Brezová miazga

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Brezová miazga

Poslaťod SKW » 14 Apr 2012, 01:15

Asi najlepším spôsobom ako zviesť všetku miazgu do ešusu po napichnutí nožom je vlastne vyhliadnuť si čo najviac nahnutý strom a využiť gravitáciu vo svoj prospech. Často máme tendenciu vyhľadať na odber miazgy čo najkrajší strom, no pri rovnom strome stratíte zbytočne množstvo miazgy, pretože stekaniu po kmeni sa pri tomto spôsobe odberu proste vyhnúť nedá. Pritom kvalita miazgy je na rovnakom stanovišti rovnaká, či odoberáte z krásne rovného stromu alebo zakriveného "netvora" tesne vedľa neho (samozrejme pokiaľ je to zdravý strom). Jasné že nie vždy sa dá natrafiť na takto prehnutý kus, no napríklad tento som si vyhliadol ešte v jeseň minulého roku, kedy mi hneď po jeho zhliadnutí prebehlo mysľou, že k nemu na jar určite zavítam.


Nebol tu prakticky žiaden nežiadúci stok po kmeni... všetka miazga kvapkala do nádoby.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod macmatej » 01 Mar 2013, 09:56

Je rozdiel ci dam miazgu zberat cez den ked je teplo, alebo cez chladnu noc? Les mam daleko, tak si to budem musiet naplanovat.




//Téma pročištěno od balastu. Pája
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod art-crow » 03 Mar 2013, 18:03

Dnesna prechadzka popri Váhu bolá skvelá. O to ma to viac potesilo, ze uz pomaly zacina tiect miazga. Skusal som javor a uz kvapka. Zatial to je slabucke ale verim ze kazdym dnom to bude silnejsie a silnejsie. Takze páni...........uz zacala sezóna :friends:
Obrázok užívateľa
art-crow
 
Príspevky: 42
Registrovaný: 10 Mar 2012, 22:08
Bydlisko: Sereď
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Dufi » 03 Mar 2013, 18:16

SKW píše:
Domino píše:Javorová miazga začína prúdiť rovnako ako Brezová kedže planujem skúsiť obidva čo to je zač


Javorová je oveľa lepšia, odporúčam :wink: . Vačšinou vidím, že ľudia stále hovoria o miazge z brezy, zrejme iba kvôli tomu, že to robil R.Mears vo svojom programe a pritom javorová je oveľa sladšia :)


Mozno aj preto, ze javor je ojedinelejsia drevina.. Teda len tak tipujem :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod stormmast3r » 03 Mar 2013, 19:44

A taktiez brezu velmi lahko spoznat aj bez listia
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod art-crow » 04 Mar 2013, 00:22

Mozno aj preto, ze javor je ojedinelejsia drevina.. Teda len tak tipujem :)[/quote]

Ani by som nepovedal ze je ojedinelejsia drevina.. samozrejme zalezi aj od vegetacnych stupnov. ale javor je pomerne rozsirena drevina, u nas rastie javor, horsky, polny a mliecny. A suhlasim ze javorova miazga je lepsia. ovela lepsia :)
Obrázok užívateľa
art-crow
 
Príspevky: 42
Registrovaný: 10 Mar 2012, 22:08
Bydlisko: Sereď
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 30 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod macmatej » 19 Mar 2013, 15:31

Skusal som dnes javor. Rychlost jedna kvapka za par sekund. Pomaly zacina miazgova sezona.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod medved » 22 Apr 2013, 12:50

Dufi píše:
SKW píše:
Domino píše:Javorová miazga začína prúdiť rovnako ako Brezová kedže planujem skúsiť obidva čo to je zač


Javorová je oveľa lepšia, odporúčam :wink: . Vačšinou vidím, že ľudia stále hovoria o miazge z brezy, zrejme iba kvôli tomu, že to robil R.Mears vo svojom programe a pritom javorová je oveľa sladšia :)


Mozno aj preto, ze javor je ojedinelejsia drevina.. Teda len tak tipujem :)


javor je viazaný na určité stanovištné podmienky ,zatiaľ čo breza je pionierska drevina
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod M@uky » 22 Apr 2013, 20:09

Obrázok užívateľa
M@uky
 
Príspevky: 75
Registrovaný: 31 Jan 2013, 21:20
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 87 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Kelko » 23 Apr 2013, 10:18

M@uky,skvele video... len trošku viac dbať na bezpečnosť.... ako pri práci z nožom tak aj pri rozkladaní ohna,preseknuta arteria v lese nie nič príjemne
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod divox » 23 Apr 2013, 16:53

Mne to pride ako dost hrube zaobchadzanie..prosim vas,neničte takto stromy pre jedno napitie..prestante sa konečne divat na tych debilov z YT..stoji vam to za to???
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod root » 23 Apr 2013, 18:46

konečne rozumný názor ..
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod M@uky » 23 Apr 2013, 19:11

divox píše:Mne to pride ako dost hrube zaobchadzanie..prosim vas,neničte takto stromy pre jedno napitie..prestante sa konečne divat na tych debilov z YT..stoji vam to za to???

možno to pôsobí ako hrubé zaobchádzanie ale ak sa otvor poriadne zatesní stromu sa nič nestane....... :wink:
Naposledy upravil M@uky dňa 22 Feb 2014, 20:26, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
M@uky
 
Príspevky: 75
Registrovaný: 31 Jan 2013, 21:20
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 30 x
Dostal Ďakujem: 87 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod juraj1974 » 23 Apr 2013, 21:07

Mne to Divox zobral z ust. LUDIA!! Majte prosim rozum. Nechajte tie stromy uz prosim na pokoji. Samotna vedomost ze nieco take ako miazga existuje vas radi do vysieho levelu lesnej mudrosti. Ale prosiiim. Majte zdravy rozum. Pouzivajte ho. Ono ak si niekto ,,nacapuje,, deci cez tenke brcko tak samozrejme to strom nepociti ale vrtanie alebo podobne obludnosti su asi trosku iny level uz. M@uky hej mas pravdu co pises. Ale! Stoji to za to? Maj pokojne kroky a modru oblohu nad sebou. Uzivaj si prirodu. Vnimaj vsetko okolo a nasavaj to. To iste ale dopraj aj opacne... :wink: RE5PEKT!
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Chesus » 13 Mar 2014, 13:22

Toto video sa tu už objavilo, ale ide mi skôr o komentár v diskusii pod videom. Citujem: "Tu díru do stromu nechte raději být. Strom má přetlak mízy a postupně tu ránu sám uzavře. Hlavně se nesnažte to ničím zapatlávat (štěpařský vosk a další "dobré rady"). Pokud míza vytéká, strom se s tímto poraněnín vypořádá nejlíp sám..." Skearadkove videá poznám z knife.cz a zvyknem sledovať a nepríjde mi teda ako niekto, kto by nevedel, o čom hovorí. Toto ma celkom zarazilo, kedže som vždy žil v tom, že je potrebné "ranu" po zbere niečim ošetriť. Ako to teda je, ošetrovať alebo neošetrovať?
http://www.youtube.com/watch?v=rkNnF9c1WTc
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron