Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod matus » 03 Jan 2011, 22:58

zdravim chcel by som nôz mora mam vyhliadnuty za 9 euro len neviem ci je to mora

je alebo nie oplati sa za 9 eur? :roll:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Nože Mora

Poslaťod sally » 04 Jan 2011, 00:48

matus: kukal si to video? Ten nôž má na čepeli logo Mora, takže Mora to asi bude :) Ak ťa mätie ten nápis Bahco - Mora robí nože aj pre tú firmu, no stále je to kvalita Mora.
Či sa za tú cenu oplatí? Určite áno. Je to v podstate model Clipper, len je oranžový. Teda puzdro je dosť na figu, buď si treba spraviť vlastné alebo pôvodné plastové modifikovať (fixovanie rúčky suchým zipom, zavesenie na opasok...). Výbrus ako taký by som určite nemenil (v tom videu ju prebrúsili na kovex), škandinávsky výbrus je viac než v pohode na to, čo bežný zálesák potrebuje. Naviac sa v porovnaní s konvexom ľahšie brúsi (aj keď to je na inú debatu). Za cenu do 10 eur nekúpiš kvalitnejší nôž ako je Mora. Je jedno ktorý model vezmeš, ani s jedným nespravíš chybu. Ak máš možnosť, tak si ich dopredu ošahaj, lebo rúčky rôznych modelov sa líšia.

Ak chceš vedieť niečo viac o Morách, kukni
Kód: Vybrať všetko
http://knife.cz/Default.aspx?tabid=53&g=posts&t=1055
na nožiarskom fóre. Téma je originálne venovaná More 2000, no ako býva na nete zvykom, diskusia za zvrtla na nože Mora všeobecne. Je tam veľa kvalitných informácií.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 04 Jan 2011, 00:52

matus píše: zdravim chcel by som nôz mora mam vyhliadnuty za 9 euro len neviem ci je to mora je alebo nie oplati sa za 9 eur? :roll:


Vo videu je nôž Bahco 2444. Je to nôž štýlom presne ako mora clipper, no nieje to mora, je to značka bahco. No na tom nieje nič zlé, bahco je kvalitná, švédska značka.
Chlapík si ten nôž vo videu modifikoval, zbrúsil si (zarovnal) chrbát čepele aby dobre kresal s firesteelom. Potom zmenil ostrie z slabšieho scandi na robustnejší convex. Tak nôž získa trocha na pevnosti aby lepšie odolával náročným úkonom ako batoning alebo truncating. Scandi ostrie je pri takých technikách náchylné na rolovanie alebo vyštrbenie. Je to len jeho vlastná voľba asi preferuje konvex pri svojej práci. Ale tebe ako normálnemu userovi scandi uplne stačí.
Myslím že bahco za 9 eur je v pohode.

sally píše:Ten nôž má na čepeli logo Mora, takže Mora to asi bude :)


Ty vidíš na čepeli logo Mora of sweden ? :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod sally » 04 Jan 2011, 01:08

skw: jaaaaaaaaaaaaj :oops: už vidno, že som unavený. Kukol som to ešte raz a fakt je tam logo Bahco. Každopádne ale platí, že im čepele robí Mora, ide o prakticky totožný nôž s clipperom (jeden čech porovnával dĺžku tŕňa a vraj je u tohto Bahca dokonca aj o niečo dlhšia, čo je super)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 04 Jan 2011, 01:21

Neviem s určitosťou povedať, či to vyrába mora a len to predávajú pod značkou bahco, alebo tie čepele vyrába priamo bahco. To by mi musel potvrdiť nejaký človek priamo z bahca, takže inak sú to len dohady.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod sally » 06 Jan 2011, 21:29

teraz jeden chlapík predáva na knife.cz jednu moru2000 za cca 800kč (rádovo okolo 30e). Možno to niekomu pomôže. :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Adno » 15 Jan 2011, 21:59

Minule som videl na nete Moru 2010, mate niekto nejake skusenosti?

Obrázok
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 15 Jan 2011, 22:21

Ešte som nemal možnosť ju vyskúšať, no videl som pár video recenzií. Má kombinované ostrie. Je to kombinácia scandi výbrusu na začiatku čepele od rukoväte a convex výbrusu približne od polovice po špičku. Škoda, že už začínajú byť dosť drahé, staré modely sa dali kúpiť do 15 eur.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod stormmast3r » 15 Jan 2011, 22:38

Nedržal som ju ešte v ruke ale podľa mojho nazoru je blbosť miešať konvex a scandi. To je potom ako morske prasa :roll:
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 15 Jan 2011, 23:02

SKW: túto Moru 2010 som mal v ruke :) Porovnal som si ju s nožom Mora 2000 a jediný rodiel je v rukoväti. Použitá oceľ a aj výbrus na čepeli je podľa predajcu a aj na pohľad rovnaký ako na 2000-ke.
Podobný je ešte jeden nôž (rovnaká rukoväť, ale iná čepeľ - podobná s clipperom), verzia Triflex, čo by mala byť carbon steel čepeľ s akousi vylepšenou odolnosťou voči hrdzaveniu a oproti clipperovi má čepeľ 2,5mm.

Mora Triflex:
Kód: Vybrať všetko
http://www.noziarstvo.sk/presta/product.php?id_product=682

Mora Bushcraft(2010):
Kód: Vybrať všetko
http://www.noziarstvo.sk/presta/product.php?id_product=684
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 18 Jan 2011, 17:02

Dnes som si domov priniesom Mora Bushcraft Triflex.
Obrázok

Ak by sa niekto zaujímal tiež, tak sem dám nejaké porovnania a postrehy prvých chvíľ.
Čepeľ v stave rovno z krabice vyzerá rovnako ako každá iná carbon alebo nerezová čepeľ z farbiky - žiadna hrdza, zrkadlový lesk, obstojné nabrúsenie, ako je už u Mory štadnardom. Tvarom je podobná modelu Clipper je však hrubšia o cca 0.5mm, dĺžka je 11cm. Výbrus má o trošku väčší uhol ako na Clipperovi, čo by sa mohlo odzrkaliť aj na pevnosti ostria. Chrbáť čepele je je pekne obrúsený, žiadne stopy po vystrihovaní z plechu - čo je ale trochu škoda, hrany sú zaoblené, čiže s firesteelom si asi veľmi bez úprav nepoiskrím :) Ako výrobca uvádza materiál čepele je Triflex steel - čo je niečo medzi klasickou uhlíkovkou a laminovanou oceľou - vonkajšia vrstva je mäkšia a vraj má lepšie vlastnosti pri namáhaní ako klasická uhlíková uhlíková čepeľ. Tvrdosť píšu medzi 59-60 HRC. Ako drobný nedostatok považujem to, že čepeľ je na tŕni, ktorý zasahuje iba to 1/3 rukoväťe.

Rukoväť je spracovaná pomerne dobre, vovnútri je tvrdé plastové jadro a povrch je na dotyk niečo medzi gumou a silikónom, čo poskytuje istý a pohodlný úchop. Ku tvarovaniu rúčky nemám výhrad, dobre sedí v ruke k čomu napomáha aj zdrsnenie v oblati palca a na konci rukoväte.

Púzdro je čierne z tvrdého plastu s otočným úchytom na opasok, ktorý je akéhosi pevného a pružného plastu. Úchyt nie je klip, ale jednoduché ucho, s priestorom na opasok do šírky 60 mm.

Toľko zatiaľ moje prvé postrehy, akonáhle nôž vyvenčím, napíšem nejaké postredy.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 18 Jan 2011, 18:07

Michal vďaka za preview, teším sa na dojmy po tvojom teste tejto mory. Len z nej nevymláť dušu :D



michal píše:Ako drobný nedostatok považujem to, že čepeľ je na tŕni, ktorý zasahuje iba to 1/3 rukoväťe.

Nejaká dobrá duša sa neštítila rozpíliť pár nožov a tu máme super pohľad na to čo máš na mysli.
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 18 Jan 2011, 18:18

Testovanie bude zamerané na klasické bushcraftové úlohy akými sú: Feathersticks, zárezy, kontrolované rezanie, príprava jedla a pod. Vzhľadom na celkovú konštrukciu noža, čepele a pod. sa úmyslene vyhnem batoningu a sekaniu - na to sú iné nástroje, ktoré nemajú fajnový scandi výbrus, ktorým si oholíš líca :)

Mimochodom už pri brúsení je znať, že čepeľ je tvrdšia ako stainless steel a jemný vodný šmirgel (1200) na drevenej podložke (koli zachovaniu rovného povrchu) ju uberá oveľa pomalšie ako ostrie Clippera :)

edit: doplnená vetička a opravené preklepy
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Nože Mora

Poslaťod matus » 22 Jan 2011, 11:16

co poviete na moru Mora 511 a moru 546 su rovnake alebo je tam rozdiel dostal som ponuku za MORU 511 8 euro a MOru 546 9 euro postovne 3 eura co poviete zaujima ma hlavne dlzka cepele
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Michal » 22 Jan 2011, 11:26

No nôž je to ako každý iný od Mory :) väčšinou sa jedná len o odlišnú konštrukciu rukoväte a cenu, čiže tu sa môže človek rozhodnúť ako chce, materiál čepelí by mal byť rovnaký... Zhruba odhadnem, že dĺžka čepele bude +/- 10cm ako je pri More bežné :wink:

Doplním ešte nejaké pozorovania k Triflex nožu. Ako som očakával, vyššia tvrdosť a aj o niečo málo väčší uhol výbrusu má za následok, lepšie držanie ostria, ale stále trpí klasickým neduhom tenkých scandi čepelí - rolovanie ostria a vylamovanie malých mikrozubov zostáva, i keď v menšej miere ako Clipper a po riadnej nakladačke. Nôž sa veľmi dobre drží, práca s ním je pohodlná, aj keď by som prijal o centimetrik kratšiu čepeľ, koli lepšej kontrole na špičke noža. Zatiaľ som s nožom rezal iba suché drevo - na čepeli sa nevyskytujú žiadne známky oxidácie (po odltačkoch prstov) a pod. na jedlo sa chystám v najbližšej budúcnosti, potom budem vedieť viac.
Naposledy upravil Michal dňa 22 Jan 2011, 12:56, celkovo upravené 3
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia