GPS - co pouzivate?

Vysielačky, GPS, čelovky, ručné svetlá...

GPS - co pouzivate?

Poslaťod Adno » 08 Jún 2010, 02:20

Ja som kedysi pouzival foretrex 101 od firmy Garmin:
Obrázok

GPS to bol celkom dobry, baterky v nom vydrzali dlho, nosil sa na ruke (cize bol stale po ruke :lol: ). Bol velmi jednoduchy, nemapovy, zadali ste suradnice kde chcete ist a mohli ste hned sledovat sipku. Pripadne zistenie svojej pozicie. Ale mal jeden velky zadrhel - stary cip sirf II (pravdepodobne), ktory mal vazne problemy chytit signal v hustom lese, nehovoriac o meste. A obcas ta mapa v nom by sa zisla.

Teraz pouzivam ako GPS sucastny mobil - HTC Diamond 2/Topaz, ma to windows - mozem si tam dat napriklad ozie explorer, vojenske mapy 1:25 000 a hura do lesov :D . Okrem toho ma velmi citlivy cip, nie je problem chytit signal v strede 6 poschodovej bytovky, ak sa s nim priblizim kusok k oknu. Les nerobi ziaden problem. Negativa - baterka nevydrzi tak dlho, nie je to moc odolne, takze si treba davat pozor, obcas zbytocne komplikovane...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Killian » 10 Jún 2010, 14:56

Foretrex 101 mam so sebou stále v zálohe, jedina nevýhoda je, že používa ešte starý SIRF II čip. Takže pod stromami a v nie príliš ideálnych podmienkach to chvíľu trvá kým chytí signál. Odolnosť (vodotesný) a výdrž na baterky je výborná (2xAAA - 15 hodin).

Našťastie Garmin vydal pred nedávnom vynovenú verziu Foretrex 301, ktorá má okrem iného oveľa lepší SIRF III čip. Tak možno si to v budúcnosti zadovážím.

Bežne používam mobil HTC Dream (G1), ale výdrž na baterky a odolnosť sú veľmi slabé...
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod cibenopk » 10 Jún 2010, 19:49

My pouzivame Garmin Colorado, nedam si nanho dopustit... mozno jedinou malou chybou je dlhsia doba cakanie pri chytani signalu no inac idealny
cibenopk
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 10 Jún 2010, 19:45
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 10 Jún 2010, 20:49

Používam pda s integrovaným gps a mapu lesných ciest do Oziexplorer. Nemá to síce všetky funkcie turistických gps , no mne to vyhovuje. V hustejšom lese a pri silno zamračenej oblohe sa signál nechytá, ale inak je to dobré a baterky vydržia veľmi dlho. Pri štarte gps čakám na zistenie polohy tak do desať minút.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Adno » 11 Jún 2010, 01:59

Dobra je funkcia Quick-GPS ak som to teda neskomolil, mobil si sam z internetu stahuje na tyzden vopred informacie o satelitoch. Kazdy tyzden si to musi stiahnut novu databazu, takze je dobre mat na mobile neobmedzeny net, i ked to asi vela zaberat najskor nebude. Neviem ci to je len u HTC alebo aj pri inych znackach, ale vyrazne to skracuje dobu, kym sa vam podari chytit signal. GPS mi na mobile nabehne v priebehu par sekund.

Najidealnejsie by bolo mat nejake outdoor zariadenie, ktore by bolo odolne (proti padom, vode) a bezal by na nom oziexplorer, aby sa tam dali dat hocake mapy, dobru vydrz baterky a pomerne jednoduche ovladanie. Bohuzial, na nieco take som este v rozumnej cenovej hladine nenatrafil :(
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Adno » 11 Jún 2010, 14:57

Osobne GPS pouzivam raz za "sto rokov" len na overenie pozicie, ale ked ma clovek nieco odchodene, tak sa vo väcsine pripadov sa zaobide, trufam si povedat, ze aj cisto s mapou. A to myslim aj bez kompasu. Ked sa do map uz nejaky ten piatok pozerate, tak si to viete predstavit velmi dobre priestorovo a preniest do skutocnosti. Pokial sa drzite "jednoduchych tras" typu cesty, vodne toky, el. vedenia, luky s nejakymi kopcami atd. tak nie je problem. Nieco ine je to uz krizom cez les, tam väcsinou volim napriklad chodenie za slnkom, teda ak trasa ide na vychod :D alebo si to patricne prisposobim. A vobec sa nebabrem s kompasom/gps a neviem cim. Lenze obcas proste nastanu pripady napriklad neznamy teren v noci a nezakreslene lesne cesty. Vtedy idem radsej na istotu a vyberem kompas/GPS. I ked obcas sa podari failnut aj s pomocou tychto veciciek a najst "skratku, ktora je sice dlhsia, ale o to horsia" (podaktori pamätaju) :o .
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod sally » 12 Jún 2010, 19:01

Adno som na tom podobne ako ty - stačí mi mapa a kompas. A tiež sa mi už podarilo spraviť faux paux, keď som chcel na priateľku spraviť dojem, vzal som na vander GPS a navigoval nás podľa neho. Po kratšom putovaní som zistil, že sme sa vybrali zlým smerom - zachránila nás až priateľkina nevinná otázka - naozaj sme na správnej ceste? (lesných ciest tam bolo nespočítane) :lol: Tak som, červenajúc sa, schoval GPS, vytiahol mapu a dostali sa v pohode k autu.

GPS je super, keď som v neznámom teréne v noci bez orientačných bodov, hľadám geocache alebo sa chcem pred priateľkou "vytiahnuť" (čo môže dopadnúť aj neslávne, viď o pár riadkov vyššie)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Snypo » 13 Jún 2010, 21:54

GPS bluetooth modul + telefon s podporou bluetooth.
Konkretne mam HP iPAQ514 a GPS bluetooth modul nepamatam akej značky,ale funguje :-)
Do mobilu dam GPS programi a ficim.
GPS nosím ako zálohu na military tímových akciách.Ked sme už fakt v srackách a netusím ako dalej,tak zapnem GPS a je mi jasne.Prioritu ma ale stale a vylučne MAPA+kompas(hvezdy,hodinky,...).
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Jekub » 14 Jún 2010, 00:18

Garmin GPS 60 CSx - mám ji poměrně krátce ( 3 měsíce ) a spokojenost obrovská, citlivá, odolná.....a drahá. Je na 2xAA a spotřeba je podle mě ještě rozmumná, pokud ji používáte jen na lokalizování pozice, tzn. tak 1x20 min. zapnout tak vám na jednu sadu baterek jede celej víkend, pokud by jste ji měli celou dobu zaplou tak to odhaduju na 15-20h.

Stále upřednostňuju buzolu, mapu, krokování, ale v nepřehlednym terénu je GPS velká výhoda.

Z busol používám zápěstní Suunto M9, mám ji rok a funguje bez problémů, samozřejmě v noci dlouho nesvítí, ale taky tomu odpovídá cena. Jen ještě poznatek - kamarád nosil busolu (tušim že to byla Silva) v sumce u vysílačky ( Wouxon ) a po cca 3 měsících byla buzola odepsaná, doporučuju tedy vždy rozmyslet co používáte za vybavení a jak se to může navzájem ovlivnit.
Obrázok užívateľa
Jekub
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 13 Jún 2010, 12:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod Tulavy » 22 Júl 2010, 15:33

Nokia E66 s programom SmartCom a turistickymi mapami. Ale tiez vyuzivam minimalne, len ako taku zalohu.
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod stormmast3r » 05 Dec 2010, 22:07

Nokia LD-3W + SE C510 ale vyuzivam ho takmer len na geocaching
Naposledy upravil stormmast3r dňa 07 Dec 2010, 21:09, celkovo upravené 1
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod bertold8 » 06 Dec 2010, 22:04

Nokia 5530 + Nokia LD4w + Trekbudy k navigaci, Nokia Sporttracker pro zaznam a vyhodnoceni trasy
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod stormmast3r » 07 Dec 2010, 21:09

Nema niekto spracovanu podrobnu mapu slanskych vrchov (severnu cast) pre trekbuddy? Veľmi by mi pomohla
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: GPS - co pouzivate?

Poslaťod rayen » 08 Dec 2010, 18:35

sonim xp3 quest pro + trekbuddy + mapy si robim cez mobile atlas creator
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Mobile Atlas Creator

Poslaťod rayen » 08 Dec 2010, 23:38

ak to nahodou nepoznate tak sa daju s nim robit podla mna dobre mapy http://mobac.dnsalias.org/
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Ďalší

Späť na Elektronika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia