prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod sally » 14 Jún 2010, 14:47

Tu by som rád rozoberal spanie v prirodzených preliačinách terénu, vývratoch (diera po koreňoch stromu) a podobne. Ako riešite (ak riešite) v takomto prípade odvod dažďovej vody a tepelný komfort?
Skúšali ste niekedy spať v prirodzenej/umelej priehlbine? V niektorých survival príručkách (SAS ako prežiť) sú doporučované ako naprosto núdzové alternatívy ochrany pred vetrom a zlým počasím. Mne spanie v nich prišlo ako nanajvýš nechutné, vlhké a nepríjemné - a to nepršalo, cez deň boli dvadsiatky teploty. Čo vy?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod Zvero » 15 Jún 2010, 00:43

My väčšinou chodíme do VVP Javorina a tam sa dajú nájsť takéto, človekom vytvorené, okopy. Pravdepodobne v nich spávali vojaci.
Keď je sucho, tak sa jedna o veľmi pohodlné miesto na spanie. Keď však prší, tak by som nejako neriešil odvodňovanie a ľahol by som si na iné miesto.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod emo_hunter » 16 Jún 2010, 12:23

Naukladať väčšie konáre (najlepšie ešte čerstvé, ktoré nepraskajú a zbytočne nestrašia :D ) a na to čečinu - keď bude pršať voda sa nabere pod a ty ostaneš suchý (teda ak nebudeš na východnom slovensku :D ), a "ťahať" nebude lebo maš čečinu :) .
Naposledy upravil emo_hunter dňa 16 Jún 2010, 16:30, celkovo upravené 1
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod Snypo » 16 Jún 2010, 13:50

jako emo hunter píse,klasicke zaklady survivaloveho spania
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod sally » 16 Jún 2010, 16:30

emo.hunter - nechcem si radšej ani predstaviť, koľko konárov a čečiny by bolo treba, aby som ostal spať na suchu v záhrabe počas silných dažďov :lol: Raz nám prúd bahna skoro odniesol tábor aj s deťmi v stanoch a stačila na to jedna poriadna búrka a celonočný dážď. :twisted:

Základom je nájsť si miesto vyvýšené nad okolitý terén, do ktorého mi nemá odkiaľ natiecť voda, nie? - bavíme sa o počasí s vysokým predpokladom daždov a búrok.

Nikomu nechcem brať jeho spôsob nocovania vonku, každému podľa jeho chuti :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod Snypo » 19 Jún 2010, 13:00

ked prsi voda steka do nižšie položenych miest,čiže nejake tie diely,zakopy a vyvraty asi nebudu velmi vhodne na spanok :mrgreen: . Ked tak nad tym uvažujem,na Slovensku nemame nejake extra velke plane bez lesov/porastu.Prečo spat v dierach z dôvodu ochrany proti vetru,ked si clovek luxusne može urobit stenu proti vetru,alebo najde spadnuty strom a tam zalezie.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 19 Jún 2010, 16:50

Takéto priehlbiny využíva armáda na výcvik, keď vojačik leží v jame a nad ním jazdia tanky. Ak by som si mohol slobodne vybrať, určite by som si do takej jamy neľahol.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod Snypo » 19 Jún 2010, 17:20

este sa taketo jamy a vykopy použivaju v armade ako strelecke stanoviste - kryte ležiaci strelec... Spat v tom ked neprsi tak sa da istotne.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: prirodzené priehlbiny, jamy, vývrate...

Poslaťod ruso » 29 Nov 2010, 23:02

Ako pise snypo, je to okop pre leziaceho strelca, tak sa to presne volalo, sam som ich na javorine pocas ZVS niekolko vykopal. Nesluzil na spanie, ale ako zakladne krytie v otvorenom terene a ako prva cast budovania zakopu, dalej to mal vojak prehlbovat kym z toho nevznykol okop pre klaciaceho, potom stojaceho strelca a nakoniec sa spojenim tychto okopov vybudovala suvisla linia zakopov. K tomu sme sa samozrejme nikdy nedostali :lol: Mozno si si vsimol , ze tieto okopy boli budovane v liniach.
http://www.ironlegion.sk Outdoor oblečenie a výbava
ruso
 
Príspevky: 40
Registrovaný: 23 Nov 2010, 13:39
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 17 x


Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron