Púpavový sirup

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Púpavový sirup

Poslaťod bezmena22 » 26 Apr 2013, 11:19

Všade okolo máme plno púpavy a tak som si našiel recept ako vyrobiť púpavový sirup. Návod je jednoduchý štyri plné hrste kvetov dáme do 1 litra studenej vody (ja som ich predtým aj opláchol, vyliezli aj chrobáky ktoré som si nevšimol) a pomaly zohrievame na bod varu. Keď tekutina vzkypí, odtiahneme hrniec z platne a necháme celú noc stáť. Na druhý deň precedíme cez sito a necháme odkvapkať, zvyšok kvetov poriadne vytlačíme. Do šťavy dáme 1 kg cukru, pridáme polovicu na plátky nakrájaného citrónu (ja som použil k. citrónovú, 2 kávové lyžičky) ale keď chce niekto kyselkavejší tak môže dať aj viacej. Hrniec postavíme bez pokrievky na sporák. Keď chceme uschovať čo najviac vitamínov tak dáme na najslabšiu teplotu, tak sirup zahustíme. (nič sa nestane aj keď ho povaríte :D ) Raz alebo dva krát necháme masu ochladiť, aby sme zistili hustotu. Nalejeme do fliaš a vychutnávame :) môže sa použiť namiesto cukru do čajov, kávy a pod. najchutnejší je príjemne vychladený v letnej horúčave :) postup je jednoduchý určite skúste !! podľa mňa by sa dal pripraviť aj v prírode. ja som celkovo urobil 1,3 l sirupu.
Nabudúce pridám návod na bazový sirup :)
bezmena22
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 21 Apr 2013, 20:06
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Púpavový sirup

Poslaťod juraj1974 » 26 Apr 2013, 12:15

No ja to robim podobne az na to ze trosku jednoduchsie. Kvety asi v takom mnozstve ako pises ty (ale cca 400 kvetov) zalejem 1,5l vody a nakrajam do toho na kolieska nakrajane a umyte dva citrony. Privediem do varu a od toho bodu varim 15-20min na slabsom ohni. Cela zmes sa odlozi po vychladnuti na 24hod. do chladu. Po precedeni celej masy sa cela zohreje a rozpusti sa v nej 1,5 kg cukru. Za staleho miesania sa cukor rozpusti. Potom sa to cele vari na jemnom ohni asi tak hodinu. Tesne pred tym ako sa zmes odstavy z ohna sa do nej naleje stava z jedneho velkeho pomaranca. Pri spravnej hustote sa cele nalieva do poharov a po uzavreti sa otocia hore dnom. Treba brat na vedomie to ze med este pri chladnuti zhustne a tak to treba ostavit v ,,spravny,, cas... :wink:
Dobru chut...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x


Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia