PVC luk

Ruksaky, nosné systémy...

Re: PVC luk

Poslaťod Elév » 22 Jún 2013, 19:52

[quote="Camo"]Elév:
Myslíš, že také podomácky urobené šípy s letkami z lepiacej pásky sú nevhodné? Čo by si takým šípom najviac vytkol?
/quote]

Ou, možno nie sú... ale to by bola riadna náhoda. Šíp musí byť zladený k sile luku, dĺžke náťahu. Veľmi dôležitá je tuhosť tyčky, tzv. spine (šíp môže byť tvrdý, mäkký, alebo občas aj taký aký má byť :mrgreen: ), aby šíp pri výstrele pekne obtiekol madlo, rýchlo sa zrovnal a pekne rovno fičal kam má, dôležitá je tiež poloha ťažiska a pre dostrel samozrejme váha šípu. Veľmi záleží aj na končíku a letky, to je zase samostatná kapitola. Ale nie je problém spraviť taký šíp (hovorím o drevených, nie karbonoch), problém je spraviť 5 rovnakých šípov! Okrem šípov je dosť dôležitá napr. aj poloha založenia šípu na tetive, musí to byť samozrejme vždy to isté miesto, ale musí to byť hlavne to správne miesto. Samotná tetiva je tiež hotová veda, zatočením o pár otáčok viac či menej môžeš trochu vykompenzovať spine šípu, počet jej vláken, čiže váha/sila tetivy má veľký vplyv na rýchlosť šípu a tým zase na všetky ostatné elementy... no, je to hrúza!
Poštuduj lukostrelec.cz !
A ten Pacov nieje v Čechách... :)
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 22 Jún 2013, 22:16

Elév:
Veď naši predkovia si šípy stružlikali doma z konárov a vedeli s tým trafiť. Keby to bolo tak ako píšeš, tak by asi radšej hádzali kameňmi, nie? Ja samozrejme nepíšem o triafaní jablka na hlave z 50 metrov. Stačilo by mi trafiť tú "hlavu" na takých 20m. To by šlo nie?

PS: A kde je teda ten Pacov?
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: PVC luk

Poslaťod zelenaliska » 22 Jún 2013, 23:04

Elév píše:
Camo píše:Elév:
Myslíš, že také podomácky urobené šípy s letkami z lepiacej pásky sú nevhodné? Čo by si takým šípom najviac vytkol?




ejha...presne tento problem mam...mam luk z zollky rury 1,5m dlhy a 3/4ky 1,30 dlhy. Drevene tycky z hornbachu sa mi neosvecili(krehke), naopak hlinikove na ten mensi luk super. Ale ked som s nimi strielal z toho vacsieho (silnejsieho) sip sa prakticky za celu dobu letu kimacal zo strany na stranu takze kopec energie slo tatam a to nehovorim o presnosti..(doplnam ze letky su z ducktape a spicka je kus klinca v tycke zaliaty epoxidom a vybruseny do spicky)

A inak kde je ten Pacov? :) , ja som videl, ze si organizoval vikend, len google mi vyhodil len Pacov niekde v strednych cechach. Urcite by som si rad prisiel poskusat a nieco sa priucit
Obrázok užívateľa
zelenaliska
 
Príspevky: 94
Registrovaný: 23 Jan 2013, 12:52
Bydlisko: Bratislava/Krompachy
Dal Ďakujem: 41 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: PVC luk

Poslaťod Elév » 22 Jún 2013, 23:23

Camo píše:Elév:
Veď naši predkovia si šípy stružlikali doma z konárov a vedeli s tým trafiť. Keby to bolo tak ako píšeš, tak by asi radšej hádzali kameňmi, nie??


Ó nemýľ sa! Naši predkovia určite nestružlikali z konárov, ale z velmi dôkladne vybratého dreva, s hrotmi presnej váhy a premyslenej konštrukcie, asi všade nemerali priehyb šípu (spine) ale určite vyberali aspoň empiricky z velkého množstva tie pravé! Toto je vôbec dosť skreslený pohľad, posudzovať všetko spred priemyselnej revolucie ako dno primitivizmu. Napr. len taký "Arab archery" anonymný rukopis o lukostrelbe z 12. storočia, čo je len zhrnutie a spísanie o mnoho starších znalostí, popisuje problematiku šípov tak, že sa na tom poučil nejeden moderný fyzik zaoberajúci sa aerodynamikou! Dokonca Otzi primrznutý v Alpách chudáčik (cca 3300 r. p. kristom), mal pri sebe luky a šípy spracované na mimoriadne vysokej úrovni a vyrobené zjavne z veľmi dôkladne vybratého materiálu... ludia neboli nikdy idioti vo veciach týkajúcich sa prežitia!

Camo píše: ...nepíšem o triafaní jablka na hlave z 50 metrov. Stačilo by mi trafiť tú "hlavu" na takých 20m.


Na to, aby si tú "hlavu" na 20m triafal s istotou a opakovane, proste musíš mať vyladené šípy, bez toho sa nedá pohnúť ďalej!
Naposledy upravil Elév dňa 23 Jún 2013, 00:06, celkovo upravené 1
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: PVC luk

Poslaťod Elév » 22 Jún 2013, 23:50

Pacov je tu!
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 23 Jún 2013, 12:49

Och, zasa sa to tu zvrhlo na honbu za extremnymi vlastnostami. Treba si uvedomit, ze PVC luk je urceny pre lacny uvod do lukostrelby. Teda nejake rekreacne strielanie v zahrade alebo pre deti. Drevene tycky zo stavebnin nie su idealne, ale je to asi jedine, co sa da narychlo zohnat na vyrobu sipov.

Tillerovanie PVC luku je tiez obmedzene iba na prehybanie a splostenie plastovej rury. Asi najlepsie co sa da dosiahnut je PVC luk so spicatymi ramenami, pretoze hnotnost sa ku koncom ramien zmensuje, co zrychluje svih.

Ja osobne pouzivam PVC luk s drevenymi siyah obaleny v kozenke, tetivu z Dacronu a duralove sipy kupene v obchode presne na silu a natah mojho luku. Ale to tiez len tak rekreacne, ze si z 10m zastrielam na terc.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: PVC luk

Poslaťod cornus » 24 Jún 2013, 08:29

PVC luk je strašná haluz. Skúste použiť drevenú, ktorá sa dá nájsť v prírode. :D
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 25 Jún 2013, 08:59

To sa ľahšie povie ako urobí. Jediná chyba tých trubiek je to, že sú plastové, teda neekologické.
Keby sa dá urobiť skladací luk z preglejky, tak to rád vymením za tú umelinu. Ale neviem aké by to malo vlastnosti. Vy s tým nemáte skúsenosť?
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: PVC luk

Poslaťod cornus » 25 Jún 2013, 09:30

Výkon sa dá posúdiť podľa maximálneho dostrelu.
Taký jednoduchý rovný luk z dreva by mal dostreliť 150 metrov,
svetový rekord je 300 metrov, slovenský 270 metrov.
Raz som ostrúhal svíbovú palicu, vysušenú, a tak ako to bolo hrubo nedokončené dostrelila 160 metrov.
Nechcem odradzovať, ale načo PVC keď chodíte do prírody kde sa dá nájsť drevo. Iba nožom vyrobím lepší drevený luk ako je ten plastový. Jediná nevýhoda, že sa musí drevo nejaký čas sušiť.
Obrázok užívateľa
cornus
 
Príspevky: 228
Registrovaný: 11 Máj 2012, 08:44
Bydlisko: Galgocz
Dal Ďakujem: 85 x
Dostal Ďakujem: 81 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 25 Jún 2013, 18:59

cornus:
Do lesa síce chodím ale neklčujem tam stromy. Dúfam, že vy tiež nie.
A pri lukoch predsa nejde o to, aký majú dostrel, ale o to, či s ním trafím do cieľa, nie? Ja sa v tom teda vôbec nevyznám, ale povedal by som, že nad 100m je to už len lotéria(u drevených lukov). Ale fakt neviem. Môžte ma poučiť ak viete. Mimo iné na výrobu luku ani nemám potrebné nástroje. A taký luk čo by dostrelil 150m by som momentálne asi ani nenatiahol.
No a to sušenie je jeden zásadný problém. Nehovoriac o tom, že by som ho stružlikal pol roka a nakoniec by bol aj tak krivý ako sa poznám. To by som musel najprv vidieť ako sa to robí, potom desať takých pokaziť a až potom by sa mi možno podaril nejaký použiteľný luk. Mi nehovorte, že vám sa to podarilo na prvý krát. A problém je aj to, že som chcel luk čo sa dá poskladať a to si z obyčajného dreva neviem moc predstaviť.

PS: Čo mi na tú preglejku nikto neodpovedá. Aspoň mi napíšte, že je to úplná kravina.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: PVC luk

Poslaťod Elév » 25 Jún 2013, 19:17

Camo píše:A pri lukoch predsa nejde o to, aký majú dostrel, ale o to, či s ním trafím do cieľa, nie?


Pri lukoch ide o toto: Na čo najväčšiu diaľku trafiť čo najpresnejšie a spraviť do toho čo najväčšiu dieru!

Camo píše:PS: Čo mi na tú preglejku nikto neodpovedá. Aspoň mi napíšte, že je to úplná kravina.


"Preglejka" je moc široký pojem, fakticky všetky moderné (nekladkové) luky sú preglejka, ale ty myslíš určite tie klasické pozliepané dýhy - tak to je kravina! Ale napr. mňa napadajú kraviny furt, takže pohoda...
...no vážne Ti napíšem keď bude nejaká strielačka, dobehneš a uvidíš aká je to pasia, streliť si z normálneho rýchleho luku (žiadny extrém) čo sú napríklad Cornusove ostrúhané papeky s výstrelovou rýchlosťou 185 stôp za sekundu (ale to už vlastne je extrém, teda na celodrevo :shock: )! :wink:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 25 Jún 2013, 19:39

Elév:
No dobre tak 55m/s je fakt :shock: :wolf:
To by som teda chcel vidieť. Ešte viac by som chcel vidieť ako sa s tým dá trafiť. Tak ja teda prídem ak ma nevyhodíte.
A ešte mám jednu otázku. Kde sa u nás(PD) dajú kúpiť najbližšie šípy? A ako sa to teda vlastne vyberá, keď je to také veda? Nejaký link s teóriou(kde nepíšu kraviny) by som potreboval.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: PVC luk

Poslaťod Elév » 25 Jún 2013, 19:53

Tu šípy nekúpiš!
Múdrosti o lukoch poštuduj tu!
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: PVC luk

Poslaťod Čamo » 02 Júl 2013, 15:11

Macmatej:
Ma to tak chytilo, že som začal študovať všetky tie múdrosti o šípoch až som z toho somár. Chcem sa spýtať ako ti lietajú tie duralové šípi čo si kúpil.
Ja mám zatiaľ len tie nábytkárske tyčky ale už mi to začína byť málo. Len zase ceny tých šípov sú tiež dobre vyhajpované, tak váham. Strieľam skoro každý deň. Modrina na ruke po tetive 20cm než som prišiel na to, že musím prehĺbiť zárez na šípe, ale to ma neodradí... :ice:
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: PVC luk

Poslaťod macmatej » 02 Júl 2013, 19:03

Kupovany sip vzdy lieta lepsie, ako nabytkarska bukova gulatina s letkami z lepiacej pasky. Duralove sipy maju trochu dlhsiu zivotnost, ked strielam proti hlinenemu svahu. Lahsie sa vsak ohnu, ked ich zle vytahujes z terca alebo zo zeme.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia


cron