Vysielacky

Vysielačky, GPS, čelovky, ručné svetlá...

Vysielacky

Poslaťod Killian » 12 Dec 2010, 15:37

Ked chodite v skupinach, pouzivate nejake vysielacky?

My sme isteho casu trochu experimentovali s lacnejsimi klasickymi PMR vysielacky v pasme 446 MHz, ale dosah bol vacsinou nedostacujuci v terene. Su to prilis kratke vlny, akakolvek terenna nerovnost ich zastavi. Ked je priama viditelnost tak sa samozrejme da spojit aj na 5km, v urcitych pripadoch aj ovela viac. Ale realne v lese to klesne pod 1km, alebo aj 500m ked je zlozity teren. Zmysel to ma len naozaj na komunikaciu v blizkosti, ked nechcete po sebe kricat :D .

Co sa tyka legalnych moznosti tak nie je vela na vyber, bez licencie je to pasmo 446MHz a vykon obmedzeny na iba 1W pokial si dobre pametam. Potom je este CB pasmo, ale to su vacsinou velke vysielacky do aut, s dlhymi antenami.

Z nie prilis legalnych moznosti este mozem spomenut nase skusenosti s armadnou vysielackou RF-10. Vysiela v pasme 44-54 MHz, bezne sa pouziva s tenkou prutovou antenou o dlzke 1,5m. Ale je k tomu aj zavesna kablova antena na strom a smerova antena. Dosah s prutovou antenou je zhruba 5-10km aj v horsom terene. Vacsinou aj viac. So zavesnou antenou (je to len kabel co sa natiahne do vysky, napriklad na strom) je dosah 15-20km. Na bezny bushcraft/survival/hiking je to ale tazko pouzitelne :-), ma to 3kg s baterkou. Je to ale vysielacka, na ktoru sa da spolahnut a dosah je velmi dobry.

Mal som este profesionalnu rucnu vysielacku YAESU VX-7R. Dokazala vysielat asi vo vsetkych beznych pasmach, plus skener od 0-1GHz. Velmi univerzalna, ale draha vysielacka. Jedna z mala, ktora bola aj naozaj vodotesna. Jedina slabina bol srubovaci konektor na antenu, je to standard SMA a ten prave nie je naodolnejsi - kazdym odobratim anteny sa to vlastne nici a lahko sa to odlame. Ale to je skor problem standardu ako samotnej vysielacky.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Vysielacky

Poslaťod rayen » 12 Dec 2010, 16:35

nad PMR uvazujem aj ja, niekedy sa zide, aby clovek nemusel hulakat alebo ak sa rozdeli ze nieco hlada, skor to beriem ako luxus, mne sa pozdavaju tieto http://www.incomp.sk/tv-audio-video/top ... k-pmr-446/
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Vysielacky

Poslaťod Killian » 12 Dec 2010, 16:40

Ja sa este pozeram po cinskych kopiach Kennwoodu - Puxing 777 alebo 888. Maju asi najlepsi pomer cena/vykon.
Tu je jedna ceska recenzia: http://onpov.blog.cz/0803/puxing-px-777-plus-uhf
Predavaju sa za ca.60$ vratane postovneho. Vysielaju v PMR pasme (ale dokazu aj v inych okolitych pasmach), vyhodou je nastavitelny vykon az na 5W - to je rozdiel oproti bezne dostupnym 0.5W vysielackam. Je k tomu aj handsfree a VOX - samo "stlaca" vysielanie ked rozpravate, ale ake to je spolahlive, to neviem povedat.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Vysielacky

Poslaťod rayen » 12 Dec 2010, 18:58

o tej stranke som pocul, svagor z nej uz objednaval, uplne som zabudol na nu, idem cosi pohladat tam
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Vysielacky

Poslaťod rayen » 12 Dec 2010, 19:30

killian mne sa pozdava tento model http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.15187 pri najhorsom by sme ich mohli objednat aj spolu, ak by sme teda nahodou mali zaujem
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Vysielacky

Poslaťod sally » 14 Dec 2010, 15:16

Vlastním twintalker 4710 http://www.airsoft.sk/index.php?option= ... &Itemid=67 Na komunikáciu v lese do nejakých 100m je všetko čisté. Potom to už závisí len a len od terénu. No raz nás tieto vysielačky zachránili a preto tvrdím, že ak ide na spoločnú túru väčšia grupa (10 a viac kusov), tak by mali mať aspoň 2 vysielačky.
Stalo sa nám nasledovné - klasický prípad rozdelenia skupiny:
Značka odbáčala z lesnej cesty dolu svahom na úzky chodník. Boli sme ako skupina roztiahnutí a šli sme po skupinkách. Posledná dvojica bola už dosť unavená a boli zabratí do rozhovoru. Preventívne som im dal jednu vysielačku. To nám zachránilo výlet. Všetci z cesty na chodník odbočili, len oni si to zjavne nevšimli a pokračovali po lesnej ceste ďalej. Vtedy som sa modlil, aby mali tie vysielačky dostatočný výkon a nadával byrokratom, že na PMR nepovolia štandardne vyšší výkon. Nejako sme tú nešťastnú dvojicu odnavigovali do najbližšieho mesta a tam sme sa s nimi stretli. Dosť mi lepilo, pretože tí dvaja už boli riadne unavení a spojenie s nimi bolo vďaka vzdialenosti a zlému terénu len sporadické. No stále lepšie než žiadne! Preto za mňa vysielačkám na skupinové výlety určite dávam veľké ÁNO. Ideálne by bolo, keby mal pri grupovom pochode vysielačku prvý človek, posledný a vedúci. Ak to z technických príčin možné nie je, tak aspoň dať ako prvého človeka niekoho schopného a vysielačku nechať vedúcemu a posledným.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Vysielacky

Poslaťod 6strings » 10 Máj 2011, 13:53

myslim ze by mozno stalo za zmienku jedna z mojich dalsich zalub spojena s lesom. CB. vysielacky na frekvencii 27 Mhz. s kamaratom chodime do lesov na vysoke kopce a venujeme sa aj tomuto vysielaniu. zatial sme boli na tychto kopcoch: Žarnov, Palúch (povazsky inovec), Tríbeč, Vtáčnik, Kľak, Veľká lúka (Martinské hole), Strážov. je to zaujimavy sport, ja si dovolim nazvat to sportom, lebo ked slapeme do kopca s 35 kilovym batohom tak v priebehu pol hodinky sme schopni vypotit aj minulorocneho vianocneho kapra... vysielacku mame ELIX GIANT, zdroj pouzivame normalnu autobaterku,ale bezudrzbovu, aby sme minimalizovali moznost zamorenia batohov, veci v batohoch a hlavne prostredia kam ideme kyselinou. vodu berieme vzdy len na cestu + malu rezerviu, snazime sa chodit na take kopce, kde je dobry signal a zaroven zdroj vody...
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vysielacky

Poslaťod macmatej » 10 Máj 2011, 14:46

Tento vikend je sutaz v CB vysielackach, ja idem, tak mozno sa budeme pocut. (JN88QM)
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Vysielacky

Poslaťod 6strings » 10 Máj 2011, 16:41

parada!!! super!!!! som rad ze tu niesom osamela CB dusa :-) zelam ti nech sa dari, mne to momentalne povinnosti nedovolia. takze dufam ze sem potom hodis kratky reportik ako bolo... a len tak pre zaujimavost, aku mas volacku? ja Brco PE
MORA 2000
MORA Q511
Colt Linerlock Carbon Fiber Handle Black Blade
Opinel NO.9 inox
Opinel NO.9 carbon
Obrázok užívateľa
6strings
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 09 Máj 2011, 13:59
Bydlisko: PE
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vysielacky

Poslaťod macmatej » 11 Máj 2011, 07:42

Volacka MacMatejTT, vacsinou porteblujeme kopce v Malych Karpatoch ako expedicia SURVIVAL. 73
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Vysielacky

Poslaťod Kapo » 11 Máj 2011, 14:19

Kedysi /11rokov dozadu/ som tiež cébečkoval, keď som býval v TT. Teraz na Myjavsku je to problém, páč mám chalupu v doline, a nikam sa nedokričím, bo samí kopec. Ale v garáži ju mám stále a tiež veľkú anténu na streche. :P
Mal som však CB aj v kamione, keď som jazdil po EU, a taktiež ju mám aj vo svojom offroade, kde ju občas aj použijem.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Vysielacky

Poslaťod stormmast3r » 31 Máj 2011, 12:29

Po zrušeni digitalneho vysielania mi doma ostala jedna zvišna interierova TV antena stara asi 30 rokov. Dala by sa na niečo využiť?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Vysielacky

Poslaťod macmatej » 01 Jún 2011, 09:33

Kedze je to v teme o vysielackach, asi si nou chces upgradnut vysielacku. No ale asi ta sklamem, antenta musi mat nasobok vlnovej dlzky frekvencie na ktorej vysielas + ine malickosti, ktore treba doladit. Tak ked si nechces odpalit vysielacku, radsej to nezapajaj.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Vysielacky

Poslaťod stormmast3r » 01 Jún 2011, 12:35

nie ja nemam ziadnu vysielacku, ja sa len pytam co by sa s toho dalo spraviť a nechcel som robit nove forum tak som to dal sem
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Vysielacky

Poslaťod Rio » 03 Júl 2012, 12:41

Antena zo starej TV je pre teba asi nepouzitelna, je ladena na frekvencie, na ktorych ty legalne vysielat nemozes. Dalo by sa to prerobit na pasmo PMR no je to o niecom inom. Velke, nespratne, v lese tazko pouzitelne, iba ak susic ponosiek :D. Kukni na nejake CB forum, uricte by ti poradili.
"Nie sú to vrcholy hôr, čo zdolávame, sme to my sami"
Obrázok užívateľa
Rio
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 27 Jún 2012, 19:45
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 39 x
Dostal Ďakujem: 18 x

Ďalší

Späť na Elektronika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť