Kanady

Re: Kanady

Poslaťod atti.hombre » 04 Jan 2013, 09:17

K tej koži: Tá rapavá koža sa používala v 80 tich rokoch minulého storočia- aj ja som mal z kasární vyfasované také kanady vz.60...Neboli nové a podrážku mali protektorovanú - teda nalepenú novú ( skoro platforma :-) )...vrátil som ich na výmenu- dostal som staršie,vychodené a tiež také rapavé a nie hladké ( koža )...K dezénu podrážky sa vyjadriť neviem- ale tie kovové nity od spodku si pamätám.Teraz mám nejaké hnedé- sú vz.60 len nie čierne. Pracky na vz.60 som zažil také prevliekacie- teda bez kolíka v strede pracky čo sa zasúva do dierky v koži,
Obrázok
obrázok je ilustračný
ale aj klasické ako na opasku s kolíkom.
Obrázok
obrázok je ilustračný

Tá podrážka sa ani mne nevidí,ale netuším čo sa vyrábalo ku koncu éry výstroje vz.60...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Kanady

Poslaťod fremen » 04 Jan 2013, 11:01

Su to original kanady, ale z fotky neviem posudit, ci 60 alebo 62- 62 mali zdvojenu kozu v oblasti tej chlopne ktoru zapinas. Robili sa aj policajne (cierne) aj dostojnicke (hnede). Podrazka je mozne ze bola menena, 62 ky mavaju podrazku "mach". Tato podrazka sa pouzivala u starsich kanad vz.60. Podrazok, zapinani a aj svou z boku kanady bolo viac typov.
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Kanady

Poslaťod benluben » 04 Jan 2013, 11:20

Nie sú to originálne kanady vzor 60. Presne také ako sú na spomínanom obrázku ktorý sa zobrazí po kliknutí na link, som vídaval u nás v obchodoch ešte asi tak 10 rokov dozadu. Koža je drsná a nie je zdvojená. Je to len napodobenina na 100%. Viem o čom píšem okrem toho že som ich nosil dva roky na vojne a asi päť rokov pred vojenčinou, nosil som ich do prírody ešte 20 rokov po vojenčine a len nedávno som si kúpil iné obutie. Dôstojnícke kanady boli hnedé so zapínaním na spomínanú pracku s kolíkom a mali skoro hladkú podrážku, mužstvo nosilo čierne so zapínaním na dve pracky bez kolíka čiže len také prevlečenie remienka presne také ako dal na obrázku Chameleón-sk, to sú pravé kanady pre mužstvo.
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 365 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Re: Kanady

Poslaťod root » 04 Jan 2013, 12:29

napodobenina.
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Kanady

Poslaťod Rolf » 04 Jan 2013, 12:53

Chcel by som uviesť pár informácií o našich kanadách vz.60, ktoré sú aspoň mne známe, keďže som si všimol už viackrát, že sa vedú rôzne debaty a názory o tom, ktoré aké sú, či sú pravé, alebo nie sú a podobne...

Čiže aspoň pokiaľ ja viem tak na začiatku 60.tych rokov, keď sa začala vyrábať uvedená obuv, tak sa vyrábal model kanád, ktorý sa mierne odlišoval od súčasných 60tok, ktoré je možné ešte kúpiť v dnešnej dobe, v posledných výpredajoch... Pracky sa zapínali normálne na kolík, ako napr. na opasku, podrážka mala inú vzorku ako pri neskorších modeloch (čiže nie vzor „V3S“). Rovnako som si všimol, že špička bola oceľová, ale nemuselo to byť vždy pravidlo... Drážka na päte chýbala (aspoň ja som s drážkou zatiaľ nevidel). Obrázok uvedených kanád som dával v príspevku o stranu dozadu. Čiže dalo by sa povedať, že toto boli „pravoverné“ kanady vz.60...


Postupom času 60ky prešli menšími zmenami: podrážka sa začala robiť taká, aká je nám známa až doteraz, t.z., tkz. typ podrážky „V3S“ (je podobná so vzorkou na pneumatikách nákladných vojenských áut V3Skách...) :D Na päte už bola vyrezaná drážka na lyžiarské viazanie... No zapínanie obuvi už bolo iné, remienok sa zapínal na dve očká... Tento model mal spoločné s predchádzajúcim modelom to, že podrážka bola vpredu priskrutkovaná tromi skrutkami a dizajn podrážky na päte ostal rovnaký pri obidvoch prevedeniach. Sú to presne tie kanady na obrázku, ktoré tu vložil stranu dozadu Chameleon. Na jednej českej stránke som sa stretol s tým, že bola táto obuv označovaná ako kanady vzor 72... :-k

No a tretie prevedenie vz. 60 je z 80.tych rokov minulého storočia a to sú tie kanady, ktoré kupujeme vlastne teraz.... Sú úplne totožné so vzorom 72, ale sa odlišujú v prackách.... Tam už namiesto dvoch očiek je, tkz. rebríček, niečo podobné ako popruhy na batohoch....

To sú také tri základné modely kanád vz.60. Samozrejme, mohli sa vyskytnúť (raritne) aj nejaké iné prevednia v menšej miere, podobne ako pri maskovacom odeve vz. 60, kde boli známe isté odlišnosti v detailoch...

Ďalšie kanady, ktoré sa začali vyrábať na začiatku 60.tych rokov boli kanady vz.62. To sú tie, ktoré vo svojom príspevku spomína Atti. Zvyknú sa nazývať aj „lampasácke“ (nosili ich predovšetkým dôstojníci). Tie boli hnedočervenej farby. No existujú aj v čiernom prevedení a už som sa stretol s tým, že sa označujú ako policajné... Tie majú odlišný typ podrážky (vzorka), ktorá sa nestotožňuje ani s jedným modelom, ktorý som uviedol vyššie... (viď obrázok) Pracky sú normálne na kolík ako na opasku...
Tie hnedé som nosil osobne dlhé roky, fakticky odvtedy ako som sa začal „seriózne“ venovať „zálesačeniu“, čiže zhruba od svojich 13tich rokov...

Snáď som vniesol trochu svetla do tejto problematiky, hlavne pre mladších, začínajúcich zálesákov, ktorí sa rozhodnú si zadovážiť niektorú z týchto prevedení tejto už tak trochu „kultovej“ obuvi... :wolf:

Samozrejme, keď niekto vie ďalšie informácie o týchto botách, tak nech kľudne dopĺňa... Viac hláv, viac rozumu... :D
Prílohy
7435092.jpg
80ky- zapínanie na "rebrík"
P1040872.jpg
vz.62 v hnedom a čiernom prevedení
2957-thumb.jpg
2957-thumb.jpg (5.73 KiB) Zobrazené 8601 krát
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Kanady

Poslaťod rayen » 10 Jan 2013, 18:23

aj Frantici maju alebo mali kedysi podobne kanady ako su tieto, aspon viem ze po misiach chceli tieto kanady menit zahranicni vojaci, lebo ze take maju aj vo francuzskej legii, ale tuto info mam len z pocutia
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Kanady

Poslaťod rayen » 10 Jan 2013, 18:23

aj Frantici maju alebo mali kedysi podobne kanady ako su tieto, aspon viem ze po misiach chceli tieto kanady menit zahranicni vojaci, lebo ze take maju aj vo francuzskej legii, ale tuto info mam len z pocutia
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Kanady

Poslaťod TopSmoke » 11 Jan 2013, 01:53

este sa chcem spytat ci mate skusenost s tymi napodobeninami vz 60. su to hrozne topanky , alebo celkom kvalitne? nestoja za tú cenu 35 euro?
TopSmoke
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 13 Sep 2011, 12:49
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Kanady

Poslaťod Chris » 11 Jan 2013, 22:30

Napodobeniny ani nekupuj, budeš sklamaný a ešte za to aj zaplatíš :wink:
Chris
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 15 Mar 2011, 20:37
Bydlisko: Svidník
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Kanady

Poslaťod sony boy » 20 Jan 2013, 11:24

čo sa týka kanád tak by som povedal 100 ľudí-100 chutí.všeobecne ako komu vyhovuje,ja mám na zimu naše sympatexy a sú pri správnej impregnácii sú vynikajúce.nosím iba tenké ponožky a či je sneh,voda,mráz -20 nohy ako v bavlnke.na leto mám plátenky a ani na tie sa nesťažujem-ľahké,odolné,dobre ipregnované a ošetrené mi v nich nepremokli nohy ani v daždi.všeobecne by som povedal že ak sa vie človek postarať o obuv,tá sa potom postará o neho
Obrázok užívateľa
sony boy
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 20 Jan 2013, 11:13
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Kanady

Poslaťod simon » 16 Feb 2013, 14:08

Dobrý deň chcel by som sa spýtať či je toto originál vzor kanád http://www.safeart.cz/7260-holenove/575 ... ovni-obuv/
simon
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 16 Feb 2013, 14:00
Bydlisko: Unín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Kanady

Poslaťod Chameleon_sk » 16 Feb 2013, 14:11

Simon, daj si prosim ta tu namahu a pozri si prispevky v tomto vlakne. Staci aj poslednych cca 10-15 prispevkov. Tam najdes odpoved.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Kanady

Poslaťod simon » 17 Feb 2013, 15:06

Nejako som nezistil či ide o originál. Vie mi niekto povedať či je to originál alebo nie ?
simon
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 16 Feb 2013, 14:00
Bydlisko: Unín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Kanady

Poslaťod Chameleon_sk » 17 Feb 2013, 17:11

A co ti na tom nie je jasne?
Otvor si fotky a hladaj rozdiely. Ak tam najdes viac ako 0 rozdielov tak je to napodobenina.

Tu je original vz. 60
Obrázok

a tu je to na co sa ty pytas ty
Obrázok
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Kanady

Poslaťod Rolf » 17 Feb 2013, 17:18

Zdravím, Simon. Podľa mňa to vz. 60 nebude (ak máš na mysli tieto kanady)... Firma Prabos, tak sa mi zdá, že pre českú armádu nejakú obuv vyrába, ale nie som si istý. No tie, ktoré ty uvádzaš, by nemali byť originál vz. 60 a je tam vlastne uvedené, že sa jedná o pracovnú obuv, na topánke je vidieť aj nejakú visačku a tú kanady vz. 60 nemali. Originál kanady vz. 60 sa prestáli vyrábať ešte možno v rokoch 1992- 93, čiže terajšia obuv vyrábaná rôznymi firmami je vlastne všetko iba napodobenina, nech sa už jedná o akokoľvek presnú podobu... Samozrejme aj tieto napodobeniny môžu mať svoju kvalitu...
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Obuv

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia