Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod Nataniel » 15 Okt 2013, 11:47

Ahojte,

tento víkend, keď som bol vonku tak ma napadlo, že čo dávate pod karimatku, keď je vonku mokro. Väčšina používate rôzne plachty na stavbu prístreškov ako teda aj ja, ale prístrešok nemá teda podlahu a karimatka na mokrú zem to nie je výhra.

Viem, že asi takým rýchlym riešením je asi igelit, ale čo hovoríte na bivi vaky, alebo ten obal na ČSĽA spacák, stačí alebo nestačí ?

Podeľte sa o skúsenosti. Ďakujem
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod stormmast3r » 15 Okt 2013, 12:03

Dávnejšie som používal kus hrubej agrofolie v rozmere 2x1m. Agrofolia je vlastne veľmi hrubý igelit, ktorý sa používa napríklad na výrobu foliovníkov atď. Momentálne to už ale nevyužívam, nakoľko som sa presunul o poschodie vyššie :hamaka:
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod Pája » 15 Okt 2013, 12:05

Celkem standartně pod karimatku strkám pruh ustřihnuté plachty typu baumax, zatím mi to vždycky stačilo. Obal na ČSLA spacák mám taky, ale ten není stoprocentně nepromokavý, spíš chrání před rosou a větrem.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod juraj1974 » 15 Okt 2013, 12:40

Noooo takto... Este ked som nosil klasicku penovku tak aby na batohu nevyzerala sprosto tak som ju mal zbalenu v klasickom CSLA ponce. Zaroven to plnilo aj funkciu podkladu pod penovku ci na zem ci na vyvysene lozko alebo cecinu. V sucastnosti mam samonafukovacku ktora je pochopitelne viac nachylna na mechanicke poskodenie ale viac odolna proti vlhkosti. V kazdom pripade co sa stretavam z ludmi v lese tak od roznych igelitov az po peny pod plavajucu podlahu sa da pouzit vsetko nepremokave. Niektore BIVI maju moznost umiestnenie karosky ako z vonku tak aj z vnutra vreca. Co sa tyka CSLA vreca tak viem ze niektory si daju karosku dnu a tym ju vlastne chrania ale moja skusenost je taka ze tam uz nemam vela miesta na zivot..... No co co co? Vela papam ...a?? :mrgreen:
Suma sumarum je dost moznosti ako karosku chranit a kazdy vlaci nieco ine. Samozrejme je dolezite aky tym sa pouziva. Penovkam nevadi az tak mechanicke poskodenie a samofučkam zase vlhkost. :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod macmatej » 15 Okt 2013, 12:45

Proti vlhkosti sa da pouzit aj tenka alumatka. Hlinikova folia brani pretupu vlhkosti do peny karimatky. Potom byvaju aj klasicky hrube karimatky, ktore maju jednu stranu potiahnutu hlinikovou foliou. Karimatka sa podklada lesklou stranou dolu. Nevyhodou je, ze ta folia sa rychlo znici.

Ak mas karimatku z nenasiakaveho materialu, napr. EVA, tak nemusis davat nic. Pripadne len tenky igelit proti zaspineniu od blata. Kvalitne EVA-matky su dost drahe.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod SKW » 15 Okt 2013, 13:05

Ja osobne mám rád multifunkčné veci a zvyknem používať buď staré mil-tec pončo zložené napoly, alebo ČSĽA futro z dekáča. Posledne cez víkend som napríklad mal svoj ČSĽA obal zazipsovaný a na ňom samonafukovačku a s vlhkosťou od zeme žiaden problém, aj keď nylon odspodu navlhne a treba ho potom vysušiť, ten záter na vrchnej strane spodnej vrstvy vlhkosť hore neprepustí. To futro sa dá používať aj čiste ako podložka a navyše v prípade zimy a vetra sa do neho človek môže aj zazipsovať a zvýšiť tepelný komfort.

Videl som pár ľudí používať schlafen podložku nemeckej armády, aj som to mal možnosť ošahať, je to dobrý matroš, akási protišmyková igelito-guma. Rozmýšľam že si to poriešim. Nech sa páči, tu je klikateľný odkaz ;-):

http://army-shop.cz/produkty/celty---pl ... /1938.html
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod Tito » 15 Okt 2013, 13:26

U mna je to obycajny kus maliarskej folie - trocha hrubsi + obal z CSLA spacaku.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod Nataniel » 15 Okt 2013, 14:50

Ďakujem SKW, tak tá schlafen podložka nemeckej armády vypadá zaujímavo a rozmerovo v zbalenom stave to vypadá ako praktická záležitosť, ktorá nezaberie veľa miesta v batohu. Ja používam túto karimatku http://www.armed.cz/skladaci-karimatka- ... a/d-88078/ na ktorú je v BW horskom batohu aj samostatné miesto čiže tam si viem predstaviť aj tú podložku. Takže teraz už len rozhodnúť:

1. bivi vak
2. obal z ČSĽA
3. schlafen podložka

Teda tak to bude dilema :roll: Aký veľký po zbalený a ťažký je ten obal ČSĽA ?
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod Marcela » 15 Okt 2013, 16:03

U bivi, tam bychom asi museli být konkrétní, protože se určitě liší ve spoustě věcech, podobně jako hamaky…

No já osobně používám toto: http://www.army-shop.cz/produkty/spaci- ... /3472.html a v porovnání s jinou plachtou, je tato skutečně velmi pevná a dokonale nepropustná. Používám k tomu i ten obal od spacáku ČSLA, a myslím, že pro moji novou samonafukovačku jsem udělala maximum proti její destrukci.
Vlastním i BW podložky, které člověk ocení hlavně v zimě na sněhu, protože (jak už tu bylo řečeno) jsou vlastně pogumované a na povrchu (na obou stranách) mají kostičkovaný vzorek připomínající RipStop, takže se to prostě neklouže. Ovšem pozor při koupi nové – setkala jsem se i s typem bez "vzorku", takže je v takovém případě vhodnější kupovat ji v kamenném obchodě. Já kupovala zánovní, tedy použité, ale v dobrém stavu – v obchodě má člověk možnost výběru na rozdíl od objednávky přes internet.

Ohledně váhy bych to srovnala od nejlehčí po nejtěžší takto, a to i zároveň co se týče skladnosti od nejmenší po největší:
1) plachta spací US
2) plachta spací BW
3) obal spacího pytle ČSLA

Ještě srovnání podle pořizovací ceny od nejlevnější po nejdražší:
1) plachta spací BW
2) obal spacího pytle ČSLA
3) plachta spací US
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod Nataniel » 03 Dec 2013, 22:22

Viete niekto o armyshope na Slovensku kde by som to kúpil http://army-shop.cz/produkty/celty---pl ... /1938.html ?
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod juraj1974 » 04 Dec 2013, 09:13

Po tejto podlozke pozeram od poslednej akcie ako naozaj vhodnej a uzitocnej veci do mokreho pocasia ktoru som mal moznost si aj osobne ošahat. Bohuzial na slovensku som ju nikde nenasiel a da sa zohnat len u nasich ceskych priatelov. Mozno by stalo za uvahu dostat na slovensko par tychto podloziek. Ono by sa urcite minuli....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod Marcela » 24 Okt 2014, 17:13

Před nedávnem jsem si s pár vrstevníky nostalgicky zavzpomínala na to, s jakým vybavením jsme se potýkali jako malí caparti na různých táborových puťákách a později na samostatných vandrech. Tehdy nejen že neexistovaly karimatky, no kdekdo neměl ani spacák... Bralo se s sebou prostě to, co bylo dostupné a plnilo především účel. Patřila mezi to časem i izolační podložka, takže dost hojně se v té době používalo PVC prostěradlo. Je to takový ten kus igelitu, co se stele z hygienických důvodů na nemocniční lůžka pod ta látková. Rozměrově to bylo naprosto vyhovující, neklouzalo se to, nešustilo, netrhalo... zkrátka takovej ideál k válení mládeže :mrgreen: , a stálo to tenkrát asi 13,- Kčs. Myslím, že se to dá snadno koupit i dnes v některé z prodejen se zdravotnickým materiálem a podobnými pomůckami.
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod Quizath » 26 Okt 2014, 18:30

No ja pod karimatku pouzivam vzdy kvalitny stan , od ultralahkeho jednomiestneho (okolo 1kg) az po dvojmiestny expedicny (okolo 3kg).. ale ja nie som bushcrafter :D
Quizath
 
Príspevky: 32
Registrovaný: 01 Okt 2011, 21:20
Bydlisko: Slovenská republika
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod jasommato » 26 Okt 2014, 22:17

ja mam karimatky dve jednu staru dobitu ktoru davampod alumatku hlane pre ochranu tej hlinikovej folie ale aj proti vlhku a nech je hrubsie
inak ak je moc vlhko tak baumax plachtu co mam na pristresok mam dost velku na to aby som jej mohol meter zahnut pod seba a furt mam dost materialu nad seba
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Čo pod karimatku keď je vonku mokro

Poslaťod matkatereza » 07 Máj 2016, 11:00

Ja pod karitatku nic nedavam. Pristresek stavim nekde mimo bazinu, kde se da sehnat nejake listi, opadane chvoji - ktere muzu nakopat nahromadu - zkratka abych karitatku nedaval do blata (zaprasene vybaveni nemam rad :twisted: ). Material je nejaka pena - karimatka z Hervisu za 300Kc, zadna uber-supr zalezitost, ale nikdy se mi nestalo, ze by jakakoliv karimatka nejakym zasadnim zpusobem nasakla vlhkost, aby bylo potreba ju necim podkladat. Akorat na snehu/ledu pod tu svou davam dajake haluze, pac uz je chudak dost pomackana, a tak obcas citim odspodu chlad :ice:
Obrázok užívateľa
matkatereza
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 04 Apr 2013, 20:32
Bydlisko: Česká republika, Brno
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron