Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v práve

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v práve

Poslaťod Snypo » 09 Dec 2010, 21:44

Toto bude asi trocha OT:
Chlopi,ak nosíte denne nôž vo vrecku,pozor na neočakávané údalosti. Myslím tým ak sa niečo "zomelie" a vy budete aktérmi,hoci aj pasívnymi. Napríklad niekto vás v parku napadne,vy sa bránite (ruky,nohy,žiadny nôž).Príde polícia,začnu zistovať čo a ako,môžu vás prehladať.Ak u vás nájdu nôž,hoci v zadnom vrecku,a vôbec ste ho nepoužili pri obrane ,môže sa ľahko stať že sa útočník bude obhajovať tým,že on sa len bránil a vy ste použili nôž na jeho zastrašenie(hoci ste ho z vrecka nevytiahli a vy ste sa bránili).
Ide o to,že niektorý policajti,ktorý potrebujú za istý čas uzavrieť istý počet prípadov,majú z týchto prípadov odmeny.Čím dôležitejší-závažnejší prípad,tým väčšia odmena,resp. doležitosť ukončenej(vyšetrenej)udalosti.Takže sa može lahko stať že vam "prišijú" obranu so zbranou,alebo aj utok so zbranou (podla sikovnosti utocnika a poctu svedkov kolkych ma on). A toto už neni stranda.Može ist o neprimeranu obranu (hoci to tak vobec nebolo -zaleži do svedkov a dokazovania viny).
Pamätajte,ak sa nieco zomelie,je skor na prítaž mat pri sebe nôž,ktory nosím zo zvyku.Samozrejme,da sa oponovať že aj mobil sa da použiť ako zbran,ale predsa nôž je sam o sebe bodno-secna zbran.
ALE,treba myslieť aj na túto stránku veci,ak nosíte so sebou denne nôže.
KONIEC OT :yawinkle:

PS: Dúfam že chápete čo som chel povedať a pred čím vystríhať.Proste dať tejto diskusii aj iný pohľad na vec.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: EDC nôž

Poslaťod rayen » 09 Dec 2010, 21:58

tiez pojdem OFFTOPIC ale neda mi

mozno by nebolo odveci urobit nejaku temu aj ohladom toho, kedze snypo ma zakon zbraniach najskor v malicku, a je dobre vediet na co si treba dat bacha, ja osobne mam pri sebe noz skoro vzdy, a k tomu aj nerozbitny mobil co je tiez skoro zbran
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Snypo » 10 Dec 2010, 15:33

dakujem moderátorovi,ktorý vytvoril novú tému a presunul môj predchádzajúci príspevok sem.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 10 Dec 2010, 17:21

Neviem, či je tu povolené dávať odkazy na zahraničné fóra, prinajhoršom to zmažte.
http://www.blisty.cz/2010/11/25/art55634.html
Je to podobne aj na Slovensku ?
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod Snypo » 10 Dec 2010, 18:19

Ano nejako takto je to aj u nás.Samozrejme,ten prípad s fackou do už dosť extrémny (súd,tresty,...).
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 10 Dec 2010, 18:51

Ďakujem. Ak ťa niekto udrie po líci, nastav mu druhé.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod sally » 10 Dec 2010, 19:09

v.v.l.a.a.d.o.o píše:Ďakujem. Ak ťa niekto udrie po líci, nastav mu druhé.

...ale pred tým si do toho druhého líca vpichni ihlu - aby si dotyčný tú facku aj zapamätal :)
Osobne nevidím dôvod chodiť s takýmto niečim na políciu a podobne - ak ma niekto fyzicky napadne, tak sa bránim. Ak mu nie som schopný utiecť, tak sa bránim aktívne. Som zvedavý, ako by mi chcel dokázať, že v tom lese som mu ja zlámal ruku teleskopom, ktorý bude v tom čase už plávať v Dunaji.

Každopádne vrelo doporučujem prečítať si knihu: http://www.miroslavantl.cz/index.php/-g ... nemam-rad- fantastická kniha. Autorovi tuhánsko držím palce.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod atti.hombre » 10 Dec 2010, 21:17

Môj názor je,ked ťa niekto extrémne napadne ( nôž,nebodaj strelná zbraň) bráň sa tak ,že nesmie viac vstať ( platí jednoznačne bez svedkov!)...kdo s čím narába-tým aj zchádza...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod stelli » 10 Dec 2010, 21:54

inak odporucam precitat knihu Nůž ve rvačce a pouličním boji / Radek Pokora autor popisuje zazitky s prvej ruky niektore skusenosti su fakt dobre a mozu pomoct
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod mark » 02 Mar 2011, 15:48

Vdaka snypo :-) tato informacia pomohla :) inak sa to myslim aj uzko viaze k tomu, ze ak nosite kazdodenne pri sebe noz, vacsina nezasvatenych sa vas diva ako na grazlov pripadne potencialnych vrahov, potom to nahrava aj v takychto situaciach ked sice situaciu vyriesite bez pouzitia akejkolvek zbrane ale dotycni utocnik sa ""zahra" na obet a tato vseobecna mienka o grazlovi s nozom z vas spravi hned potencialneho utocnika..zvysok OT niekde pri ohni :)
mark
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Mar 2011, 13:42
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod poldajko » 02 Mar 2011, 16:32

Ja osobne nosím nôž stále u seba je to už asi sila zvyku, ale je aj pravda že sa cítim lepšie keď ho u seba mám. Čo sa týka sebaobrany určite nedoporučujem na niekoho vyťahovať nôž pokiaľ vás vážne neohrozuje na živote alebo na zdraví, v tom prípade je to klasifikované ako neadekvátna obrana! Ďalej čo sa týka Policajtov určite nemajú záujem vás obviňovať z niečoho čo sa nestalo za to ručím.... všetko je o svedkoch a o dôveryhodnosti výpovede vašej a vášho protivníka. No a teda keď už sa k niečomu pri pletiete a keby vás aj Polícia prehľadala a našla nôž nieje to nič strašné určite vás nebudú prehľadávať priamo pred účastníkmi konfliktu.... Teda ale aby som to zhrnul je dobre sa pozrieť do zákona čo sa považuje za adekvátnu obranu. Nutná obrana:

(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Za odvracanie priamo hroziaceho útoku na záujem chránený týmto zákonom sa považuje aj konanie, keď sa niekto mylne, avšak vzhľadom na okolnosti prípadu dôvodne domnieva, že útok hrozí.

(3) Ten kto odvracia útok a pritom nesplní podmienky uvedené v odseku 1 alebo 2, nebude trestný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo ľaknutia.

(4) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä spôsobu útoku, miesta a času útoku, alebo okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.

vysvetlenie, záujem chránený týmto zákonom = život, zdravie a majetok.... :wink: :camp:
poldajko
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 27 Feb 2011, 23:48
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 09 Feb 2012, 00:49

atti.hombre píše:Môj názor je,ked ťa niekto extrémne napadne ( nôž,nebodaj strelná zbraň) bráň sa tak ,že nesmie viac vstať ( platí jednoznačne bez svedkov!)...kdo s čím narába-tým aj zchádza...

TO HOMBRE: Máš predstavu ako by si sa bránil proti niekomu kto by ti z ničoho nič oprel medzi optiku trebárs krátku gulovú zbraň? Ver mi že v takýchto prípadoch človek ktorý na toto nie je cvičený stvrdne ako rožok na radiátore.Nedokáže urobiť nejaký adekvátny a účinný manéver.Obrana proti nožu alebo strelnej zbrani nemôže byť založená len na tom že kuva teraz niečo idem spraviť ,ale neviem čo.V takom prípade skončíš skôr než si to vôbec uvedomíš tomu ver. Aby si sa dokázal úspešne ubrániť v takomto prípade musíš mať nadrilované presné efektívne techniky ktoré sa musia dostať opakovaním do podvedomia a ty ich použiješ rýchlo bez rozmýšlania asi tak ako podvedome privrieš oči keď ti niečo frkne do oka.Pokial toto nie je nemá cenu sa púšťať do nejakých hrdinstiev keď ti už niekto opiera do chrbta hlaveň,alebo máš čepeľ na krčnej tepne.Ideálne je sa tomuto vyhnuť aj za cenu úteku.Ono nie je také jednoduché eliminovať útočníka s pištolom,ktorým na teba mieri, alebo nožom v ruke aby už viac nevstal,hlavne keď máš holé ruky a nikdy si toto ani cvične neskušal.A ešte jedno chcem dodať.Keď sa už dostanete do situácie že sa nedá vyhnúť priamej konfrontácii, a niekto ohrozuje vaše zdravie sebaobrana musí byť VŹDY!!! prevedená tvrdo a nekompromisne tu nie je miesto pre city ináč končíš v lepšom prípade s rozflákaným nosom, alebo s 10 štichmi na hlave. :?
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod 6strings » 09 Feb 2012, 01:23

radeton ma pravdu s tym nadrilovanim urcitych obrannych technik. ALE! jeden z mnohych faktorov ovplyvnujucich reakciu cloveka je schopnost zbadat noz v utocnikovych rukach. v dnesnej dobe nie je problem zohnat malinky noz s par centimetrovou cepelou, ktory dokaze narobit pekne zranenia. za jasneho denneho svetla by to RELATIVNE nebol az taky problem, ale co tak na vecer, alebo po tme? ked nie su idealne svetelne podmienky, napadnuty clovek sa moze len instinktivne branit(nejake bloky, pripadne utek), alebo instinktivne zautocit(udery, kopy...). (alebo pasivne prijat utok). videl som na vlastne oci ako rychlo sa da vybrat zatvaraci noz z vrecka teplakov, pouzit ho a v zapeti ho schovat. ide o to, ze pokial niekto chce ublizit a vie ako na to, tak ublizi. a vtedy musi mat napadnuty clovek v sebe nielen nadrilovane techniky, ale aj nieco ako instinkt...

venoval som sa bojovym umeniam a okrajovo sa im este venujem. dve veci ktore nam trener vravel je, ze:
1, najlepsia obrana je utok
2, ak sa nevyhnutne blizi boj so svedkami, NIKDY neudierajte ako prvi!

tiez patrim k tym ludom, co maju pri sebe noz, ale nenosim ho na sebeobranu. a tiez nie som paranoik aby som pri prechode nocnym mestom drzal noz vo vacku. nosim ho v bunde v lavom rukave (je tam taky maly vacok) odkedy chodim sem na forum. (takze ak by som bol nahodou v niecom nevinne, tak ma mate na svedomi :yees: )
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod radeton » 09 Feb 2012, 19:34

TO -6strings: No ono zasa nie je vždy ideálne čakať kým ťa niekto udrie a až potom začať klásť útočníkovi odpor. Priemerný krčmový bitkár dokáže slušného človeka ,ktorý v živote nebojoval holými rukami poslať na podlahu jednou ranou do nosa,a ak robíš nejaké bojov.umenie určite vieš že po takejto rane si vypnutý nejakú dobu a to mu stačí na to aby ťa dorazil bakančou do ľadvín.Pokiaľ hrozí bezprostredné nebezpečie napadnutia nemusíš čakať kým ti niekto vrazí aj keď tam bude 10 svedkov.Odvracal si bezprostredne hroziaci útok na svoju osobu.Pri boji z blízka si netreba dať vziať takú výhodu,akou je moment prekvapenia, a možnosť prvej rany,ktorá keď je správne prevedená je aj posledná vo vzniknutom konflikte.Prípadného krčmového bitkára vždy zaskočí náhla agresivita obete ktorú si vyhliadne na pomasírovanie svojho ega.Všetko je to o tom,že na každý útok musí byť zvolená adekvátna obrana.Samozrejme že keď na mňa vlietne nafajčený mladík v tmavej uličke nevypichnem mu obratom očné buľvy :wink: Stal sa mi prípad na jednom nemenovanom hudobnom festivale že som si v kľude popíjal bokom malé pivko, a prišiel ku mne nejaký miestny hrdina v maskáčoch ako z komparzu na ramba samozrejme posilnený alkoholom asi som mu padol do oka bol som tam sám bokom pri stánku s pivom.Po nejakej dobe drýstov ktoré tam viedol mi začal šibrinkovať tým skladacím nožíkom myslím motýlik to volajú pred tvárou to mi už začalo trochu vadiť aj keď málo čo ma vyvedie z miery.Stačila mu jedna rana opätkom mojej bakanče na prsty jeho dolnej končatiny obutej v teniskách a išiel do kolien so slzami v očiach už ho nezaujímalo nič iba jeho zlomené prsty bolo tam kopu svedkov a vôbec som nemal chuť čakať pokiaľ ma tým kusom plechu poreže.On sa odtackal a ja som dopil v klude pivo a šiel do chaty :? Rád by som bol videl ako by bol formuloval na mňa tresné oznámenie že som mu spôsobil nejakú ujmu. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Sebaobrana, zákony a ako sa nenechať zavrieť, keď ste v

Poslaťod 6strings » 09 Feb 2012, 20:33

trener nam to vravel ze je to idealne z pravneho hladiska... samozrejme treba vzdy pouzit primeranu obranu... co si napisal som bral ako samozrejmost, preto som to nepisal. je jasne ze sa treba zachovat vzdy podla situacie, ktoru treba hlavne spravne vyhodnotit.

pokial ti niekto sibrinkuje cepelou pred nosom to uz nie su zarty. to je vazna vec aj pokial je clovek opity, lebo na hromadne akcie (koncerty, pochody, demonstracie, sportove zapasy, a mnoho inych...) noze a zbrane nepatria! to aj ja si na to davam pozor, ked idem na hokej/futbal/ cokolvek ine, tak noz neberiem.

samozrejme da sa polemizovat ze: podgurazeny clovek verzus niekto, kto sa nikdy nebil, alebo niekto kto sa venuje bojovym umeniam z ineho dovodu ako poulicny bitkar...
je vela kombinaci, nedaju sa vsetky vypisat a kazda kombinacia ma vela rieseni, ktore treba vyhodnotit na mieste v danom okamihu.
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Ďalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia