Vzduchovky

Ruksaky, nosné systémy...

Vzduchovky

Poslaťod Marcela » 26 Apr 2013, 05:16

Tak nějak mi to nedalo, protože vím, že je tu dost členů, kteří nejen aktivně střílí anebo vlastní nějakou tu vzduchovku :wink: Nebudu je jmenovat (viď sally :D aj.). Ale je vás jistě několik dalších, co to aspoň minimálně drželi v ruce - během brannýho cvičení se školou apod.
Co mě zajímá? No, někdo jen střílí nebo někdy střílel, někdo je dokonce i sbírá anebo je jenom renovuje.. A někdo má třeba i doma skvost, ani o tom neví… Možností je spousta.
Další otázka je z čeho, anebo na co… čím?

Začnu asi u sebe, jak jinak. Moje začátky měl na starost už můj děda, kdy mě tajně učil střílet na pecky od třešní, špejle atd. Vlastnil Slavii 620, což byla poměrně populární vzduchovka, ve svý době jedna z nejlepších. Později, asi v pátý třídě základní školy, jsem se tak nějak díky tomuhle nevšednímu dívčímu koníčku čistě náhodou namotala až do Svazarmu a tím jsem získala „sponzora“ a taky hlavně „svoji“ Slavii 630, která měla oproti 620 (a i jiným běžným vzduchovkám té doby) regulovatelný hledí i do stran. No, místní svazarmovští představitelé dali ovšem přednost motokárám, takže mojí spásou byl nakonec střelecký kroužek pod záštitou školy a SSM, ale kde mi bylo poskytnuto neuvěřitelný zázemí. Dokonce mi zakoupili Haenell 312 s dioptrem… Prostě paráda!
Roky minuli, časy se změnili, lidi taky, a po X letech se zas postupně vracím do svých dětských let, kdy vzduch provoněly diaboly (už teda né ty z Kovohutí Příbram), a dejchá na mě mmj. kus historie. Několik let se již věnuju sběratelství, mojí vášní jsou vzduchovky vyrobené československými puškaři. Mám docela malou sbírku, cca čítá 65 ks, a mimo to ještě „aktivně“ střílím. K tomu účelu ale používám vzduchovky německý fy. Weihrauch - HW97kT a HW98 (asi možná to nejvíc nejlepší pro tu danou soutěžní disciplínu, a mezi pružinovkama jim může konkurovat jedině ProSport od fy. Air Arms).
Říkáte si - čím to tak asi krmí? Vzhledem k tomu, že jsem z Čech, kde se vyráběj nejlepší a nejpřesnější diaboly na světě :wink: (pochopitelně opět není řeč o těch z Příbrami), tak bych byla asi hlupák dovážet si kdejakej drahej šunt, když v Bohumíně je jistá firma, která dokáže vyrobit střelivo v konkrétních desetinách milimetrů, a danou váhou na setiny gramu, a navíc za absolutně bezkonkurenční cenu, takže pro mě je jasnou volbou JSB.
Pokusím se sem postupně umisťovat něco jako fotografie těch mým vzduchovkových babiček, a pokud bude zájem, třeba o nich i něco napíšu.

Byla bych ráda, kdyby tu v budoucnu nebyla dokumentace anebo příspěvky jen ode mě, ale taky od vás ostatních, třeba i jen náhodných rekreačních střelců…
Naposledy upravil Marcela dňa 10 Jan 2017, 17:26, celkovo upravené 1
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod venco » 26 Apr 2013, 06:53

No moja prvá bola vojenská vz.47, z druhej ruky kupovaná. Mala trochu prerobenú pažbu silnejšiu pružinu, no bola to fakt sila. Len spúšť bola hrozná. Terazky mám sláviu 631-tku. Keď sa raz začas s kamošmi z partie zídeme na nejakej chate, každý donesie svoju a pálime trebarz na plechovky /popri popíjaní pivečka a iných dobrôt/. Vzdialenosť cca 30-40 metrov :roll: . Ja sa ale venujem hlavne streľbe z trochu iných ozajstnejších zbraní, vzduchovka je taká oddychovka.
Prílohy
576521_4474793475467_839478354_n.jpg
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod zelenaliska » 26 Apr 2013, 07:46

Ja vlastnim klasiku - Slavku 631ku, kt som pred par rokmi vyfasoval od jedneho skolnika ako "nepojazdnu" Dal som ju s kamaratom dokopy vymenili sme creva, namorili a momentalne je to na opekackach velmi oblubena zabava. som prekvapeny ze po roko stravenych v skole je velmi presna a nieje problem s nou strielat na 30-60metrov...teda ak nieje problem medzi vzduchovkou a zemou :D.
Skusal som aj optiku (dalekohlad aj kolimator) ale mieridla su proste naozaj o miereni tak na nej momentalne nieje nic. Jedine nad cim som uvazoval dat na nu trtu-glo mieridla aby mohla zabava pokracovat aj za sera
Najoblubenejsia disciplina su plechovky na palicach v roznehj vzdialenosti a jednoducha vylucovacka (pravidla sa daju veeelmi zatraktivnit). sme schopny "zrusit" cele balenie 500diabolkov na posedenie. Ja som tiez verny JSB konkretne Exact i ked u nas si na to dodavatelia nahadzuju nekrestansku marzu a jedno balenie ma stoji i 8eur.
:camp:
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod Pája » 26 Apr 2013, 08:36

Přesunuto do stejné kategorie jako zbraně, ať je to spolem. :wink:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod Bic0 » 26 Apr 2013, 09:57

Aka paradna tema. Ako dieta som tiez casto strielal a nie len zo vzduchoviek. Otec ako vtedajsi prislusnik VéBé nas braval na rozne akcie kde bola jednou z disciplin aj strelba zo vdzuchovky. Vtedajsi arzenal tvorili tak 50/50 klasicke Slavie 630 a 631. Dodnes si pamatam ako soma ko maly stopel zapasil s velkou 631, zalomit ju bola nadludska uloha. So 630 mi to ale slo paradne. Neskor sme mali doma 620-tku s hlavnou tak ohnutou ze hrozilo ze pri strelbe trafim ludi co stali za mnou :) Ale aj s tym sa dalo naucit pomerne slusne strielat, pri rekreacnej strelbe to bolo jedno. Par streleckych pokusov bolo aj na skolskych sutaziach, musim ale priznat ze sa nasli aj lepsi strelci ako som ja a ostal som teda len v okrese. Momentalne mame doma (u rodicov na dome) 2ks 630 a uz spominanu 620tku. Uz som ale davno nestrielal, kazdopadne tento rok to chcem napravit.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod radeton » 26 Apr 2013, 18:58

TO venco: akej streľbe sa venuješ? Nechcem to tuná nejako ďalej rozv.aby som nebol mimo danej problem.iba sa pýtam.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod venco » 27 Apr 2013, 08:52

Robím streleckého inštruktora u colníkov a popri tom tak rekreačne IPSC.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod sally » 28 Apr 2013, 22:02

Marcela ma bonzla :mrgreen: Mám vzdúšu Diana P31 so závažím na konci hlavne (že vraj kompenzátor) a osadeným puškohľadom Delta, montáž nejaká čína, no zatiaľ drží nástrel slušne.

Mám k nej plechovú vevericu a kŕmim ju olovom značky JSB exact heavy :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod Marcela » 28 Apr 2013, 23:19

Kompenzátor není od věci, bo způsobuje a hodně ovlivňuje přesnější střelbu :wink:

sally:
U tý Tvý Diany ale asi skutečně nejde o kompenzátor, ale prý o "nástavec z důvodu snažšího zalamování a natahování pružiny" :roll:
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod sally » 29 Apr 2013, 09:30

Tak to netuším, na krabici bolo napísané (už je dávno v koši) čosi o váhovom kompenzátore kopnutia. :lol: Každopádne, troška ľutujem, že je moja vzdúša z plastu, no na druhej strane sa nemusím toľko obávať vlhkosti, červotočov a spol.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod helbo » 29 Apr 2013, 10:24

Ja mam skusenosti len s TAU 7 a so starsimi TAUkami. Strielal som 4 roky u nas za skolu, vlastnu vzduchovku som si nekupoval. Doma mam akurat tak pluvatko :camp: .
V poslednej dobe uvazujem aj nad navratom do klubu, kedze sa mi celkom darilo. No uz tam maju daku sialene clenske.
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod Marcela » 29 Apr 2013, 12:13

Pro začátek vám stručně (a v několika málo obrazech) představím něco ze zmíněné dílny Weihrauch, tedy kousek té krásné současnosti, se kterou mě je čas od času (opravdu dosti sporadicky :( ) taky možný vídat venku.

Weihrauch HW 97k Thumbhole (.177/4,5 mm)
V podstatě je to ta samá jako HW 97k, rozdíl je ale v pažbě. Důvod, proč mám pažbu „Thumbhole“ je úplně prostý. Umožňuje mi díky pistolovému uchopení (ideální pro menší ruce) mnohem lepší držení zbraně, a hlavně dosáhnu prsty na spoušť tak jak potřebuji, což u té klasické prostě postrádám. Navíc je opatřena stavitelnou botkou (to je ta část co se vkládá při střelbě do ramene) a proti klasice má tvarovanou lícnici z obou stran, tedy je zároveň vhodná i pro leváka.
Malá recenze na tuto vzduchovku je zde (mimo jiné se lze na těchto stránkách dočíst nač ji vlastně používám, a na co se při tom střílí, jaká jsou pravidla… :wink: ):
http://www.fieldtarget.cz/pruziny/hw-97k.html

Weihrauch HW 98 (.177/4,5 mm)
Co se týče výkonu, jde prakticky o stejné parametry jako u HW 97k. Obrovským rozdílem je ale to, že se natahuje zlomením (podobně jako například Slavie, kteréžto všichni dobře znáte). Je i o něco málo lehčí… Dá se říct, že tak trochu vybočuje z řady výrobků od této německé firmy, a na první pohled zaujme pažbením s výškově stavitelnou lícnicí, a co do konstrukce tím, že je to zkrátka ve své třídě zlamovačka. Dalším plusem jsou i neobvyklým způsobem zdrsněná místa pro uchopení, tedy ne zdobnou rybinou jak je běžně zvykem, ale jakousi „chlupatou“ vrstvou „plastu“, který maličko připomíná jemný suchý zip, ale je překvapivě příjemný na dotek. Při upocených rukách nebo v zimě, a to ani v pletených rukavicích, se vám tahle vzduchovka v rukách nehne, naopak úplně k vám přilne.

Obě vzduchovky mám osazeny puškohledem MTC (Optisan) Viper 10x44 IRS (SCB).

A ještě nějaká ta moje vlastní fotodokumentace (a omluvte prosím jako vždy nekvalitu mých snímků z mobilu :oops: ):
Prílohy
HW97kT.jpg
HW 97k T
HW97kT_1.jpg
HW97kT_2.jpg
HW97kT_3.jpg
HW97kT_4.jpg
HW98.jpg
HW 98
HW98_1.jpg
HW98_2.jpg
HW98_3.jpg
HW98_4.jpg
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod rudo1ix » 29 Apr 2013, 22:49

:) hrdy majitel 630-tky, znovu oprasenej po rokoch, dostal som ju myslim na 12tku ?? uspesne natiahnuta na poslednom kole oravskej ligy, kedy mi dohodila tretie miesto, aj ked od konca ...
rudolix.wordpress.com
rudo1ix
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 11 Sep 2012, 11:35
Bydlisko: ORAVkA
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod mihal » 30 Apr 2013, 09:15

630 som kupil minuly tyzden :) kde v ba kupim broky?
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Vzduchovky

Poslaťod zelenaliska » 30 Apr 2013, 11:25

Najjednoduchsie a najdrahsie v municaku na vazovovej.
- Jeden polovnicky obchod je :
- http://www.hermes.sk/kontakt/ na Trnavskej
- Myslim ze aj v auparku kupis v lovcovi
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron