Výroba ohnivého piestu

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Výroba ohnivého piestu

Poslaťod kuny » 02 Mar 2013, 22:36

Piest je zhotovený z mosadznej guľatiny do ktorej je vyvŕtaný otvor priemeru 7 mm do hĺbky 72 mm. Ak sa nepodarí spraviť hladkú dieru, tak sa dá vyhladiť tak, že zrolujem potrebnú dĺžku brúsneho papiera, ktorú upnem do vŕtačky, strčím dnu a brúsim. Ako piestnica je použitá vodiaca tyč z tlačiarne priemeru 6 mm do ktorej navŕtam dieru pre práchno priemeru 5 mm s hĺbkou 2,5 mm vrátane kužeľa. Zápich pre O krúžok na piestnici spravím v stojanovej vŕtačke malým pilníkom. O krúžok som dal aký som našiel. Do druhej strany piestnice spravím závit M3 pre uchytenie v držiaku. Úchyt piestnice je spravený taktiež z kúska mosadznej gulatiny v ktorom je piestnica uložená a z druhej strany prichytená skrutkou so zápustnou hlavou M3. Výška držiaka je 14 mm.

Na výrobku asi nemám správnu kompresiu, pretože nedokážem zapáliť hoci čo. V pohode ide len zuholnatená látka a občas práchno z práchnovca. Zošuchorený papier mi len sčierna. A to len pri energetických stlačeniach. Skúšal som to aj bez O -klrúžka, len s látkovým tesnením, ale nešlo mi vytvoriť dostatočnú kompresiu a tým ani zapálenie. Samozrejme O - krúžok treba mazať olejom, čo je nevýhoda. Ďalšou nevýhodou je, že sa piest nedá zatlačiť do vnútra ani po dlhej dobe zatláčania. Ak by sa to dalo, tak by to bola ďalšia pekná kľúčenka.
Prílohy
piest.jpg
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Výroba ohnivého piestu

Poslaťod Pája » 02 Mar 2013, 23:05

Ani Michalovi se nepodařilo zapálit cokoliv, takže to možná bude normální. Jinak vydařený projekt :yees:

viewtopic.php?f=28&t=775
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Výroba ohnivého piestu

Poslaťod SKW » 02 Mar 2013, 23:19

Zdar, super práca, gratulujem k funkčnému firepistonu :yees: . Piest by mal ísť uzavrieť, robí sa to pomocou kúska hrubšej nite, ktorú uviažeš na konci piestu medzi úplným okrajom a gumovým tesnením, a následne ju pridržíš na rúčke a piston zasunieš. Niť medzi tesnením a valcom vytvorí malinký priestor na uniknutie stlačeného vzduchu, ktorý ti bránil piston uzatvoriť. Približne takýmto princípom to mal Michal na jeho pistone. Dúfam že si to vieš z môjho kostrbatého popisu predstaviť.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Výroba ohnivého piestu

Poslaťod kuny » 03 Mar 2013, 08:49

Jasné, že si to viem predstaviť. Ďakujem, za radu. Nenapadlo by ma to.
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Výroba ohnivého piestu

Poslaťod Oldaktuk » 01 Júl 2015, 16:26

Zdravím! Nevedeli by ste mi poradiť kde by som kúpil také tyčky aké použil na výrobu priesvitného firepistonu thompson vo svojom videu?
Obrázok užívateľa
Oldaktuk
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 29 Dec 2014, 11:31
Bydlisko: Komjatice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Výroba ohnivého piestu

Poslaťod kuny » 02 Júl 2015, 08:02

Napríklad tu: http://www.plexisklo.sk/extrudovane-plexisklove-rurky/
Alebo daj do googlu plexisklove rúry a nájde ti kopec odkazov. Oveľa pevnejší ako polymetylmetakrylat (PMMA=plexiglas) je polykarbonát (PC u nás hlavne ako lexan), ale nie som si istý, či sa také rúrky dajú kúpiť niekde na okolo. PC je však zdravotne závadný. Obsahuje bisfenolA. Ale jest z toho asi nebudeš. Možno by sa to dalo spraviť aj zo skla, ale je problém ho opracovať a uzavrieť. Potreboval by si minimálane diamantový rezný kotúč a asi aj plameň. Také sklenené rúrky sa dali kúpiť v Technickom skle v Devínskej Novej Vsi. To síce skrachovalo, ale sklady majú ešte asi plné.
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Výroba ohnivého piestu

Poslaťod Baca » 06 Okt 2016, 18:25

Dovolim si pridat zopar obrazkov z vyroby... ;)

Firepistony 1

Firepistony 1


Firepistony 2

Firepistony 2


Firepistony 3

Firepistony 3

1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 ....
Obrázok užívateľa
Baca
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 21 Sep 2014, 22:35
Bydlisko: Blava (taka mala dedina pri Tranve)...
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Výroba ohnivého piestu

Poslaťod Baca » 08 Okt 2016, 08:52

A takto nejako to vznika. Nemam kupovany sustruh tak som si musel jeden vyrobit. Funguje vcelku dobre. :D




1 ovečka, 2 ovečky, 3 ovečky, 4 ovečky, 5 ....
Obrázok užívateľa
Baca
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 21 Sep 2014, 22:35
Bydlisko: Blava (taka mala dedina pri Tranve)...
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 19 x


Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron