Parožie, kosti, zuby...

Rôzne druhy ľudových remesiel, vaše výrobky, postupy, rady.

Re: Parohy, kosti, zuby

Poslaťod atti.hombre » 21 Jan 2013, 19:51

:mrgreen: že aké zátišie!...máš talent
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Parohy, kosti, zuby

Poslaťod BRÉGO » 22 Jan 2013, 08:57

Elév, kalap dolu.......... :o
Obrázok užívateľa
BRÉGO
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 09 Jan 2013, 13:26
Bydlisko: pod Rohačkou
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Parohy, kosti, zuby

Poslaťod Elév » 22 Jan 2013, 09:02

Díky...
Atti žiadny talent neexistuje, je len hnusná krvavá drina... :mrgreen:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Parohy, kosti, zuby

Poslaťod Michal » 31 Mar 2013, 22:00

No trošku som smradil v dielni proxxonkou a stvoril som si pár testovacích nových palcových prsteňov na strieľanie z luku. Skúšal som rôzne tvarové obmeny aby som zistil, ktorý mi bude sedieť.

torta.jpg
torta-2.jpg
torta-3.jpg
torta-4.jpg
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Parohy, kosti, zuby

Poslaťod Elév » 02 Apr 2013, 08:26

Paráda! Ono to je velice osobná záležitosť, pri prvom zprava by mi nekontrolovatelne uletela tetiva, druhý a ten úplne vlavo vyzerajú moc dobre, tieto tvary mi fungujú... ten s tou drážkou na tetivu by som musel zamykať v strašlivom uhle a riadnou silou aby som to udržal a určite by mi to pri každom výstrele šlahlo po ukazováku. Krásna robota! No jak to s nimi lítá?
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Parohy, kosti, zuby

Poslaťod Michal » 02 Apr 2013, 08:36

Ako to s nimi lieta este neviem, zatial mam dobre odskusany iba ten prvy zprava. s tym som bol u teba ked si robil tu dvojdnovu strielacku a nebolo to take zle, len mi je trosku volny. Ostatne tri riadne otestujem az ked mi dorazia sipy, momentalne som suchy :P
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kosti

Poslaťod divox » 15 Dec 2013, 18:27

Hov. kosť
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

ROHY A PAROHY

Poslaťod Willy » 22 Dec 2013, 00:26

Před už mnoha lety jsem pro sebe a svojí ženu vyrobil z kravského rohu lžíce a k tomu ještě dvě malé kořenky - na sůl a pepř.
Pro lžíce jsem se inspiroval podobnými indiánskými lžícemi.
Pro kořenky zase byly předlohou klasické lovecké prachovnice.
Rohy jsem získal z jatek a nejprve jsem vyvářením a hrubým oškrabáním odstranil všechny nečistoty. Moc voňavá práce to nebyla :wink: .
Ke změkčení rohu, aby se dal dobře opracovávat, jsem do velké okurkové láhve nalil dostatek normálního potravinového 8% octa a do něj rohy úplně ponořil. Nechal jsem je tam namočené asi den nebo dva, pak jsem rohy velmi snadno opracovával jen ostrým nožem. Pokud bylo potřeba použil jsem i rašpli. Po nějaké době opracovávání začal roh zase tvrdnout, dal jsem jej v tu chvíli zpět do octa a vylovil mezitím další roh a ten zase opracovával a tak stále dokola. Nebyl problém práci přerušit, rohy uložit do octa a po pár dnech zase v práci pokračovat.
Finální hladký povrch jsem udělal tak, že jsem jen jemně škrábal kolmo přiloženým ostřím nože k ploše - tedy stejně - jako získáváte jiskru na Firesteelu.
U kořenek jsem uzavírací kolíček a dno vyrobil z lipového dřeva. Dírky pro mosazné hřebíčky jsem radši předvrtal malým vrtákem, abych zabránil případnému roztržení okraje rohu. Dno jsem utěsnil včelím voskem.
Povrchovou úpravu udělám čas od času tak, že rohy přetřu něčím mastným - sádlo, slanina, jedlý olej... .

Kořenky a lžíce  z rohu 01.jpg
Jídelní sestava

Kořenky a lžíce  z rohu 02.jpg
Kořenky

Kořenky a lžíce  z rohu 03.jpg
Kořenky


K výrobě ještě jedné slánky mne inspiroval hezký výrobek Sámů - obyvatel Laponska.
Původně tyto schránky ze sobího parohu sloužily jako obal na pravé zápalky (myslím ty - na něž není potřeba škrtátko). Proto byl povrch parohu zdrsněn ozdobnými vrypy, aby bylo o co zápalkou škrtnout.
Já jsem pro výrobu slánky použil také sobí paroh (ale šlo by to určitě i z jeleního parohu a možná i ze silné kosti). Dutinu jsem vytvořil s pomocí vrtáku a pak kulaté řašple a pilníku. Zátka i dno, které je zajištěno mosaznými hřebíčky, je obojí z lipového dřeva. Co se týče zdobení - byl to můj první pokus a tak jsem nepoužil rydla, ale jen jehlový pilníček. Jako barvivo jsem použil černou tuš.
Dnes bych zdobení rytím už prováděl až po konzultaci s nějakým odborníkem.

Schránka na zápalky 01.jpg
Originál laponské pouzdro na zápalky

Schránka na zápalky 02.jpg
Ještě jedno originál laponské pouzdro na zápalky

Slánka z parohu 01 .jpg
Slánka

Slánka z parohu 02.jpg
Slánka

Slánka z parohu 03 .jpg
Slánka
Naposledy upravil Willy dňa 23 Dec 2013, 20:55, celkovo upravené 2
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Kosti

Poslaťod Elév » 22 Dec 2013, 00:46

No pecka, skvelé... :yees:
Lyžku z rohu začnem robiť hneď zajtra ráno, díky za informáciu o octe, to som nevedel!
Keby som to nečítal, tie Tvoje slánky by som pokladal za laponské originály, zdobenie výborné, oni to robia tiež len kúskom ocele :wink:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Kosti

Poslaťod Willy » 22 Dec 2013, 01:06

Elév
Moje slánka z parohu je jen ta poslední, první dvě jsou originály - jen jsem někde sehnal ty fotografie z nějakého archivu muzea v Laponsku.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Kosti

Poslaťod Elév » 22 Dec 2013, 01:33

Willy píše:Elév
Moje slánka z parohu je jen ta poslední, první dvě jsou originály - jen jsem někde sehnal ty fotografie z nějakého archivu muzea v Laponsku.


Ano, ano... to je mi jasné, vidím čísla a rovnaký fíling fotiek ako v mojom archíve originál scandi nožov, ktorého velkú časť mám od Hroma... :wink:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Kosti

Poslaťod divox » 28 Dec 2013, 17:39

Bez urážky,len moja skúsenosť..s tým octom-treba mať na to silný žalúdok,ja som túto techniku dávno zavrhol.
Čo sa týka lyžičky z rohu..ak ju chceš tvarovať do ľubovolného tvaru,daj ju varit,pri chladnuti zaťažit do daneho tvaru..ostane tak.
Na vyleštenie som používal jemný vodný šmirgel s vodou,na koniec leštiace pasty,može i brusne.Hotove vyzera jak zo skla.
Fotka nebude,výrobok bol darovaný..

P.S.:Kámoš z nich vyrába krásne prstene a vsádza do nich kamene.Len pre inšpiráciu..
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Kosti

Poslaťod Pája » 06 Jan 2014, 17:50

Víme, že naši paleolitičtí předkové jehly vyráběli z dlouhých kostí lovených savců, rohoviny, ale také z rybích žeber. No, že byly ty Vánoce, schovala jsem si 1. a 4. žebro z kapra (byly nejmasivnější). Výroba jehly není vůbec složitá, zabere to slabou půlhodinku, a je potřeba pouze švýcarák; čepelí se oškrábe tvar a výstružníkem udělá dírka (pozor, má tendenci praskat). Naši předci zřejmě používali k vybroušení měkký kámen jako pískovec a k provrtání tenký pazourkový štěp. Poněkud problematická je výdrž. Dírky je potřeba si do kůže předpichovat šídlem. Moji první jehlu jsem zlomila při pokusu prošít 4mm hovězinu, u tenké štípenky žádný problém.

Rozhodně to byla zajímavá zkušenost. Chtělo by to dlouhodobější test, ale k tomu by bylo potřeba větší zásobu jehel...

Podrobnější článek časem hodím do blogu. ;-)

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Parožie, kosti, zuby...

Poslaťod keres » 31 Jan 2014, 15:55

Nazdar. troška sa po večeroch nudím tak som skúsil rezať do parohu, možno to bude budúce držadlo na fireseel alebo rúčka na nožíček :?:
Prílohy
IMG_20140131_142844.jpg
IMG_20140131_142616.jpg
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Vyrezávanie z dreva

Poslaťod Justinsson » 27 Apr 2014, 15:46

tady jsou moje nejnovější výrobky lžíce, sice nejsou vyrobeny ze dřeva ale z rohoviny na výrobu mi stačil pořádný nůž, pilka na železo, tomahawk a brusný papír :D
Prílohy
Obraz0940.jpg
Obraz0939.jpg
Obrázok užívateľa
Justinsson
 
Príspevky: 47
Registrovaný: 31 Aug 2013, 11:43
Bydlisko: Tábor
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 185 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Remeslá

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron