Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod kolovrat » 15 Mar 2013, 22:33

Tu som nasiel nejake spreje na farbenie. Pisu, ze sa tym farbia aj celty. Len ta cena ...
http://www.armyshop.sk/p/1014/farba-na- ... niku-spray
Obrázok užívateľa
kolovrat
 
Príspevky: 71
Registrovaný: 07 Mar 2013, 21:21
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 7 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 16 Mar 2013, 07:05

finn - sory až teraz som si všimol tvoju otázku...umeliny som skúšal impregnovať,ale vždy to bol nejaký pomer s bavlnou.Mám zato,že na umelej tkanine ten kamenec nedrží,ale toto potvrdiť nemôžem.Iba to že už látka tvorená pomerom PE/BA 50/50 nedosahuje dobré výsledky.

kolovrat - Píšu,že na hrubú celtovinu...vojenské stany sú z takej robené-vážia tonu a poriadne sa nedajú ani zložiť-ten sprej ak nanesieš na niečo tenšie a ohybnejšie tak popraská ( ono to popraská aj na tej hrubej pri balení - je to zrejme na dotvorenie kamufláže daným okolnostiam/charakteru okolia,že sa ničí látka-nevadí...však aj tak je len otázka času ,kedy tam na ňu dopadne granát :mrgreen: )...Ale vyskúšaj a napíš svoje pocity ( a nebuď potom pri vyjadrovaní vulgárny :wink: ).

:camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod kolovrat » 24 Mar 2013, 16:46

Pytal som sa v metrovom textile na tu sypkovinu. Teta povedala, ze tato latka sa nesmie prat ani v ruke, lebo sa narusi vodeodpudiva uprava. To je mi divne ...
Co sa tyka stanovej predsienku, ktoru som chcel vymalovat, tak tu vyrobila firma Technolen. A cuduj sa svete, oni este existuju:
http://www.technolen.cz/cz/technologie-vyroby/
Len tak pokusne tu latku teraz testujem na hydrostaticku odolnost. Oslovil som firmu Hedva, o ktorej som objednal Corduru, ci by mi vedeli cosi take dodat.

Spravu o mojom batikovani a voskovani dodam casom, kym to cele uzavriem. A ano, mozem si nadavat uz teraz. Vsak uvidite o tyzden o dva. Nastastie to schytali len monterky 8)
Obrázok užívateľa
kolovrat
 
Príspevky: 71
Registrovaný: 07 Mar 2013, 21:21
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 7 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod Nataniel » 24 Mar 2013, 21:40

Ja som kupoval celtu ( terku ) na traperský šelter z tadiaľto http://www.novumtrade.s-n.sk/navigator/ ... d=12033014 . Je to firma v Novych Zamkoch a vola sa Novum Trade. Myslim ze je to super, ale neviem ako by sa spravala pri farbený.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod Dufi » 24 Mar 2013, 22:00

Nataniel píše:Ja som kupoval celtu ( terku ) na traperský šelter z tadiaľto http://www.novumtrade.s-n.sk/navigator/ ... d=12033014 . Je to firma v Novych Zamkoch a vola sa Novum Trade. Myslim ze je to super, ale neviem ako by sa spravala pri farbený.

To by mohli mat dost aj na teepee, co? Resp. neviete niekto o nejakom pouzivanom a nechcem tipku? :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod divox » 24 Mar 2013, 22:08

Dufi - skus europskych indianov,urcite budu mat... .www.indiani.cz
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod Nataniel » 24 Mar 2013, 22:16

Dufi píše:
Nataniel píše:Ja som kupoval celtu ( terku ) na traperský šelter z tadiaľto http://www.novumtrade.s-n.sk/navigator/ ... d=12033014 . Je to firma v Novych Zamkoch a vola sa Novum Trade. Myslim ze je to super, ale neviem ako by sa spravala pri farbený.

To by mohli mat dost aj na teepee, co? Resp. neviete niekto o nejakom pouzivanom a nechcem tipku? :)


Jasne, ze hej nejdno slovenske teepe je vyrobene práve z tejto celty.
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod root » 24 Mar 2013, 23:53

možno niekoho kto si chce vyrobiť sám zaujme - metráž batohoviny z polyamidu ( kortexin ) 140 ( 150 - podľa druhu ) g/m2 - nepremokavá, veľmi pevná a aj pareodolná metráž,
jednofarebná, maskáčová aj ripstop:

http://kutil-florenc.cz/k/batohoviny

cena za 1 metrer ( väčšinou 1,5 m šírka ) je veľmi slušná
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod quaxo » 27 Mar 2013, 15:16

Zdar,

ponal som sa podla Attiho navodu usit celtu, tak uvediem nejake skusenosti a foto.
Sil som z bavlnenej sypkoviny, kupenej v metrovom textile. pasy o sirke 1,5m, v dlzke ca 3 m.
Lemovanie som robil tak ze som odstrihnute prelozil a sil dvoma liniami stehu spolu s kobercovou paskou, z ktorej som spravil aj oka.
Celta ma 9 ok. 4 rohove, 4 stredove na stranach, 1 v strede plachty z vrchu pre lepsie vypnutie, v akomkolvek tvare ju uz budem vypinat.
Sypkovina bola biela, farbil som olivovou farbou Duha. Farebne prevedenie je prirodzene umyselne batykovane... :oops: , ale keby ste nahodou chceli farbit v jednom odtieni celu, odporucam skutocne este pred zositim, kedze napchat 9m stvrcovych do hrnca neni sranda. takze drzte sa Attiho navodu..
Impregoval som tiez kamencom. Cvachnut na to vody mi ukazalo ze to asi neni este to prave orechove, ci uz nejakou mojou chybou, alebo este raz impregnovat. Najskor to ale predsa len overim v praxi.
DSCF2934.JPG
Cela celta, na prelozenom vidiet ako som robil lem a oka
DSCF2932.JPG
Nalial som vodu zo stamperlika po impregnacii a zazehleni..
DSCF2933.JPG
Sneh pada na celtu, niektore kvapky sa rovno vsakuju, niektore este ako tak drzia


Nuz a aby som nezabudol, velkost je teda ca 2,9 x 2,9 po siti (odhad), vaha 1555g
Ak by niekto chcel ponat tuto moznost ako zaobstarat si lacnejsie celtu, tak na to zabudnite. Naklady na obstaranie materialu ca 60 eur. Praca ca 10 hodin (ucil soms a sit na stroji, takze aj v tom moja prvotina). Benzin ani nepocitam..
Kazdopadne mi ale napriek sume zostava dobry pocit z vykonanej prace, a tesim sa z toho co sa podarilo, zo ziskanej skusenosti a .. neumelej plachty.
Ak si latku zozeniete lacno / zadarmo, vtedy sa to oplati aj financne.

PS: Ak by niekto potrebola siran hlinito-draselny, tak je vitany sa zastavit v krasnom Devine a nieco mu dam, kedze som musel kupit pol kila..

Za feedback pripadne dobre rady k impregnacii budem povdacny :)

Quaxo aka Matus

Edit I. : opraveny preklep co mi klal oci
Edit II. : dakujem Attimu za navod
Obrázok užívateľa
quaxo
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 12 Mar 2012, 17:06
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 99 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 27 Mar 2013, 16:40

:yees: pecka vzor a farba ( :mrgreen: skoro som si to pomýlil s mojou slaninovou celtou ).No tá impregnácia - popravde neviem kde je pes zakopaný,ale by nemala takto rýchlo voda vsakovať.Na detaile látky pekne vidno štruktúru tkania sýpkoviny a nedalo mi aby som neurobil detail aj mojej,či nie je rozdiel v tkaní súčasnej oproti tej historickej čo mám ja - obrázok v prílohe.

z toho je patrné,že je všetko tak ako má byť....teda je nejaký zádrhel len v postupe.Skús to ešte raz - kamenec ti isto ostal ( rozrobený ) len ho dorob do požadovanej litráže- môžeš kamenca dať o niečo viac- cca 50g/6l vody.

V každom prípade to bude dobre-treba skúsiť vypnúť v daždi...ak drží tak ok a ak nie tak kúpeľ zopakovať v hustejšom roztoku kamenca.

Palec hore! :yees:
Prílohy
P1070939.JPG
Naposledy upravil atti.hombre dňa 08 Máj 2021, 08:32, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod quaxo » 27 Mar 2013, 17:02

Dakujem,

uz teraz som to robil v roztoku asi 50g kamenca na ca 7l vody. Zial, uz nemam vacsie nadoby ako to robit. Daco uz vyspekulujem. Este raz ale impregnovat snad pomoze.
Obrázok užívateľa
quaxo
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 12 Mar 2012, 17:06
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 99 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod atti.hombre » 27 Mar 2013, 17:06

Tak by to malo byť ok.. 8)
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod Pája » 27 Mar 2013, 17:34

Nevím, za kolik jsi kupoval běžný metr, ale mě moje celta při rozměrech 249x142 vyšla na

3 bm plátna 540 kč,
+ 2x duha 40kč
+ lemovka 60kč,
---------------------
= 640Kč/ 25,60 €

Kamenec jsem měla z minula (jinak 1/5 kg za 45,-). Plátno bylo drahé (smůla na špatný obchod), 180kč/bm, obyčejně se dá koupit od 120-150 korun. Kupovala jsem růžové, bylo v oné galanterii nejlevnější, a přebarvit se dá snadno.

EDIT: S tím časem výroby na tom budu asi podobně, cirka 10-12h.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod quaxo » 28 Mar 2013, 10:46

Vzhladom na to ze moja celta je stvrcoveho tvaru, tak som mal 6 bm. V potrebnej dlzke mali len bielu, a ta bola este o par centov drahsia, takze nepamatam uz kolko presne, ale stala nieco cez 40 dokopy.
10 eur kobercova paska
6,5 kamenec
+ Duha +soda + kilo soli + ocot + benzin + 2 zlomene ihly v sijacom stroji :)
Cena teda priblizne zodpoveda.

Ako hovorim, nebol to lacny spas, ale zase investovane peniaze a cas nelutujem.
Obrázok užívateľa
quaxo
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 12 Mar 2012, 17:06
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 99 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Ako ušiť celtu- jednoduchý návod

Poslaťod Pája » 28 Mar 2013, 16:52

Nj, kobercovka, to je dost drahá komodita. Jinak kdyby se Ti podařilo splašit plátno barevné, tak by cena byla taky trochu lepší. Každopádně ale výsledek vypadá dost dobře! :yees:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť