Dlouhodobé přežití v přírodě

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod benluben » 30 Jan 2013, 14:40

Aljaška je pre ľudí, ktorí sú fyzicky, psychicky, materiálne a vedomostne pripravený na extrémy ktoré ich počas pobytu určite čakajú a že to nie je prechádzka "ružovou záhradou" potvrdia všetci čo mali alebo majú dočinenia s týmto nádherným kusom našej planéty. Nie je to nič pre silno romantické a hĺbavé duš ale doslova každodenný boj o prežitie. Pokiaľ samozrejme nežijú v niektorom z miest ktoré sa na území Aljašky nachádzajú, kde majú prístup ku všetkým vymoženostiam našej civilizácie.
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 365 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod canowicakte » 10 Mar 2013, 20:46

Keby niečo tu je celý film s Edom Wardlom http://www.youtube.com/watch?v=FPbz5TDy6fs , osobne ho naozaj odporúčam už len na predstavenie tej samoty, i keď mám výhrady, osobne by som sa nehrabal sám do divočiny bez dobrých znalostí survivau/bushcraftu, ale ako skúsenosť to preňho muselo byť super...tu je tiež zaujímavý film o živote na Aljaške http://www.youtube.com/watch?v=Iq0rZn8HFmQ , je o Heimovi Korthovi jedinému človeku oprávnenému žiť a loviť na území istého národného parku na Aljaške. Zaujímavý chlapík! Samozrejme dnes je tých dokumentov na mraky, Lars Monsen-Across the Canada a podobne. Ďalšie príklady, aj Cody Lundin (zo seriálu Dual Survival) žil nejaký rok aj sám a sám povedal že je to šialenstvo. Korth v tom dokumente tiež zmienil že žil sám, pol roka nevidel ani človiečika, že to vplýva na psychiku neskutočne. Osobne mňa myšlienka žitia mimo civilizácie fascinuje dúfam že nazbieram toľko vedomostí a odvahy aby som to mohol v budúcnosti aj realizovať, Moje sny sú Aljaška, Wyoming a (južnejšia) Sibír. :wink:
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 23:40

sally píše:Ja som mal na mysli toho týpka, čo nakoniec žil niekde v autobuse a umrel hladom (vo filme sa otrávil nejakou kytkou). Takže jeho neoromantickým príkladom by som sa zrovna neriadil - tak isto mi príde scestný prístup toho chlapíka z BBC, čo má stráviť istý čas v lesoch, všade vidí medvede a má okolo seba elektrický ohradník a pušku.

Sally..Into the wild...ale to je film (a hlavne kniha) o niecom uplne ale uplne inom ako survivale :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Dufi » 10 Mar 2013, 23:54

Podelim sa tiez o svoju skusenost so samotou v divocine. Svojho casu, ked som sa naposledy sam vybral do Svedska, tak na mna akasi cliva samota dolahla prvy vecer co som sa utaboril a obehol si okolite jazera s rybarskym prutom. Po navrate, ked uz sa stmievalo (aspon na pomery severskej krajiny) mi prislo velmi clivo, hlavne z jedneho vyrazneho dovodu: pretoze som sa nemal s kym o tu nadheru podelit. Mozete o tom vzduchu, oblohe, lesoch ci vode kvetnato rozpravat, ale ten zazitok nikomu nedokazete sprostredkovat. A vtedy mi prislo velmi luto, ze ho mam len ja sam. Zvlastne na tom bolo to, ze som v Skandinavii (a teda nielen tam) bol sam uz niekolko krat, ale az v neskorsom veku (a to sa bavime o tom, ze som mal vtedy asi 25) mi ta samota prisla ako "tazka". Takze tym tazkym robia solo pobyt nielen utrapy, ale aj naopak, radosti. Nikdy predtym by som to nepovedal. Az ten vecer mi to cele doslo, ked mi z tej krasy vyhrkli slzy a vedel som, ze som v tom uplne celkom sam...
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod japhy » 09 Apr 2013, 21:12

"Skutečné štěstí je jen tehdy, pokud ho máme s kým sdílet" (Lev Nikolajevič Tolstoj)

Tento pocit znám ze svých toulek, objevítě krásné místo, vyhrknou Vám slzy do očí, pocit neskutečného štěstí, ale pokud tam jste sami, dost často si ho nevychutnáte. Nemáte se s kým radovat, komu říct jak je tam krásně.
japhy
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 09 Apr 2013, 21:06
Bydlisko: Pardubice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod tatuse » 09 Apr 2013, 23:23

Na druhú stranu kedy si to najlepšie vychutnáš ? Keď si sám. Keď je nás viac tak sa takéto citové výlevy nenosia, sme predsa tvrdí čundráci. :lol:
tatuse
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 22 Júl 2012, 20:54
Bydlisko: Nová baňa
Dal Ďakujem: 224 x
Dostal Ďakujem: 19 x


Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Marcela » 16 Apr 2013, 03:22

Popravdě, všichni tu řešíte samotu, což mě přimělo se zapojit, bo osobně spíš samotu vyhledávám. Možná to někomu může přijít divný, ale nemám ráda davy lidí (s odporem navštevuju jakýkoliv obchody, dokonce i ten náš primitivní koloniál v obci), i když jistou společnost ráda mám, ale... V posledních deseti letech bydlím sama, vyhýbám se návštěvám, nikoho nezvu, občas sice zajdu do hospody, avšak s místníma ve vsi se pustím do hovoru jen když jsem skutečně pod větším vlivem akoholu :D , ale ve skutečnosti nikoho z nich prakticky k životu vůbec nepotřebuju. Není až tak těžký žít o samotě, osobně jsem se ocitla v úplný izolaci i na dobu několika měsíců, a rozhodně nemůžu tvrdit, že mi to nějak vadilo anebo poznamenalo (nebudu se samozřejmě přít, jestli to o mě někdo zasvěcenej tvrdí :D ). Ono je to především o psychice, pokud je někdo na někom či něčem závislej, pak to má o to těžší. Sice si o sobě nemyslím, že jsem nějakej extra hrdina, ale zrovna právě se samotou problém nemám. Otázkou je spíš určitá realita. Co se týče společnosti, dokázala jsem se nějakým způsobem vždycky zabezpečit, tím myslím že bydlím atd., jenže ocitnout se v situaci, kdy budu ze dne na den bez domova je už něco jinýho, taky záleží především na roční době.. Bejvaly časy, kdy jsem obývala i squoty apod. Je to hodně dávno, ale v tý době jsem řešila pokaždý obživu - práci, prostě co mi mohla nabídnout nebo spíš dát společnost. Bez ohledu na tohle bych se pro život v lese zaobírala zcela jinejma věcma, pokud bych se tam ovšem chtěla zabydlet na delší dobu. V první řadě jde o čas, místo.. Ideální doba je rozhodně jaro, a nejde o nic jinýho, než se zabezpečit na zimu. Nebudem se asi bavit o tom, že nejodlehlejší a nejmíň navštěvovaný místo v republice je to nejlepší 8) . Realita je však taková, že takový místo neexistuje. Možná bych šla cestou nejmenšího odporu, takže ideální jsou v takovým případě lokality kolem menších toků, zkrátka potoků v co nejvzdálenějším místě od okolních vesnic, silnic, cest. Zbudovat si v takovým místě (i jen na dobu určitou) něco jako srub není až takovej problém. Co se týká materiální stránky vážně nejde o téměř nic, spíš je horší se uživit. No ono v našich podmínkách je to poměrně zásadní. Bez tý tzv. společnosti se prostě neobejdete. A to i kdyby jste měli v úmyslu krást anebo plundrovat zvířenu ve vašem okolí, jednoduše budete odkázaní buď něco zcizit v obchoďáku anebo na nejbližším statku. Sezónní práce přicházejí do úvahy pouze počínaje jarem do podzima, to vám ale nezajistí stravu přes celou následující zimu, takže v případě, že nemáte práci, se neubráníte krádeži, pytláctví.. a tomu podobných nelegálních činností. Ve střední Evropě nemůžete počítat s tím, že budete svobodně žít v přírodě stím, abyste byli ve všech směrech soběstační a nezávislí.
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod fatal_error » 08 Aug 2014, 08:53

Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod atti.hombre » 23 Dec 2014, 11:13

Téma prečistená od posledných OT...prosím držte sa témy !
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Borja » 31 Dec 2014, 18:01

Ahojte, keďže nie som internetový maniak a na internete netrávim 75% svojho času tak až dnes som našiel toto fórum/diskusiu. Tak sa vopred ospravedlňujem za moju zaostalosť :D . Chcel by som sa informovať či je tu niekto z vás kto trávi/trávil niekoľko dní možno aj týždňov v prírode, ďaleko od "civilizácie" ? No možno sa tu nájde SK/CZ " Bear " ale ide mi o iné. Myslíte si že by ste dokázali prežiť alebo dokázať fungovať v lese niekoľko týždňov a mesiacov? Dnes som natrafil na youtube na dokument Alone in the Wild/ Sám v divočine, alebo o čom viem sú aj podobné dokumenty o prežití ( nepremožiteľný "bear" alebo ED St. ) myslíte že by ste to vedeli zvládnuť? :wolf: :skaut: . No myslím že by bolo dobré také niečo urobiť v skupine a zdokumentovať to,(audio/video) :kava: :yees: bolo by to veľmi zaujímavé aj keď dosť nereálne keďže mnoho z nás sú živitelia rodín a tak, po finančnej stránke by to bolo nákladné keďže neprísť do práce npr. 3 mesiace by nebola žiadna sranda ! :D :D
Takže záver: Vedeli by ste prežiť v prírode 3 mesiace ak by sa dalo len s tým čo máte a unesiete? :skaut:

PS: Prosím o zdržanie sa vulgarizmov, a atakov na iných prispievateľov 1000 ľudí -> 1000 chutí. :wolf:

presunuté do správnej témy
atti.hombre
Borja
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 31 Dec 2014, 14:49
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Elév » 01 Jan 2015, 16:14

Áno! Vedeli! Žili sme tak státisíce rokov a celý zvyšok sveta, okrem človeka, tak stále existuje... alebo sa o to aspoň snaží.
Nie! Nespravíme to! Nemáme kde! Nemáme s kým!...a hlavne pod hrozbou pokuty, basy, opovrhnutia a straty všetkého. Porušili by sme tým tisíce zákonov a pravidiel ustanovených týmto cca tritisíc rokov prebiehajúcim experimentom, zvaným "civilizácia".
Ale mnohý po tom túžia. A je to túžba po slobode... a to ma teší.
...ale vyberáme si tú modrú pilulku. Welkam tu d avr ríííl wŕŕŕld! 8)
Šťastný Nový rok... ak teda holdujete výmyslu zvanému "Gregoriánsky kalendár". :mrgreen:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Pája » 01 Jan 2015, 17:10

No, když už se tu pouštíme do této vysoce filosofické debaty, nepřežila bych, určitě ne. Nebyl by problém ve vybudování zázemí a jeho udržování, ale v potravě. Na zádech neodneseš zásoby byť základních surovin na tři měsíce. Neumím lovit ani rybařit, a pouze sběrem rostlin či drobných živočichů se člověk neuživí, už kvůli sezónnosti.

Lov je záležitost nejen zručnosti, ale i vědomosti. Lovec musí znát dokonale zvyky lovné zvěře, její způsob života, kudy chodí, kde se zdržuje. Musí mít prochozený svůj "revír," jedině potom to zná. A až pak je tu technika lovu. Nic z toho se člověk nenaučí teoretickým studiem, ale praxí se zkušenějšími a dlouhými hodinami v terénu za každého počasí a ročního období. A to já nemám.

Trochu jiné je to u moře, ale to už jsme mimo mantinely našeho životního prostředí.

Ex post: vzpomněla jsem si na článek účastnice nějakého paleolitického experimentu, jehož vyústěním byl tuším měsíc putování a života v dobových podmínkách a s dobovým vybavením. Před expedicí absolvovala celá skupina náročný roční (nebo delší, už nevím) přípravný kurz, kdy se učili potřebné dovednosti, získávali materiály a následně oblečení a výbavu. I přes to, že všichni zúčastnění byli svým způsobem odborníky (mám ten pocit, že se jednalo o archeology) s poctivou přípravou, přesto ten měsíc poměrně strádali. (na naše civilizační poměry) Neustálý boj o přežití je vcelku poznamenal i psychicky - sloupal nátěr civilizace a život obnažil na dřeň. Šok z návratu byl prý hrozný.

Podobné experimenty pak provádí i skupina okolo Living primitively, doporučuju k nahlédnutí.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Jozzo » 02 Jan 2015, 12:52

Urobiť oko vie aj ten najväčší blbec, takže to nevidím až tak čierno.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Dlouhodobé přežití v přírodě

Poslaťod Bic0 » 05 Jan 2015, 13:45

Lenze ono to nie je len o vyrobe oka ... treba vediet aj to kam ho dat, ako vysoko, ci a aku nastrahu tam pouzit. V teorii je to pekne, otazka je kolko z nas by to naozaj zvladlo tak aby sme prezili.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia