Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Bic0 » 25 Mar 2013, 17:08

Ja nevravim ze je zle, len nebol schopny naostrit na tom noz do stavu holenia. Videl som videa kde to typci zmakli, mne sa to zatial nepodarilo. Kazdopadne do ostreho stavu sa s tym da dostat noz pomerne lahko, takze nemozem povedat ze by bola ta sada zla.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 25 Mar 2013, 21:52

Bic0 píše:Ja nevravim ze je zle, len nebol schopny naostrit na tom noz do stavu holenia. Videl som videa kde to typci zmakli, mne sa to zatial nepodarilo. Kazdopadne do ostreho stavu sa s tym da dostat noz pomerne lahko, takze nemozem povedat ze by bola ta sada zla.



Jasné, ale úplne kvalitné nabrúsenie na hocičom nedokáže každý. Tiež každému čosi iné vyhovuje. Však ide o každého osobný názor, preto som sa pýtal na skúsenosti. Tak asi treba len skúšať a skúšať. Presne tak, na bežné ostrenie do dobrého stavu sa vraj hodí celkom spoľahlivo. Takže uvidím...Zlá určite nebude, ale asi ani top.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Elév » 26 Mar 2013, 10:18

Ja myslím, že to nebude až taká veda! Do nejakej 400stovky sa v podstate len tvaruje ostrie - do nuly, fazetka, alebo konvex a finiš je o odbrúsení ihly tak, aby sa nezalomila, ale odbrúsila!... toto keď sa poctivo odsleduje a odšmidlá, tak musí holiť aj stavbársky vinkel (ako dlho, to už je vec materiálu)! Skvelá je na to silná lupa a dobré svetlo a stále pozerať pod rôznymi uhlami čí tam tá sviňa ihla ešte je! Čím jemnejší záverečný brus, tým lepšie, ale čím jemnejší, tým viac a dlhšie sa človek narobí. Ideál je postupná zrnitosť, ale každý nemá tolko rôznych (a drahých) šutrov, no moc dobre fungujú aj šmirgle. Lapovanie do zrkadla by malo ešte predĺžiť životnosť.
Naposledy upravil Elév dňa 26 Mar 2013, 10:23, celkovo upravené 1
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod zelenaliska » 26 Mar 2013, 10:22

Ja na to pouzivam ako si uz pisal, silne svetlo a otoceny dalekohlad. Funguje to vyborne.
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 26 Mar 2013, 10:41

Nezabudajte naco je primarne urceny noz. Noz ktory holi moze mat aj 50 stupnovu fazetu, no nemusi ist vobec do potravym alebo nemusi vobec uberat pozadovany material.
Nieje to len o nabruseni dakej fazetky, je to o celkovom sulade vsetkych uhlov (aj ked su mozno od oka).
No ak sa tu jedna o vitrinkove noze, tak je to podstate jedno.
Treba si dobre zvazit naco je dany noz urceny a podla toho zvolit cely vybrus so spravnou fazetkou. Takze ak je noz cely naprd, tak ho treba prebrusit celkovo a netraba riesit ci holi.
Podla mojho nazoru su sady Lansky len na osetrovanie a dotahovanie ostria po dlhom dni.

Brusky DC od fallkniven vobec nepouzivam. Mam par kamenov a plny suflik brusnych papierov.
Noz do holenia si dobrusim len sem tam, ked si potrebujem oddychnut. Aj takto sa da totizto vegetit po veceroch :camp: .
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 26 Mar 2013, 14:31

helbo píše:Nezabudajte naco je primarne urceny noz. Noz ktory holi moze mat aj 50 stupnovu fazetu, no nemusi ist vobec do potravym alebo nemusi vobec uberat pozadovany material.
Nieje to len o nabruseni dakej fazetky, je to o celkovom sulade vsetkych uhlov (aj ked su mozno od oka).
No ak sa tu jedna o vitrinkove noze, tak je to podstate jedno.
Treba si dobre zvazit naco je dany noz urceny a podla toho zvolit cely vybrus so spravnou fazetkou. Takze ak je noz cely naprd, tak ho treba prebrusit celkovo a netraba riesit ci holi.
Podla mojho nazoru su sady Lansky len na osetrovanie a dotahovanie ostria po dlhom dni.

Brusky DC od fallkniven vobec nepouzivam. Mam par kamenov a plny suflik brusnych papierov.
Noz do holenia si dobrusim len sem tam, ked si potrebujem oddychnut. Aj takto sa da totizto vegetit po veceroch :camp: .



Tiež si myslím, že záleží na určení toho ktorého noža. Účel je podstatný. Iste, že nejaké extra brúsenie s Lansky nebude, ale to ani nepotrebujem. Je mnoho spôsobov, pre mnohých je brúsenie aj relax, oddych, aj tak trochu alchýmia. Takto to ale býva s mnohým. Čiže ako som si myslel, na ošetrovanie, dobrusovanie, bude stačiť. Na vytváranie nového ostria a nejaké extra fazetky mi nejde.
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 27 Mar 2013, 10:58

Vlastnim Fallkniven A1, noz z peroviny, hultafors noze, atd. Dam priklad na A1 - Zacal som ho brusit na DC4 - stav holenia nikdy, slabo rezal slabo sekal. Neskor som presiel na brusne papiere - zrnitost od 800 - 5000 Noz neholil ani ostatne ktore som skusal (asi zla technika) Rezali vynikajuco uplne krasne. vydrz ostria bola strasne nizka. Pri F-A1 to proste nemalo zmysel brusit papierami lebo tie scernali po par tahoch a umyvat som ich neumyval resp. ono to zvacsa ani nechcelo ist dole. Vykon VS vynalozene usilie ..no strasne nieco. Ale tu si myslim ze tiez pokulhavala technika :) . Momentalne som na keramickej tycinke od Jan03 z knife.cz grid 1500-2000 za tym nasleduje zelena pasta zrnitost 3µ (mikrony), zlta pasta 0,5µ a nakoniec oranzova pasta 0,1µ. Pastu rozdrvim dam na opasok, nastriekam nato olej (WD40) prstom to rozmaznem po kozi (opasku) a potom zacinam obtahovat. Vysledok je taky, ze, kuchynske holia, hultaforsky holia, pruzinovy noz trosku, fallkniven este odolava :mrgreen: ...Nejde mi ani o to aby holili ale o to aby drzali ostrie. Viem ze to je vlastnost materialu, ale aj spravne brusenie ma na to vplyv. Dnes ich vyskusam a dufam ze to bude OK. Zatial mam najlepsiu skusenost s poslednou metodou hoci sa tie pasty tiez dost velmi rychlo začernia (aspon vidno ze uberaju material)...proste treba ich castejsie aplikovat, ale vysledok je zatial najlepsi. Na lepsiu metodu ako nabrusit noze rucne som zatial neprisiel. Nemal som moznost vyskusat japonske kamene. Mal som vyhliadnuty kamen s 8000 grit, ale neviem ci by bol vysledok lepsi alebo horsi. Mozno casom kupim a vyskusam. Tolko moja skusenost.

Ak by niekto chcel tak tu je odkaz na pasty znacky LUXOR odkial ich mam ja > http://www.advantage-fl.cz/id14cz-lestici-pasty.htm
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod cilibike » 30 Mar 2013, 21:09

caute, mam fallkniven a1, trochu som ho pouzival a bol cas brusenia, studoval som vsemozne fora, jeden radil to druhy to, tak som skusil dc4, vyzera pekne a asi je aj dobra ale nie na konvex na mojom nozi, potom som teda skusil najlacnejsiu alternativu, kupil som si tri smirglove papiere, 600 1000 1500, postupne som to obtahoval ak sa to tak spravne nazyva na pc podlozke, samozrejme som to mal ako vecerny relax takze som sa neponahlal a zobralo to asi pol hodinu, potom este obtiahnut na kozenom opasku asi 2-3 minuty, vysledok bol ze to holilo, brusnu pastu som nezohnal, papier kraja tiez, praca s drevom je vinikajuca stale, doma ho pouzivam aj v kuchyni. takze ostavam pri tomto kym sa nepresvedcim o lepsom sposobe na konvexny vybrus, kuchynske noze brusim na tej dc4 co celkom staci :) snad som nejako pomohol
Až bude zotnutý posledný strom. Až keď bude otravená posledná rieka. A až keď bude ulovená posledná ryba,potom si uvedomite, že peniaze sa nedajú jesť.
Obrázok užívateľa
cilibike
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 07 Mar 2013, 21:26
Bydlisko: ba
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 30 Mar 2013, 21:45

