Kanady

Re: Kanady

Poslaťod daniel 99 » 09 Sep 2013, 16:11

radeton píše:Chcel by som len podotknúť ku tým kanadám vz.60. Originálne vojenské kanady vz.60 vyrábané v dobe ČSSR pre ČSĽA nemali nikdy iný typ zapínania remienkov,ako dvojitý rebrík.(výnimku tvorili dôstojnícke kanady ,ktoré mali však iný typ podrážky,a remienky išli do klasickej pracky)Pokial niekto niekde ponúka kanady vz.60 so zapínaním na pracku nejedná sa o obuv vyrobenú v bývalej ČSSR pre príslušníkov bývalej ČSĽA. Je to s veľkou pravdepodobnosťou už iba napodobnenina. Kanady vz.60 vyrobené za socíku pre ČSĽA boli z kvalitnej kože čo sa už nedá tvrdiť o napodobneninách vyrobených po tomto období.Samotný spôsob zapínania je úplne bezproblem.zapnutie a vypnutie remienkov je rýchlejšie ako pri klasickej pracke. Starí bojovníci nachádzajúci sa na tomto fóre ktorý v nich strávili 2 roky vám určite rád popíšu pár variant zapínania remienkov do rebríčka :D :wolf:

No, nie som síce znalec ale čo mám nové V3Sky - majú pracky na "štvorčeky". Pracky sa vôbec neuvoľňujú a ľahko sa doťahujú aj odopínajú. Nápis hovorí : 1980 a značka Svit (Baťa) takže Maďarské asi nebudú... Pýtal som sa viacerých známych čo boli na vojne a povedali že presne také nosili tak potom neviem ako si to myslel...
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Kanady

Poslaťod 72janik » 09 Sep 2013, 16:31

Boli dva druhy zapínania. Jeden bol rebrík a druhý dve kovové spony alebo štvorce alebo ako to nazvať.
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Kanady

Poslaťod SKW » 09 Sep 2013, 16:45

Toto sú klasika kanady vzor 60 s rebríkovými prackami


Toto sú tiež kanady vzor 60 no s prackami ktoré majú dva štvorce, mal som možnosť si ich ošahať v jednom armyshope... Majú originál vojenské štemple vnútri a aj koža je hrubá a kvalitná, akurát že povrchová úprava je rozdielna. Kým tie prvé mali taký "hrboľatý" povrch, tieto sú hladké. Nemám tušenia od ktorého roku potom začali robiť tieto.



Takéto rozdielnosti sa dajú nájsť aj v iných druhoch vybavenia, viď napr. poľné fľaše alebo ešusy.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Kanady

Poslaťod daniel 99 » 09 Sep 2013, 17:00

Mám dojem že sa začali vyrábať okolo 80 roku :roll:
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Kanady

Poslaťod radeton » 09 Sep 2013, 19:14

Upresním ako som to myslel .Presne tak ,ako podotkol 72 janík.Pod prackou rozumiem pracku ktorá má v strede kolík ,ktorý sa zapína do príslušnej dierky v remienku.Klasická pracka používajúca sa napr.na opasku do nohavíc. Vojenské kanady vz.60 nikdy tuto pracku nemali (uťahovacie remienky boli vždy bez príslušných dierok pre tento kolík). Čo sa však týka tzv.rebríčka boli na týchto bakančiach dva druhy upínacích systémov ,jeden bol ten rebríček,a druhý tvorili dva kovové obdĺžniky niekedy sa tento patent používal aj na nohaviciach na upravenie obvodu pása starší členovia žijúci za bolševika isto tieto tesilky nosili. :D Na priloženom fote od SKW je to jasne vidieť nie je tam žiadna PRACKA.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Kanady

Poslaťod Rolf » 09 Sep 2013, 20:22

Ja by som to s úplnou istotou netvrdil, že kanady na klasické pracky neboli... :) Už som tu dával obrázok takých kanád, videl som ich predávať v obchode a držal som ich aj v rukách a jednoznačne zahraničné neboli a nevyzerali ani ako civilné, resp. pracovné kanady, lebo mám doma aj také a boli vyrobené za hlbokého socializmu. Podľa mňa boli, jednoznačne, vojenské, poprípade používane inými zložkami (policajti, požiarníci), ale to sa mi veľmi nezdá, keďže vzhľadovo boli typicky vojenské... :-k Aj na českých vojenských fórach niekoľko ľudí uvádza kanady na klas. pracky... Jeden človek, zrejme znalý tejto problematiky, bývalý vojak vo výslužbe, jasne tvrdil, že na klas. pracky sa tie kanady vyrábali na začiatku 60-tych rokov, ale vzápätí bola výroba možno po niekoľkých mesiacoch ukončená kvôli zjednodušeniu výrobného procesu a myslím, že tam uviedol aj to, že výsadkári mali nejaké výhrady proti klas. prackám, lebo sa im tam niekedy zachytávali padákové lanká, alebo niečo podobné :D , tak potom začali vyrábať kanady na dve prevliekace oká a také kanady už boli min. v roku 1965, čiže tie klasické mohol používať iba neveľký počet vojakov, alebo sa mohlo stať, že jednoducho ležali v sklade a vojak ich mohol vyfasovať aj niekedy v pol. 70 rokov. Čiže v drvivej väčšine sa v armáde používali dva druhy praciek, ale ja si myslím, že raritne sa vyskytovali aj kanady na klas. pracku...

Tie kanady na rebrík sa vyrábali v 80. rokoch a začiatkom 90-tych. "Najmladšie som doposiaľ videl z roku 1991. :) Ja mám momentálne troje 60-ky, všetky na rebrík a všetky sú z polovice 80-tych rokov... Jedny majú drsnejšiu kožu a dvoje majú hladkú... Myslím si, že to záležalo od toho, aký kus kože zo zvieraťa padol na konkrétny kus obuvi. Aj od toho trochu závisí, koľko daná obuv vydrží... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Kanady

Poslaťod daniel 99 » 09 Sep 2013, 20:35

No tak moje domnienky boli správne :wink: . Aby som to nejako zhrnul tak nie je až také dôležité aký tvar majú pracky - hlavná vec že kanady sú poctivo vyrobené a pri správnej údržbe dokážu vydržať úctyhodne dlho.
daniel 99
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 11 Jan 2012, 17:09
Bydlisko: DK
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Kanady

Poslaťod radeton » 10 Sep 2013, 00:15

[quote="Rolf"] a myslím, že tam uviedol aj to, že výsadkári mali nejaké výhrady proti klas. prackám,
Naposledy upravil radeton dňa 10 Sep 2013, 00:29, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Kanady

Poslaťod radeton » 10 Sep 2013, 00:26

TO daniel99.Presne tak ako si to zhrnul, a tie pracky určite vymenili na základe sťažností výsadkárov ako uviedol odborník :D
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Kanady

Poslaťod Stopar » 10 Sep 2013, 07:52

Slúžil som v ČSĽA v rokoch 1981-83 v Michalovciach a Mariánskych Lázniach.
Za tie dva roky som vystriedal niekoľko párov kanád. A mal som kanady na dva štvorce a aj na rebrík. A videl som aj čierne kanady na klasickú pracku (kolík a dierka).
Vyskytovali sa aj rôzne typy kože. Niektoré boli hladké, niektoré drsné. A mali aj rôzne podrážky.
A boli aj kanady repasované, keď na staré vyšmatlané kanady nalepili novú podrážku. Také som vyfasoval, keď som nastúpil do prijímača. Boli velkosť č. 12 a ja som mal nohu č. 10. Sťažovať sa vtedy nemalo zmysel, každý kto niečo reklamoval musel po večeroch drhnúť hajzle zubnou kefkou. Kanady som si vypchával novinami a napúšťal rybacím olejom aby zmäkli, ale moc to nepomohlo. Po troch týždňoch intenzívneho výcviku v prijímači mi pľuzgiere praskli a do otvorených rán som dostal infekciu a skončil som vo vojenskom špitáli.
Všetko sa zmenilo až po pol roku, keď som skončil poddôstojnícku školu a prišla nová generácia bažantov.
Neviem, či tie kanady vtedy vyrábali rôzny výrobcovia alebo to boli rôzne výrobné série, ale v armádnych skladoch boli rôzne typy kanád.
Stopar
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 19 Dec 2011, 17:47
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 31 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Vas posledny nakup

Poslaťod Rolf » 21 Nov 2013, 17:10

kuny píše:Na služobke v Čechách som si doprial ďalšie kanady. Neodolal som za 990 CZK. Najkvalitnejšie aké som kedy mal. Sú z pekne hrubej kože, aj podrážka je ešte do polovice kožená. Na rizikových miestach tri krát prešívané. Ďalej som si cez net objednal knihu, ale tá ma trocha sklamala. Myslel som si že sa z nej dozviem viacej.



Fajné kanady... :yees: Také 60ky som ešte nevidel, vyzerajú, že sú (asi) vysadkárske... Môžem sa spýtať, aký je rok výroby? Vďaka... :)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vas posledny nakup

Poslaťod kuny » 21 Nov 2013, 21:04

Kedy sú vyrobené neviem, je na nich len jedno číslo z ktorého neviem vyčítať rok. Možno to niekto rozlúšti. Či sú výsadkárske tiež neviem. Možno sú z tých prvých výsadkárskych. Tie výsadkárske čo poznám ja, mali na kotníku prešitú kožu v tvare obdĺžnika. A myslím, že mali tiež oceľovú špicu, vďaka ktorej bola špica celkovo vyššia ako u klasických kanad. Tieto oceľovú špicu s veľkou pravdepodobnosťou nemajú. Myslím však, že sú to jedny z prvých kanad čo sa vyrábali, lebo sú fakt dosť kvalitne prevedené. Už som ich mal 3x v lese, tak sú trocha zabehané a musím povedať, že sú fakt dobré. Oproti klasickým (najčastejšie používaným) kanadám sú o dosť vyššie. Aj viacej ako o 5 cm.
Prílohy
100_6863.jpg
Výrobné číslo
100_6868.jpg
Vrchná polovica podrážky je kožená. Kože je na špičke prišitá k podrážke. Asi aby sa neodlepila a nenatekala tade voda.
100_6869.jpg
trojité prešívanie
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Vas posledny nakup

Poslaťod jasommato » 21 Nov 2013, 22:13

kuny píše:Kedy sú vyrobené neviem, je na nich len jedno číslo z ktorého neviem vyčítať rok. Možno to niekto rozlúšti.



keby simi poslal fotku z vonkajsieho boku potvrdim ti ci su vysadkarske skoda ze s nepametamaky maliremienok :/
ale podla presitia podrazky na spici a koze v podrzke su toeste z uplne prvich kanad :roll: nech su alebo nisu vysadkarske dalby som za take dusu satanovi a to hlavnekoli tej kozenej podrazke a staremu spracovaiu koze
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Vas posledny nakup

Poslaťod Rolf » 21 Nov 2013, 22:22

Jasommato, v prvom príspevku, ktorý tu dal Kuny, je ich trochu vidieť aj z boku... Majú, myslím klasické pracky a remienky s "veľkými očkami"... :) Podľa vzhľadu rovnako odhadujem, že budú z "hlbokých" 60tych rokov... Stará kvalita... :yees: :wolf:
Naposledy upravil Rolf dňa 22 Nov 2013, 17:24, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Vas posledny nakup

Poslaťod Chameleon_sk » 21 Nov 2013, 22:27

Vysadkarske to nie su isto.. pre datovanie bude lahsie, ked das foto upinania a remienkov, ale podla prvej foto si dovolim tvrdit ze su to kanady niekde z obdobia 1972-78.

edit:
vysadkarske vyzerali dajako takto:
Obrázok
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Obuv

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia