Lezenie

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 30 Sep 2013, 21:12

Ja si uvedomujem, že to s tými prusíkmi bude otravné, pomalé a namáhavé, ale času mám dosť a na nijaké extrémy sa nechystám. Kým sa niečo naučím, tak hádam už na nejaké istítko naškrabem.

Inak keď už tu bola o tom reč, zaujímalo by ma, či aj ostatní ste absolvovali toľko zranení ako radeton.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod Bic0 » 30 Sep 2013, 21:21

Ja nie. Leziem zatial hlavne indoor cize skor nejake natiahnute svaly/slachy ked som sa slabo rozcvicil a prehnal som to v previse. Najcastejsie asi strhana koza na prstoch. Na skalach so si akurat pootlkal pistaly o hrany, chrasta sice velka ako dlan ale to sa da casom dokopy. Cim tazsi teren lezies a cim viac tym viac sa samozrejme otlcies. Frajerka ma teraz natiahnuty priehlavok, kamos si zlomil patu ked spadol od prvej expresky pri pokuse ju cvaknut. Ja som strachopud a ked mam dojem ze sa niekde mozem skaredo strepat tak radsej zleziem s tym ze tam pojdem iny den.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 30 Sep 2013, 21:25

TO:Camo. Neviem či každý kto lezie má zašívanú hlavu.Opísal som ti svoje úrazy za 22 rokov pohybu v tatrách a na cvičných skalách. Ak si myslíš že v prilbe sa ti nerozbije hlava ,tak sa mýliš bratu ku tržnej rane som prišiel v bocekovom vodopáde (sever.stena malého kežmaráku) keď parťák ktorý práve ťahal dlžku zbraňami odlupil kus ľadu ako pol kuchynského stola, a ulomok ma zasiahol rovno do čela.Zranenia pri horolezectve sú určite častejšie ako keď hráš šach,však skús a potom posúdiš.Nie som žiadny extrémista iba hory sú súčasťou môjho života ,a horolezectvo samé o sebe patrí ku extrém.športom.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lezenie

Poslaťod Elév » 30 Sep 2013, 21:26

Ma tak napadlo, veď z vrchným lanom môžeš ísť normálne naviazaný zaistenou osmou, alebo kýblom, v dobrom chyte odistíš, dobereš, zase zaistíš a ideš ďalej, nemusíš posúvať prusík, to je aj tak zväčša taká biedna šnúrka, že by som sa bál do toho odsadávať, nie ešte padať... :mrgreen:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 30 Sep 2013, 21:31

Elév:
Zaistená osma je čo prosím ťa? Osma nie je drahá, tak to by šlo, ak by to bolo funkčné. Inak tá šnúrka ani mňa moc nenadchýna, takže som myslel, že by som jeden prusík dal na plochú slučku.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod Bic0 » 30 Sep 2013, 21:42

7mm prusik da v pohode 10kN, aj za predpokladu ze ho oslabime uzlom to nepojde pod 5kN ani nahodou. Byt uviazany na pevno na prusiku tak ho asi urvem, alebo to urve mna. Kazdopadne na dynamickom lane (predpokladam ze nebude liezt na statike) by to nemal byt problem kedze samotne lano pruzi a aj pri "sadnuti"do prusiku este ten cosi stlmi malym preklzom a dotiahnutim. Tiez sedak a telo absorbuju pri pade cast sily. Samozrejme ratam s tym ze prusik bude mat rozumnu dlzku a bol by posuvany tak aby som ho nemal pod nohami (idealne vyse pasa) aby som minimalizoval dlzku padu.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Lezenie

Poslaťod sally » 30 Sep 2013, 21:43

Camo: písal som ti svoj názor a postup na istené sólo aj na Hojko.com :wink:

S prusíkmi som začínal a podľa môjho názoru a skúsenosti to nie je do úplného začiatku zlá voľba. No ak ti smiem poradiť, použi dynamické lano (pretože repšnúra rovnako ako odsedačka nestlmí rázovú silu, skúsil som si "odskočiť" do cca 1m odsedačky a nebolo to teda nič moc - riadne to pocítiš). V polovici lana naviaž osmové oko, to daj na konci cesty do prasaťa alebo do štandu z 2 borhákov (karabíny + slučka, v metodike sa dočítaš). Pod šuntrom oba konce zaťaž batohom (prázdnym) a isti sa na každom prameni lana zvlášť. Ak zlyhá jeden prusík, nech máš zálohu.

Keď leziem sám, mám na sedáku cvaknutý Shunt ako zálohu (brzdí s preklzom, vie zachytiť pri zlyhaní hlavného istenia dynamicky), ako hlavné istenie používam Croll. Zo slučky si vytvorím hrudný úväz a medzi neho a sedák cvaknem Croll. Ten funguje na princípe jumaru, teda brzdí prítlakom aktivovaným zúbkami, okamžite. Teda nehorzí žiadny pád, len odsadnutie do lana. Ak by zlyhal Croll, Shunt zachytí počas pádu a stlmí rázovú silu dynamicky (je to skutočne dôležité, vyskúšaj si niekde na prvom borháku dať 80 cm odsedačku, vylez po borhák a skoč - len sa priprav že budeš nadávať :twisted: )


Pamätám si, ako som na Bratislavskej platni posúval pomaly vedľa seba prusíky a chalani vedľa na mňa kukali jak na blázna. No ja som mal vďaka tomu ako totálny začiatočník výhodu: mohol som robiť "technické lezenie." Keďže som mal prusíky cca 30-50 cm dlhé, tak som si ich v ťažkom mieste dal čo najvyššie na lano (tak by mali byť vždy!) a pritiahol sa za ne. Vďaka tomu som spoznal cestu, naučil sa, kde sú na nej aké chyty a nabudúce to už šlo aj bez "napomáhania si." No niekto už ako úplný začiatočný proste chce vyliezť cestu na 1. čisto, tak si pri čítaní toho čo som písal asi bude len ťukať na čelo :mrgreen: :yees: Každému, čo mu chutí.

Zranenia? Sem tam otlčené kolená, zásadne aj v horúčavách leziem v dlhých nohaviciach, inak mám krvavé kolená. Keď leziem na prvého a padnem (zatiaľ len 1 krát - čo je spôsobené tým, že keď už nevládzem alebo vidím, že je cesta na mňa moc, tak proste bez hanby zlaním dolu + mám staré lano 6 ročné lano do ktorého sa už bojím padať :-$ ), tak otlčený bok. K tomu prirátaj oškreté kĺby a hánky na rukách, to je klasika, hlavne pri lezení špár.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 30 Sep 2013, 21:53

Nechápem prečo takéto experimenty.Pokiaľ sa chce človek venovať tomuto športu tak musí rátať s určitými výdavkami aspoň na základnú výstroj.Horolezectvo je po materiálnej stránke finančne náročný šport.Určite sa nedá pohybovať bezpečne na skalách s prusíkom a jednou osmou, zvlášť keď to chce robiť niekto kto o tom iba niekde čítal.Treba si proste zaplatiť základný kurz, a potom sa rozhodnúť či do toho investujem,alebo na to nemám.Skúšať kade aké nezmyselné variácie na skalnej stene nevedie okrem stresu ku ničomu maxim ku úrazu. Ale je to každého osobná vec.Vyjadril som iba svoj názor.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lezenie

Poslaťod Elév » 30 Sep 2013, 21:59

Takto som to myslel:

osma1.jpg
osma1.jpg (22.98 KiB) Zobrazené 7573 krát


osma2.jpg
osma2.jpg (24.54 KiB) Zobrazené 7573 krát


...len treba semtam zastať odistiť ten loďák, dobrať a zase prehodiť tú spodnú slučku tak, aby vytvorila na osmičke lodný uzol, no a keď sa skrámuješ, tak zletíš po miesto, kde si sa naposledy dobral a ešte asi trochu nižšie, ale ten preklz aspoň perfektne stlmí pád... no a DYNAMICKÉ LANO!!!!!! samozrejme... DYNAMICKÉ! nie nejaký špagát od natierača komínov! :mrgreen:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Lezenie

Poslaťod sally » 30 Sep 2013, 22:18

Elév - prepáč, no nerozumiem tvojim obrázkom :oops: Lodný uzol na nich nevidím, len klasickú osmu a prusík naviazaný priamo na osmu (obr. 2)

Nemám v pláne tvoj spôsob aktívne používať (vyhovujú mi udělátka od Petzla), no človek by sa mal stále učiť a toto ma zaujalo. Ako si to s tou osmou myslel?

Edit:

Radeton - samozrejme, horolezectvo, teda pohyb v horách po skalách, lezie do peňazí i zdravia. No nemyslím si, že na vylezenie zaistenej skalky (25m) za mestom je potrebná výbava za tisíce €. Niekto je proste strachopud (napr. ja) a v horách si vystačím s ferratami. No veľmi rád sa pozriem na svet z "vyššieho rebríka" alebo si vyventilujem hlavu a na to je skalolezectvo vynikajúce. A výbava pre bezpečné lezenie jednodĺžok na zaistenej skale sa skutočne nepohybuje v závratných sumách (bavíme sa o rádove stovky €). Teda pokiaľ od doby, čo som v outdoorových obchodoch, kde bol aj lezecký matroš, robil, výrazne nezmenili ceny. :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Lezenie

Poslaťod Bic0 » 30 Sep 2013, 22:28

Podla obrazku ide o jednoduchy prusik respektive lisciu slucku na osme. Teraz som to doma skusal: po zatazeni sa liscia slucka po mensom preklze zatiahne, cize ucel brzdy by asi splnila. Druha vec je ale manipualcia s tymto zazrakom - tlacit liscak cez osmu jednou rukou je naprd (tiez prave teraz odskusane). To uz fakt radsej tie 2 prusiky na 2 pramenoch lana.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 30 Sep 2013, 22:29

Elév:
To ale nevyzerá ako lodný uzol. Nechápem ten princíp. Na prvý pohľad to nevyzerá moc bezpečne. dobre si to nakreslil? Musel by som to vidieť podrobnejšie.

Sally:
Ty si teda Stoporko z hojka. Zdravím.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod Elév » 30 Sep 2013, 22:37

Normálka, v pohode... šiel som tak zopár razy keď nebolo otroka k isteniu, ale od cca 7+ začínajú problémy :mrgreen: ... teoreticky by to šlo aj len zo šrobovačkou, ale to už by rozdrapilo všetkých bezpečnostných analytikov... :twisted:
... a okej, domýlil som vás strašlivo, lodný uzol má jednu slučku uzla opačne... :roll:
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 30 Sep 2013, 22:38

Sally:
Dva prusíky na jednom prameni by nemohli byť? V čom je lepšie mať to na dvoch prameňoch?
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 30 Sep 2013, 22:48

Elév:
7+ to ani nechápem ako sa dá vyliezť. Nie to ešte montovať pri tom istenie. Ale evidentne si nažive.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia