Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod bobo7777 » 02 Mar 2013, 22:33

Dakujem za radu a skusenost z brusenim. Skusim to teda nabrusit sam a uvidim snad to dobre dopadne :D a budem ho moct este pouzit :D
Obrázok užívateľa
bobo7777
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 29 Dec 2012, 00:42
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Bic0 » 03 Mar 2013, 21:12

Ja som na podlozke a smirgli prebrusil najmensiu krysu. Robia na nu jednostranny vybrus a potom co som ho skusil prerobit na obojstranny to nebolo nic moc. Podlozka (pena pod akvarium) a smirgel pomohli.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Bic0 » 23 Mar 2013, 20:22

Dnes som spravil na vylete chybu ... podla slov mojej frajerky sa tak stalo ked som ju v momente ked som jej podaval kukri neupozornil ze s tym nema sekat do zeme plnej kamenov. Ked som pri ohnisku pocul z krikov zvonivy zvuk bolo uz neskoro. Podarilo sa jej ozubit niekolko centimetrov od spicky kukri, vraj si myslela ze je to poriadna ocel a nie nejake blato. Mam doma ten klasicky sedy kamen co ma na kazdej strane inu zrnitost, nieco podobne ako rozsutec (ak to aj nie je ono). Tym by to asi mohlo ist zrovnat, nie?

Obrázok
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod sendyk » 23 Mar 2013, 20:29

Čauko Isto ti to pôjde ale bude to trvať neskutočne dlho ,skús obyčajný pilník ak to bude tvrdšie tak najprv brúska a potom ten kameň
Obrázok užívateľa
sendyk
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 06 Okt 2011, 08:20
Bydlisko: Smolenice
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 57 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 23 Mar 2013, 21:26

Rozsutec je ultrajemný honovací kameň na leštenie povrchu, s ním v podstate nezbrúsiš dole žiaden hrubý materiál. Na zbrúsenie tohto potrebuješ buď poriadne drsný karborund (150/320) alebo ako píše sendyk, použi jemný pilník na železo. Pri brúsení postupuj štandardne, to znamená od najdrsnejšieho brúsneho nástroja/kameňa po najjemnejší a úplne nakoniec obtiahni na opasku s brúsnou pastou.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Bic0 » 23 Mar 2013, 21:48

Tak to potom nebude rozsutec, ten moj je pomerne drsny. Vyskusam, uvidim.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 24 Mar 2013, 00:57

Dobrý večer!

Rád by som sa spýtal, aké máte skúsenosti s brúsením na sade/sadách Lansky Sharpener. Skôr by ma zaujímalo, ako brúsi lovecké nože, dýky, príp. pracovné nože. všetkých typov. Zatváracie mám len v malom množstve, tam nie je problém s brúsením. Ale nejaké Victorinox, Gerber a podobne. Či je univerzálna alebo skôr len na určité typy. Myslím si, že bude skôr na udržiavanie čepelí, na dobrusovanie, nie na nejaké extra zásahy do opravy ostria. Ale na bežné, pravidelné brúsenie by mala byť fajn. Má s tým niekto osobné skúsenosti? A ak áno, používate tie sady s tým najväčším počtom kameňov, uvádzané ako Deluxe?
link: http://www.baterky-noze.sk/sk/brusna-sa ... ystem.html
Čo viem, tak tie uhly, ktoré sa tam dajú používať nie vždy zodpovedajú realite. Oplatí sa niečo tejto značky mať a používať? Ak áno, tak diamantové, či štandard?

Takisto by ma zaujímalo, ako sa dá najlepšie nabrúsiť mačeta, lebo to je niečo celkom iné ako krátke čepele nožov.
Díky!
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macakv » 24 Mar 2013, 06:44

Lansky,Blademaster atd.su sady vhodne na dobrusenie nozov do dlzky cepele 100-140mm...cize da sa povedat,ze na vecsinu nozov.Tieto sady sluzia na obnovenie fazetky,pripadne na odstranenie drobnych zubkov.Tak ako pises,tie uhly su len orietacne a pri bruseni sa menia podla toho,kde uchytis cepel noza.Netreba kupovat sadu s velkym mnozstvom kamenov.Vystacis si aj zo zakladnou zostavou 3-4kamene.Len si treba uvedomit,ze tieto sady su iba na udrzovanie ostria.Dodrzanie uhla fazetky neznamena este,ze noz bude dobre rezat.Vsetko je o dodrzani vsetkych uhlov vybrusu,tvare a celkovaj geometrii cepele.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod sendyk » 24 Mar 2013, 09:06

Ahoj Delewar brúsna sada Lansky sa mi zdá neskutočne predražená ak si trochu zručný tak si ju dokážeš urobiť aj sám je to dosť jednoduché niečo podobné som si urobil aj ja tuná som si nakúpil brúsne kamene
http://www.hftechnik.sk/category.php?id_category=226 a nalepil som ich na hliníkovú joklovinku
ale môžu to byť aj drevené špaliky alebo niečo podobné
Tuná je môj výrobok sada Lansky je oveľa jednoduchšia
http://img109.imageshack.us/img109/1280/ed1c.jpg
Obrázok užívateľa
sendyk
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 06 Okt 2011, 08:20
Bydlisko: Smolenice
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 57 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 24 Mar 2013, 14:41

macakv píše:Lansky,Blademaster atd.su sady vhodne na dobrusenie nozov do dlzky cepele 100-140mm...cize da sa povedat,ze na vecsinu nozov.Tieto sady sluzia na obnovenie fazetky,pripadne na odstranenie drobnych zubkov.Tak ako pises,tie uhly su len orietacne a pri bruseni sa menia podla toho,kde uchytis cepel noza.Netreba kupovat sadu s velkym mnozstvom kamenov.Vystacis si aj zo zakladnou zostavou 3-4kamene.Len si treba uvedomit,ze tieto sady su iba na udrzovanie ostria.Dodrzanie uhla fazetky neznamena este,ze noz bude dobre rezat.Vsetko je o dodrzani vsetkych uhlov vybrusu,tvare a celkovaj geometrii cepele.



Nepovedal by som, že na väčšinu. Aj keď je teda pravda, že mnohé nože majú takéto čepele. Len osobne mám dosť nožov. ktoré majú dĺžku čepelí aj nad 20 cm. Práve nad tým som rozmýšľal, že na tie asi nebude takáto sada vhodná. Aj mne sa zdá, že niečo extra najlepšie netreba, stačí základ, ak už.
Ale na tie dlhé nože by bol asi vhodný nejaký brúsny kameň. D3 alebo D4. Nejak extra nebrúsim, pretože väčšinu nožov mám len v zbierke, ale je ich pár aj účelových. A tupý nože je ešte horší ako tupý človek:-) Nechystám sa nejak vytvárať nové ostria, čiže na udržiavanie by malo toto stačiť. Teda aspoň na tie s kratšou a strednou dĺžkou čepelí...
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 24 Mar 2013, 14:43

sendyk píše:Ahoj Delewar brúsna sada Lansky sa mi zdá neskutočne predražená ak si trochu zručný tak si ju dokážeš urobiť aj sám je to dosť jednoduché niečo podobné som si urobil aj ja tuná som si nakúpil brúsne kamene
http://www.hftechnik.sk/category.php?id_category=226 a nalepil som ich na hliníkovú joklovinku
ale môžu to byť aj drevené špaliky alebo niečo podobné
Tuná je môj výrobok sada Lansky je oveľa jednoduchšia
http://img109.imageshack.us/img109/1280/ed1c.jpg



Až tak predražená sa mi nezdá, aspoň nie ten základ, diamantové už áno. Nieže by som bol úplné nemehlo, ale takto remeselne, ako ty, podľa toho, čo si si zostrojil, nie som. Ani by som sa do toho nepúšťal. Ale díky za typ na brúsne kamene, ten sa môže hodiť.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod zelenaliska » 25 Mar 2013, 08:42

Precitaj si o tych sadach nejake "reviews" Ja som niekedy v minulosti chcel kupovat presne tuto Lansky sadu, ale v recenziach na moje prekvapenie boli z nej skor sklamany. Na druhej strane tato Spyderco sada:
http://www.baterky-noze.sk/sk/brusna-sada/4866-spyderco-204-mf-brusna-sada-dvd.html
Mala vyborne ohlasy.
Pozri si tie recenzie najlepsie sa podla toho rozhodnes.

Inak dostatocne velke kamene spravne zrnitosti a nabrusis vsetko :)
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Bic0 » 25 Mar 2013, 10:59

To Spyderco mam, podarilo sa mi na nom (drsne kamene) stiahnut jednostranny vybrus na Rat-1 na celkom pekny obojstranny, ale nejako sa mi nedarilo dotiahnut to na tych kamenoch do stavu ze by noze holili. Chyba bude na 99% v ruke a nie v kamenoch, kazdopadne ked som potom brusil Rat-1 na smirgli a podlozke (pena pod akvarium) tak to bolo pohodlnejsie aj vysledok bol lepsi. Na tom Spydercu musis drzat ruku zhora co je pre mna pri bruseni vecer pri TV menej pohodlne ako brusit na smirgli kde drzis noz na lezato.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 25 Mar 2013, 13:41

zelenaliska píše:Precitaj si o tych sadach nejake "reviews" Ja som niekedy v minulosti chcel kupovat presne tuto Lansky sadu, ale v recenziach na moje prekvapenie boli z nej skor sklamany. Na druhej strane tato Spyderco sada:
http://www.baterky-noze.sk/sk/brusna-sada/4866-spyderco-204-mf-brusna-sada-dvd.html
Mala vyborne ohlasy.
Pozri si tie recenzie najlepsie sa podla toho rozhodnes.

Inak dostatocne velke kamene spravne zrnitosti a nabrusis vsetko :)



Jasné, čítal som niečo. Aj na fórach,aj na rôznych stránkach. Ono je to ako so všetkým, sto ľudí, sto chutí. Ten Spyderco je síce drahší, ale dosť ľudí je s ním spokojných. Iste, s brúsnymi kameňmi je to iné, tam sa dá všetko. Len treba vedieť techniku, ako aj ktorý na čo a kedy použiť. A zas až tak detailne sa v tom nevyznám. Preto je mať asi dobré aj nejakú sadu, najmä ak tam treba dodržať viac- menej rovnaký uhol.
Ale iste, že ešte popozerám.

Díky za ohlas!
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 25 Mar 2013, 13:43

Bic0 píše:To Spyderco mam, podarilo sa mi na nom (drsne kamene) stiahnut jednostranny vybrus na Rat-1 na celkom pekny obojstranny, ale nejako sa mi nedarilo dotiahnut to na tych kamenoch do stavu ze by noze holili. Chyba bude na 99% v ruke a nie v kamenoch, kazdopadne ked som potom brusil Rat-1 na smirgli a podlozke (pena pod akvarium) tak to bolo pohodlnejsie aj vysledok bol lepsi. Na tom Spydercu musis drzat ruku zhora co je pre mna pri bruseni vecer pri TV menej pohodlne ako brusit na smirgli kde drzis noz na lezato.



Ako držať rukua čo komu už viac vyhovuje, je osobná vec. Ako vo všetkom, tak si aj v tomto treba nájsť svoj systém. Ale celkovo si myslím, že nie sú takéto sady zlé. NA úplne špičkové brúsenie to iste nebude, lebo to sú už skoro alchýmie, ale na také lepšie postačí. Musím si to ešte obzrieť osobne, na vlastné oči je lepšie vidieť, ako čítať len recenzie.

Ale díky za názor!
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron