Projekt Bushcraftový nôž

Témy o nožoch

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Pája » 24 Máj 2013, 22:30

Novinky z dílny

:arrow: Momentálně se pracuje na 12 čepelích,
:arrow: všechny mají hrubý výbrus, u šesti chybí svrtat díry na správný rozměr
:arrow: jsou zakalené a čekají na finální dobroušení, ostřenkování a celkové doladění, o pouzdrech nemluvě

:arrow: během příštího měsíce by z těchto čepelí mělo na svět přijít pět nožů, těšit se tedy mohou Atti Hombre, Kilian, Tatinko, Quaxo a Legil
:arrow: zítra Macák vloží nějaké ilustrační fotky z dílny

Děkuji za pozornost, podrobnosti dodá sám Macák, na kterého se obracejte v případě jakýchkoliv dotazů.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macakv » 25 Máj 2013, 06:54

..ja len doplnim Paju trosku....tie cepele co pise,ze treba dovrtat na spravny rozmer maju taku malu chybu,ktora znemoznuje akekolvek vrtanie do materialu......tie cepele su uz totis zakalene...ale podarilo sa mi tento problem vyriesit v kratkom case u mojho kamarata za co mu mooooooooc dakujem.

EDIT 25.5.: Z technických důvodů budou fota z výroby uveřejněna až zítra. Děkuji za pochopení.

//Pája
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macakv » 26 Máj 2013, 05:36

Prepacte mi maly sklz...nevedel som rozbehat tuto maju krabicku..

Nieco by som vam chcel napisat k portalovemu nozu a pridam aj nejake fotky.Fotky nebudu vsetky priamo z vyroby portalovky,ale pre ilustraciu som vcera este dofotil nejake ukony aby bolo z obrazku jasne co sa(aky ukon)robi.

Po nespocetnych prispevkoch doslo k vyberu materialu(14260) aJuraj dal vyrobit cepele.Tento proces bol robeny vodnym lucom.Bola to velka pomoc,lebo vyrezavat kazdy jeden kus by bola nenormalna otrocina.Obrázok ako vidiet na obrazku vodny luc nieje az tak idealny na vyrezavanie cepelik,lebo dochadza k podrezavaniu materialu a k miernemu prehnutiu.To prehnutie som riesil vyrovnanim vo zveraku...samozrejme kazda jedna cepel bola premerana ocelovym pravitkom aby bola perfektne rovna.Dalsie spracovanie spocivalo v zarovnani celeho obvodu cepele,lebo ako som uz pisal,pri vyrezavani vodnym lucom dochadza k podrezavaniu materialu.Tu som ale narazil na vec,ze material sa mi zdal byt tazsie obrobitelny.Juraj sice vybral zihany material ale aj tak sa mi zle robilo.Uz pri vyrobe testovacich kusov som vyskusal dalsie popustenie alebo vyzihanie a potom sa brusilo podstatne lepsie.ObrázokObrázok
Po vyrovnani a obruseni cepele som zacal s vybrusom.Pred brusenim je potrebne ocnacit stred aby bol vybrus simetricky.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macakv » 26 Máj 2013, 06:57

Tu som si pomohol malym pripravkom
Obrázok
Obrázok
Tvar rikasa sa da zvolit vhodnym tvarom pilnicka..ja som zvolil valcovy...ten prechod z cepele je plynulejsi.Pri bruseni rikasa treba davat pozor aby osa brusenia mala rovnaky sklon inak je vybrus nesimetricky.
Obrázok
Potom som zacal robit hruby vybrus.Prve kusy portaloviek som robil rucne pilnikom a smirglamy preto aj ten sklz.Proste bez strojoveho vybavenia to nejde tak rychlo.Aj ked uz mam pasovku nieje to este ono...vsetko sa treba naucit a odskusat.Tak ze hruby vybrus uz robim na pasovke postupne od zrnitosti 60 az po 240.Tip vybrusu konvex a V vybrus su zo zaciatku rovnake,len konvex je potrebne pred kalenim este upravit na pozadovany tvar a rozmer.Potom navrtame alebo zvecsime diery pre nity
Obrázok
No a potom prichadza na rad kalenie.Kalenie je robene v drevenom uhlí do oleja.Po kaleni zostava na cepelke tmavy potah,ktory je potrebne odstranit a cele to este odmastnit.Tak ze spinava praca po ktorej som ako malý čert.Dalej nasleduje popustenie cepele.
Potomto ukone prichadza narad final vybrus ale bez konecneho nabrusenia a natiahnutia fazetky....toto robim az ked je uz urobena rucka noza.Final vybrus robim zatial ručne postupne priečne a pozdlzne od zrnitosti 100 mikronov az po 40
Obrázok(Attila sa asi teší :lol: )
To by bolo k vyrobe cepele...v dalsej casti vam nafotim a popisem vyrobu crienok a puzdra,len vas chcem poprosit o strpenie,lebo nemam zatial nic nafotene.
Naposledy upravil macakv dňa 26 Máj 2013, 15:19, celkovo upravené 1
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Killian » 26 Máj 2013, 12:45

Parada :yees: , clovek si ani neuvedomuje kolko prace ide to takeho kvalitneho noza (ta cena pri portalovom nozi bola naozaj symbolicka). Uz sa neviem dockat :popcorn: .
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod bertold8 » 30 Máj 2013, 09:06

Chtel bych se zeptat, kdy bude mozne objednat nuz z dalsi varky. V breznu jsem se nahlasil Juraj1974, ale do seznamu jsem se asi nevlezl. Zajem mam ale stale. Diky za odpoved
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod juraj1974 » 30 Máj 2013, 14:42

Dobre. Bol som dokopany do odpovede... :roll:
Dalsia varka v mojom podani nie je na plane. Bol to nevinne vyzerajuci projekt ktory mal poriesit nozove potreby ludom fora ktory sa zapajaju do tem vo fore. Trochu sa to zvrtlo a zleteli sa tu orli jako z tatry.... a len preto aby sa dostali k dobremu nozu za par korun... To je moj nazor...
Pre mojich ludi ktorych si vazim spravim cokolvek. Pre ludi co nieco potrebuju sa neotacam chrbtom. Ludia co maju co napisat a svoje skutky aj dokazuju cinmy su moji ludia tiez...
Ak do niecoho znovu pojdem bude to uzky okruh ludi... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod venco » 30 Máj 2013, 15:52

Jurko šak my sme Ti neskonale vďační. :P
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod bertold8 » 30 Máj 2013, 19:42

Ok. Diky za odpoved. Rozhodnuti respektuju i kdyz je to ve vysledku dost usmevny. At vam noze slouzi
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod juraj1974 » 30 Máj 2013, 21:36

Priatelia. Dobre. Dostalo sa mi do usi ze som nieco dojebabral... Nech sa paci. Ak ma niekto konkretnu otazku na moje rozhodovacie procesy nech sa paci. Budem na SS. Nechcem tu robit vrasky ludom na tvari verejne a tak ak niekto chce nieco konkretne som tu pre kazdeho....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 31 Máj 2013, 06:54

K organizačnému rozhodnutiu sa relevantne môže vyjadriť len ten kto pracoval na tomto projekte a to z dôvodu toho, že vie čo, ako, kedy, za koľko, a podobne. Perly druhu : " prečo neberiete aj iné názory " a podobne si radšej nechajte pre seba. S lekárom ktorý vám diagnostikuje chorobu je tiež zbytočné riešiť diagnózu. Proste toho raka máš.
Pre toho kto má problém s tým že sa mu neušiel nôž je tu pár riešení:
1. výkres je voľne dostupný, nik vám nebráni nechať si ho vyrobiť a na miesto frflania skúste poriešiť ďalšiu sériu.
2. zmierte sa s tým a nekomentujte to
3. majte hlúpe a zbytočné pripomienky svedčiace o tom že nieste schopný ničoho iného ako čakať že sa o to postará niekto iný
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Outside® » 04 Jún 2013, 21:35

juraj1974 píše:...potreby ludom fora ktory sa zapajaju do tem vo fore. Trochu sa to zvrtlo a zleteli sa tu orli jako z tatry.... a len preto aby sa dostali k dobremu nozu za par korun...
No, sám jsem se nehlásil přesně z tohohle důvodu - že mám jen pár příspěvků a nikdo mě (ani já nikoho) nezná. Ale vzhledem k tomu, že SS s nabídkou dostali zřejmě úplně všichni, co jinýho se asi dalo čekat? Vyčítat někomu, že chce něco pořídit výhodně, když je to nabízený, mi přijde dost neseriózní a podivný.
Obrázok užívateľa
Outside®
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 17 Sep 2012, 21:38
Bydlisko: n/a
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 04 Jún 2013, 21:53

Dovolím si citovať Páju:

... když čtu ty nicky, co se dostaly sem v průběhu ledna a února, 80% z nich jsou uživatelů Knifu nebo Knife-life. Ti došli za nožem, ne za bushcraftem.


Každý sám uzná do ktorej kategórie spadá (a koho juraj myslel). A vyčítať dakomu že je bez chrbtovej kosti vôbec nieje neseriózne. Podivné v tejto dobe áno, keďže sa to pokladá za + . Nik okrem zúčastnených nevie koľko a "akých" záujemcov bolo, no z reakcie je to dúfam jasné. A nechuť pokračovať v ďalších sériách je zapríčinená aj týmto.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod Pája » 04 Jún 2013, 23:13

Takže abych to shrnula:

1) AKCE PORTÁLOVÝ NŮŽ SE NADÁLE TÝKÁ 18 ČLENŮ, KTEŘÍ SI JEJ V ZIMĚ OBJEDNALI. DALŠÍ SÉRIE NEBUDE.

2) Možnost nechat si nůž vyrobit zůstává - výkres je volně dostupný na začátku tohoto vlákna = můžete si jej vyrobit svépomocí, práci někomu zadat, či se obrátit na zdejšího člena "macakv," který je vyrábí.

Počítejte ovšem s tím, že:
a) prioritně se bude dokončovat stávající série (= čekací lhůta),
b) Víto nerad pracuje s uhlíkovou ocelí, upřednostňuje moderní nerez práškovky,
c) cena bude někde jinde, než u série (= vyšší)

*****

Pokud má někdo problém s tím, že série byla malá, byla jenom jedna a že se nedostalo na každého, kdo si napsal, nechť si prosím uvědomí, že:
a) celý projekt je nekomerční
b) materiál byl z přebytku a byl limitován
c) zúčastněné osoby od koordinátora až po výrobce veškerou práci dělají ve volném čase a v domácím prostředí, nikoliv v profesionálním provozu
d) nůž byl určen aktivním členům fóra, nikoli široké veřejnosti (také proto se nedostalo na všechny zájemce)


A protože balast zase zakrývá to podstatné, prosím všechny, kdo chtějí sdílet své názory na projekt, nechť diskutují v Mini-chatu.

S dotazy na nůž se obracejte na Macáka, na organizační stránku probíhající série na Juraje1974 a v případě stížností jakéhokoliv charakteru na mě.

Fotky a info z výroby a od nových uživatelů budou nadále vkládány. Vlákno zamykám, děkuji za pozornost.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Projekt Bushcraftový nôž

Poslaťod macakv » 16 Júl 2013, 15:00

Dokonceny dalsi noz s portalovej serie. Kilian.

Obrázok

Obrázok
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia