Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod atti.hombre » 20 Aug 2013, 19:45

Harleyak: no diviak sa ti vyhne,ked o tebe vie. Ak ho prekvapíš,alebo natrafíš na mladé ( pásikavé -lebo na lanštiaky stará už kašle bo má pásikavé :mrgreen: ) treba sa vyhnúť- v prípade agresie na strom...ale ked odíde tak sa už nevráti-nie je blbá a ani neloví ( ani trampov a ani metalistov ). Nožík tasený na strome je nebezpečná záležitosť-pri páde a môžeš napichnúť.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod SKW » 25 Sep 2013, 18:45

Kochanski odporúča proti medveďom mať pri sebe svetlicu (Road Flare). Príde mi to ako dobrý nápad, pochybujem že medveď má gule zaútočiť na človeka aj cez žiaru svetlice. Mali by sa dať kúpiť v dobrom obchode s pyrotechnikou. No ako dodáva sám Kochanski, v prvom rade by sa mal každý človek dobre oboznámiť s biológiou a etológiou medveďa, pretože len vtedy sa dá aspoň čiastočne predchádzať stretom a nebezpečným situáciám.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod lynx » 25 Sep 2013, 21:39

Na tom štadióne bolo asi veľa medveďov :lol: ...
Dosť zásadný problém mi príde so zapaľovaním v tom strese, nie ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod SKW » 25 Sep 2013, 22:28

To máš tak, niekto v strese nedokáže ani odistiť zbraň a namieriť. Myslím si, že vždy je lepšie mať so sebou tú svetlicu pripravenú niekde po ruke za opaskom, ako "kašlem na to, lebo v tom strese to aj tak nestihnem zapáliť" :) A samozrejme tiež nie je bohvie čo ak pred medveďom začneš čítať manuál na svetlici, že ako sa to vlastne zapaľuje... Asi bude lepšie si najprv doma nacvičiť škrtnutie s pár pokusnými. Berte prosím na vedomie, že svetlica môže človeku pomôcť ak medveďa zbadá včas a ten ešte nie je v kritickej vzdialenosti. Proste situácia môže byť akákoľvek. Jasné že ak na vás znenazdajky vyskočí medveď z kríkov, tak vám nemusí pomôcť ani dobrá zbraň.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod stormmast3r » 25 Sep 2013, 22:35

ja si myslim, ze ta svetlica by mi v strese akurat vypadla z ruk a popalila v lepsom pripade iba nohavice :roll:
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Jozzo » 29 Sep 2013, 14:41

Je to výborný nápad. Svetlíc resp. pochodní je mnoho druhov a samozrejme existujú aj také, ktoré sa nezapaľujú manuálne, ale "automaticky" http://www.youtube.com/watch?v=cIzOS9WF1ic kedysi som niečo podobné mal, ale tie boli signálne a leteli asi 20m...

Dnes mám 900 lumenovú ledkovú baterku so strobo módom. Keď tým zasvietim na človeka, automaticky ho prejde chuť sa ku mne približovať a verím, že maco by sa správal podobne.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod ogonok » 29 Sep 2013, 19:09

Svetlica je vec, nosim ju u seba uz zopar rokov. Pri "vyletoch" do prirody som nosil na hrbte camelbag a okolo pasu "ladvinku" od snugpak-u. Svetlicu som mal uchytenu pod kompresnymi popruhmi vzdy pripravenu. V prvom rade sa netreba bat a mat aj nieco "nasusene" aby ste to vedeli vzdy ucine pouzit :wink:
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Stopar » 30 Sep 2013, 16:18

Predáva nejaký obchod na Slovensku svetlice ako je tá "Emergency red signal flare" na videu?
Stopar
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 19 Dec 2011, 17:47
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 31 x
Dostal Ďakujem: 12 x


Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod hurka » 14 Dec 2013, 06:30

napišem sem moje stretnutie z macom, bol som v malej fatre, pred 2 mesiacmi a práve somnašiel stopi medveďa. povedal som si že chvíľu po nich pojdem, že si ich obzrem. po 5min chôdze po stope sa vynoril z malinčia. bol som aj z kamošom, a ja som sa práve obzeral, a som si mislel, že to je človek, lebo kamoš zastal. tak som sa pozdravil a po pohlade na ,,turistu prezlečeneho za medveda'' som zostal na mieste asi 10 sekund nehybne, medved sa otočil a ušiel. smejeme sa na tom, že som mu mal podať aj ruku už keď som sa pozdravil :D inak to bol moj konec zo stopovanim medvedov :bear:
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod juraj1974 » 16 Dec 2013, 09:27

A co na to tvoj pes co s tebou stale chodi? :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod 72janik » 04 Jan 2014, 22:04

Dnes som sa bol prejsť v priľahlých kopcoch Necpalskej doliny vo Veľkej Fatre s kamarátom a prvý krát a dúfam naposledy som zažil útok od diviaka. šli sme po chodníku, po pravej ruke sme mali trávnatú čistinku a uprostred vyvieral prameň a po pravej strane boli nahusto smreky a za nimi riedky listnatý les.. Tie smreky mali nahusto konáre spustené až po zem. Zrazu z nich vyletela hlava a namieril si to na kamaráta čo bol meter od neho. Kamarát padol, ale podarilo sa mu odraziť nejakým zázrakom hlavu tak aby ho nepohrýzol a potom na jeho šťastie sa diviak zameral na mňa. Asi po 10 metroch zbesilých skokov som prudko uskočil doľava a mal som šťastie, že som t nejako dobre odhadol a diviak prebehol popri mne a pokračoval ďalej cez čistinku. Pre istotu sme ešte s kamarátom rýchlo vypálili niekoľko slepých rán z plynoviek. Kamarát má poškriabané lýtko a narazenú píšťalu a ja pripuchnutý členok z toho ako som na nerovnom teréne odskočil. Bolo to také rýchle, že som nestíhal ani rozmýšľať čo robiť. Našťastie všetko dobre dopadlo a budem si už viac dávať pozor na kryté miesta a viac sa pohybovať v otvorených priestoroch a viac o sebe dávať vedieť, aj keď sme ticho teda neboli. :-)
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod atti.hombre » 04 Jan 2014, 22:09

:roll: diviak je mrcha--horší ako medved...chýba mu inteligencia. Mali ste šťastie...a to doslova. :yees: nech sa rýchlo zahojíte! :camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod 72janik » 04 Jan 2014, 22:13

Mal som tú česť na živo. Už viem prečo sa vraví divoký ako kanec.. :-D
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod hurka » 06 Jan 2014, 03:17

juraj1974 píše:A co na to tvoj pes co s tebou stale chodi? :wink:

nemal som ho, berem ho len do lesa pod ,,polodedinou'' kde bývam :D
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia


cron