DC4 sa dá v pohode použiť na brúsenie konvexu. Najjednoduchšie je brúsiť krúživým pohybom brúsky po stranách ostria, pričom nôž je statický, nehýbe sa. Je to podobné ako pri klasickom brúsení sekery. Nevýhodou DC4 je veľký rozdiel v drsnosti brúsnych plôch (diamantová je príliž drsná, priam škriabe), kdežto so šmirgľami postupnej zrnitosti dosiahneš pochopiteľne lepší výsledok.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod fatal_error » 31 Mar 2013, 14:22

DC4 - da sa na tom urobit konvex, ale clovek musi vediet ako nato to je pravda. Kamen material ubera pekne aj jedna aj druha strana. No je to fakt pouzitelne len v pripade nudze, ked clovek v lese otupi noz a nema ho cim nabrusit. Kraje keramickej strany mi popraskali. Druhykrat by som ho uz nekupil. Za taku cenu urcite nie. Nieje to zly kamen ale v tejto cenovej rovine sa da zohnat aj lepsie nieco.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Delewar » 12 Apr 2013, 20:49

Má niekto z vás konkrétne túto sadu-Lansky Deluxe Knife Sharpening System?
Ak áno, čo všetko ste tým už brúsili a ako ste s ňou spokojní?
Nie som povinný byť taký, akým by som podľa ostatných mal byť. Je to ich omyl, nie moje zlyhanie.
R.P. Feynman
Obrázok užívateľa
Delewar
 
Príspevky: 207
Registrovaný: 24 Mar 2013, 00:45
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 654 x
Dostal Ďakujem: 101 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod rkw » 04 Máj 2013, 22:19

prosim kohokolvek kdo ma f1 alebo fallkniven alebo nozik s konvexom od fabriky aby mi povedal .. napisal ... navod ako to nabrusit mam dc4 victorinox perovu brusku ine noze som vedel .. mora hultafors atd .. ale tu som zufaly neviem co stym Vito mi spravil faztku par krat som to po pouzivani pretiahol a zmizla a teraz neviem ci spravit novu alebo brusit na papieroch ked tak ako .. potom na akych takze ak by mal niekdo chut napisat ako a s scim a akou technikou brusit konkretne tento nozik bol by som nesmierne rad
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Michal » 05 Máj 2013, 10:32

Na brúsenie konvexu sú rôzne spôsoby. Ako SKW písal, dá sa to brúsiť tak, že kameňom krúživým pohybom prechádzame po celom nehybnom ostrí. Krúživý pohyb zabezpečí oblé ostrie. Alebo pomocou šmirglového papiera uchyteného na podlože od myšky ako tu: http://www.youtube.com/watch?v=FQCkKPGSOtA

Na ilustráciu to video stačí. Všetko je na webe stačí len hľadať.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod venco » 05 Máj 2013, 11:12

rkw píše:prosim kohokolvek kdo ma f1 alebo fallkniven alebo nozik s konvexom od fabriky aby mi povedal .. napisal ... navod ako to nabrusit mam dc4 victorinox perovu brusku ine noze som vedel .. mora hultafors atd .. ale tu som zufaly neviem co stym Vito mi spravil faztku par krat som to po pouzivani pretiahol a zmizla a teraz neviem ci spravit novu alebo brusit na papieroch ked tak ako .. potom na akych takze ak by mal niekdo chut napisat ako a s scim a akou technikou brusit konkretne tento nozik bol by som nesmierne rad


Napr. tu http://www.youtube.com/watch?v=bieBRBJ6OCk
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Rafael Ingvis » 05 Máj 2013, 11:27

2 Michal a venco:
Všetko je na webe stačí len hľadať.

Pravda len to by musel vedieť čo vlastne chce (a to nevie).

2 rkw: Ak tam bola fazeta a po pár obtiahnutiach zmizla sú len dve možnosti ako sa to mohlo stať:
1. nebola tam
2. neobťahoval si ale brúsil a zrazil si prechodovú hranu medzi ostrím a fazetou.
Teraz k tomu ako to nabrúsiť. Ujasni si čo tam chceš mať teda fazetu alebo čistý konvex. Ako brúsiť konvex tu je popísané. Brúsenie fazety je rovnaké ako brúsenie ktoréhokoľvek V výbrusu.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia


cron