Potrebujem poradit: Survival nôž

Témy o nožoch

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod keres » 12 Feb 2013, 07:46

Tak tie nože sú fakt pecka, môžem len doporučiť. A Viťo ti aj poradí ktorí výbrus je najlepší.Aj keď mám veľkú paprču, ručka mi sadla skvelo a tak som si jeden zapovedal.Je to vzácnosť mať nôž vyrobený kompletne ručne :yees:
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: Práchno

Poslaťod Tito » 17 Jún 2013, 21:12

Lesomil píše:
radeton píše:Presne tak ako píše SKW.Brezová kôra je použiteľná aj v mokrom,alebo zasneženom lese obsahuje horlavú živicu, ktorá výborne horí aj keď je samotná kôra mokra. Treba ju vedieť akurát náležite pripraviť. Nožom naškrabať jemné častice z povrchu kôry slúžia na zachytenie iskry.Potom stiahnuť jemne časti niečo podobné ako papier a nakoniec pomocou noža narezať hrubé časti kôry.



ahoj, dobrý je ten nôž od Beara Gryllsa?... vidim na foto ze ho pouzivas,.. za kolko si ho kupil,.. teda az smiem vediet :-)



Mám Grylls-ov Gerber - fine edge (bez zúbkov). Je okolo neho síce veľká show ale v konečnom dôsledku je to predsa len Gerber - takže kvalita tam je. Mne veľmi vyhovuje a som s ním spokojný. Veľkosťou je akurát, farby (oranžová) sa niekomu nemusia páčiť, ale aspoň ho stále rýchlo nájdem (nie som vojak, ktorý chce/musí byť neviditeľný). Púzdro Ok, brúsku som zatiaľ neskúšal, kresadlo - nebude na denno-denné využitie - rýchlo sa pravdepodobne spotrebuje (namiesto toho mám magnéziové a to v púzdre bude fakt pre krízu). Potrebujem ešte "vyšpičkovať" ostrie - poriadne nabrúsiť. Známy si s týmto nožom vraj postavil posed (klincoval s mlatom na rukoveti). So sekerou by to bolo asi pohodlnejšie ale beriem to ako konštruktívny test. Nemám zatiaľ potrebu ho extrémne testovať, avšak seká ok, reže ok, mláti ok = OK.
Ja ho môžem odporučiť. Koľko ľudí, toľko chutí.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Práchno

Poslaťod Chodec » 18 Jún 2013, 09:08

Tito píše:
Lesomil píše:
radeton píše:Presne tak ako píše SKW.Brezová kôra je použiteľná aj v mokrom,alebo zasneženom lese obsahuje horlavú živicu, ktorá výborne horí aj keď je samotná kôra mokra. Treba ju vedieť akurát náležite pripraviť. Nožom naškrabať jemné častice z povrchu kôry slúžia na zachytenie iskry.Potom stiahnuť jemne časti niečo podobné ako papier a nakoniec pomocou noža narezať hrubé časti kôry.



ahoj, dobrý je ten nôž od Beara Gryllsa?... vidim na foto ze ho pouzivas,.. za kolko si ho kupil,.. teda az smiem vediet :-)



Mám Grylls-ov Gerber - fine edge (bez zúbkov). Je okolo neho síce veľká show ale v konečnom dôsledku je to predsa len Gerber - takže kvalita tam je. Mne veľmi vyhovuje a som s ním spokojný. Veľkosťou je akurát, farby (oranžová) sa niekomu nemusia páčiť, ale aspoň ho stále rýchlo nájdem (nie som vojak, ktorý chce/musí byť neviditeľný). Púzdro Ok, brúsku som zatiaľ neskúšal, kresadlo - nebude na denno-denné využitie - rýchlo sa pravdepodobne spotrebuje (namiesto toho mám magnéziové a to v púzdre bude fakt pre krízu). Potrebujem ešte "vyšpičkovať" ostrie - poriadne nabrúsiť. Známy si s týmto nožom vraj postavil posed (klincoval s mlatom na rukoveti). So sekerou by to bolo asi pohodlnejšie ale beriem to ako konštruktívny test. Nemám zatiaľ potrebu ho extrémne testovať, avšak seká ok, reže ok, mláti ok = OK.
Ja ho môžem odporučiť. Koľko ľudí, toľko chutí.


Postavil posed s nožom? :shock: :shock: :shock:
Chodec
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 27 Apr 2011, 13:19
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Tito » 18 Jún 2013, 16:02

Aby som upresnil, pri lúke si postavil v stromoch lavicu s operadlami a s rebríkom. Materiál (klacky), ktorý spotreboval ručne sekal nožom + potom zabijal klince rukoveťou. Je to manik, ja by som radšej použil pílu a sekeru. ...ale chcel testovať :)
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod streetfight » 19 Jún 2013, 10:22

Podla mna velmi dobra alternativa k nozu Gerber Bear Grylls je model
Gerber Prodigy
Cena je prijatelna, puzdro kvalitne, rucka vynikajuca ukoncena dobrym kladivom, slusna ocel.
Je to jeden z mojich nozov a velmi som si ho oblubil. Podla mna idealny noz na take kratsie vylety do lesa.
Ocel velmi dobre a velmi dlho drzi ostrie.Aj po dlhsom pozivani v lese stale holil.
Dobre tvarovana rukovat sa vyslovene lepi na ruku.
Cena je podstatne nizsia ako pri modely LMF Infantry.
Kvalita vyssia ako pri modely Bear Grylls.
streetfight
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 06 Jan 2013, 23:15
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Tito » 19 Jún 2013, 13:40

Na Prodigy som pozeral, je perfektny. Odradili ma len zubky na cepeli.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Delewar » 19 Jún 2013, 14:02

Presne tak, aj mne tie zuby vadia. Keby ešte na hornej strane čepele, nepoviem, ale na ostrí nie. Také nože nemám rád.
Inak referencie o noži viac ako dobré...
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod streetfight » 20 Jún 2013, 09:46

Aha jasne ked hladas noz s rovnym ostrym tak potom nic.
Aj ked kazda minca ma 2 strany.
Skusim sa podelit s mojim skusenostami pri hladani outdoor noza.
Na uvod podotykam ze som zastanca rovnych cepeli a Prodigy je v mojej zbierke prvy a jediny noz so zubkami.

Kedze cepel Gerberu Prodigy ma zubky tak cast rovneho ostria je dost kratka.
Cize nejake rezanie pecna chleba a velkych platkov slaniny je komplikovane.
Je to relativne maly noz.
Cize aj keby mal celu cepel rovnu a bez zubkov tak ten velky krajec chleba sa stale bude krajat komplikovanejsie.
Tym ze je relativne maly a lahky tak neni vhodny ani na sekanie.
Na druhu stranu tie zubky tomu malemu nozu dodavaju vyssiu ucinnost !!!
Pri rezani hrubsich palic , povrazov a nejakej hulvatskejsej cinnosti vyuzivam takmer stale len tie zubky.
A ide to paradne.
Bez tych zubkov by ten noz nebol tak ucinny a vsestranny si myslim.
Ak sa niekto boji ostrenia tak treba poguglit, skusit to a zisti ze nabrusit zubky nieje ziaden velky problem.
Plus musim podotknut ze Prodigy bez akejkolvek upravy hadze z firesteelu giganticke iskry :)
Na nosenie a take to "standartne" pouzivanie v lese je to naozaj idealny noz.

Druha strana pribehu je ze mi bol na tabornicke prace Prodigy maly.
A tak som hladal nejaky stredne velky az velky outdoor s hladkou cepelou.
Po polrocnom prehladani vsetkych webov a shopov a triedeni a vyberani som sa finalne rozhodoval medzi:
Falkniven A1
Tops Steel Eagle 107E a ine modely od Tops(Anaconda,Badger atd),
Kabar BK7 a Kabar Potbelly.
(BK2 ma kamarat, na poziadanie mozem napisat skusenosti)

Falkniven A1 sa mi strasne pacil. Noz podla mojho gusta a najkrajsi outdoor noz na trhu.
Vo finale ma odradilo to vystrbovnie ostria. Ta sendvicovka vo mne nevzbudila vela dovery.
Nemal som chut zarovnavat zuby na ostri, lebo naozaj to nieje hracka a najma na vacsom nozi dokonca s konvexom.

Tops Steel Eagle , vo finale som musel priznat ze je to noz sialenych rozmerov a hlavne vahy.
Dakde sa mi podarilo najst foto v reale zaveseny na opasku.
Tak ten noz vysi od pasa asi az po kotnik, vhodny je leda tak na nosenie na chrbte.
Ostatne modely mi napokom prisli viac obetou dizajnu jak funkcnosti.

Velmi sa mi pacil Kabar Potbelly...doplnujuci maly nozik v baleni, paradne pudro, pekna cepel.
Jeho dizajn pride dakomu asi dost smiesny. Ale podla mna to je vyborny tabornicky noz.
Najst ho skorej urcite ho berem a nahradil by minimalne robotu troch inych nozov co mam.

Vo finale som sa rozhodol pre Kabar BK7.
Zohnal som ho z ebayu z ameriky aj s postovnym za 80 eur. Proste smiesna cena oproti inym kandidatom.
Ocel 1095 ma sklamala svojou velmi kratkou trvacnostou ostria.(hned placem za Prodigy)
Na obranu zase musim spomenut ze par obtiahnuti a zasa holi.
Puzdro des a hruza jak pochva na sablu.Kompletne som ho musel presit a skratit o 50%
Rucky des a hruza plast tej najposlednejsej cinskej kvality, jak keby som drzal metlu.
Uz pripravujem mikartovu nahradu.
Cepel zbytocne siroka.
Iskry z firesteelu s nim nevykresete ani omylom pokial nieste ochotny olupat si farbu z chrbta cepele.
Na druhu stranu urobi uplne vsetko co po nom chcem a nic ma neotravuje, nic neriesim.
Nemusim riesit ze na tuto cinnost nestaci , na tuto je neobratny ...kde mam sekerku na konare, kde mam maly noz na rajciny a pod.
Seka konare a tensie stromy, reze pecne chleba, robi tenke platky aj z najvacsieho kusa slaniny, struzlika male palicky...proste vsetko.
Po upravach ruciek a puzra je to naozaj dobry multifunkcny noz.
Aj jeho vaha a velkost (po uprave puzdra) su este v ramci prijatelnych medzi.

Musim povedat ze som vyberom hlavneho tabornickeho noza stravil naozaj velmi vela casu.
Zistil som ze je to strasne tazke.V ponuke je miliarda nozov.
Ale ked chce clovek poriadny outdoor zisti ze ma problem.
Vyber je strasne maly.
Ak by som to mal riesit este raz a mal na to chut, cas a nervy.
Tak si necham urobit noz na zakazku.
Nieco na styl Elmaxak od Dohnalovcov.
Su to prekrasne funkcne noze s dusou a z vybornej ocele.

Alebo ak by som sa mal rozhodovat ekonomicky a odznova ze s akym nozom sa chcem stratit v lesoch Aliasky.
Tak si urcite ako noz na secko (survival) vyberem Gerber LMF II Infantry.
Idealna velkost noza.
Vyborna ocel.
Vyborne puzdro.
Multifunckne vyuzitie noza (uchyty ako cepel na kopiu, paradne kladivo, zubky prerezu viac jak rovne ostrie)
Podotykam ze som sa stretol na forach s nazormy ze Gerber je shit , ze je to blato , kvalita sla dole a podobne.
Osobne mam skusenosti s 3 nozmi od Gerberu a musim povedat ze vsetka cest vzdy to boli naozaj dobre noze a dobra ocel.

Snad tento elaborat z mojich skusenosti dakomu pomoze pri vybere noza.
Tak ako ja som cerpal pri vybere noza z nazorov na forach
streetfight
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 06 Jan 2013, 23:15
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod divox » 20 Jún 2013, 15:37

Kokso,normalne vysoku školu na to treba.. :wolf: ak raz clovek nevie pouzivat noz,nepomoze mu ani folmule 1 ani gerberovske komerčne viete čo..ak raz človek vie použivat noz,postaci mu aj priborovy nožik,verte mi..za hentie nožiky by som nedal ani kopejku,zbytočne vyhodene lovky..ale šak treba podporovat biznis :mrgreen:
Nezožerte ma,to v dobrom myslim :wink:
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod divox » 20 Jún 2013, 17:44

Dodam i dokaz..priborovy nozik co som našiel v dielni na zemi,kazdy do neho kopal,zdvihol som ho a vdychol do neho život :wink:
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod atti.hombre » 20 Jún 2013, 20:02

:D hezunkýý
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod rkw » 20 Jún 2013, 20:19

:yees: pekny
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod rkw » 20 Jún 2013, 20:25

:yees:
Naposledy upravil rkw dňa 24 Máj 2015, 17:10, celkovo upravené 1
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Pája » 20 Jún 2013, 20:38

Mě vždycky zajímalo, v čem je vlastně survajvl nůž jiný, než ty ostatní. Co je to vlastně kategorie survajvl nůž? Kudla co má zuby, čepel aspoň patnáct centi a tloušťku hřbetu půl centimetru? Nebo dýka - integrál s dutou rukojetí, do které se vleze vlasec a sirky?

A kdo je potom survávlista? Trosečník na pustém ostrově asi ne - za prvé by ho s takovou kudlou nepustili ani do odbavovací haly letiště, a za druhé, takový trosečník obvykle nemá nic, natož takovou kudlu. Dobrodruh na expedici? Ten moderní jistě ne, vždyť přepočítává na gramy i zubní kartáček, aby náhodou nenesl o deko víc, jak musí. Slavný Lars Monsen přešel napříč Kanadou s finkou od Helle (a sekerou Wetterlings). Dobrodruhové zlatého věku, pionýři Západu? Ti také ne, vždyť většinou nosili druhořadé řeznické nože nebo jako Roald Amundzen finku či zavírák s přítlačnou pružinou. Američní dřevorubci? To samé, co pionýři, maximálně ještě sekáč typu Camp knife - ale ten zůstával v hlavním táboře. Vojáci a jejich bajonety/ "taktické nože"? Pokud vím, dnes s nimi primárně otevírají bednu s municí, nasazují na hlavně opřeného samopalu, aby nestála v blátě, a dlabou luncheon meat z plechovky. A občas někoho zapíchnou, když už není zbytí. A co lovci a domorodci v pustině? Sámové na evropském Severu nosí leuku, táborové nože, pravda. Ale taky používají lehká puukko, což není nic jiného než lehká finka s krátkou čepelkou. Lovci v Tajze nosí krátké víceúčelové nože podobné finkám nebo kuchyňákům, jen Jakuti mají něco, co se podobá dýce a má dlouhou čepel, kolem patnácti cm. Američtí indiáni - ti nosili nůž na krku, neměli opasek ani kapsu, takže půlkilový sekáč se vyloučil sám. Snad jen afričtí a jihoasijští domorodci nosí místo krátkého nože mačetu, jenže vykovanou z péra prastaré mercedesky a tenkou jako papír. Přírodní národy žijí venku celoročně a z přírody berou své živobytí a staví tam své domovy, přesto se obejdou s obyčejnou kudlou, která mnohdy evokuje kuchyňák.

Je surviválista někdo, kdo úmyslně jde do nejbližšího CHKO a tam ze smrkové tyčoviny staví přístřešek, kope nožem ohniště a snaží se vyrábět pasti? Podle mě ne, protože si tak sám zvolil, není v ohrožující situaci, není ztracen v pustině, a nemusí lovit pro přežití. To, že vše chce vykonat jedním nástrojem, je též jeho volba. A pokud je to hráč airsoftu, imituje vojsko, ne domorodce, a nejde mu o dlouhodobé přežití. Ostatně, k tomu není sebelepší nůž záruka zdaru.

Člověk - trosečník je podle mne v našich podmínkách maximálně tak ten, kdo se ztratí mimo cesty v Jeseníkách nebo někde na Poloninách, a který si tam zlomí nohu, popřípadě zapadne do závěje/ chytí ho bouřka a někde zatmí. Statisticky vzato, tohle se obvykle stává "greenhornům" nebo špatně vybaveným turistům (ať už výbavou či zkušenostmi). Jak mi pomůže BK7 nebo Ka-bar nebo třeba Gerber najít správný směr? Protože vícedenní kempování na místě a čekání na záchranu není ve střední Evropě normální volba, když se obvykle dostanu do civilizace za pár hodin chůze, jsem-li schopen. Pokud ne, použiju mobil a budu se modlit o signál. Už vůbec nehrozí nějaký lov, to už dřív někam dojdu než něco chytím, o hladu vydržím. A pokud už musím někde strávit neplánovaně noc, zachrání mne v prvém případě chladná hlava a vědomosti v ní. To, že u toho budu mít nůž (a sirky, když se poštěstí), je jenom plus. A je jedno, jestli to bude švýcarák nebo mačeta, protože ty jsou vždycky jen nástroje a záleží na člověku, jak je bude umět využít a k čemu. Hlavně, že mám u sebe vůbec nějaký nůž, ne?

A neříkejte prosím, že nůž na survival je ten, který si strčíte (nebo už máte) do batohu, až nastane konec světa/ třetí světová....

Tohle to není nic proti ničemu, ale nějak mi přišlo, že tento názor se tu ještě neobjevil.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod divox » 20 Jún 2013, 20:53

Pajo :prayer: :yees:
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia