec 2010, 17:44

stelli: díky za tip. No ja by som radšej niečo "fajnovejšie" :lol: Ten gerber vo mne nebudí veľkú dôveru. Ako si spokojný s pevnosťou toho Lethermana?
Potrebujem "dačo," s čím si ukrojím chlieb, natriem syr, prerežem káble, s pomocou tĺku preseknem kosť/drevo, poistka asi najlepšie linerlock + jednoručné otváranie je už snáď samozrejmosť.

Už tu zaznelo Ontario RAT1 - kto s ňou máte skúsenosť? Čo všetko "zlé" ste s ňou skúšali a ako sa osvedčila pri bežných činnostiach? - rovnaké otázky aj na vlastníkov CRKT M21-04.

Alebo sa vykašľač na továrenskú produkciu a nechať si spraviť vlastný? Aké sú zhruba ceny súkromne robených zatvárakov?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: EDC nôž

Poslaťod stelli » 09 Dec 2010, 19:48

no spokojny som snim je celkom pevny ma linerlock a hore ma taku packu ktoru potiahnes a otvori sa ti asi do polky preto snim treba trocha trhnut maju to dobre vymyslene mozno som to popisal zle sorry skusim potom inak vysvetlit ak bude treba. (okrem toho ma samozrejme "tycku" na cepeli na otvaranie jednou rukou) nevyhoda je ze dole nema "tlk"
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: EDC nôž

Poslaťod sally » 09 Dec 2010, 20:13

stelli: dík za mikrorecenziu. Nechcel by si zbúchať niečo väčšie a potom to hodiť do sekcie "recenzie?" Ten nôž má zrejme potenciál byť nízkonákladovým EDC a bola by škoda aby to tu zapadlo prachom.

stormmast3r: veľa ich pekných modelov má zúbky, čo mi je proti srsti. No hlavne mi nesedí to ich otváranie dierou v čepeli - ja radšej "paličku" na palec a "flipper" výstupok na rýchlootvorenie potiahnutím k sebe.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: EDC nôž

Poslaťod venco » 10 Dec 2010, 21:00

Ako som už naznačil mám aj CRKT M21-04 a aj Ratku 1. Rat-ka bola neskutočne ostrá a aj po nabrúsení je, ale ak môžem odporučiť ber radšej M21-tku. Úchop Ratky nemusí vyhovovať každému a M21-tka znesie viac nešetrné zaobchádzanie. Ale je to môj subjektívny názor a nože mám rád viac také čo znesú veľmo nešetrné zaobchádzanie jak nejaké tintítka. Ešte by ti mohol vyhovovať aj kabar 4070 prípadne 4071 /ten radšej/. Osobne s nimi nemám skúsenosti, ale 4070 má kamoš a je s ním spokojný až na primoc hrubú čepeľ, ale zas znesie viac. Inak za tú cenu bardzo dobrá kudla.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: EDC nôž

Poslaťod zt0350 » 11 Dec 2010, 08:41

v praci mi robi vzdy spolocnost F1ka ale inak mam vzdy po ruke zt0350 a velka spokojnost isty cas mi robil spolocnost aj v praci ale nebavilo ma ho stale cistit od prachu ktoreho mam v robote pozehnane:P
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: EDC nôž

Poslaťod bertold8 » 19 Dec 2010, 00:06

Do kratasu KABAR 4062, do kalhot RAT 1. Na grilovacku Vinox Forester a do lesa Wenger NewRenger. Tot vyuziti mych zaviraku. Vinox Climber permanentne v zavazadle, ktere mam sebou, jako zaloha
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: EDC nôž

Poslaťod sally » 08 Jan 2011, 19:42

oživím túto tému:
jednak všetkým ďakujem za rady a názory. Už dlho som pokukoval po crkt M21-04. Pred dvoma rokmi mi dokonca aj Ježiško u priateľkiných rodičov nechal obálku s príspevkom na jeho nákup. Dlho som to odkladal (2 roky :lol: ), lebo vždy ma chvíľkovo zaujal nejaký iný. Posledne som pokukoval po produkcii Lonewolf a ZT. No uvedomil som si, že ich nevyužijem a dvojnásobná (aj viac) cena oproti crkt mi nestojí za to "vlastniť super značku." Na tvrdé práce mám pevné nože a keď som našiel na ebay tú M21-04 za nejakých 46eur vrátane pošty, pripomenul sa mi kúsok, čo mi požičal Kenaiwolf... bolo to jasné. Takže jeden nožík od CRKT už putuje z ďalekej Emeriky ku mne. Dúfam, že v poriadku dorazí.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron