PVC luk

Ruksaky, nosné systémy...

PVC luk

Poslaťod macmatej » 12 Feb 2013, 00:52

Pocas cakania na vysusenie dreva na dreveny luk, som zacal experimentovat s plastovymi. Na LH zraz by vas s nim asi nepustili, ale inak je to vyborny sposob, ako sa dostat k lukostrelbe. Pomer cena/vykon sa blizi k 99%.

Material:
Na luk je potrebny plast oznacovany ako PVC-U SCH40 3/4". Je to rura pre vysokotlakove rozvody, tora sa vyraba v USA. Nastastie maju pobocku v Polsku, odkial to dovazaju na Slovensko a do Ciech. U nas su predajne v Bratislave a v Kosiciach. Cena 1,5m rury na luk je okolo 3EUR.

Vyroba:
Najdeme si stred.
Vyrobime si hranolceky, ktore maju vysku rovnaku ako priemer rury a prilozime ich k stredu.

Obrázok

Polovicu rury nahrejeme fenom alebo nad sporakom, pritlacime doskou. Snazime sa vytvorit ramena, ktore sa od stredu ku koncom stencuju.

Obrázok

Zopakujeme na druhej strane.

Vytvorime zarezy na tetivu a mozeme zacat strielat.

Obrázok

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ak sme vyrobili jednoduchy luk. Mozeme pokrocit a rozne ho tvarovat. Napr. spravit reflexne ramena, alebo rovno celu repliku mongolskeho jazdeckeho luku. Prikladam par fotografii lukov, ktore som robil.

Obrázok
jednoduchý reflexný luk 25# @28". Vyrobený z rúry dĺžky 150cm priemeru 26,7mm.

Obrázok
Detský / dievčenský luk 15# @20". Vyrobený z rúry dĺžky 125cm priemeru 21,3mm.

Obrázok
Hotový výrobok: jazdecký luk o sile 40lbs. Z diaľky ani nie je poznať, že je z plastu. Cely navod je TU.

Pre experimentatorov dporucam tento youtube kanal. Chlapik tam vyrobil snad uz 100 roznych pvc lukov.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dalej posielam jeden skladaci luk ako putovny. Je dlhy 150cm, sila priblizne 50lbs pri 28 palcoch. Tetiva je z paracordu 550. Pridavam k nemu dva drevene a jeden duralovy sip. Kedze sipy su spotrebny material, nedufam, ze sa mi vratia naspat. Cakanie na luk si mozete skratit napr. vyrobou sipu a potom ho prilozit k luku. Luk momentalne putuje k Jurajovi1974, kedze bude na sipe este opravovat hrot.

Obrázok

Tu mozete pisat svoje dojmy z putovneho luku, alebo vseobecne k PVC lukom, ktore ste robili.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod sally » 14 Feb 2013, 00:51

Maco, ako si spravil zámok ramien? Lebo ten pri lukostreľbe zo skladacích lukov dostáva najviac zabrať.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 14 Feb 2013, 01:45

Myslis, aby sa to nerozobralo pocas strelby? To nehrozi, pretoze samotne ramena sa od seba oddeluju dost tazko. Ulozenie je tak natesto, ze pri rozoberani je to treba trochu vykyvat. Navyse vyslednica sil posobi tak, ze ramena sa zatlacaju stale do seba.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod mihal » 14 Feb 2013, 08:47

dobreee aku zivotnost tomu odhadujes? :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 14 Feb 2013, 09:17

Cital som nejake fora, ze ludia maju PVC luk uz niekolko rokov, vystrelili z neho tisicky krat a stale drzi. Ak ho nenechas roztopit niekde na radiatore alebo v lete v aute, tak to ma teoreticky nekonecnu zivotnost. Napr. ten hnedy putovny som prerabal uz velakrat. Prepinal som ho aj na 40 palcov a stale drzi.

A keby aj. Ved nie je problem spravit si hned niekolko lukov naraz. Tak ako som to spravil ja.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod Bic0 » 14 Feb 2013, 11:17

Za tie hnede ti davam :yees:
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: PVC luk

Poslaťod zelenaliska » 15 Feb 2013, 15:59

V aute uz mam 2x1.5m trojstvrtku aj colku. Cez vikend ked budem mat cas sa pokusim nejaky luk dva spravit.
stalo to cele cca 12Eur

Dal som si doniest aj vceli vosk, len zatial mam len sviecku kt. predavaju na trhoch, myslite ze to bude na tetivu fungovat? Dacron som este tiez nekupoval, skusim si to nanecisto s PP snury so zeleziarstva (na youtube to ako alternativu popisoval backyardbowyer)

Ked som to kupoval tu v Ba, zacala mi pani nukat aj ostatny sortment, tak som jej povedal ze cez tie trubky voda nikdy nepojde, ze sa s nich bude strielat a som sa dozvedel ze takych ako ja u nej uz bolo viacej :)

Ak vide cas cez vikend skusim to dat dokopy
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 15 Feb 2013, 22:05

Zaujimali ma mechanicke vlastnosti PVC lukov. Subjektivne ich ale hodnotim ako dobre.


Testovaný luk.

Obrázok
Zaznam priebehu sily pocas natahovania.

Obrázok
Vyustna rychlost 25g karbonoveho sipu z PVC luku je 137 km/h. Kamera 1000 obr/s.

Podrobny popis testu tu


BONUS: Damsky 19lbs luk. Cierny sprej + zlaty lak na nechty. K tomu tematicky ladene sipy.

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod juraj1974 » 16 Feb 2013, 14:57

Luk mi vo stvrtok dorazil. Hned som ho zoznamil s domacimi a myslim si ze si budu rozumiet... :D Ono divne pokukovali ty kolobezkari po tej plastovej trubke pomackanej ale myslim ze si na seba za ten cas zvyknu. Mam dost zablatenu zahradu za domom a ak sa bude dat tak ho trosku prevetram. Dosli dva drevene sipy a jeden duralovy. Ten je trosku ohnuty tak to skusim narovnat. Ak to nepojde skratim ho ak sa bude dat. Koncik na tetivu (paracord) som uz nalepil ale nemam doma taky maly insert na hrot a tak ho skusim vyrobiť v pondelok. Toz zatial tak.
Este foto zo zoznamovacieho stretka:

Obrázok
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: PVC luk

Poslaťod zelenaliska » 20 Feb 2013, 14:08

Minuly vikend som mal trochu casu, tak som sa pustil do 3/4ky 1.24m podla vyssie ukazaneho navodu.

Celkom uspech na 1.x a musim povedat ze som ostal trosku prekvapeny jeho silou. Najblizsie sa chcem pustit do zolovej rurky 1.5m

2058.jpg
Nevyslo to uplne idealne, ale myslim ze dalsi pokus bude lepsi


2059.jpg
hotovy vyrobok, zatial s paracordom. Momentalne je na nom flamska tetiva z 3xPP snurkou..uvidim co to vydrzi


2067.jpg
po mensom premyslani som vymyslel celkom jednoduchy sposob ako z ducktape spravit strelky davajuce rotaciu


2066.jpg
pohlad na rotaciu
2066.jpg (4.47 KiB) Zobrazené 18671 krát


2073.jpg
do duraloveho sipu som nalepil spicku z klinca kt. tam akurat vosla, dreveny som len opalil


2075.jpg
moje prve sipy su na svete


Tato tema ma cekom chytila a chystam sa trosku rozsirit zbierku a naucit sa z toho strielat
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: PVC luk

Poslaťod Bic0 » 20 Feb 2013, 16:47

macmatej píše:Myslis, aby sa to nerozobralo pocas strelby? To nehrozi, pretoze samotne ramena sa od seba oddeluju dost tazko. Ulozenie je tak natesto, ze pri rozoberani je to treba trochu vykyvat. Navyse vyslednica sil posobi tak, ze ramena sa zatlacaju stale do seba.

Rozmyslam nad vyrobou toho jazdckeho luku v rozoberatelnej variante. Co sa tyka spojenia ramien, namiesto nasuvania jedneho ramena na druhe som zvazoval ze by som vyrobil "spojku", but z nejakej plastovej rury takeho priemeru aby presne pasovala dnu alebo z kovu. Predpokladam ze spojka by bola mierne ohnuta v smere v akom sa ohybaju ramena co by tomu mohlo dodat stabilitu. Aby sa ramena nepretacali rozmyslal som ze by som ze by spojka mohla byt mierne splostena a rovnako by bol spolstene aj ramena. Myslis ze by to takto fungovalo v pohode?
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 20 Feb 2013, 17:59

Ano dalo by sa to tak spravit. Navyse ak to dobre prehrejes spojku aj ramena, tak to mozes pekne tvarovat podla potreby. Inak s tou spojkou sa da spravit aj varianta ze luk sa rozlozi na 3 alebo na 4 casti.

Spajanie bez spojky, ked sa do seba iba narazaju nahriate trubky je dost komplikovane. Ak su malo ohriate, tak do seba nejdu. Ak su moc ohriate, tak sa ohybaju a nedaju sa do seba vltacit. Najlepsi sposob je nahriat vzdy len par centimetrov a tie do seba postupne vtlacat. Na mazanie je dobre pouzit kvapku motoroveho oleja.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod Radoon » 21 Feb 2013, 00:05

PVC lukom a kušiam sa venuje celkom pekne aj na youtube chalan menom Nick - The Backyard Bowyer.
Kód: Vybrať všetko
http://www.youtube.com/user/BackyardBowyer?feature=g-high-u

Už dlhšiu dobu ho sledujem a plánujem si nejaký luk z PVC vyrobiť, drevenú rukoväť a ramena z PVC.
V ramenách luku nevidím problém, PVC je na to dostačujúce... problém mám z rukoväťou, nie a nie sa dopracovať k nejakému výkresu :D
Takže to skúšam podľa všelijakých video návodov a od oka strúham, už mám 3 nepodarky, ale ja na to prídem :D
Obrázok užívateľa
Radoon
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 19 Feb 2013, 23:45
Bydlisko: Dolný Kubín
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 21 Feb 2013, 18:17

Nové prírastky a experimenty.

Obrázok

maskacovy 30lbs

Obrázok

cierny 30 lbs, spicate konce

Obrázok

LEGO_las bow 25lbs
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod zelenaliska » 23 Feb 2013, 09:50

No mam hotove aj moje prve strelivo, teraz to uz len niekde vyskusat
Prílohy
IMG2093_resize.jpg
tycky su z hornbachu D8 dural, D8 a D10 drevo neviem ake. vyskusame uvidime :)
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia